Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή Σκάνε οι λάμπες

    Γεια σε όλους....Σε ορεινό χωριό του Ρεθύμνου μου λένε ότι σκάνε συχνά οι λάμπες...μία χθες 60άρα απο ενα ποολύφωτο και μία 100άρα άλλη μέρα από άλλο φωτιστικό.Έκανα μία μέτρηση με το πολύμετρο σε μία πρίζα και μου βγάζει τάση 240 με 245 Volt .....Είναι λογικό αυτό;;;;


  2. #2
    Το avatar του χρήστη kioan
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    There is no place like 127.0.0.1
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Τι μάρκας είναι οι λάμπες;

    Είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα. Είναι πολύ πιθανό να πρόκειται για ελαττωματικές λάμπες.
    -=kioan=-
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    αν είναι οροφής και πολλά βατ μήπως ανεβάζουν μεγάλη θερμοκρασία;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    οι λάμπες είναι osram......Για τη θερμοκρασία δε ξέρω......Δε θέλω τις led γιατί στη καμία δε βγάζουν το ζωντανό φως που βγάζει η πυρακτώσεως.Κανονικα δεν έπρεπει η τάση του δικτύου να παίζει γυρω από τα 230 και όχι 240;


  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι λάμπες είναι osram......Για τη θερμοκρασία δε ξέρω......Δε θέλω τις led γιατί στη καμία δε βγάζουν το ζωντανό φως που βγάζει η πυρακτώσεως.Κανονικα δεν έπρεπει η τάση του δικτύου να παίζει γυρω από τα 230 και όχι 240;
    Και στη Σάμο με 245 βόλτ είμαστε ειδικά το βράδυ.Το πρωί έχουμε 235 βολτ Εγώ σε όλο το σπίτι έχω LED πάντως.Αν οι πυρακτώσεως έχουν ονομαστική τάση λειτουργίας τα 230βολτ τότε με 15 βόλτ παραπάνω είναι λογικό να βγαίνουν εκτός προδιαγραφών και σίγουρα με μεγαλύτερη φωτεινότητα κάτι που δεν θα βρεις σε λάμπα LED.Γι αυτό είσαι ευχαριστημένος από την φωτεινότητα αλλά δεν αντέχουν σε χρήση.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στη Σάμο με 245 βόλτ είμαστε ειδικά το βράδυ.Το πρωί έχουμε 235 βολτ Εγώ σε όλο το σπίτι έχω LED πάντως.Αν οι πυρακτώσεως έχουν ονομαστική τάση λειτουργίας τα 230βολτ τότε με 15 βόλτ παραπάνω είναι λογικό να βγαίνουν εκτός προδιαγραφών και σίγουρα με μεγαλύτερη φωτεινότητα κάτι που δεν θα βρεις σε λάμπα LED.Γι αυτό είσαι ευχαριστημένος από την φωτεινότητα αλλά δεν αντέχουν σε χρήση.

    Δημήτρη η διαφορά αυτη στα 15 volt δεν πειράζει και όλες τις συσκευές;;;;Επίσης, εσύ τι led λάμπες έχεις;;;;Σκέφτομαι να πάρω αλλά δεν θέλω να έχουν αυτό το νεκροφώς....αλλά θέλουμε ζωντανό φως.....βγάζουν καποιες από αυτό;


  7. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manos_3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη η διαφορά αυτη στα 15 volt δεν πειράζει και όλες τις συσκευές;;;;Επίσης, εσύ τι led λάμπες έχεις;;;;Σκέφτομαι να πάρω αλλά δεν θέλω να έχουν αυτό το νεκροφώς....αλλά θέλουμε ζωντανό φως.....βγάζουν καποιες από αυτό;
    Στην ερώτησή σου να σου πω ότι οποιοδήποτε ωμικό φορτίο θα επηρεαστεί από αυτά τα 15volt όπως είναι οι λάμπες πυράκτωσης, όμως όλα τα υπόλοιπα επειδή έχουν δική τους τροφοδοσία εσωτερικά όπως οι λάμπες LED έχουν μεγάλες ανοχές και δεν θα καταλάβουν τίποτε.Οι λάμπες που έχω αγοράσει είναι Eurolamp 15watt,με 3 ευρώ η κάθε μία, θα τις βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρικών,ηλεκτρολογικών, και έχω δύο λάμπες σε κάθε δωμάτιο, όπως επίσης δύο λάμπες και στο φωτιστικό της κουζίνας. Το φως είναι τέλειο. Αγόρασε δύο τεμάχια για δοκιμή, και μάλιστα έχεις και επιλογές για ψυχρό η θερμό φωτισμό.Οταν τις βρεις στο κατάστημα θα σου εξηγήσουν.Αν είχες Σούπερ Μάρκετ Σκλαβενίτη στην περιοχή σου θα σου πρότεινα και κάτι λάμπες δικές του κι εκείνες LED λίγο πιο ακριβές, αλλά επειδή είσαι Χανιά σίγουρα δεν έχεις αυτήν την επιλογή. https://www.skroutz.gr/s/19761048/Eu...180-80207.html
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 07-04-20 στις 16:49
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #8
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην ερώτησή σου να σου πω ότι οποιοδήποτε ωμικό φορτίο θα επηρεαστεί από αυτά τα 15volt όπως είναι οι λάμπες πυράκτωσης, όμως όλα τα υπόλοιπα επειδή έχουν δική τους τροφοδοσία εσωτερικά όπως οι λάμπες LED έχουν μεγάλες ανοχές και δεν θα καταλάβουν τίποτε.Οι λάμπες που έχω αγοράσει είναι Eurolamp 15watt,με 3 ευρώ η κάθε μία, θα τις βρεις σε οποιοδήποτε κατάστημα ηλεκτρικών,ηλεκτρολογικών, και έχω δύο λάμπες σε κάθε δωμάτιο, όπως επίσης δύο λάμπες και στο φωτιστικό της κουζίνας. Το φως είναι τέλειο. Αγόρασε δύο τεμάχια για δοκιμή, και μάλιστα έχεις και επιλογές για ψυχρό η θερμό φωτισμό.Οταν τις βρεις στο κατάστημα θα σου εξηγήσουν.Αν είχες Σούπερ Μάρκετ Σκλαβενίτη στην περιοχή σου θα σου πρότεινα και κάτι λάμπες δικές του κι εκείνες LED λίγο πιο ακριβές, αλλά επειδή είσαι Χανιά σίγουρα δεν έχεις αυτήν την επιλογή. https://www.skroutz.gr/s/19761048/Eu...180-80207.html
    Δημήτρη, φαντάσου έχω στο σαλόνι ένα πολύφωτο με 5 λάμπες κεριά Ε14.....Η 2700 kelvin είναι το φως που βγάζει ο πυρακτώσεως;;;


  9. #9
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Η τεχνοματ και ο καφκας εχουν οσραμ με 3€. Εχει δυο διαβαθμισεις στο λευκο, μαλλον θελεις τις 4000βαθμων ή και παραπανω

  10. #10
    Το avatar του χρήστη manos_3
    Μέλος
    Όνομα
    Μανώλης
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    448

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η τεχνοματ και ο καφκας εχουν οσραμ με 3€. Εχει δυο διαβαθμισεις στο λευκο, μαλλον θελεις τις 4000βαθμων ή και παραπανω

    επειδή τώρα το διαβάζω....θελω να μοιαζει το φως οπως την πυρακτώσεως...άρα δε πρέπει να πάρω 2200 έως 2700;


Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας