Γεια σας. Έχω ένα πλυντήριο AEG LAVAMAT 54710 914525108 και πριν λίγες ημέρες κατά την δεύτερη διαδοχική πλύση με το που άρχισε να λειτουργεί το μοτέρ έριξε την ασφάλεια του σπιτιού, (ρελέ; δεν ξέρω τη διαφορά). Όταν το επανεκκίνησα μου εμφάνισε το σφάλμα Ε50. Μετά από μία έρευνα στο διαδίκτυο αποφάσισα να αλλάξω καρβουνάκια. Τα καρβουνάκια που πήρα την πρώτη φορά δεν ταίριαζαν και αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω με τα παλιά και το πλυντήριο δούλεψε κανονικά σε μια πλύση 30΄χωρίς ρούχα.Όταν πήρα τα κανονικά καρβουνάκια αποφάσισα να τα βάλω για να δω αν ταιριάζουν αφού ούτε αυτά ήταν ακριβώς ίδια με τα εργοστασιακά. Τότε άρχισε να μου εμφανίζει ξανά το Ε50. Μετά απο πολλές προσπάθειες και με τα παλιά και με τα καινούργια καρβουνάκια και ελέγχοντας τις ηλεκτρικές επαφές και καθαρίζοντας το μοτέρ από τη μαυρίλα απο τα καρβουνάκια το σφάλμα εξαλείφθηκε. Στην πρώτη πλύση όμως και αφού ο κάδος γύρισε 2-3 φορές έριξε πάλι τον γενικό και μου εμφανίζει πάλι το Ε50. Μετά από μια διαγνωση που έκανα μου εμφανίζει το Ε51. Πρίν λίγο άλλαξα και αντίσταση καθώς διάβασα στο φόρουμ σας ότι είναι συχνή αιτία πτώσης της ασφάλειας. Μπορώ να δοκιμάσω κάτι ακομα ή ηρθε η ώρα να φωνάξω τον τεχνικό; Nα δοκιμάσω να βρώ ακριβώς ίδια καρβουνάκια ή να αλλάξω το στροφόμετρο ή τον πυκνωτή; Επίσης έχω ελέγξει οπτικά τα καλώδια και δεν είδα κάτι.Ευχαριστώ