Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Προβλημα με τη θερμοκρασία της συντήρησης

    Καλημέρα σε όλους.

    Το πρόβλημα με λίγα λόγια είναι ότι ενώ η κατάψυξη λειτουργεί καλά, η συντήρηση δεν κατεβαίνει στους 4 βαθμούς αλλά παραμένει στους 7-8 βαθμούς.

    Το ψυγείο ειναι μάρκας SIEMENS και το μοντέλο είναι KG44U190IE\01 έχει κάτω την κατάψυξη και πάνω τη συντήρηση.
    IMG_20180707_194707_HHT.jpg

    Ιστορικό:
    Όλα ξεκίνησαν πριν από μερικά χρόνια (8 περίπου) όταν κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών καυσώνων άρχισε να μην κατεβάζει εύκολα τη θερμοκρασία στους 4 βαθμούς, όταν το γεμίζαμε με ψώνια από το σούπερ μάρκετ. Όταν περνούσε η περίοδος αυτή, ξανα άρχιζε να λειτουργεί κανονικά. Ε δεν πειράζει είπαμε, ψυγείο μας είναι, θα το αγαπήσουμε με τα ελαττώματά του. Αυτό το καλοκαίρι όμως η θερμοκρασία παραμένει στους 7-8 βαθμούς χωρίς να μπορεί να την κατεβάσει στους 4 που του έχω ορίσει. Η κατάψυξη είναι στους -20 κανονικά.

    Κατά τη διάρκεια των διακοπών μου είχα ξεψαχνίσει όλο το φόρουμ και διάβασα όλα τα σχετικά θέματα με ψυγεία που δυσκολεύονται να κατεβάσουν τη θερμοκρασία της συντήρησης και είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το πιθανότερο ήταν να υπήρχε πάγος στο στοιχείο της κατάψυξης και δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει ο αέρας σωστά. Όταν γύρισα λοιπόν (πριν από μερικές μέρες), άνοιξα την κατάψυξη και είδα ότι το στοιχείο ήταν όπως έπρεπε να είναι (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα). Χωρίς συσσωρευμένο πάγο ή κάποιο τέτοιο πρόβλημα.
    στοιχείο.jpg

    Άρχισα λοιπόν τις μετρήσεις μιας και το άνοιξα για να δω αν λειτουργούν όλα σωστά.
    NUMBERS.jpg

    Το Κόκκινο φις με το νούμερο 1 που πηγαίνει στον αεραγωγό της συντήρησης και έχει ένα μέσα ένα φιδίσιο καλώδιο μου έδινε ένδειξη 10.8kΩμ. Αυτό δεν ξέρω τι είναι. Πιθανολογώ ότι είναι αντίσταση για να μην πιάνει πάγο ο αεραγωγός (περιμένω τη γνώμη σας)
    Το Μαύρο φις (νούμερο 2) που οδηγεί στην αντίσταση που βρίσκεται στον πάτο της λεκάνης αποστράγγισης μου έδινε 870Ωμ
    Το Γκρι (νούμερο 3) που συνδέεται με την αντίσταση που είναι ορατή μπροστά στις ψύκτρες, μου έδινε 260Ωμ.
    Το Άσπρο (νούμερο 4) που συνδέεται στη θερμοασφάλεια που είναι δεμένη με δύο δεματικά στη σωλήνα του εξατμιστή μου έδινε 0Ωμ.
    Το φις που λείπει οδηγεί στο ανεμιστηράκι της κατάψυξης και λειτουργεί κανονικά.
    Τον αισθητήρα που είναι μέσα στις ψύκτρες δεν μπόρεσα να τη μετρήσω καθώς το καλώδιο δεν έχει κάποιο φις αλλά πηγαίνει κατ' ευθείαν στο πάνελ. Αν χρειαστεί να τη μετρήσω θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το πως.
    Φώτο από την καλωδίωση του πάνελ
    IMG_20180806_115440.jpg

    Στη συνέχεια άνοιξα το πάνελ που βρίσκεται στο πάνω μέρος του ψυγείου για να δω αν υπάρχει καμία αντίσταση σπασμένη ή κανένας πυκνωτής φουσκωμένος. Η εικόνα που είδα μου φάνηκε κανονική εκτός από ένα σημείο που νομίζω ότι παρατήρησα ένα ελαφρό μαύρισμα στο σημείο που βρίσκεται το κυλινδρικό μπίπερ (εικόνες 3,4) καθώς και στην πίσω πλευρά (2η εικόνα). Περιμένω τις παρατηρήσεις σας στο εάν είναι κάποιο ολοκληρωμένο καμένο ή όχι ή αν δείτε κάτι που δεν μπορώ να διακρίνω εγώ.
    (Οι φωτογραφίες θα τις βρείτε στο επόμενο μήνυμα επειδή αυτό χωράει μόνο 6)


    Μετά πέρασα στο πίσω μέρος του ψυγείου και αφού καθάρισα λίγο τη σκόνη με την ηλεκτρική σκούπα, άνοιξα την πλακέτα που είναι στο κάτω μέρος για να δω αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα εκεί με τα αντίστοιχα ηλεκτρονικά και τα είδα όλα εντάξει.
    IMG_20180806_123817.jpgIMG_20180806_123912_HHT.jpg

    Άλλες πληροφορίες:
    Ο ανεμιστήρας της κατάψυξης λειτουργεί σωστά όταν κλείνει το κλείστρο η πόρτα του ψυγείου. Παρατήρησα ότι υπάρχει αρκετή διαδρομή στο κλείστρο από το σημείο που δίνει εντολή να αρχίσει το ανεμιστηράκι, μέχρι το σημείο που το κλείνει η πόρτα. Δηλαδή όταν κλείνει η πόρτα το ανεμιστηράκι λειτουργεί κανονικά. Το ίδιο συμβαίνει και με το ανεμιστηράκι της συντήρησης.
    Το σωληνάκι που οδηγει απο την αποστραγγιση της καταψυξης στον εξατμιστη που βρισκεται πανω απο το μοτερ δεν ειναι βουλωμενο. Το εβγαλα και το φυσηξα και ο αερας περναει κανονικα.
    Τα λάστιχα στις πόρτες φαίνονται κανονικά και κάποιες φορές όταν κλείνουν οι πόρτες δεν μπορείς να τις ανοίξεις αμέσως μετά.
    Ο αεραγωγός που οδηγεί από την κατάψυξη στη συντήρηση είναι ελεύθερος. Δοκίμασα να περάσω αέρα με το μπιστολάκι και πέρναγε κανονικά.
    Όταν έβαλα ένα μπουκάλι νερό, 6 μικρές μπύρες και δύο κιλα κρέας στην κατάψυξη (ήταν άδεια) ή θερμοκρασία της ανέβηκε στους -12 αλλά μέσα σε περίπου μια-μισή μέρα ξανα πήγε στους -20. Από εκεί συμπέρανα ότι η κατάψυξη όπως και το μοτέρ λειτουργούν σωστά.


    Και επιτέλους η ιστορία μας έφτασε στο τέλος της. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα. Το μόνο που μπορώ να υποψιαστώ, μετά από όλα αυτά που σας ανέφερα, είναι να μη λειτουργεί σωστά το ανεμιστηράκι της συντήρησης και να μη μπορεί να ανεβάσει την ψύξη επάνω.
    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη theo123 : 15-08-18 στις 23:15

  2. #2

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ok, καταλαβαίνω ότι έχετε όλοι απλώσει τα κορμιά σας στις παραλίες.
    Θα κάνω όμως υπομονή μέχρι να γυρίσετε.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη apavlidis
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας Παυλίδης
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    123

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theo123 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.

    Το πρόβλημα με λίγα λόγια είναι ότι ενώ η κατάψυξη λειτουργεί καλά, η συντήρηση δεν κατεβαίνει στους 4 βαθμούς αλλά παραμένει στους 7-8 βαθμούς.

    Το ψυγείο ειναι μάρκας SIEMENS και το μοντέλο είναι KG44U190IE\01 έχει κάτω την κατάψυξη και πάνω τη συντήρηση.
    IMG_20180707_194707_HHT.jpg

    Ιστορικό:
    Όλα ξεκίνησαν πριν από μερικά χρόνια (8 περίπου) όταν κατά τη διάρκεια των καλοκαιρινών καυσώνων άρχισε να μην κατεβάζει εύκολα τη θερμοκρασία στους 4 βαθμούς, όταν το γεμίζαμε με ψώνια από το σούπερ μάρκετ. Όταν περνούσε η περίοδος αυτή, ξανα άρχιζε να λειτουργεί κανονικά. Ε δεν πειράζει είπαμε, ψυγείο μας είναι, θα το αγαπήσουμε με τα ελαττώματά του. Αυτό το καλοκαίρι όμως η θερμοκρασία παραμένει στους 7-8 βαθμούς χωρίς να μπορεί να την κατεβάσει στους 4 που του έχω ορίσει. Η κατάψυξη είναι στους -20 κανονικά.

    Κατά τη διάρκεια των διακοπών μου είχα ξεψαχνίσει όλο το φόρουμ και διάβασα όλα τα σχετικά θέματα με ψυγεία που δυσκολεύονται να κατεβάσουν τη θερμοκρασία της συντήρησης και είχα καταλήξει στο συμπέρασμα ότι το πιθανότερο ήταν να υπήρχε πάγος στο στοιχείο της κατάψυξης και δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει ο αέρας σωστά. Όταν γύρισα λοιπόν (πριν από μερικές μέρες), άνοιξα την κατάψυξη και είδα ότι το στοιχείο ήταν όπως έπρεπε να είναι (τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα). Χωρίς συσσωρευμένο πάγο ή κάποιο τέτοιο πρόβλημα.
    στοιχείο.jpg

    Άρχισα λοιπόν τις μετρήσεις μιας και το άνοιξα για να δω αν λειτουργούν όλα σωστά.
    NUMBERS.jpg

    Το Κόκκινο φις με το νούμερο 1 που πηγαίνει στον αεραγωγό της συντήρησης και έχει ένα μέσα ένα φιδίσιο καλώδιο μου έδινε ένδειξη 10.8kΩμ. Αυτό δεν ξέρω τι είναι. Πιθανολογώ ότι είναι αντίσταση για να μην πιάνει πάγο ο αεραγωγός (περιμένω τη γνώμη σας)
    Το Μαύρο φις (νούμερο 2) που οδηγεί στην αντίσταση που βρίσκεται στον πάτο της λεκάνης αποστράγγισης μου έδινε 870Ωμ
    Το Γκρι (νούμερο 3) που συνδέεται με την αντίσταση που είναι ορατή μπροστά στις ψύκτρες, μου έδινε 260Ωμ.
    Το Άσπρο (νούμερο 4) που συνδέεται στη θερμοασφάλεια που είναι δεμένη με δύο δεματικά στη σωλήνα του εξατμιστή μου έδινε 0Ωμ.
    Το φις που λείπει οδηγεί στο ανεμιστηράκι της κατάψυξης και λειτουργεί κανονικά.
    Τον αισθητήρα που είναι μέσα στις ψύκτρες δεν μπόρεσα να τη μετρήσω καθώς το καλώδιο δεν έχει κάποιο φις αλλά πηγαίνει κατ' ευθείαν στο πάνελ. Αν χρειαστεί να τη μετρήσω θα χρειαστώ τη βοήθειά σας για το πως.
    Φώτο από την καλωδίωση του πάνελ
    IMG_20180806_115440.jpg

    Στη συνέχεια άνοιξα το πάνελ που βρίσκεται στο πάνω μέρος του ψυγείου για να δω αν υπάρχει καμία αντίσταση σπασμένη ή κανένας πυκνωτής φουσκωμένος. Η εικόνα που είδα μου φάνηκε κανονική εκτός από ένα σημείο που νομίζω ότι παρατήρησα ένα ελαφρό μαύρισμα στο σημείο που βρίσκεται το κυλινδρικό μπίπερ (εικόνες 3,4) καθώς και στην πίσω πλευρά (2η εικόνα). Περιμένω τις παρατηρήσεις σας στο εάν είναι κάποιο ολοκληρωμένο καμένο ή όχι ή αν δείτε κάτι που δεν μπορώ να διακρίνω εγώ.
    (Οι φωτογραφίες θα τις βρείτε στο επόμενο μήνυμα επειδή αυτό χωράει μόνο 6)


    Μετά πέρασα στο πίσω μέρος του ψυγείου και αφού καθάρισα λίγο τη σκόνη με την ηλεκτρική σκούπα, άνοιξα την πλακέτα που είναι στο κάτω μέρος για να δω αν υπήρχε κάποιο πρόβλημα εκεί με τα αντίστοιχα ηλεκτρονικά και τα είδα όλα εντάξει.
    IMG_20180806_123817.jpgIMG_20180806_123912_HHT.jpg

    Άλλες πληροφορίες:
    Ο ανεμιστήρας της κατάψυξης λειτουργεί σωστά όταν κλείνει το κλείστρο η πόρτα του ψυγείου. Παρατήρησα ότι υπάρχει αρκετή διαδρομή στο κλείστρο από το σημείο που δίνει εντολή να αρχίσει το ανεμιστηράκι, μέχρι το σημείο που το κλείνει η πόρτα. Δηλαδή όταν κλείνει η πόρτα το ανεμιστηράκι λειτουργεί κανονικά. Το ίδιο συμβαίνει και με το ανεμιστηράκι της συντήρησης.
    Το σωληνάκι που οδηγει απο την αποστραγγιση της καταψυξης στον εξατμιστη που βρισκεται πανω απο το μοτερ δεν ειναι βουλωμενο. Το εβγαλα και το φυσηξα και ο αερας περναει κανονικα.
    Τα λάστιχα στις πόρτες φαίνονται κανονικά και κάποιες φορές όταν κλείνουν οι πόρτες δεν μπορείς να τις ανοίξεις αμέσως μετά.
    Ο αεραγωγός που οδηγεί από την κατάψυξη στη συντήρηση είναι ελεύθερος. Δοκίμασα να περάσω αέρα με το μπιστολάκι και πέρναγε κανονικά.
    Όταν έβαλα ένα μπουκάλι νερό, 6 μικρές μπύρες και δύο κιλα κρέας στην κατάψυξη (ήταν άδεια) ή θερμοκρασία της ανέβηκε στους -12 αλλά μέσα σε περίπου μια-μισή μέρα ξανα πήγε στους -20. Από εκεί συμπέρανα ότι η κατάψυξη όπως και το μοτέρ λειτουργούν σωστά.


    Και επιτέλους η ιστορία μας έφτασε στο τέλος της. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας να αντιμετωπίσω αυτό το πρόβλημα. Το μόνο που μπορώ να υποψιαστώ, μετά από όλα αυτά που σας ανέφερα, είναι να μη λειτουργεί σωστά το ανεμιστηράκι της συντήρησης και να μη μπορεί να ανεβάσει την ψύξη επάνω.
    Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.
    Καλησπέρα σας. Πιθανώς να χρειάζεται απόψυξη, δηλαδή να το αφήσετε μερικές ώρες εκτός πρίζας για να ξεμπλοκάρουν τα διάφορα σωληνάκια από πάγο από την κατάψυξη προς την συντήρηση.. Υποψιάζομαι ότι έχουν φρακάρει με πάγο και εμποδίζουν την διέλευση του ψυγμένου αέρα προς την συντήρηση. Και δοκιμάστε να βάλετε την συντήρηση σε μία μέση θερμοκρασία ούτε πολύ υψηλή ούτε πολύ χαμηλή!

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ανδρέα καλημέρα και σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. Αν και το ψυγείο είναι no-frost, έχω διαβάσει επανειλημμένα εδώ μέσα ότι μία φορά το χρόνο χρειάζεται απόψυξη. Θα το κάνω σε λίγες μέρες και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

    Αν εντωμεταξύ κάποιος φίλος έχει κάποια άλλη σκέψη, είναι ευπρόσδεκτη.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.465

    Προεπιλογή

    Με βαση την περιγραφη σου δυο πραγμματα μπορει να συμβαινουν
    1-πεσμενη πορτα της συντηρησης με αποτελεσμα να δουλευει οριακα ο διακοπτης και να μην κανει παντα επαφη
    2-ο ανεμηστηρας της συντηρησης να εχει μειωμενες στροφες.Αυτο ειναι ενα προβλημα που το παρουσιαζαν συχνα στα πρωτα μοντελα αυτης της σειρας.Το ψυγειο ειναι κατασκευης 9/2001 οποτε ειναι πολυ πιθανο να φταιει ανεμηστηρας.
    Στις φωτογραφιες του στοιχειου ειναι εμφανες οτι η αντισταση αποψυξης ειναι κακιστα τοποθετιμενη,φανταζομαι οτι εχει αλαχτει ή εχει ξανατοποθετηθει απο μη ειδικευμενο ατομο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tipos : 25-08-18 στις 23:33

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Σάκη. Σε ευχαριστώ γιa την απάντηση και για τις πάντα εύστοχες παρατηρήσεις (απ' όσο καιρό παρακολουθώ το site).
    H πόρτα είναι σωστή και το μοτεράκι αρχίζει να δουλεύει πριν ακόμη κλείσει εντελώς η πόρτα. Το διπλοτσέκαρα με το θόρυβο που κάνει το ανεμιστηράκι όταν η πόρτα θέλει ακόμη 4-5 εκατοστά για να κλείσει.
    Σκέφτομαι να κάνω πρώτα μία απόψυξη και αν δε δω αποτελέσματα, να πάω για ανεμιστηράκι.

    Ερώτηση1: Η γνώμη σου είναι να αλλάξω και της συντήρησης και της κατάψυξης ή θα διορθωθεί αλλάζοντας μόνο αυτό της συντήρησης?
    Ερώτηση2: Γνωρίζει κάποιος μαγαζί στην Αθήνα για αγορά ανεμιστήρα (γιατί από μία ματιά που έριξα οι τιμές κυμαίνονται από 50 ευρώ και πάνω) ? Έστω και με pm για να μη θεωρηθεί ότι κάνουμε διαφήμιση

    Τέλος την αντίσταση την έχω αλλάξει εγώ πριν μερικά χρόνια γιατί είχε καεί. θυμάμαι με είχε παιδέψει αρκετά και γι' αυτό δεν την έχω απλώσει σε ολόκληρο το στοιχείο από πάνω μέχρι κάτω. Η γνώμη σου είναι να τη διορθώσω?

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Επισης δεν ηθελα να ακουμπησει στον αισθητηρα που βρισκοταν πιο πανω

  9. #9
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.465

    Προεπιλογή

    1-αλαξε μονο της συντηρησης
    2-καταστημα δεν ξερω στην αθηνα ,μονο οτι εχω ακουστα,κουρλαμπα κομινη.
    3=η αντισταση καλο ειναι να μπει συμφωνα με τη θεση που την βαζει ο κατασκευαστης.Ετσι οπως ειναι δεν θερμαινει σωστα σε ολη την επιφανεια του στοιχειου.
    Εφοσον εισαι σιγουρος για τους ελεγχους που εχεις κανει τοτε προχωρα στην αντικατασταση του ανεμηστηρα της συντηρησης.

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Liebherr] Πρόβλημα με την πόρτα της συντήρησης. πέφτει...
    από vasilio06 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-17, 22:14
  2. [Δέκτης MPEG4] Έφυγε από την θέση της η είσοδος της κεραίας του δέκτη
    από grepms στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 11:00
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-15, 22:38
  4. [Liebherr] Δε λιώνει ο πάγος στην πλάκα της συντήρησης
    από zouras στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-15, 20:48
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-15, 23:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας