Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή Κολλάει η λαβή σε αναμεικτική μπαταρία λουτρού Grohe

    Από το 2008 (12 χρόνια) έχω εγκαταστήσει στο μπάνιο μια αναμεικτική μπαταρία της Grohe, σειρά Start, την παρακάτω:
    https://www.01.ee/en/product/1305572
    Η συγκεκριμένη φορά τον κεραμικό μηχανισμό 46048:
    https://www.idealo.de/preisvergleich...000-grohe.html
    Ενώ όλα ήταν καλά παρά τα χρονάκια που λειτουργεί η μπαταρία (δεν έχανα νερό κλπ), φέτος το καλοκαίρι με το που επιστρέφω από 16 μέρες απουσίας στο σπίτι, διαπιστώνω ότι η λαβή της μπαταρίας που κανονικά ανασηκώνεται και περιστρέφεται δεξιά-αριστερά προκειμένου να επιλέξουμε την επιθυμητή μείξη ζεστού-κρύου νερού και να ελέγξουμε την παροχή, αφενός ακουγόταν σαν να "σκούζει" κατά την κίνησή της κι αφετέρου δεν κινούνταν ομαλά (ζοριζόταν, σαν να έχει τριβή με κάτι).
    Η πρώτη σκέψη να ψεκάσω λίγο WD40 εσωτερικά στη βάση της λαβής, όσο μπορούσα, έχοντάς την ανασηκωμένη μπας και μειωθεί η αντίσταση κατά την κίνησή της. Το έκανα αλλά δυστυχώς δεν άλλαξαν πολλά. Απεναντίας μετά από 1 και μήνα που έχει περάσει η δυσκολία στην κίνηση της λαβής της μπαταρίας έχει αυξηθεί σε βαθμό που να είναι σχεδόν μη λειτουργική.
    Επόμενη κίνηση που σκέφτομαι είναι να λύσω τη λαβή ώστε να την αφαιρέσω και να έχω πλέον άμεση πρόσβαση στο μηχανισμό της μπαταρίας. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν το συγκεκριμένο πρόβλημα έχει να κάνει με τη σύνδεση λαβής-μηχανισμού ή (μάλλον το πιθανότερο φαντάζομαι) με τον ίδιο τον μηχανισμό της μπαταρίας, ο οποίος ωστόσο δεν παρουσιάζει άλλα προβλήματα (πχ δεν στάζει).
    Να υποθέσω ότι το πρόβλημα έχει να κάνει με συσσώρευρη αλάτων στο εσωτερικό του μηχανισμού; Αν ναι, εφόσον τον λύσω και τον αφαιρέσω από την μπαταρία, μπορεί να καθαριστεί από τα άλατα ή πάμε υποχρεωτικά πλέον σε αντικατάσταση μηχανισμού;
    Αν η τελευταία λύση είναι η ενδεδειγμένη, ίσως και να μην συμφέρει οικονομικά, μια που από όσο είδα, το κόστος του μηχανισμού είναι γύρω στα 40 ευρώ ενώ ανάλογη καινούρια μπαταρία σε αντίστοιχη ποιότητα (Grohe, Ideal Standard) έχει τιμή από 60 ευρώ περίπου, οπότε λαμβάνοντας υπόψη και τις αναπόφευκτες φθορές στην επιφάνεια της παλιάς μπαταρίας από το χρόνο (άλατα κλπ) ίσως δεν αξίζει η επισκευή αλλά η αντικατάσταση με νέα μπαταρία.
    Τι λέτε;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    99% ειναι ο μηχανισμος.προσωπικη αποψη για τη συγκεκριμενη μαρκα ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα.εχω κινεζικη αγορασμενη απο alex pack (που το θυμηθικα 9000 δραχμες το 1999 και δουλευει ακομα.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς κι εγώ το μηχανισμό θεωρώ ως υπεύθυνο. Για τα πεταμένα λεφτά που λες έχεις εν μέρει δίκιο πιστεύω, αν σκεφτείς ότι (πέραν των άλλων) οι μηχανισμοί της Grohe πουλιούνται συνήθως σε εξωφρενικές τιμές, ακόμα και πολύ πάνω από το κόστος ολόκληρης της μπαταρίας! Σε αντιδιαστολή πχ με την Ideal Standard όπου από όσο έχω δει γενικά (κατόπιν εορτής βέβαια) οι μηχανισμοί έχουν μια σχετικά λογική τιμολόγηση τέτοια ώστε συνήθως να συμφέρει οικονομικά η επισκευή σε σχέση με την αντικατάσταση όλης της μπαταρίας. Εκεί που η Grohe είναι ακόμα σχετικά καλή είναι στην ποιότητα του φινιρίσματος στις μπαταρίες της (όχι βέβαια ότι δεν την βρίσκεις και σε άλλες "επώνυμες" εταιρείες).
    Αν είναι πάντως όντως ο μηχανισμός το πρόβλημα στην περίπτωσή μου, μπορεί να καθαριστεί από άλατα και βρωμιές (εφόσον λογικά αυτός είναι ο λόγος που ζορίζεται στην κίνησή του) αν ξηλώσω τη λαβή της μπαταρίας, ή πάμε υποχρεωτικά σε αντικατάσταση;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    βγαλε την ταπα και με ενα αλεν βγαλε τη λαβη.μετα με ενα γαλλικο λυσε το παξιμαδι και παρε το μηχανισμο στο χερι.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgis Εμφάνιση μηνυμάτων
    βγαλε την ταπα και με ενα αλεν βγαλε τη λαβη.μετα με ενα γαλλικο λυσε το παξιμαδι και παρε το μηχανισμό στο χερι.
    ....βουτατο μια βραδιά στο ξυδι και ξαναδοκίμασε.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    O ίδιος ο μηχανισμός, άπαξ και αφαιρεθεί, λύνεται ώστε να αποκτήσω πρόσβαση στα ενδότερά του για καλύτερο καθαρισμό από άλατα, βρωμιές κλπ;

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    364

    Προεπιλογή

    δε νομιζω.χαμενος για χαμενος δοκιμασε.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Καλημέρα. Δυστυχώς δεν κατάφερα κάτι ιδιαίτερο με τη βρύση χθες που προσπάθησα. Ήμουν βέβαια προιδεασμένος ότι δεν θα έβγαινε και τόσο εύκολα η λαβή μετά από τόσα χρόνια χρήσης, αλλά τελικά παρά ήταν δύσκολο και δεν κατάφερα να την αφαιρέσω.
    Εννοείται αφαίρεσα την αλλενόβιδα 3 χιλ. και μετά προσπάθησα επίμονα να ανασηκώσω τη λαβή για να βγει. Ήταν όμως θεόσκληρη στην υποδοχή της. Δοκίμασα και με Viakal που ψέκασα (όσο μπόρεσα) προς την εσωτερική πλευρά της λαβής έχοντάς την σηκωμένη, δοκίμασα και ρίχνοντας πολύ καυτό νερό, αλλά δυστυχώς τίποτα. Η λαβή δεν αφαιρείται (τουλάχιστον όχι χωρίς σοβαρό κίνδυνο πρόκλησης ζημίας). Εκτός αν υπάρχει κάποιο κόλπο που δεν το εφάρμοσα.
    Οπότε τελικά έμεινα στο Viakal και στο καυτό νερό, αλλά ουσιαστικά δεν άλλαξαν πολλά ως προς τη δυσκολία κίνησης της λαβής/μηχανισμού αριστερά/δεξιά και πάνω/κάτω.
    Δυστυχώς εκτός απροόπτου με βλέπω στο προσεχές μέλλον να πηγαίνω για νέα αναμεικτική μπαταρία. Σε μια τέτοια περίπτωση το σίγουρο είναι ότι δεν θα είναι Grohe (για την ιστορία, η συγκεκριμένη αγοράστηκε 90 ευρώ αν θυμάμαι το 2008, και ήταν από τις τελευταίες που κυκλοφορούσαν ως Made in Germany. Μετά από χρόνια που αγόρασα μια παρόμοια για τον πατέρα μου όπως και μια νιπτήρα που πήρα πριν μερικούς μήνες, είναι όλες Made in Thailand, τρομάρα τους)...

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    για την ιστορία και μονο,βαλε καμια φωτο μηπως βοηθησουμε.λογικα απο πισω πρεπει να το σηκωσεις(απο εκει που εβγαλες το Βιδάκι).
    Ειχα και εγώ grohe τρομαρα τους!!!!Το μονο που θα σου πω μπηκαμε ολοι οι ένοικοι μαζί στην πολυκατοικια,εγω εχω πετάξει ολες τις grohe λογω διαρροων οι υπολοιποι εχουν ακομα τις σαβουρες που έβαλε ο κατασκευαστής.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Λάζαρος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Αυτή είναι η βρύση
    https://ibb.co/Ryv1Ztk
    Η βίδα της λαβής είναι από την μπροστινή πλευρά κρυμμένη πίσω από το γκρίζο πλαστικό κάλυμμα (φαίνεται στη φωτό). Αφαίρεσα το κάλυμμα, έλυσα την βίδα άλλεν (3 χιλ.) και προσπάθησα τραβώντας προς τα πάνω την λαβή να την αφαιρέσω. Προσπάθησα πολλές φορές, έριξα και καθαριστικό αλάτων και WD40. Δεν κατάφερα κάτι και τα παράτησα...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-20, 08:33
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-20, 00:15
  3. [Τηλεόραση Samsung] ue40f6320 κολλάει σε λειτουργεία standby
    από jimmcooper στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-20, 16:58
  4. stirella SX8040D καίει η λαβή
    από kostas1956 στο forum Σύστημα Σιδερώματος
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-17, 12:16
  5. DVD Player Κολλάει
    από requiem78 στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-05, 16:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας