Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μύρων
    Εγγραφή
    Jul 2015
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε Miele g 1830

    Καλημέρα,

    Πρόσφατα αγόρασα μεταχειρισμένο ένα πλυντήριο πιάτων Miele g 1830, το οποίο μου παρουσιάζει το εξής πρόβλημα:

    Κατά την διάρκεια της πλυσης σε ακανόνιστα χρονικά διαστήματα το πλυντήριο σβήνει, μετά από λίγο ξανανάβει, μετά ξανασβήνει κατόπιν μπορεί να ξανανάψει μετα από 5-10 λεπτά και στο τέλος είτε σβήνει μόνο του εντελώς ή το σβήνω εγώ για να μην κάνω μεγαλύτερη ζημιά. Όταν το αφήσω για κάποιο χρονικό διάστημα (συνήθως το αφήνω 2-3 ώρες) το ξανανάβω και λειτουργεί κανονικά, από το σημείο που είχε σταματήσει την πλύση.

    Τονίζω ότι δεν μου το κάνει σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο, ούτε το κάνει πάντα: δοκίμασα 3 φορές πλύσιμο και σταμάτησε στους εξής υπολοιπόμενους χρόνους: 1η πλύση στις 2 ώρες, 2η πλύση στο 1:30, 3η πλύση στα 24 λεπτά. Μετά μου έχει πλύνει κανονικά 4-5 φορές, τόσο στο εντατικό πρόγραμμα των 75' όσο και σε κανονικά προγράμματα. Και εκεί που νομίζα ότι έφτιαξε, το πρωί διαπίστωσα ότι στην χθεσινοβραδυνή πλύση σταμάτησε 7 λεπτά πριν το τέλος του προγράμματος. Επίσης δεν μου βγάζει κάποιο κωδικό σφάλματος στην οθόνη.

    Μήπως τυχόν γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει, καθώς ένας τεχνικός που ήρθε δεν ήξερε τι μπορεί να το προκαλεί και για να το πάω στη miele θα πρέπει να πληρώσω πιο πολλά λεφτά από ότι το πήρα.

    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Για θέμα τροφοδοσία μου κάνει.οταν σβήνει αν ξαναπατήσει δεν ξανααναβει η πρέπει να περασει ώρα;

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΥΡΩΝ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Δεν θυμάμαι καλά, νομίζω ότι δεν ξαναναβει αμέσως, αλλά και την ώρα που ανάβοσβήνει δεν με αφήνει να κάνω ακύρωση του προγράμματος

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    733

    Προεπιλογή

    Κάτι μου λέει , ότι είναι θέμα δυσλειτουργίας αντιπαρασιτικου πυκνωτή, σε πλυντήριο ρούχων σε απροσδιόριστες στιγμές έπεφτε ο ρελέ του σπιτιού , κατηργησα τον παραπάνω πυκνωτή και δεν ξαναειχα πρόβλημα .

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΥΡΩΝ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αυτό με τον πυκνωτή μου κίνησε μία υποψία. Επειδή έχω παρατηρήσει ότι έχω ένα θέμα με τα ρεύματα (όταν εκκινεί ή διακόπτει την λειτουργία το ψυγείο μου επηρεάζει τον υπολογιστή, σαν να ρίχνει την τάση του στιγμιαία) αυτός ο αντιπαρασιτικός πυκνωτής τι κάνει (συγγνώμη αλλά είμαι λίγο άσχετος); Μπορεί να φταίει αυτή η στιγμιαία "πτώση τάσεως"; (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    733

    Προεπιλογή

    Αν τα λέω καλά , αντιπαρασιτικος είναι μια διάταξη (φίλτρα )πυκνωτή πηνιο κτλ μπαίνει στην είσοδο της τροφοδοσίας φιλτράρει κάποιες συχνότητες (θόρυβο) , σε συσκευές με μοτέρ , νομίζω με καρβουνακια , οι σπινθιρισμοι του κινητήρα, κάνουν παρεμβολές σε συσκευές ραδιοφώνου , τηλεόρασης κτλ

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.322

    Προεπιλογή

    Κάποιο θερμικό ασφαλείας ? (π.χ. υπερθέρμανσης θαλάμου / σωληνωτής αντίστασης θέρμανσης με προστασία ) και επανέρχεται μόλις κατεβεί η θερμοκρασία . Το μόνο που μου το χαλάει είναι η παρακάτω δήλωση .
    μετά από λίγο ξανανάβει, μετά ξανασβήνει κατόπιν μπορεί να ξανανάψει μετα από 5-10 λεπτά και στο τέλος είτε σβήνει μόνο του εντελώς ή το σβήνω εγώ για να μην κάνω μεγαλύτερη ζημιά.
    Και αυτό που ενισχύει την υποψία μου
    Μετά μου έχει πλύνει κανονικά 4-5 φορές, τόσο στο εντατικό πρόγραμμα των 75' όσο και σε κανονικά προγράμματα.
    Το εντατικό μήπως εννοείς με λιγότερες θερμοκρασίες ? (κρύα προγράμματα / χαμηλές θερμοκρασίες ). Γιαυτό και δούλεψε κανονικά? / το εντοίχισες ενώ δεν πρέπει? (ανάλογα το μοντέλο)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 19-03-19 στις 23:43

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΥΡΩΝ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Το εντατικό πρόγραμμα που το έβαλα σημαίνεί, σύμφωνα με το manual, πλυσιμο στους 75 βαθμούς (εξ' ου και το εντατικό) με διάρκεια προγράμματος 2.40. Επειδή και εγώ αρχικά υποψιάστηκα ότι θα υπάρχει κάποια ασφάλεια έναντι της υπερθέρμανσης η οποία θα πέφτει το ξαναδοκίμασα αρχικά σε πρόγραμμα στους 55 βαθμούς (δούλεψε), μετά στο εντατικό 75 βαθμούς (ξαναδούλεψε), μετά άλλες 2 φορές σε πρόγραμμα χωρίς πρόπλυση στους 55 βαθμούς (ξαναδούλεψε). Εχθές το βράδυ το ξαναέβαλα στους 55 και ξυπνώντας το πρωι για να δω τι έκανε, ήταν σβηστό και όταν πάτησα το on/off, άνοιξε και συνέχισε τα τελευταία 7 λεπτά που είχαν απομείνει μέχρι το τέλος προγράμματος. Αυτό μου ενισχύει και εμένα τις υποψίες ότι κάποια θερμική ασφάλεια διακόπτει τη λειτουργία του πλυντηρίου.
    Το πλυντηριο το πήρα από μαγαζί με μεταχειρισμένα, ήρθε ο τεχικός τους το Σάββατο και μου είπε ότι υποψιάζεται ότι επειδή δεν είχε τα ποδαράκια και δεν ήταν αλφαδιασμένο πιθανόν να είναι κάποια ασφάλεια που έχει στην πόρτα για τα νερά και να μην το χρησιμοποιήσω μέχρι να φέρει ποδαράκια. Εγώ όμως δεν νομίζω ότι αυτό έχει να κάνει με το προβλημά μου. Όλες αυτές τις πληροφορίες που συλλέγω θα τις χρησιμοποιήσω προκειμένου να του δώσω ιδέες, όταν θα ξαναέρθει προκειμένου να βρούμε μία λύση. Η αλήθεια είναι ότι δεν θέλω να επιστρέψω το πλυντήριο, καθώς είναι πολύ όμορφο και με πολλά προγράμματα.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΥΡΩΝ
    Εγγραφή
    Nov 2018
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    "αντιπαρασιτικος είναι μια διάταξη (φίλτρα )πυκνωτή πηνιο κτλ μπαίνει στην είσοδο της τροφοδοσίας φιλτράρει κάποιες συχνότητες (θόρυβο) , σε συσκευές με μοτέρ , νομίζω με καρβουνακια , οι σπινθιρισμοι του κινητήρα, κάνουν παρεμβολές σε συσκευές ραδιοφώνου , τηλεόρασης κτλ"

    Δηλαδή αυτό είναι για να μην προκαλεί παρεμβολές σε άλλες συσκευές ή και για να προστατέψει την ίδια τη συσκευή από παρεμβολές από άλλες συσκευές;

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.322

    Προεπιλογή

    Επειδή έχω παρατηρήσει ότι έχω ένα θέμα με τα ρεύματα (όταν εκκινεί ή διακόπτει την λειτουργία το ψυγείο μου επηρεάζει τον υπολογιστή, σαν να ρίχνει την τάση του στιγμιαία)
    Αφού οι τεχνικοί σου αλλάξουν τα ποδαράκια της συσκευής (και τρομάρα τους ) αν έφταιγε το αλφάδιασμα (αλήθεια είχαν και αλφάδι μαζί τους ?) . Δηλαδή στις 4-5 φορές που δούλεψε καλά δεν ήθελε αλφάδιασμα έτσι?
    Το παραπάνω με την πτώση τάσης είναι πρόβλημα . Τώρα το ψυγείο φταίει ? η ηλεκτρική εγκατάσταση? θέλει διερεύνηση.
    Συσκευές με τούρμπο ηλεκτρονικά απαιτούν "καθαρόαιμο " ρεύμα και όχι μπασταρδεμένο ρεύμα , γιαυτό και δεν συμπαθώ τέτοιες συσκευές (ούτε να μου τις χαρίσουν) , προτιμώ τις μηχανικές μπακατέλες που δουλεύουν και με 230V και με 400V με 12V ή και μετά από κεραυνοπληξία , στάνταρ δουλειά να γίνεται και έχει αποδειχτεί στο παρελθόν για πολλά πολλά χρόνια ..... τώρα μας ήρθαν αυτά τα γαλαζοβράκια της Miele να μας το παίξουν μαστοράντζες με τα αλφάδια κάθε εβδομάδα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 20-03-19 στις 01:37

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Miele] Πρόβλημα σε πλυντήριο Miele W 604
    από tadin στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-18, 14:57
  2. [Miele] Πρόβλημα με εστία Miele KM 6013
    από bialex στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-18, 01:20
  3. [Miele] Πρόβλημα με πλυντήριο ρουχων Miele
    από giagiwtis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-18, 01:05
  4. [Miele] Πρόβλημα με touch σε φούρνο miele
    από Βούλα στο forum Φούρνος & Εστία
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-14, 14:39
  5. Πρόβλημα με καταψύκτη miele
    από Airwolf30 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-12, 22:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας