Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22
  1. #11
    Το avatar του χρήστη @Vagelis@
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Λήμνος
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    καταρχας, παταρι δεν παιζει και ειμαι καθετος υπερ του ηλιακου,
    εναντι στην καταναλωση ρευματος απο 4 μελη οικογενεια με 4 ενηλικα ατομα με ολες τις αναγκες τους.

    το κοστος συντηρησης, με τιποτα δε φτανει τα 100€ που λες.
    φλαντζα, ανοδιο, καθαρισμος (προσωπικη εργασια) κτλ.. αντε να πανε 30€

    εχω αναφερει ηδη οτι ειναι τριπλης, στις συντηρησεις μου ειμαι απολυτα συνεπης καθε τελος καλοκαιριου
    και μεσα στις αλλαγες ειναι και το ανοδιο του κλειστου κυκλωματος.

    μου εδωσες φοβερη πάσα...
    εχω ηδη τοποθετησει πριν λιγες μερες εξωτερικο ανοδιο της stopcor και θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα...
    δεν εχω καμια εμπειρια στο συγκεκριμενο ανοδιο και το αν εχει καποια μυστικα, εκτος απο τα οσα αναφερει ο κατασκευαστης.

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    δεν μιλάω συγκεκριμένα για τον Βαγγέλη, αλλά για τον κάθε Βαγγέλη που την πάτησε και έχει δώσει 1500€ και δεν πας εσύ να του κάνεις συντήρηση.
    αν έχεις κάνει σωστή εγκατάσταση τότε θα το παρακολουθείς και μας λες.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη @Vagelis@
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Λήμνος
    Μηνύματα
    68

    Προεπιλογή

    συγνωμη αλλα δε σε λαμβανω...

    αν το θεμα ειναι το οτι θιγονται συντεχνιακα συμφεροντα επειδη καποιος κανει μονος του συντηρηση της ιδιοκτησιας του,
    τοτε θα παει πολυ μακρια η κουβεντα, αφου θα βρεθουν χιλιαδες να παραθεσουν περιστατικα
    απο κομπογιαννιτες τυπου Τσακωνα με την ατακα ετοιμη... ''κλασικη περιπτωση βλαβης''.

    προσωπικα ειμαι υπερηφανος για το γεγονος οτι καταφερνω πραγματα, αν αυτο ενοχλει πραγματικα δε με απασχολει.

    ευχαριστω ολους για το χρονο σας
    το θεμα κλεινει εδω.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @Vagelis@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    το θεμα κλεινει εδω.
    Μην βιάζεσαι , κάνε μια ερώτηση παρακάτω
    http://www.axiomakarou.gr/category-236/ (στην φωτογραφία φαίνεται να έχει ίδιου τύπου αντίσταση με σεπαρντίνα και ίσως να μην την έχει 200Ε ) μπορεί να τυχαίνει να έχει μικροδιαφορές αλλά να ταιριάζει πάραυτα .

    Επειδή δεν είμαι του αντικειμένου , όσο αφορά τον σχολιασμό στο #3 με την εικασία ότι αν δεν αλλάζεις το ανόδιο προκαλείς την καταστροφή της επισμάλτωσης του μπόιλερ θα ήθελα και άλλες απόψεις (δεν πιστεύω ότι αυτή είναι η αιτία καταστροφής μπόιλερ ) αλλά άλλα συμβάντα π.χ. αν αφήνεις τον ηλιακό με υπεραπόδοση σε έντονη ηλιοφάνεια και υψηλές θερμοκρασίες με ταυτόχρονα μηδενική κατανάλωση του ζεστού νερού .
    Τυχαίνει να έχω εμπειρίες με πλυντήρια ρούχων όπου έχω ανοίξει διάφορους κάδους (είτε Inox / είτε σμάλτου / είτε πλαστικούς ) τα συμβάντα και εκεί είναι περίπου τα ίδια με αντιστάσεις φουλ στα άλατα κτλ
    Οι δε κάδοι inox και πλαστικοί δεν χαμπαριάζουν τίποτα από αιτίες αλάτων στην αντίσταση (ως συνέπεια και κατ επέκταση να καταστρέψουν και τα τοιχώματα του κάδου ).
    Αλλά ούτε και στους επισμαλτωμένους κάδους γίνεται καταστροφή από φουλ αντιστάσεις στα άλατα ή στα τοιχώματα .
    Οι επισμαλτωμένοι κάδοι καταστρέφονταν πάντα από "κράκ" που θα συμβεί στην γέφυρα που αγκαλιάζει την αντίσταση και επειδή έχουν φουσκώσει τα άλατα πίεζαν ανάλογα την γέφυρα αυτή και στην συνέχεια τρυπούσε και το σμάλτο του κάδου (στον θερμοσίφωνα δεν έχουμε γέφυρες )
    Άλλο σημείο που τρυπούσε ο επισμαλτωμένος κάδος πλυντηρίου ήταν στα σημεία ακριβώς που δέχονταν ο κάδος τα αμορτισέρ από την έξω πλευρά (και άρα πιθανό σημείο "κρακ" ραγίσματος του σμάλτου ) ή κοντά στην φωλιά στήριξης των ρουλεμάν με τις ακραίες καταπονήσεις .

    Καταλήγοντας μήπως ποτέ δεν φταίνε τα άλατα στην αντίσταση αλλά στην περίπτωση ηλιακού φταίνε οι ακραίες πιέσεις που τους αφήνουμε τους ηλιακούς περιστασιακά (και καλός μερικοί τους σκεπάζουν έγκαιρα όπως και δήλωσε ο Βαγγέλης ) , αλλά όταν έχεις σωλήνες κενού κάποια μέρα δεν θα το προλάβεις το κακό .
    Για τους σωλήνες κενού διάβασα διάφορα , υπάρχουν σωλήνες που βγάζουν 200C και άλλοι σωλήνες που είναι πιο ήπιοι , δηλαδή έχουν εσωτερικά ένα υγρό που όταν εξατμίζεται αυτό λειτουργεί σαν "κόφτης " να μην αναγκαστεί σε υπεραπόδοση και μεγάλες θερμοκρασίες .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 27-06-20 στις 19:47

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @Vagelis@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη αλλα δε σε λαμβανω...

    αν το θεμα ειναι το οτι θιγονται συντεχνιακα συμφεροντα επειδη καποιος κανει μονος του συντηρηση της ιδιοκτησιας του,
    τοτε θα παει πολυ μακρια η κουβεντα, αφου θα βρεθουν χιλιαδες να παραθεσουν περιστατικα
    απο κομπογιαννιτες τυπου Τσακωνα με την ατακα ετοιμη... ''κλασικη περιπτωση βλαβης''.

    προσωπικα ειμαι υπερηφανος για το γεγονος οτι καταφερνω πραγματα, αν αυτο ενοχλει πραγματικα δε με απασχολει.

    ευχαριστω ολους για το χρονο σας
    το θεμα κλεινει εδω.
    καμια απολύτως σχέση.
    Απλα παραθέτω θεμα προς συζητηση αν αξιζει τελικα η αγορα ηλιακου ή οχι.και εγω στην ιδια κατηγορια με εσενα ειμαι σε 12 χρόνια να εχω αλλάξει δυο και να ειμαι τωρα με ηλεκτρικο.σαν κοστος χρήσης βαζω και την συντηρηση οπως και την αγορά .

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    οποτε 7(χρονια) συντηρησεις *100=700€ και 1532 €+100??? εγκατάσταση παμε στα 2332€ σε 7 χρόνια.αραγε ενας 80λτ στο παταρι σε 7 χρονια ποσο ρευμα να ειχε καψει;
    Ξαναπιάσε το κομπιουτεράκι και υπολόγισε την περίπτωση ο Βαγγέλης ή εγώ να χρησιμοποιούμε το ζεστό νερό του ηλιακού σε πλυντήριο ρούχων. Ή και πλύσιμο πιάτων έστω στο χέρι.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    ο Βαγγελης και ο Πετρος μπορει να εχουν πλυντηριο με τον ηλιακο.Η κυρα μαρια που ξερει να πατησει το κουμπι λευκα και χρωματιστα δεν μπορει γιατι θα βγαλει τα πουλοβερ ζιπουνακια αμα το νερο κατεβει 60° απο τον ηλιακο.
    Ουτε θα ασχολειται με κρυο νερο προπλυση,ζεστο νερο πλυση,κρυο νερο ξεβγαλμα.
    Να συζητησουμε τα διπλης παροχης αναλογα με την διαφορα του κοστους χρησης που εχουν,ΑΡΚΕΙ βεβαια να ειναι μονοκατοικια το σπιτι ,γιατι αν εχει 3-4 οροφους διαφορα το πλυντηριο απο τον ηλιακο δεν θα μπορει να γεμισει το πλυντηριο ζεστο νερο ..
    Χοντρικα να σου αναφερω ενα πλυντηριο καιει κατω απο 200kwh(οι μτρησεις που δινουν τα Α++ κλπ) δηλαδη 40€ τον χρονο καπου?

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χοντρικα να σου αναφερω ενα πλυντηριο καιει κατω απο 200kwh(οι μτρησεις που δινουν τα Α++ κλπ) δηλαδη 40€ τον χρονο καπου?
    Μέτρηση για Α++ για τα μοτέρ ισχύει , δώσε την μέτρηση Α++ για την αντίσταση θέρμανσης νερού.

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    vasilis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    295

    Προεπιλογή

    https://www.helppost.gr/dei/ypologis...ma-katanalosi/

    στους 60° λεει 1,30kwh.υποθετω είναι και πολύ παλιο διοτι τωρα υπαρχουν 10κιλα πλυντηρια.

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.317

    Προεπιλογή

    Για να καταλάβεις την διαφορά σκέψου ότι μπορούσες να βάλεις ξεχωριστούς μετρητές κατανάλωσης στην ίδια συσκευή , όπου ο ένας μετρητής θα μετρά την κατανάλωση μόνο του μοτέρ , και ο άλλος μετρητής την κατανάλωση μόνο της αντίστασης .
    Δεδομένου ότι ένα μοτέρ παλιάς τεχνολογίας στις αργές στροφές είναι 300W
    και αυτό λειτουργεί διακεκομμένα σε χρόνο .
    Η δε αντίσταση μέσο όρο 2000W και αυτή λειτουργεί συνεχώς ανάλογα την θερμοκρασία που έχουμε επιλέξει και την εποχή που θα δουλέψει , εκτός του χρόνου των ξεπλυμάτων όπου η αντίσταση δεν λειτουργεί .
    Υπολογίζουμε ότι ο χρόνος σε ενεργεία του μοτέρ με τον χρόνο σε ενεργεία της αντίστασης είναι ο ίδιος .
    Αλλά την διαφορά περισσότερης κατανάλωσης την κερδίζει η αντίσταση +1700 W περισσότερα έναντι του μοτέρ .
    Οι αντιστάσεις δεν έχουν διαφορά είτε δουλέψουν με επισημασμένη επικόλληση ετικέτας Α++ είτε όχι . Ενώ στα μοτέρ έχουν διαφορά .

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλιακος calpak
    από ganagnost02 στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 88
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-20, 16:44
  2. ηλιακος θερμοσιφωνας
    από ben155 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-18, 01:05
  3. Ηλιακος θερμοσιφωνας καθετου ροης
    από eric2014l στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-17, 10:39
  4. ΣΥΝΔΕΣΗ ΗΛΙΑΚΟΥ ΣΤΟ ΡΕΥΜΑ
    από lavrakas στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-16, 19:10
  5. Επισκευη ηλιακου θερμοσιφωνα
    από aser στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-14, 20:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας