Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ

    ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΥ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ
    Ο συγκεκριμένος αποκωδικοποιητής δεν άναβε καθόλου. Με οπτικό έλεγχο εντοπίσθηκε ελαφρώς μαυρισμένη πλακέτα στην περιοχή της τροφοδοσίας. Βρέθηκε καμμένη ασφάλεια η οποία αντικαταστάθηκε. Ελέγχθηκε ο ηλεκτρολυτικός πυκνωτής στην τροφοδοσία και έδειχνε στο καπασιτόμετρο σωστή ένδειξη (22 μF). Αφαιρέθηκαν τα 4 διοδάκια της ανόρθωσης μετρήθηκαν και οι ενδείξεις (0,57) ήταν εντάξει. Καλού κακού αντικαταστάθηκαν με καινούργια για την περίπτωση που υπό φορτίο έχουν άλλη συμπεριφορά. Ξανακολλήθηκε ο πυκνωτής και η συσκευή μόλις συνδέθηκε στα 220 V άναψε κανονικά. Δοκιμάσθηκε σε μία τηλεόραση και δούλεψε κανονικά (είναι σωστός και ο ήχος της τηλεόρασης- δεν ακούγεται στο βίντεο γιατί ήταν χαμηλωμένος αρκετά). Πιστεύω να πήρε κάποια παράταση ζωής. Ο χρόνος θα δείξει . Αν δεν λυπόμαστε τον κόπο μας αξίζει τέτοιου είδους επισκευές να τις δοκιμάζει κανείς .Αν δεν δουλέψουν και η βλάβη είναι πιο βαθιά στην πλακέτα δεν αξίζει τον κόπο και τον χρόνο για περισσότερο παίδεμα.ΟΔΗΓΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΕΔΩhttps://youtu.be/EbFDVYc16ck

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

    Προεπιλογή

    ολα καλα, αλλα αφου εβγαλες τον πυκνωτη δεν τον αλλαζες κιολας με το πολυμετρο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος οτι ειναι οκ θες οργανο που να μετρα esr ,ο πυκνωτης ειναι σχεδον τσαμπα

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    ΜΑΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Τον μέτρησα με καπασιτόμετρο και έδειχνε οκ. Πιθανόν υπό φορτίο να μην ήτανε ακριβώς , δεν ξέρω.Και τώρα που μου το λες είχα και τέτοιους πυκνωτές.Εξ' άλλου πιο εύκολα τοποθετείται ένας καινούργιος παρά να ξαναβάλεις τον ξεκολλημένο στη θέση του. Δεν το σκέφτηκα καθόλου εκείνη την ώρα. Η απειρία του ερασιτέχνη βλέπεις.Ευχαριστώ πάντως στην επόμενη επισκευή σε τροφοδοσία συσκευής θα τα αλλάξω όλα (διόδους και πυκνωτή).Δεν κοστίζουν τίποτε και είναι συνηθισμένα ,τα βρίσκεις παντού.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Σε παρόμοια βλάβη τροφοδοτικού σε αποκωδικοποιητή (με τη μόνη διαφορά πως το δικό μου ήταν κατάμαυρο) έκοψα την πλακέτα στο σημείο την ανόρθωσης, αφαίρεσα ολόκληρο το τροφοδοτικό και τράβηξα 2 καλώδια τα οποία τα πήγαινα σε αρσενικό usb. To κόλλησα στο πίσω μέρος αφού άνοιξα μια τρύπα ώστε να χωρέσει το usb και με τροφοδοτικό 5v 1Α φορτιστή κινητού, σε συνδυασμό με ένα καλώδιο προέκτασης usb male to usb female ξαναζωντάνεψα το μηχάνημα. Το έχω για backup και δεν έχει βγάλει πρόβλημα ένα χρόνο τώρα.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    825

    Προεπιλογή

    Εκτος απο χωρητικότητα μετραμε αν εχουμε βεβαια οργανο και esr τωρα οταν δεν εχεις και τον εχεις εχεις ξεκολλήσει απλα τον αλλαζεις ειδικα αν ειναι πολλα τα χρονια

  6. #6

    Banned
    Όνομα
    Κώστantinos
    Εγγραφή
    Feb 2014
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΔΑ
    Μηνύματα
    306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panagiwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε παρόμοια βλάβη τροφοδοτικού σε αποκωδικοποιητή (με τη μόνη διαφορά πως το δικό μου ήταν κατάμαυρο) έκοψα την πλακέτα στο σημείο την ανόρθωσης, αφαίρεσα ολόκληρο το τροφοδοτικό και τράβηξα 2 καλώδια τα οποία τα πήγαινα σε αρσενικό usb. To κόλλησα στο πίσω μέρος αφού άνοιξα μια τρύπα ώστε να χωρέσει το usb και με τροφοδοτικό 5v 1Α φορτιστή κινητού, σε συνδυασμό με ένα καλώδιο προέκτασης usb male to usb female ξαναζωντάνεψα το μηχάνημα. Το έχω για backup και δεν έχει βγάλει πρόβλημα ένα χρόνο τώρα.
    τι λες φιλε μ?
    το δικο του 5 εξαρτηματα εχει..τοσο δυσκολο ηταν να το κανεις
    γιατι δεν επερνες 5v απο την τβ να γλιτωσεις και τον φορτιστη χααχαχαχαχ


    υγ.
    καλο!!!!!! εχω πεθανει στο γελιο χααχαχαχαχ

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαδρομος Επισκευη
    από pit21 στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 21:58
  2. Επισκευη cd player
    από Nitse στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-11, 19:11
  3. Επισκευη ΤV BLAUPUNKT
    από takisegio στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-10, 19:19
  4. Επισκευη φορτιστη
    από aser στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-10, 21:36
  5. Επισκευη TV
    από D-NAME στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-04, 16:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας