Ο συνονόματος θα πρέπει ν΄ αλλάξει όλα τ΄ αλλαγμένα TRN΄s (και τα με TRN΄s εργοστασιακά σεταρισμένα σε τετράδες για να βρει λύση.
Φαντάζομαι ότι έχει προχωρήσει μ΄ όλους τους άλλους ελέγχους, κι είναι πράγματι αρκετά εξαρτ/τα ενεργά / παθητικά που πρέπει ν΄ ελεγχθούν, κι
ότι έχει μείνει το ψάξιμο των TRN΄s - πράγμα κι αυτό επίπονο αλλά που μπορεί ν΄ επιτευχθεί.

Το σχηματικό που παρουσιάζει βρίσκεται στη σελ. 21 του Service Manual
( https://elektrotanya.com/electro-voi.../download.html ),
και πράγματι οι αντιστάσεις που συνδέονται στους εκπομπούς των TRN΄s : Q4 ... Q7 οδηγούνται με την R166 (56Ω) στη βάση του Q57, ενώ εκείνες
που συνδέονται στους εκπομπούς των TRN΄s : Q33 ... Q36 οδηγούνται με την R157 (56Ω) στη βάση του TRN Q64.

Για δε το φύλο Σήφη πράγματι δεν με μπερδεύουν ούτε με ζαλίζουν σχέδια ενισχυτών, γιατί στην ενασχόλησή μου επί μισό περίπου αιώνα με την επιστήμη
των ηλεκτρονικών έχω μελετήσει πολύ δυσκολότερα κι αρκετά δυσνόητα σχέδια, που μπορεί να με βασάνισαν δεν λέω, αλλά τις περισσότερες, για να μην
είμαι απόλυτος, κι αναφέρω στο σύνολό τους φορές, κατόρθωνα ν΄ εφαρμόσω από τη μελέτη τους, κι ακόμα με μικρές ή μεγάλες προσαρμογές, τις καλλίτερες λύσεις.

Φιλικά.
Δημήτρης Καρούσης