Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή Eiναι Coil Whine ή κάτι άλλο?

    Καλημέρα σας.
    Έχω ένα καινούριο android tv box Βeelink King και θέλω να δω αν αυτό που παρουσιάζει είναι λόγος RMA επιστροφής.
    Όντας κλειστό shut down αλλά με το τροφοδοτικό στην πρίζα και το καλώδιο ethernet επάνω, ακούγεται ένας ήχος πολύ χαμηλής έντασης αλλά υψηλής συχνότητας (γι΄αυτό και εκνευριστικός) είτε συνεχόμενα , είτε διακοπτόμενα σαν beep .
    Όταν κλείνω το internet ή βγάζω το καλώδιο ethernet, δεν υπάρχει ο ήχος! Επίσης με το wifi δεν υπάρχει ο ήχος.
    Δεν ξέρω αν είναι Coil Whine , αλλά απο αυτά που έχω βρει στο διαδύκτιο, το Coil Whining ή το capacitor squeal δεν ακούγονται έτσι , αλλά περισσότερο σαν "φύσημα" ή "ψήσιμο".
    Αν δεν είναι όντως Coil Whine , μπορώ να κάνω κάτι? Πάντως έχει σίγουρα σχέση με την Εthernet...


    https://www.ukgamingcomputers.co.uk/...ine-explained/

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.737

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη,
    από τη περιγραφή σου και μόνο ομοιάζει πολύ με κατασκευαστικό πρόβλημα της συσκευής στη βαθμίδα ETHERNET
    (παράγοντας από τροφ/σίας ή ζευκτικός / αποζευκτικός της βαθμίδας).
    Αν επιθυμείς ανέφερε και ποιο είναι το συγκεκριμένο μοντέλο.
    Για καινούργιο μηχ/μα καλό είναι ν΄ αντικατ/θεί ισχύουσας της εγγύησης.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    goosey (08-12-20)

  4. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Δηλαδή δεν σου φαίνεται κι εσένα για Coil Whine , σωστά?
    Eπιμένω γιατι σε επικοινωνία που άνοιξα με τους Κινέζους, μου λένε να ξεκαθαρίσω τι ακριβώς πρόβλημα είναι, καθώς σύμφωνα με αυτούς το Coil Whine καλύπτεται απο την Εγγύηση, αλλά αν μιλώ για απλά έναν θόρυβο στην ethernet μου λένε οτι είναι ...φυσιολογικό(γι αυτούς) και οτι οφείλεται είτε γενικά στο δίκτυο μου, είτε λέει και ειδικά στο ...ρουτερ μου.
    Eπειδή αναφέρθηκες ειδικά στην ethernet , το πρόβλημα με τον ήχο που αναφέρω συνοδεύεται και με συνεχές αναβόσβημα στα led-άκια της ethernet , και εννοείται όλα αυτά με κλειστή τη συσκευή. Λες να συνδέονται τα δυο ?
    Επίσης, τα όρια της ενόχλησης απο τον θόρυβο αυτό, είναι καπως δύσκολο να καθοριστούν: Δοκίμασα τη συσκευή στο σαλόνι, και με τη φασαρία που υπάρχει και λόγω του μεγάλου σαλονιού δεν το καταλαβαίνεις, αλλά στο μικρό ήσυχο υπνοδωμάτιο που θέλω να το έχω , όλοι πρόσεξαν τον εκνευριστικό ήχο και τα led-ακια που αναβοσβήνουν σαν Χριστουγεννιάτικο δέντρο ! Και επαναλαμβάνω, με κλειστή τη συσκευή. Προς το παρόν αναγκάζομαι να βγάζω το καλώδιο τροφοδοσίας απο την πρίζα...
    Όσο για το μοντέλο που ρωτάς το γράφω στο πρώτο post μου, ή εννοείς να γράψω τον SN ?

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.737

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη,
    δεν νομίζω ότι είναι επαγωγικός θόρυβος (Coil Whine), από κάποιο πηνίο κατά την εναλλαγή ισχύος ή συχνότητας που διέρχεται απ΄ αυτό
    να πάλλεται, γιατί αυτό θα γινόταν σ΄ όλες τις συνδέσεις κι όχι μόνο στη σύνδεση με καλώδιο ETHERNET.
    Επίσης όταν είναι <κλειστό> που γράφεις εννοείς το μηχ/μα σε θέση STB ή έχει διακόπτη ολικής διακοπής, γιατί αν είναι σε θέση STB και
    σύμφωνα με το σχεδιασμό του φυσιολογικά και πρέπει ν΄ ανάβουν τα LED΄s της σύνδεσης ETHERNET (πάντα με καλώδιο εννοείται).
    Γράφεις ότι πρόκειται για ANDROID TV BOX BEELINK KING χωρίς άλλα στοιχεία π.χ. το τύπο του ή αν είναι 4K ή 6K και πόσα GBytes υποστηρίζονται.
    Σαν λύση θα σου πρότεινα αντικατ/ση ακόμα κι αν χρειάζεται ν΄ αναφέρεις ότι ο θόρυβος είναι τύπου Coil Whine για να δεις με το καινούργιο μήπως
    το πρόβλημα στο καινούργιο μηχ/μα δεν υφίσταται.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    goosey (11-12-20)

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.737

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη,
    δεν νομίζω ότι είναι επαγωγικός θόρυβος (Coil Whine), από κάποιο πηνίο κατά την εναλλαγή ισχύος ή συχνότητας που διέρχεται απ΄ αυτό και το κάνει
    να πάλλεται, γιατί αυτό θα γινόταν σ΄ όλες τις συνδέσεις κι όχι μόνο στη σύνδεση με καλώδιο ETHERNET.
    Επίσης όταν είναι <κλειστό> που γράφεις εννοείς το μηχ/μα σε θέση STB ή έχει διακόπτη ολικής διακοπής, γιατί αν είναι σε θέση STB και σύμφωνα με
    το σχεδιασμό του φυσιολογικά και πρέπει ν΄ ανάβουν τα LED΄s της σύνδεσης ETHERNET (πάντα με καλώδιο εννοείται).
    Γράφεις ότι πρόκειται για ANDROID TV BOX BEELINK KING χωρίς άλλα στοιχεία π.χ. το τύπο του ή αν είναι 4K ή 6K και πόσα GBytes υποστηρίζονται.
    Σαν λύση θα σου πρότεινα αντικατ/ση ακόμα κι αν χρειάζεται ν΄ αναφέρεις ότι ο θόρυβος είναι τύπου Coil Whine για να δεις με το καινούργιο μήπως
    το πρόβλημα στο καινούργιο μηχ/μα δεν υφίσταται.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    goosey (11-12-20)

  9. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.737

    Προεπιλογή

    Συγγνώμη που επανέλαβα το παραπάνω post απλά ήθελα στη 1η φράση να συμπληρώσω τις υπογεγραμμένες λέξεις :
    .... που διέρχεται απ΄ αυτό και το κάνει να πάλλεται ,...
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  10. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη που επανέλαβα το παραπάνω post απλά ήθελα στη 1η φράση να συμπληρώσω τις υπογεγραμμένες λέξεις :
    .... που διέρχεται απ΄ αυτό και το κάνει να πάλλεται ,...
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Δημήτρη, μπορείς να χρησιμοποιείς την επιλογή "επεξεργασία μηνύματος ", στο μήνυμα που έχεις ήδη ποστάρει (παρέχεται αυτή η δυνατότητα από το εδώ site, για αρκετό χρονικό διάστημα, μετά το αρχικό ποστ) για να κάνεις τις όποιες διορθώσεις ή προσθήκες θέλεις, ώστε να μην μπαίνεις στην διαδικασία να ξανά ποστάρεις το ίδιο μήνυμα .
    Φιλικά

  11. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν είναι <κλειστό> που γράφεις εννοείς το μηχ/μα σε θέση STB ή έχει διακόπτη ολικής διακοπής, γιατί αν είναι σε θέση STB και σύμφωνα με
    το σχεδιασμό του φυσιολογικά και πρέπει ν΄ ανάβουν τα LED΄s της σύνδεσης ETHERNET (πάντα με καλώδιο εννοείται).
    Γράφεις ότι πρόκειται για ANDROID TV BOX BEELINK KING χωρίς άλλα στοιχεία π.χ. το τύπο του ή αν είναι 4K ή 6K και πόσα GBytes υποστηρίζονται.
    Όταν λέω κλειστό, εννοώ ότι το κάνω shut down με το on/off του τηλεκοντρόλ, και μπορεί να ξανα-εκκινήσει με το τηλεκοντρόλ.
    Ακόμη και στις ρυθμίσεις του έχει δυνατότητα να το ορίσω τι θα κάνει μεταξύ Stand By και Shut Down και το έχω ορίσει στο Shut Down.
    Για την ακρίβεια πρόκειται για το παρακάτω αν έχει καμιά σημασία.
    Οπότε μιλάμε για 4Κ / 4GB αφου ρωτάς αυτά τα στοιχεία.
    Γιατί όμως κατι μου λέει οτι η συμπεριφορά της ethernet του, έχει σχέση και με το ότι είναι 1000Μ LAN ?
    Εννοώ ότι άλλα 2 (παλαιότερα βέβαια και χαμηλότερων δυνατοτήτων) Android Boxes που πέρασαν απο τα χέρια μου και ήταν με απλή 100άρα LAN δεν είχαν τέτοια προβλήματα, ούτε καν και led-άκια στην ethernet...

    https://www.banggood.com/Beelink-GT-...7&rmmds=search

  12. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.737

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη,
    δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η ταχύτητα μετάδοσης δεδ/νων (1000MBps) στη πύλη ETHERNET να δημιουργεί το
    συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Άλλωστε όλα τ΄ ανάλογα μηχ/τα σήμερα δεν λειτουργούν πλέον στα 100MBps αλλά στα 1000MBps.
    Γνώμη μου είναι να το στείλεις πίσω, μάλιστα αν τ΄ αγόρασες από BANGGOOD ο λόγος επιστροφής του ενισχύεται,
    και να ζητήσεις να σου τ΄ αλλάξουν μ΄ ένα αντίστοιχο κι ελπίζω ότι σ΄ αυτή τη περίπτωση δεν θ΄ αντιμετωπίσεις
    ανάλογο πρόβλημα.
    Δεν είναι και λίγα βέβαια τα καταβαλλόμενα απ΄ εσένα χρήματα (93,50€ αν έκανα σωστά τη μετατροπή δολαρίων
    σ΄ ευρώ, κόστος που αναγράφει η ιστοσελίδα που ΄στειλες) και δεν γνωρίζω πόσα χρήματα έδωσες για μεταφορικά.
    Οι λοιπές επιδόσεις του ANDROID TV BOX θεωρούνται καλές.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Di*Ca_Electronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    goosey (16-12-20)

  14. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    150

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιάννη,
    δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο η ταχύτητα μετάδοσης δεδ/νων (1000MBps) στη πύλη ETHERNET να δημιουργεί το
    συγκεκριμένο πρόβλημα.
    Άλλωστε όλα τ΄ ανάλογα μηχ/τα σήμερα δεν λειτουργούν πλέον στα 100MBps αλλά στα 1000MBps.
    Γνώμη μου είναι να το στείλεις πίσω, μάλιστα αν τ΄ αγόρασες από BANGGOOD ο λόγος επιστροφής του ενισχύεται,
    και να ζητήσεις να σου τ΄ αλλάξουν μ΄ ένα αντίστοιχο κι ελπίζω ότι σ΄ αυτή τη περίπτωση δεν θ΄ αντιμετωπίσεις
    ανάλογο πρόβλημα.
    Δεν είναι και λίγα βέβαια τα καταβαλλόμενα απ΄ εσένα χρήματα (93,50€ αν έκανα σωστά τη μετατροπή δολαρίων
    σ΄ ευρώ, κόστος που αναγράφει η ιστοσελίδα που ΄στειλες) και δεν γνωρίζω πόσα χρήματα έδωσες για μεταφορικά.
    Οι λοιπές επιδόσεις του ANDROID TV BOX θεωρούνται καλές.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    To link το έβαλα ενδεικτικά, εγώ το αγόρασα απο Geekbuing. Tο κόστος το ίδιο, /όπως το γράφεις.
    1) Εχει παρέλθει το 15θήμερο απαράδεκτης επιστροφής, και πλέον αν το επιστρέψω, παρόλο που ισχύει κανονικά η εγγύηση ενός έτους, πρέπει να πληρώσω τα μεταφορικά.
    2) Έχετε υπ όψιν αν δοκιμάσω αλλαγή ROM αν θα επιφέρει και αλλαγή στη συμπεριφορά του όσον αφορά τον θόρυβο για τον οποίο κάνω λόγο?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό] Πρόβλημα με κλιματιστικό Daewod (θερμοστάτης ή κάτι άλλο)
    από vassilis3 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-19, 20:00
  2. [Κινητό Τηλέφωνο] LG D802 θέμα με μπαταρία ή κάτι άλλο;
    από misterno στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 16:28
  3. Στερεοφωνικό - άλλο κουμπί πατάς άλλο δουλεύει
    από makatas στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-14, 19:02
  4. [Κλιματιστικό] βαλβιδα fan coil
    από fm344 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-06-13, 17:30
  5. Capacitor... ή κάτι άλλο?
    από sakis.kom στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-11, 20:01

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας