Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Αντικατάσταση Πάνελ

    Καλήμερα και καλό μήνα ...
    Απευθύνομαι αποκλειστικά μόνο σε όσους είναι έμπειροι και καταξιωμένοι πάνω στο θέμα που θα αναφέρω ..π

    Έχω στη κατοχή μου 2 τηλεόρασεις LG smart 55" ..Τα μοντέλα ειναι τα εξής :

    LG 55SK8500 του 2018 και την

    LG 55SM9010 του 2019

    Η πρώτη αγοράστηκε τον Απρίλιο του 19 και η δεύτερη τον Ιανουάριο του 20...

    Δυστηχως λόγω ενός ατυχήματος η δεύτερη tv είχε ένα μικρό ράγισμα στην γωνία της οθόνης κάτω αριστερά ...στην αρχή ήταν αμιδρο και δε πολυφαινοταν...τώρα το ράγισμα προχώρησε και καλύπτει όλη την οθόνη ...Δυστηχως η LG απέρριψε το αίτημα για αντικατάσταση Πάνελ και μου ζητάει 600 ευρώ για επισκευή ...
    Για να μην μακρυγορω και οι δύο τηλεόρασεις εξωτερικά είναι ίδιες με μοναδική διαφορά την επιτραπέζια βάση ...
    Σε θέμα hardware και software έχω εντοπίσει τις εξής διάφορες :



    LG 55SM9010 (2019). LG 55SK8500 (201
    webos 4.5 webos 4.0
    RAM 3GB. RAM 2GB
    Έκδοση HDMI 2.1. Έκδοση HDMI 2.0
    Μνήμη αποθ/σης 8GB Μνήμη αποθ/σης 4GB

    Το ερωτημα μου είναι το εξής :

    Μπορώ να βγάλω το πάνελ απ' την τηλεόραση LG 55SK8500 (201 και να το βάλω στην LG 55SM9010 (2019) που είναι πιο καινούργιο.μοντελο και αγορασμενη πριν 1.5 μήνα ...

    Οποιος γνωρίζει 💯 /100 και είναι σίγουρος ας μου απαντήσει .. ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ilias26 : 02-03-20 στις 10:19

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Και τα δύο μοντέλα είναι καινούρια και δεν έχουν ξεκινήσει οι βλάβες τους οπότε είναι δύσκολο να σου απαντήσει κάποιος υπεύθυνα. Το πιο πιθανό είναι ότι δεν ταιριάζουν. Παρ όλα αυτά αν ξεβιδώσεις το πίσω μέρος θα το διαπιστώσεις μόνος σου και αμέσως.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Αυτές οι διαφορές που γράφεις έχουν σχέση με το smart κομμάτι της τηλεόρασης
    το οποίο ξεπερνάς βάζοντας ακόμα και ένα εξωτερικο smart box .
    Στο κομμάτι της εικόνας έχουν διαφορές που να δικαιολογούν την προσπάθεια σου ;

    Οι τηλεοράσεις είναι τόσο καινούριες που δεν υπάρχουν ακόμα service manual στο internet ... για να σου πει κάποιος που δεν τις βλέπει ανοιγμένες .
    Αν οι οθόνες είναι της ίδιας κατηγορίας ( κυρίως στο θέμα του φωτισμού και της οδήγησης ) θεωρώ οτι μπορεί να γίνει η αλλαγή στο motherboard που θέλεις , αν και για μένα είναι ανούσια .

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη Σίνδος
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Πρέπει να ανοίξεις το καπάκι πισω και να δεις τα stick numbers των πανελ. Αν είναι ίδια τότε γίνεται.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Μπορώ δλδ να βγάλω την motherboard της μιας και την βάλω στην άλλη...γιατί έτσι κι αλλιώς η LG 55SM9010 που έχει σπασμένη οθόνη πλέον είναι ασύμφορη για επισκευή οπότε μπορώ να τη κρατήσω για ανταλλακτικά σκεφτόμουν ...
    Οι μονες διαφορες που έχουν είναι αυτές που ανέφερα πιο πάνω ....το πάνελ είναι ίδιας τεχνολογίας , ίδιες ιντσες ...απλά αυτή υποστηριζει HDMI 2.1 και η άλλη όχι που ειναι χρήσιμο θεωρώ για μένα τουλάχιστον...
    Η πλάτη και όλες οι υποδοχές hdmi , usb , ethernet είναι ολόιδιες σαν καρμπον..
    Οπότε λέτε να αλλάξω απλώς τη motherboard και να αφήσω το πάνελ ως έχει στην LG 55SK8500 ...να κάνω ένα πάντρεμα δλδ...
    Υπάρχει καποιος έμπειρος όπου μπορεί να το αναλάβει αυτό με το αζημιωτο δλδ αλλα να γίνει με τέτοιο χειρουργικο τρόπο ωστε να μην φαίνεται ότι έχει ανοιχτεί η τηλεόραση και χαθεί η εγγύηση σε περίπτωση που στο μέλλον καεί κανένα pixel και χρειάστει αντικατάσταση το πάνελ ...

    Εν ολίγοις θέλω να έχω μια τηλεόραση με αναβάθμισμενο hardware και software..

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Δε έχεις καθόλου βιδες από πίσω το καπάκι ...
    Κουμπωτο είναι άραγε ..?

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.747

    Προεπιλογή

    Φίλε Ηλία,
    καλό ΜΗΝΑ και καλή ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ.
    Αν πρέπει κάτι να συμπληρωθεί στις πολύ ορθές παρατηρήσεις των δύο συναδέλφων (Δημήτρη και Χρήστου)
    στα δύο παραπάνω post είναι τ΄ εξής :
    πρόκειται για δύο μοντέλα της LG νεότατα που ναι μεν εκείνο που αγοράστηκε τ΄ έτος 2019 [55SM9010]
    έχει νεώτερο λογισμικό και διπλάσια μνήμη αποθήκευσης δεν παύει όμως να ΄ναι κατασκευαστικά ένα μοντέλο
    (όπως βέβαια κι εκείνο του έτους 2018 [55SK8500]) χαμηλού σχετικά κόστους κατασκευής - για να ΄ναι ανταγωνιστικό
    στην αγορά - άρα και πολύ δύσκολης επισκευής (ιδιαίτερα στην αντικατ/ση panel) οπότε χωρίς την κατάλληλη εμπειρία
    τ΄ ειδικά εργαλεία και την απόφαση ανάληψης μεγάλου ρίσκου καλό είναι να μην γίνει καμία προσπάθεια από μέρους σου
    γιατί υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσεις και τις δύο συσκευές.
    Άλλωστε η αντιπρ/πεία όταν ζητά 600€ γι΄ αντικατ/ση panel της 55SM9010 εννοεί μάλλον αντικατ/ση όλης της συσκευής.
    Σκέψου το λοιπόν κι αρκέσου μάλλον στην 55SK8500 ή αγόρασε αν θέλεις μία καινούργια TV 55".
    Αν πάλι αποφασίσεις να τις ανοίξεις για να δεις τα μοντέλα των panels δείξε μεγάλη προσοχή κι επιμέλεια για για μην
    καταστήσεις και τις δύο συσκευές ανεπισκεύαστες.
    Τα παραπάνω στ΄ έγραφα πριν γράψει ο συνάδελφος Γιώργος από Σίνδο για το
    stick number των panels.
    Όταν όμως αναφέρεις ότι δεν υπάρχουν βίδες για τ΄ οπίσθιο καπάκι (είναι μάλλον
    κουμπωτό) επιμένω στις απόψεις μου καθόσον θέλει ειδικά εργαλεία ανοίγματος
    και αρκετή εμπειρία του τεχνικού που θα το κάνει οπότε το καλλίτερο είναι ν΄ απευθυνθείς στην Αντιπρ/πεία της LG αλλά κι αυτοί δεν αναλαμβάνουν τέτοια εργασία μάλλον θ΄ επιμείνουν στη πρώτη τους απάντηση της επισκευής (αντικατ/σης κατά τη γνώμη μου) της 55MS9010.
    Άλλωστε όταν γράφεις ότι η Main Board είναι όμοια στις δύο τηλεοράσεις σαν καρμπόν και κοιτάς τ΄ εξωτερικά εμφανή τους σημεία
    (θύρες HDMI, USB, ETHERNET κ.α.) δεν είναι ούτε κατά διάνοια σωστό καθόσον δεν είναι κριτήριο αυτά για να συγκρίνεις δύο πλακέτες ούτε κατασκευαστικά (HARDWARE) ούτε φυσικά κι απ΄ άποψη προγραμ/σμού των IC΄s & του φέροντος λογισμικού της.
    Οι Main Boards έχουν τύπο μοντέλου αναγεγραμμένο μ΄ ανεξίτηλα γράμματα κι αριθμούς πάνω τους και φυσικά διαφέρουν σε κάθε
    μοντέλο TV, άλλωστε και μόνος σου αναφέρεις για διαφορετικές δυνατότητες software στις δύο συσκευές που σημαίνει διαφορετικά
    IC΄s κι ιδιαίτερα διαφορετικά προγραμματισμένα, αλλά κυρίως βγάζοντας διαφορετικά σήματα LVDS στους κονέκτορες προς τη T-Con
    Board κάθε συσκευής.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Χρόνια πολλά και καλή σαρακοστή...
    Σ ευχαριστω για το χρόνο που αφιέρωσες με την απάντηση σου...
    Σαφώς και δε σκοπεύω να βάλω χέρι μόνος μου στη τηλεόραση γιατί δεν έχω την κατάλληλη εμπειρία....
    Μήπως αντί για τη motherboard να γίνει αντικατάσταση του πάνελ της μιας οθόνης με την άλλη ...
    Εννοώ να αντικατασταθεί το πάνελ της LG 55SM9010 που είναι ραγισμένο , με το πάνελ της LG 55SK8500 που είναι οκ ...ίδιες ιντσες , ίδια τεχνολογία , ίδια ανάλυση ..?
    Μπορει να ελέγχει αυτό με κάποιο τρόπο για να δούμε αν ταιριάζουν τα πάνελ μεταξύ τους ...

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.747

    Προεπιλογή

    Φίλε Ηλία,
    στη μακροσκελή μου απάντηση εννοώ ότι αυτό που γράφεις γι΄ αντικατ/ση των panels
    από τη μία συσκευή στην άλλη, ακόμα κι αν μ΄ ένα τρόπο (ρωτώντας την Αντιπρ/πεία ή
    ανοίγωντας μ΄ υπερβολικό ρίσκο τη συσκευή κάποιος έμπιστός σου έμπειρος τεχνικός και
    συγκρίνοντας αν είναι ταυτόσημα τα panels), είναι το δυσκολότερο κομμάτι στη συγκεκριμένη
    επισκευή, όταν μάλιστα αναφέρεις ότι δεν θέλεις να φαίνεται ότι κάποιος έχει επέμβει στη
    55SM9010 γιατί ίσως ελπίζεις σε μία δίμηνη ακόμα παροχή SERVICE από την LG.
    Αν όμως θέλεις να ρισκάρεις τόσο πολύ τότε μπορείς να δοκιμάσεις.
    Φιλικά.
    Δημήτρης Καρούσης

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλιας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Γενικά δεν είμαι άνθρωπος που ρισκάρει ευκολα ..ειδικά μετα απ' αυτό που έπαθα...
    Που αγόρασα την LG 55SM9010 τον Ιανουάριο του 20 , 900 ευρώ και δε τη χάρηκα καθόλου διότι το κατοικίδιο μου δάγκωσε την οθόνη στη γωνία και ράγισε ολο το πάνελ ...
    Αν πουμε ότι δε με ενδιαφέρει αν φαίνεται ότι έχει επέμβει κάποιος στη tv , το ποσοστό επιτυχίας αντικατάστασης των πάνελ είναι πολύ μικρό ακόμη κι από καποιον δικό μου εμπειρο τεχνικό...?
    Εδώ μέσα υπάρχει κάποιος που να έχει την ανάλογη εμπειρία...κι ας μου στείλει σε προσωπικό μην το κόστος...
    Ευχαριστώ!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορροφητήρας με δυο μοτέρ - αντικατάσταση
    από sdancer75 στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-22, 00:23
  2. Εναλλακτική χρήση απευθείας φωτοβολταϊκών πάνελ
    από Κυριακίδης στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-21, 11:45
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-20, 16:01
  4. Αντικατάσταση αναλογικού θερμοστάτη με ψηφιακό
    από performer στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-19, 21:17
  5. [Τηλεόραση LG] Καμένα LED στο πάνελ
    από chipakos-original στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-19, 19:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας