Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Επισκευή - modding σε καρέκλα γραφείου (ρυθμιζόμενο ύψος)

    Καλησπέρα!
    Έχω αυτή την καρέκλα γραφείου εδώ και κάποια χρόνια. Την έχω πάντα στο τέρμα όσον αφορά το ρυθμιζόμενο ύψος της.
    Το θέμα είναι ότι αρκετές φορές μέσα στη μέρα την "πιάνει" και χαμηλώνει μόνη της ενώ κάθομαι πάνω.

    Η ερώτησή μου είναι: τι μπορώ να κάνω ώστε να την μοντάρω να είναι μόνιμα στο μέγιστο ύψος; Και το κυριότερο, σε τι ειδικότητα απευθύνομαι ώστε να μου κάνει αυτή την επισκευή - τροποποίηση;
    Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να το κάνω και μόνος μου;

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Να σου πω μια ...πατέντα που σκέφτηκα έτσι αυτή τη στιγμή. Στο σημείο που η καρέκλα έχει το αμορτισέρ βάλε ένα κομμάτι σωλήνα με διάμετρο λίγο μεγαλύτερη από το αμορτισέρ αλλά να στέκεται στην ...τρύπα που μπαίνει το αμορτισέρ. Ξέρω δεν το εξηγώ πολύ καλά για αυτό ας δείξω δυο εικόνες ( η ...ζωγραφική μου είναι χάλια το ξέρω! ):


    Εκεί όπως βλέπεις η ...τρύπα που μπαίνει το αμορτισέρ μέσα είναι ( λογικό ) πιο μεγάλη. Από εκεί θα μετρήσεις πόσο είναι το μέγιστο ύψος που πάει το κάτω μέρος της καρέκλας όταν είναι τέρμα πάνω κι εκεί, αφού βγάλεις το πάνω μέρος της καρέκλας και μείνει μόνο η βάση με τις ρόδες, θα βάλεις μια σωλήνα κάπως έτσι:

    Το μπλε είναι η σωλήνα που θα βάλεις. Το συμπαγές κόκκινο είναι το αμορτισέρ. Το κούφιο κόκκινο η τρύπα που μπαίνει μέσα το αμορτισέρ. Το μπλε ( η σωλήνα ) να είναι στο μέγιστο ύψος που πάει η καρέκλα και έτσι δεν θα ξαναπέσει!
    Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να πώ!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petros32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!
    ....;
    εχεις σκεφτει να αλλαξεις την μπουκάλα.?

    -----επισης μπορεις να βάλεις έναν σφιγκτήρα ( οχι αυτους που βάζουν στα λαστιχα) αλλα εναν για μεταλλικο σωλήνα οπως αυτους στις εξατμισεις .

  4. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    FreeEnergy πολύ καλή λύση! Δεν είχα ρίξει καμία ματιά τι παίζει κάτω από την καρέκλα, απλά φανταζόμουν πιο πολύπλοκα πράγματα του στυλ να μπλοκάρω εσωτερικά τη μπουκάλα κτλ.
    Θα αναζητήσω σύντομα κάποιον σωλήνα ή κάτι άλλο και θα κάνω τη μοντιά, θενκς για τη σύλληψη!

    Gaou το να αλλάξω τη μπουκάλα προϋποθέτει χρόνο, χρήμα και πολλή φασαρία (ούτε αυτοκίνητο έχω να την πάω σε ειδικό και μιλάμε για βαριά καρέκλα).

    Θα επιστρέψω με φωτογραφία της μοντιάς όταν την κάνω

    edit: αν και πολύ φοβάμαι ότι θα έχω θέμα με την περιστροφή της καρέκλας.

  5. #5

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petros32 Εμφάνιση μηνυμάτων
    FreeEnergy πολύ καλή λύση! Δεν είχα ρίξει καμία ματιά τι παίζει κάτω από την καρέκλα, απλά φανταζόμουν πιο πολύπλοκα πράγματα του στυλ να μπλοκάρω εσωτερικά τη μπουκάλα κτλ.
    Θα αναζητήσω σύντομα κάποιον σωλήνα ή κάτι άλλο και θα κάνω τη μοντιά, θενκς για τη σύλληψη!

    Gaou το να αλλάξω τη μπουκάλα προϋποθέτει χρόνο, χρήμα και πολλή φασαρία (ούτε αυτοκίνητο έχω να την πάω σε ειδικό και μιλάμε για βαριά καρέκλα).

    Θα επιστρέψω με φωτογραφία της μοντιάς όταν την κάνω

    edit: αν και πολύ φοβάμαι ότι θα έχω θέμα με την περιστροφή της καρέκλας.
    τρισ-ιάστατος-σφιγκτήρας-μετά-ων-με-μια-περασμένη-κ-ωστή-σύν.jpgvale ena teteio sto terma tis mpoukalas

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    765

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pipilas Εμφάνιση μηνυμάτων
    vale ena teteio sto terma tis mpoukalas
    Με τίποτα...



    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

  7. #7
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Άλλαξα μόνος μου το αμορτισέρ σε καρέκλα πριν 4 χρόνια. Δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο , θέλει ματσόλα και έναν καλό κάβουρα όπως στο βίντεο
    https://www.youtube.com/watch?v=pV-wXwoQovc

    Βγάζεις το αμορτισέρ και με το δείγμα παίρνεις αντίστοιχο ανταλλακτικό (10-20€)

    https://www.vougioukas.gr/70-antalla...eklas-grafeiou

    https://www.oikiaonline.com/index.ph...scription=true

    Δοκιμασα να σταθεροποιησω το χαλασμενο αμορτισερ πριν στο υψος που ηθελα οπως θες και εσυ αλλα η αισθηση της καρεκλας χωρις αμορτισερ ηταν τραγικη , χειροτερη απο σταθερη καρεκλα γραφειου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnnyb : 06-07-18 στις 02:22

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnnyb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Papas00zas (07-07-18)

  9. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθηνα ΒΑ
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    ο χρονος που θα σου πάρει να βρεις σωλήνα να κοψεις να προσαρμοσεις κτλ. θα ειναι τεράστιος .

    η μπουκάλα ειναι το πιο ευκολο και το πιο γρήγορο. μια ματια στον νετ θα σου δειξει πολλα πράγματα. επιβεβαιωσε ο Γιαννης

    σου ειπα και για σφιγκτήρα αλλα οχι αυτον για λαστιχα που εδειξε ο αλλος αλλα χοντρο που σφιγγει μέταλλα.

    εσυ εκει στην σωλήνα.

  10. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παιδιά καλησπέρα!
    Ο συνάδελφος του πατέρα μου είναι επιπλοποιός και έχει μια κάποια γνώση και σχετικά μέσα.
    Έτσι από μόνος του μου πρότεινε την ίδια λύση με τον FreeEnergy και ανέλαβε, αφού έκανε τις κατάλληλες μετρήσεις, να μου βρει σωλήνα!!

    Σας επισυνάπτω εικόνα, πραγματικά σώθηκα. Τέλεια εφαρμογή, η καρέκλα είναι στο μέγιστο ύψος και περιστρέφεται κανονικότατα!
    (αυτός με τις τρύπες είναι ο σωλήνας)
    20190718_172500.jpg

Παρόμοια Θέματα

  1. καρέκλα γραφείου
    από vasilisaerox στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-14, 14:38
  2. [Περιφερειακά Η/Υ] Επισκευή mouse
    από p.gabr στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-13, 17:36
  3. [Άλλη Συσκευή] Πώς μπορούμε να μειωσουμε τις στροφές απο αλειφαδόρο ηλεκτρονικά ρυθμιζόμενο
    από diromeo στο forum Επισκευές Λοιπών Συσκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-11, 01:04
  4. Επισκευή Cd
    από Fonte στο forum Παιχνιδομηχανή
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-11, 23:53
  5. Επισκευή φορτιστή
    από makoulis στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-10, 10:25

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας