Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Excamation SONY KV-M2100D (CRT)

    Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με την παραπάνω CRT τηλεόραση. Μετά από αντικατάσταση 2 σκασμένων πυκνωτών MKT στην υψηλή τάση, πάει να ξεκινήσει και μου αναβοσβήνει 2 φορές το ενδεικτικό led και δεν μου κάνει καμία άλλη λειτουργία. H τηλεόραση είναι αυτή στη φώτο.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.748

    Προεπιλογή

    Φίλε Ανδρέα,
    από την ιστοσελίδα : : https://elektrotanya.com/sony_kv-m2100_2101k.pdf/ download.html κατεβαίνει το σχηματικό της SONY KV-M2100D.
    Αποκόλλησε το TRN Q802 (BU508A) και μέτρησε, με μεγάλη προσοχή για τη προσωπική σου ασφάλεια, τις τάσεις εξόδου του παλμοτροφ/κού
    που πηγαίνουν στο κύκλωμα δημιουργίας Υ.Τ., αν ταυτίζονται με τις αντίστοιχες αναγραφόμενες στο σχηματικό.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.748

    Προεπιλογή

    Επαναλαμβάνω το site :
    https://elektrotanya.com/sony_kv-m2100_2101k.pdf/download.html ,
    για να κατεβάσεις ΔΩΡΕΑΝ το σχηματκό της SONY KV-M2100D.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  4. #4
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναλαμβάνω το site :
    https://elektrotanya.com/sony_kv-m2100_2101k.pdf/download.html ,
    για να κατεβάσεις ΔΩΡΕΑΝ το σχηματκό της SONY KV-M2100D.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Εντάξει σε ευχαριστώ πολύ έχω κατεβάσει το σχεδιάγραμμα και θα κάτσω να το μελετήσω... Είναι γεγονός ότι αρκετά μοντέλα Sony εκείνης της περιόδου, καίνε το τρανζίστορ της υψηλής... Μου έχει τύχει σε άλλα 2 μοντέλα 14 ιντσών της ίδιας περιόδου.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.748

    Προεπιλογή

    Επίσης πολλά μοντέλα εκείνης της περιόδου παρουσίαζαν < ψυχρές > κολλήσεις
    στο Tuner.
    Κοίταξέ το κι αυτό.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    μην ασχολεισαι καν. πεταμενα χρηματα. εμενα στους γονεις μου που χαλασε ο αποκωδικοποιητης στην κουζινα τους αγορασα μια arielli τηλεοραση 24" με 76€. πιστευεις οτι αξιζει ακομη να ασχοληθεις?

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.748

    Προεπιλογή

    Χρήστο,
    διαφωνώ κάθετα αν κι η Αχαία κι οι άνθρωποί της μου ΄ναι ιδιαίτερα συμπαθείς.
    Κι εξηγούμε για τη διαφωνία μου :
    μία ARIELLI των 76€ έχει πιθανή, (δεν γνωρίζω για τα πολύ νέα μοντέλα αλλά
    δεν νομίζω να ΄χει διαφοροποιηθεί και πολύ η παραγωγική διαδικασία), διάρκεια
    κανονικής λειτουργίας 1 έτος,
    η δε SONY είναι τουλάχιστον 20ετίας κι μ΄ ένα καλό SERVICE μπορεί να κρατήσει
    άλλα τόσα χρόνια.
    Έπειτα υποψιάζομαι ότι η <ασχολία> μαζί της για το φίλο Ανδρέα είναι πηγή μάθησης & δημιουργίας.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. #8
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην ασχολεισαι καν. πεταμενα χρηματα. εμενα στους γονεις μου που χαλασε ο αποκωδικοποιητης στην κουζινα τους αγορασα μια arielli τηλεοραση 24" με 76€. πιστευεις οτι αξιζει ακομη να ασχοληθεις?
    H συγκεκριμένη είναι του εργαστηρίου την οποία έχω για δοκιμές αποκωδικοποιητών VHS DVD κλπ. και παίζει και PAL και SECAM ενώ άλλη της ίδιας περιόδου μόνο PAL γι αυτό και επιμένω να την επισκευάσω....

    Επίσης επισκευάζω και αποκωδικοποιητές.... Ήδη μου έχουν ερθει 4 με γελοίες βλάβες.... πιο πολλοί είχανε θέμα με τον πυκνωτή 1000μF 10v που ήταν φουσκωμένος... Και απλά τον άλλαξα και ξαναλειτούργησαν.... Δεν υπάρχει λόγος να πετιέται στην ανακύκλωση απο την στιγμή που επισκευάζεται και με τόσο μικρό κόστος.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Di*Ca_Electronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο,
    διαφωνώ κάθετα αν κι η Αχαία κι οι άνθρωποί της μου ΄ναι ιδιαίτερα συμπαθείς.
    Κι εξηγούμε για τη διαφωνία μου :
    μία ARIELLI των 76€ έχει πιθανή, (δεν γνωρίζω για τα πολύ νέα μοντέλα αλλά
    δεν νομίζω να ΄χει διαφοροποιηθεί και πολύ η παραγωγική διαδικασία), διάρκεια
    κανονικής λειτουργίας 1 έτος,
    η δε SONY είναι τουλάχιστον 20ετίας κι μ΄ ένα καλό SERVICE μπορεί να κρατήσει
    άλλα τόσα χρόνια.
    Έπειτα υποψιάζομαι ότι η <ασχολία> μαζί της για το φίλο Ανδρέα είναι πηγή μάθησης & δημιουργίας.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης
    Ασχολούμαι με ηλεκτρονικά εδώ και πάρα πολλά χρόνια και ταυτόχρονα είμαι ηλεκτρολόγος ΕΠΑ.Λ και ίσα ίσα με ενδιαφέρει να επισκευάζω ακόμα και τέτοιες τηλεοράσεις, προς δική μου εξάσκηση.

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον apavlidis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (25-10-20)

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    αγαπητοι φιλοι και συναδελφοι,
    θα συμφωνησω οτι στους απωκωδικοποιητες οτι οι βλαβες ειναι γελοιες. η ποιοτητα των υλικων και της συναρμολογησης εχει πεσει. εχω δει και εγω σε μερικους αποκωδικοποιητες οτι οντως οι πυκνωτες εξομαλυνσης οτι εχουν προβλημα και σκανε. εχω επισκευασει μερικους με απλη αντικατασταση του πυκνωτη. σε καποιους αλλους εβαλα εξωτερικο τροφοδοτικό και ολα καλα. υπαρχουν και μερικοι αλλοι που παρα το οτι τους δινεις εξωτερικη τροφοδοσια αρνουνται πεισματικα να εργασθουν και εχουν αλλο προβλημα που δεν αξιζει να ασχοληθει καποιος μαζι τους.

    για την arielli τωρα. και εγω ειμαι αντιθετος με τις no name μαρκες. ομως. η τιμη της συγκεκριμμενης ειναι πραγματικα σκοτωμα. η εγγυηση που δινει το eshop ειναι 2 ετη. εσυ νομιζεις οτι αν χαλασει στο ετος οτι θα την πεταξω? επιστροφη και αντικατασταση με νεα. τωρα εαν ειμαι τοσο ατυχος και χαλασει στα 2,5 ετη, ε τι να πω. προκειται για μια φθηνη τηλεοραση, που την πηρα εν γνωση μου φθηνα και εχω κανει και παραχωρησεις σε ποιοτητα. ειδαμε ομως και τις ακριβες μαρκες. μπορει να παρεις καποια καλη μαρκα και να σου εμφανισει μια ακριβη η μη επισκευασιμη βλαβη στα 2,5 ετη. το αποτελεσμα ειναι το ιδιο. πεταμα και οι δυο. στην μια περιπτωση κλαις λιγα χρηματα στην αλλη πολλα.
    η τιμη της arielli ειναι οσο το κοστος 2 αποκωδικοποιητων. συν το οτι εχεις μια νεα και μεγαλυτερη τηλεοραση με καλυτερη ευκρινεια. καταλαβαινω οτι εισαι επαγγελματιας που πιθανον ζεις απο το service και τις βλαβες και καπως πρεπει να το στηριξεις. και εγω τεχνικος ειμαι και ειμαι μαζι σου. αλλα να λεμε και την αληθεια. και η αληθεια ειναι μια. τηλεοραση σε αυτην την τιμη με 2 ετη υποχρεωτικα να δουλευει σε αυτην την διασταση ανεξαρτητως ποιοτητας ε πραγματικα δεν υπαρχει. και βλαβη να εμφανιζει καθε ημερα την αλλη μερα θα την εχουν εκει και θα μου την αλλαζουν καθε εβδομαδα με νεα μεχρι να περασουν τα 2 ετη.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sony] sony KV-M2100D προβλημα με την εικονα.
    από giorgos thesalonikh στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 13:03
  2. [Τηλεόραση Sony] ΠΡΟΒΛΗΜΑ ew σε Kv-m2100d
    από giannhsitia στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-12, 12:45
  3. SONY CRT 21''
    από stafidas στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-11, 21:28
  4. crt sony τηλεόραση
    από haris_216 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 17:18
  5. SONY KV-M2100D
    από epistimon στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-10, 20:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας