Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Αδεια ασκησεως επαγγελματος

    Καλησπερα θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος τι χρειαζεται για να ανοιξω δικο μου εργαστηριο επισκευων τηλεορασεων και να ειναι νομιμο , μην ερθει ποτε κανενας και με καταγγείλει

    Ευχαριστω

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    αυτο που ειπες ειναι μεγαη κουβεντα! το οτι θα ερθουν για καταγγελια ειναι βεβαιο καποια στιγμη.
    απο οτι καταλαβαινω δεν εισαι σχετικος με το αντικειμενο. αν ησουν θα ηξερες οτι η επισκευη τηλεορασεων εχει πεθανει κυριολεκτικα και δεν αξιζει να ασχοληθει κανεις μαζι της.
    πες μας τι πτυχιο εχεις και ποιες ειναι οι γνωσεις σου.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Εχω τελειωσει Ιεκ ραδιοτηλεοπτικων διαταξεων πριν αρκετα χρονια αλλα ποτε δεν εκανα κατι παραπανω .Ο πατερας μου βγηκε στην συνταξη πριν λιγο καιρο και σκεφτομαι να παρω το μαγαζι που εχει , ειναι ραδιοτεχνιτης αλλα θελω να ειναι ολα σωστα

  4. #4
    Το avatar του χρήστη gRooV
    Διαχειριστής
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Dec 2002
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    184

    Προεπιλογή

    Και εγώ συμφωνώ πως έχει αρχίσει να φθίνει σιγά σιγά το επάγγελμα.. οι επισκευές λιγοστεύουν.. η ποιότητα των υλικών στις νέες συσκευές είναι απαράδεκτη... Αφου φας τα μάτια σου να επισκευάσεις μία πλακέτα πρέπει να προσευχηθείς να την παραλάβει και ο πελάτης γιατί το μετανιώνει και το παρατάει.. τσάμπα ο κόπος σου, τα ανταλλακτικά και ο χρόνος σου. Σκέψου αν θα μπορείς να ζήσεις την οικογενειά σου από αυτό που επιλέγεις και αν είσαι σίγουρος προχώρα το.
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και πεζούς χαρακτήρες!

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Η ερωτηση μου ηταν η εξης αν χρειαζεται αδεια ασκησεως η μπορω και χωρις αυτο το χαρτι. Θα ειμαι παρανομος αν καποιος κανει καταγγελία. Για να κανω επισκευες αυτο μονο,εχω τελειωσει ιδιωτική σχολη Ιεκ ραδιοτηλεοπτικων διαταξεων εχω το απολυτήριο απο εκει . Αυτο μονο θα θελω να ξερω. Παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει σε αυτο το ερωτημα

  6. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από porfy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερωτηση μου ηταν η εξης αν χρειαζεται αδεια ασκησεως η μπορω και χωρις αυτο το χαρτι. Θα ειμαι παρανομος αν καποιος κανει καταγγελία. Για να κανω επισκευες αυτο μονο,εχω τελειωσει ιδιωτική σχολη Ιεκ ραδιοτηλεοπτικων διαταξεων εχω το απολυτήριο απο εκει . Αυτο μονο θα θελω να ξερω. Παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει σε αυτο το ερωτημα
    Πάντως εμείς οι παλιότεροι έχουμε δώσει εξετάσεις στο Υπουργείο Μεταφορών και Συγκοινωνιών με εξετάσεις γραπτές και θεωρητικές και προφορικές, και πήραμε άδεια άσκησης επαγγέλματος ραδιοτεχνίτου. Σήμερα δεν ξέρω τι γίνεται. Για διάβασε εδώ https://sites.google.com/site/tomeas...omata---adeies Επίσης για άδεια χωρίς εξετάσεις https://drivingschool.gr/epaggelmati...itis_xwris.htm και http://www.odigostoupoliti.eu/radiot...oris-exetasis/
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chipakos-original για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (23-04-20)

  8. #7
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από porfy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερωτηση μου ηταν η εξης αν χρειαζεται αδεια ασκησεως η μπορω και χωρις αυτο το χαρτι. Θα ειμαι παρανομος αν καποιος κανει καταγγελία. Για να κανω επισκευες αυτο μονο,εχω τελειωσει ιδιωτική σχολη Ιεκ ραδιοτηλεοπτικων διαταξεων εχω το απολυτήριο απο εκει . Αυτο μονο θα θελω να ξερω. Παρακαλω αν γνωριζει καποιος ας μου απαντησει σε αυτο το ερωτημα
    Έχεις δώσει εξετάσεις τελειωνοντας το ΙΕΚ ? , έχεις πάρει πιστοποίηση?

  9. #8
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    Νομίζω η ερώτηση πρέπει να απαντηθεί αλλιώς....Εγω έχω τελειώσει ΤΕΙ Ηλεκτρονικής.....Μου φέρνει ένας ένα μηχάνημα στο σπίτι μου πχ ή πάω εγώ και του το φτιάχνω χωρίς αποδείξεις χωρίς τίποτα....Το μαθαίνει κάποιος <<ανταγωνιστής>> και με καρφώνει στην εφορία....Τι κυρώσεις υπάρχουν εκεί;


  10. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Apr 2020
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Έχω τελειώσει το ιεκ (ιεκ δελτα) τμήμα ηλεκτρικό ακουστικών διατάξεων και έχω μόνο το πτυχίο. Εμένα με μοιάζουν οι κυρώσεις όπως είπε ο φίλος

  11. #10
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Και εγώ συμφωνώ πως έχει αρχίσει να φθίνει σιγά σιγά το επάγγελμα.. οι επισκευές λιγοστεύουν.. η ποιότητα των υλικών στις νέες συσκευές είναι απαράδεκτη... Αφου φας τα μάτια σου να επισκευάσεις μία πλακέτα πρέπει να προσευχηθείς να την παραλάβει και ο πελάτης γιατί το μετανιώνει και το παρατάει.. τσάμπα ο κόπος σου, τα ανταλλακτικά και ο χρόνος σου. Σκέψου αν θα μπορείς να ζήσεις την οικογενειά σου από αυτό που επιλέγεις και αν είσαι σίγουρος προχώρα το.
    Θα έλεγα ότι το θέμα είναι λίγο πιο πολύπλοκο και είμαι ίσως λίγο περισσότερο αισιόδοξος. Θα πρότεινα στον φίλο που ρωτάει ότι η λέξη κλειδί είναι η αγάπη για την ηλεκτρονική και το μεράκι. Αν το γουστάρεις πραγματικά και έχεις όρεξη για δουλειά προχώρησε. Όντως η επισκευή όπως την ξέραμε έχει αρχίσει και φθίνει αλλά έχουν ξεπηδήσει άλλες μορφές του επαγγέλματος μας οι οποίες δεν υπήρχαν στο παρελθόν. Για παράδειγμα πριν τη δεκαετία του '90 δεν υπήρχαν καθόλου τα δορυφορικά για τον μέσο πελάτη. Τώρα οι εγκαταστάσεις δορυφορικών από απλές έως αρκετά πολύπλοκες (π.χ. σε ξενοδοχειακές εγκαταστάσεις με headends κλπ.) έχουν ένα μερίδιο στην εργασία μας. Επίσης ένας κλάδος που αναπτύχθηκε τα τελευταία χρόνια - ο οποίος παλιότερα δεν ήταν τόσο διαδεδομένος - πάρα πολύ είναι αυτός των συστημάτων ασφαλείας στον οποίο απασχολούνται πολλοί συνάδελφοι του κλάδου μας. Και τέλος θα συμπλήρωνα ότι μπορεί κάλλιστα ένας ηλεκτρονικός να στρέψει το ενδιαφέρον του και την ειδίκευσή του στην επισκευή-εγκατάσταση πληροφορικών συστημάτων, δικτύων, κλπ. καθώς και επισκευές κινητών τηλεφώνων, laptops, κ.α. Επίσης έρχονται και ελπιδοφόρα μηνύματα από πλευράς Ευρωπαϊκής ένωσης όσον αφορά τις επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών όπου ετοιμάζεται νομοσχέδιο της ΕΕ το οποίο προτρέπει τους κατασκευαστές ηλεκτρονικών, για λόγους περιβαλλοντικούς και οικονομίας πρώτων υλών να φτιάχνουν συσκευές που επιδέχονται επισκευή και να υποχρεούνται να παρέχουν τα απαιτούμενα ανταλλακτικά. Το νομοσχέδιο έχει τον τίτλο: "Το δικαίωμα στην επισκευή'. Διαβάστε περισσότερα εδώ. Οπότε φίλε μου θα σου έλεγα αν σου αρέσει και έχεις όρεξη για δουλειά προχώρα. Τώρα όσον αφορά τα δικαιολογητικά, νομίζω ότι αν έχεις τελειώσει ΑΕΙ ή ΤΕΙ με κατεύθυνση ηλεκτρονικά δεν χρειάζεται να δώσεις εξετάσεις πλέον. Τώρα για ΙΕΚ καλύτερα να ρωτήσεις στο Υπουργείο Εργασίας όπου νομίζω θα σε κατατοπήσουν καλύτερα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας