Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθηνα - Δαφνη
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή συσσώρευση νερου(παγος) στην καταψυξη στο αυλακι απο οπου καταληγουν εξω τα νερα

    καλησπερα και απο μενα Γιαννης ονομαζομαι.

    όπως ανεφερα και στον τιτλο αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, το τελευταίο χρόνο χρειάστηκε να ανοίξω την πλάτη της καταψυξης και να ξεπαγώσω το "αυλακι" που υπαρχει κατω απο το στοιχείο της κατάψυξης, ο λόγος ειναι ο,τι έχω διαπιστώσει δεν αποστραγγιζονται τα νερά/υγρασία (στο δοχείο που καταλήγει εξωτερικά και πάνω από το μοτέρ) που δημιουργουνται με αποτέλεσμα αυτα να συσσωρεύονται και να φραζουν την διοδο του ψυχρου αερα προς την συντηρηση.
    Επισης παρατήρησα οτι παγωνει απο την υγρασια και ο πατος της καταψυξης που ειναι ταβανι της συντηρησης.

    Με αποτελεσμα τα πρωτα δειγματα ειναι να σταζει νερο μεσα στην συντηρηση και το επομενο να μην υπαρχει καν διαφορα θερμοκρασιας με τον εξωτερικο χωρο.

    Την τελευταια φορά σηκωσα τα μπροστινα ποδαρακια για να ειναι λιγο σουζα μηπως αυτο βοηθουσε την κατασταση, δεν δουλεψε.

    Τωρα ριχνω ζεστο νερο για να λιωσει ο παγος να ελευθερωθει η διαδρομη προς την συντηρηση. Επισης το νερο τρεχει απο το σωληνακι και καταληγει πισω στο στο δοχειο το ακουω κ εχει γεμισει νερα κ το δοχειο.

    Το ανεμηστηρακι δεν ξερω αν γυριζει η οχι και τι ρολο παιζει.

    στις φωτογραφιες θα δειτε ενα φύλο αλουμινίου κατω και μετα σηκωμενο υπαρχει καλωδίωση μεσα οπως προσεξα, κ βρισκεται στο αυλακι της καταψυξης και εχει και μια γλωσσα που ηταν μεσα στον πατο.

    προκειται για ενα no frost ψυγείο indesit 10ετιας ακριβές μοντελο TAN 13 NF P, μεσα στην δεκαετια συνολο χρειαστηκε να το κανω την διεργασια αυτη 1-2 φορες τον τελευταιο χρονο μονο 2-3.

    η απορια μου ειναι αν γνωριζει καποιος γιατι δεν αποστραγγιζονται τα νερα/υγρασια , αν υπαρχει λυση κτλ κτλ.. ευχαριστω!

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Φίλε τελικά βρήκες τι φταίει? Μου παρουσιάζει και το δικό μου το ίδιο πρόβλημα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-17, 21:59
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-02-17, 22:17
  3. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-16, 00:51
  4. [Κλιματιστικό] Παγος στην λεπτη σωληνα.
    από koulis/koulis.gr στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-13, 11:06
  5. Παγος στην καταψυξη
    από kolok στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-10, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας