Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή Τρύπημα πέτρινου τοίχου 40εκ. υπό γωνίαν .

    Καλησπέρα . Πρέπει να τρυπήσω έναν πέτρινο τοίχο 40εκ. υπό γωνίαν , λοξά , περί τις 45 μοίρες από τον τοίχο και συγχρόνως καθοδικά . Τρύπα Φ8 , ή Φ10 , για να περάσω ένα καλώδιο . Το «λοξό» και καθοδικό τρύπημα θα έχει σαν αποτέλεσμα την επιμήκυνση της τρύπας σε , 60 , 70 , ή και περισσότερα εκατοστά . Σωστά ; Ερώτημα :
    1. Μπορεί να τρυπηθεί ο ΠΕΤΡΙΝΟΣ τοίχος λοξά ;
    2. Πόσο μήκος πρέπει να έχει το τρυπάνι ;
    3. Που μπορώ να το αγοράσω ;
    Υπ’όψιν ότι , όταν προχωρήσει η τρύπα περί τα 30-40εκ. , το δράπανο θα «κουτουλήσει» σε υπάρχον ντουλάπι της κουζίνας . Καμιά πατέντα αποφυγής του ντουλαπιού ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με το θέμα μου .

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα . Πρέπει να τρυπήσω έναν πέτρινο τοίχο 40εκ. υπό γωνίαν , λοξά , περί τις 45 μοίρες από τον τοίχο και συγχρόνως καθοδικά . Τρύπα Φ8 , ή Φ10 , για να περάσω ένα καλώδιο . Το «λοξό» και καθοδικό τρύπημα θα έχει σαν αποτέλεσμα την επιμήκυνση της τρύπας σε , 60 , 70 , ή και περισσότερα εκατοστά . Σωστά ; Ερώτημα :
    1. Μπορεί να τρυπηθεί ο ΠΕΤΡΙΝΟΣ τοίχος λοξά ;
    2. Πόσο μήκος πρέπει να έχει το τρυπάνι ;
    3. Που μπορώ να το αγοράσω ;
    Υπ’όψιν ότι , όταν προχωρήσει η τρύπα περί τα 30-40εκ. , το δράπανο θα «κουτουλήσει» σε υπάρχον ντουλάπι της κουζίνας . Καμιά πατέντα αποφυγής του ντουλαπιού ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με το θέμα μου .
    Εχω αγοράσει από τα Lidl σε καλή τιμή τα μεγάλα τρυπάνια που είναι 1 μέτρο το μήκος τους και είναι για μπετό. Τα έχω ξεσκίσει, αλλά τα φοβάμαι για χρήση σε πέτρα, και μάλιστα αν σου κάτσει μέσα στον τοίχο, σε κάποια δύσκολη γωνία δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρεις.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αγοράσει από τα Lidl σε καλή τιμή τα μεγάλα τρυπάνια που είναι 1 μέτρο το μήκος τους και είναι για μπετό. Τα έχω ξεσκίσει, αλλά τα φοβάμαι για χρήση σε πέτρα, και μάλιστα αν σου κάτσει μέσα στον τοίχο, σε κάποια δύσκολη γωνία δεν ξέρω κατά πόσο θα τα καταφέρεις.

    Τα έχω κι εγώ . Το βασικό ερώτημα είναι η "πλαγιοκόπηση" στην πέτρα , γίνεται , ή δεν γίνεται ;;; Η ποιότητα του τρυπανιού είναι δευτερεύον , θα βρω την λύση .

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DimMani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα έχω κι εγώ . Το βασικό ερώτημα είναι η "πλαγιοκόπηση" στην πέτρα , γίνεται , ή δεν γίνεται ;;; Η ποιότητα του τρυπανιού είναι δευτερεύον , θα βρω την λύση .
    Είτε πλάγια είτε στα ίσια η δυσκολία είναι η ίδια πάνω στην πέτρα. Θα δυσκολευτείς αρκετά, αλλά θα τρυπήσει.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη lepouras
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    υπάρχουν και μακρύτερα. τα δικά μου είναι 110. δύσκολο δεν είναι να βρεις. σε όλα τα μαγαζιά που έχουν εργαλεία κλπ και να μην έχουν αν τους ζητήσεις σου φέρνουν.
    Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγο πείρας.
    www.drakotrypa.gr

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Σε δικη μου περιπτωση η πετρα εφυγε μαζι με τον σοβα.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2014
    Περιοχή
    Μάνη
    Μηνύματα
    379

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους . Το σχέδιο άλλαξε και θα τρυπήσω κάθετα τον τοίχο . Ελπίζω να μην φύγει καμιά πέτρα .

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    πετρα δεν φευγει αν το τοιχος δεν ειναι σαθρος. το προβλημα σου ειναι οτι θα χρειαστεις ισχυρο δραπανο γιατι το μηκος του τρυπανιου ειναι μεγαλο. αν εχεις δραπανο της πλακας καταλαβαινεις οτι δεν θα μπορεσει να τρυπησει μετα απο λιγα εκατοστα.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    76

    Προεπιλογή

    Με ένα πνευματικό δράπανο (έστω του lidl) θα τρυπήσει μια χαρά είτε ίσια, είτε υπό γωνία. Φθάνοντας λίγα εκατοστά πριν το ξετρύπημα θέλει λίγο προσοχή για να μην εκτονωθεί η τρύπα και φύγει ο σοβάς, δηλαδή μην εφαρμόζεις πίεση και χαμήλωσε στροφές του δραπάνου. Όσο για το μήκος του τρυπανιού, βάση Πυθαγόρειου θεωρήματος το μήκος της υποτείνουσας για τοίχο με πάχος 40 εκ και γωνία 45 μοιρών είναι 56,5 εκ. Άρα με τρυπάνι του μέτρου είσαι άνετος..

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-20, 19:23
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-19, 16:33
  3. Πρόταση για απορροφητήρα τοίχου?
    από nikosi στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-14, 13:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας