Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: m227wd monitor tv

  1. #11

    Προεπιλογή

    Καλημέρα και σας ευχαριστώ για απαντήσεις σας. Φίλε painter αν κατάλαβα καλά εννοείς να κάνω επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και αυτόματη αναζήτηση καναλιών. Αν ναι τότε αυτό δεν αλλάζει κάτι γιατί το έχω κάνει, έκτος αν μιλάς για κάτι άλλο.

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ναι, αυτό ακριβώς εννοώ.

    Ξανακοίταξα να βρώ τα χαρακτηριστικά της αλλα δεν μπορώ να πω πως διαφωτίστικα με τις πληροφορίες που βρήκα σχετικα με την υποστήριξη Mpeg4.
    Στο επίσημο Ελληνικό manual http://gscs-b2c.lge.com/downloadFile...M000213897.pdf δεν αναφέρει κάτι.

    Σε forums όμως βρήκα το παρακάτω (chrome translate απο Πολωνικό forum)

    ************************
    LG M227WDP-PC unblock USB under divx

    I checked on the LG website. M227WD-PZ has only MPEG-2, and M227WDP-PC has MPEG-4. They are only decoders of terrestrial or cable-not satellite TV. Satellite signal only from a separate decoder through inputs eg. HDMI. ...

    ***********************
    Απο παλιό πόστ σε Ελληνικο φόρουμ βρήκα τα παρακάτω:
    · Ο/Η ΜΑΡΙΑ λέει:
    Πέμπτη, 18 Αύγουστος 2011 στις 23:43
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ! ΕΧΩ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ LG 22΄MONT.M227WD ΕΚΔΟΣΗ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ V3.08.1 ΕΒΑΛΑ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΜΟΥ ΠΙΑΣΕ Α ΑΝΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΤΑ ΨΗΦΙΑΚΑ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΕ ΕΝΑ ΨΗΦΙΑΚΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΥΤΕ ΕΙΚΟΝΑ ΟΥΤΕ ΗΧΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΥΠΗΡΕΣΙΑ HD. TA ΨΗΦΙΑΚΑ ΟΠΩΣ ΤΟ RIK ΤΑ ΠΙΑΝΕΙ. ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ ΑΝΤΕΝΝΑ MEGA Κ.Τ.Λ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ! ΕΧΕΙ ΑΠΟΚΩΔΙΚΟΠΟΙΗΤΗ MPEG4 Ή ΟΧΙ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
    · Ο/Η stauros100 λέει:
    Παρασκευή, 23 Δεκέμβριος 2011 στις 0:37
    Εχω την lg m227wd-pz και στην αναζήτηση βρίσκω όλα τα ψηφιακά κανάλια (ετ1, νετ, ετ3, και της digea) αλλα για κάποιο περίεργο ρόλο δε δείχνει την εικόνα. Εψαξα και είδα ότι έχει dvb-t, αυτό δεν χρειάζεται για να τα παρακολουθώ κανονικά??

    ************


    Φοβάμαι πως όταν την χρησιμοποιούσες τα κανάλια ήταν ακόμη MPEG2 οπότε η μόνη λύση είναι να βάλεις εξωτερικό κουτί ή με περίπου 30€ να βάλεις μία Neotion FTA+ NP4 Cam Module αλλα με μεγαλύτερη καθυστέρηση στο zapping και χωρίς να μπορείς να δείς HD.
    Απο τα κανάλια που έχω αποθηκευμένα (Αθήνα) βλέπω πως mpeg2 είναι τα: BBC, DW TV5 kai RIK.
    Προφανώς αυτά είναι τα μόνα που μπορείς να δείς.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Για την ιστορία, η Digea εξέπεμπε από την αρχή σε MPEG4, οπότε αν τα έβλεπε κάποια στιγμή έχει DVB-T2.
    Το ερώτημα είναι αν όντως ισχύει ότι έπιανε τα MPEG4, ή υπάρχει παρεξήσηση σε αυτό, και η συσκευή έχει μόνο απλό DVB-T... μάλλον αυτό μου φαίνεται το πιο πιθανό.

  4. #14
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε Νίκο, το DVB-T και το DVB-Τ2 δεν έχει να κάνει με την υποστήριξη ή όχι του MPEG4 αλλά με την ταχύτητα μετάδοσης δεδομένων και την χωρητικότητα των καναλιών σε ένα συγκεκριμένο bandwidth..

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον manolo για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nyannaco (22-05-18)

  6. #15
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Μάλιστα το συγκεκριμένο μοντέλο monitor είναι παλιό οπότε θεωρώ απίθανο να υποστηρίζει DVB-T2. Μόνο DVB-T υποστηρίζει αλλά όπως ανέφερα και παραπάνω δεν έχου καμία σχέση αυτά τα δύο standards μετάδοσης-εκπομπής με το MPEG-2 ή MPEG-4.

  7. #16
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.560

    Προεπιλογή

    Φίλε Μανόλη, σε ευχαριστώ για τη διόρθωση.
    Αναδιατυπώνω λοιπόν:

    Για την ιστορία, η Digea εξέπεμπε από την αρχή σε MPEG4, οπότε αν τα έβλεπε κάποια στιγμή, έχει αποκωδικοποιητή MPEG4.
    Το ερώτημα είναι αν όντως ισχύει ότι έπιανε τα MPEG4, ή υπάρχει παρεξήσηση σε αυτό, και η συσκευή έχει μόνο αποκωδικοποιητή MPEG2... μάλλον αυτό μου φαίνεται το πιο πιθανό.

  8. #17
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Κατά 99%, το μοντέλο αυτό έχει MPEG-4 tuner οπότε τα έπιανε αρχικά τα κανάλια της Digea. Αλλού είναι το πρόβλημα.. Δεν ξέρω αν εκεί με την επισκευή που έγινε μήπως πειράχτηκαν κατά λάθος τα IC των MPEG codecs...απλά ένα σενάριο...Ξαναδές το menu στις ρυθμίσεις μήπως εκεί έχει πειραχτεί κάποια παράμετρος κατά λάθος και δημιουργεί το πρόβλημα μη θέασης των συγκεκριμένων καναλιών.

  9. #18

    Προεπιλογή

    Και πάλι σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας και συγνώμη για την καθυστέρηση στις απάντήσεις μου, είναι λόγο δουλειας.
    Φίλε manolo δεν μπορεί να έγινε κάποιο λάθος στην επισκευή καθώς το μόνο που πειραξα είναι η μια λάμπα και αυτές είναι με φισάκια.
    Εντωμεταξύ όσο και άν ψάχνω να βρώ τί έχει mpeg2 ή mpeg4 δεν βρήσκω άκρη πουθενά και συγνώμη που ξέχασα να πώ ότι στα κανάλια που δεν υπάρχει εκπομπή αν και τα βρήσκει σαν κανάλια (mega, ant1, star...) κόβει βόλτες ένα συνεφάκι που λέει υπηρεσία HD.Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

  10. #19
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Εντάξει απλά τα ανέφερα μήπως πειράχτηκε κάτι κατά λάθος... Νομίζω όμως ότι τελικά το monitor είναι DVB-T όπως είχα αναφέρει παραπάνω, αλλά έκανα λάθος και τελικά υποστηρίζει MPEG-2 μόνο.. Μπερδεύτηκα επειδή κάπου αναφέρθηκε ότι πριν όλα τα κανάλια έπαιζαν κανονικά. Αυτό το μοντέλο έγινε release το 2009 και νομίζω ήταν πριν γίνει η μετάβαση σε MPEG-4 encoding γι' αυτό και τα έβλεπες κανονικά...Φοβάμαι ότι δεν μπορείς να κάνεις και πολλά...

  11. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    PERISTERI ATTIKIS
    Μηνύματα
    1.730

    Προεπιλογή

    Φίλε EMUDELTA,σύμφωνα με τ΄ επίσημο Service Manual της LG η τηλεόρασή σου υποστηρίζει σύστημα DVB-T (ID-TV) αλλά γι΄ εκπομπή COFDM(Coded Orthogonal Frequency Division Multiplexing) κι όχι εκπομπή σημάτων Υψηλής Ευκρίνειας (H.D.) που εκπέμπει σήμερα η Digea, αλλάκι η ΕΡΤ1 – ΕΡΤ2 – Κανάλι της ΒΟΥΛΗΣ & ΕΡΤ HD.Γι΄ αυτό αν θέλεις να βλέπεις όλα τα κανάλια εκτός από τα BBC, DW, TV5 και το ΡΙΚ που βλέπεις έως σήμερα, όπως γράφει και στη 7η απάντηση ο φίλος ο Στέφανος, καλό είναι ν΄ αγοράσεις έναν αποκωδικοποιητή MPEG4 με την ένδειξη ΄΄HD΄΄ (νομίζω ότι κυκλοφορούν και mini αυτοκόλλητοι για να τοποθετηθούν πάνω στις τηλεοράσεις), και κατ΄ αυτό το τρόπο θα ξεπεράσεις το πρόβλη-μα που σου δημιουργεί ο τύπος αποκωδικοποίησης που κάνει η τηλεόρασή σου.Φιλικά. Δημήτρης Καρούσης

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση LG] LG M227WD Δείχνει εικόνα αλλα παραμένει σκοτεινή
    από Gmaras στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-14, 23:57
  2. [Οθόνη Samsung] μετατροπη monitor σε tv
    από Alekos51 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-13, 16:25
  3. Monitor LG 17-19''...
    από nassosxlvbros στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-11, 23:03
  4. Monitor pc 17''
    από Danza στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-06, 00:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας