Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30
  1. #21

    Προεπιλογή

    Πώς διαπίστωσε ότι έχει διαρροή?
    tapavakos.gr

  2. #22

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω, απλά το είδε, το έπιασε, το άκουσε, και απ αυτά που του είπα.

  3. #23

    Προεπιλογή

    Στη θέση σου θα καλούσα 2ό τεχνικό... Επιμένω ότι αν είχε διαρροή στην εξισορρόπηση (όταν δεν λειτουργει το μοτερ) θα είχε χάσει όλο το φρεον, δηλ καθόλου ψύξη. Από τα λεγόμενα σου κατάλαβα ότί παγώνει λίγο το στοιχείο. Αυτό σημαίνει ότι ο τριχοειδής ψεκαζει φρεον, έστω λίγο.. Συμπερασματικά, έχεις βουλωμα στον τριχοειδή ή πεσμένο μοτέρ.. Αν το έχεις για πέταμα πληρώνω τα μεταφορικά να μου το χαρίσεις :p
    tapavakos.gr

  4. #24

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλημέρα. Έχω νέα απ το ψυγείο. Ήρθε και 2ος τεχνικός έκοψε το σωληνάκι και αποφάνθηκε ότι έχει εσωτερική διαρροή φρεον και ότι το μοτέρ δουλεύει κανονικά. Θέλει 70€ για επισκευή που δεν ξέρει πόσο θα κρατήσει, από μία μέρα μέχρι 1 χρόνο. Αυτά. Αν ενδιαφέρεται κανείς να αγοράσει το μοτέρ ή οποιοδήποτε ανταλλακτικό πείτε μου. Εγω πάω για αγορά ψυγείου. Σας ευχαριστώ ολους για τον χρόνο σας.

  5. #25

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    732

    Προεπιλογή

    Απορίες που έχω είναι, με ποια δεδομένα ο τεχνικός σου λέει ότι η επισκευή θα κρατήσει από μια βδομάδα μέχρι έναν χρόνο; Τι είναι αυτό που θα φθαρεί γρήγορα και θα χαλάσει , ποιο σωληνάκι σου έκοψε και τι είδους επισκευή θα κάνει , θα αντικαταστήσει τον τριχοειδή ή μήπως το μοτέρ. Γιατί να πάρεις καινούριο αφού και αυτό καινούριο είναι(5) ετών . Όλα φτιάχνουν , άλλο 70€ και άλλο 400€ για αγορά νέου ψυγείου.

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #26

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2019
    Περιοχή
    Kalamata
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και από εμένα είμαι τεχνικός ψυκτικος διάβασα τα σχόλια σας και έχω να πω το έξεις. Ο συνάδελφος ήταν ειλικρινής μαζί σ. Τι κόστος 70€ είναι λογικό το ποσό θα κρατήσει εξαρτάται καθαρά από το μέγεθος της διαρροή.η διαρροή μπορεί να είναι οπουδήποτε. Αν είναι στην υψηλή πλευρά του κυκλώματος θα τα χάσει γρήγορα.σκεψου ότι έχω πελάτη που του βάζω συμπληρώνω υγρά μια φορα στους 14 μήνες περίπου (R600) αν ο τεχνικός σ θέλει να ασχοληθεί παραπάνω μπορεί να το ψάξει με σαπούναδα η ανίχνευτη αν και οι πιθανότητες είναι λίγες .έχει τύχει να μου δείχνει ο ανιχνευτής διαρροή εσωτερικα στη καμπινα έβγαλα το στοιχείο το πρεσαρα με αξοτο το έβαλα σε λεκάνη με νερό βρήκα τη διαρροή τη κόλλησα και το θέμα έληξε. Ελπίζω να βοήθησα

  7. #27

    Προεπιλογή

    Το μέγεθος της διαρροης δεν υπάρχει τρόπος να το δεις? Γιατί να μας ακουμπήσει 70 και την άλλη μέρα (στη χειρότερη) να μην έχει ψυγειο? Ωραία και ξεκάθαρα. Φίλε το πρεσαρω βλέπω τι παίζει ,μου δίνεις τόσα και αν θέλεις το συνεχίζουμε. Πιο ειλικρινά και σωστά!
    Απορία: Πως εχεις διαρροή σε φρεον r600 και κρατάει 14 μήνες περίπου? Στην εξισορρόπηση δεν χάνονται τα λιγοστά που παίρνει?
    tapavakos.gr

  8. #28

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Έτσι ακριβώς Γιάννη. Με μια διαφορά μόνο. Μου είπε ότι έχει γραμμή που περνάει φρεον και γυρω γυρω εκει που ακουμπαει το λαστιχο, σε ολη την πορτα και συνήθως εκει παθαινει διαρροή και δε φτιαχνεται με τιποτα.

  9. #29

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Διάβασα το θέμα και μου δημιουργήθηκαν απορίες :
    Πώς ελέγχεται ένα κομπρεσέρ αν είναι καλό;πέρα από το να δουλεύει ο ηλεκτροκινητήρας του να μην είναι πεσμένο εννοώ(αυτά έχουν κινητήρα μονοκύλινδρο με βαλβιδες κλπ σαν τα κομπρεσέρ αέρος
    Φαντάζομαι για να ελέγξει διαρροές το δοκιμάζει με κάποιο φτηνό αέριο σε κάποια πίεση και πρέπει να το αφήσει κάποιες μέρες ή αρκει μισή ώρα ;

  10. #30

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα το θέμα και μου δημιουργήθηκαν απορίες :
    Πώς ελέγχεται ένα κομπρεσέρ αν είναι καλό;πέρα από το να δουλεύει ο ηλεκτροκινητήρας του να μην είναι πεσμένο εννοώ(αυτά έχουν κινητήρα μονοκύλινδρο με βαλβιδες κλπ σαν τα κομπρεσέρ αέρος
    Φαντάζομαι για να ελέγξει διαρροές το δοκιμάζει με κάποιο φτηνό αέριο σε κάποια πίεση και πρέπει να το αφήσει κάποιες μέρες ή αρκει μισή ώρα ;
    Δοκιμάζονται από κομμάντος αυτοκτονίας που τροφοδοτούν τον συμπιεστή με χύμα καλώδια χωρίς φις ....
    https://www.youtube.com/watch?v=OlmHnj12bLE
    https://www.youtube.com/watch?v=xKHG0zn-1VE
    https://www.youtube.com/watch?v=h9ydpQK996E
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 19-06-19 στις 00:04

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-18, 23:27
  2. Ψυγειοκαταψύκτης SIEMENS KG44U123 Alarm στην κατάψυξη
    από mr.Vox στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-17, 16:55
  3. Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 11:13
  4. πάγος και νερά στην κατάψυξη ψυγείου ΜAYTAG
    από Γαληνίτης στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-14, 15:29
  5. [Pitsos] Χαμηλή ψύξη
    από demkat1 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 20:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας