Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Πλυντήριο πιάτων ARISTON LS-2020

    Καλημέρα και συγνώμη για την ενόχληση αλλά αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το πλυντήριο πιάτων μου και βρίσκομαι σε δύσβατη περιοχή χωρίς τεχνικούς και ανταλλακτικά (Ικαρία). Σχεδόν όλες τις επισκευές του σπιτιού αναγκάζομαι να τις κάνω μόνος και σε περιπτώσεις πλυντηρίων - ψυγείων συνήθως σε συνεργασία με τεχνικό τμήμα τηλεφωνικά.

    Στο δια ταύτα λοιπόν. Έχω ένα πλυντήριο πιάτων ARISTON LS-2020 λίγο παλιό αλλά μέχρι πρόσφατα πλήρως λειτουργικό και με περασμένο τεχνικό έλεγχο από την Αθήνα πριν ενάμιση χρόνο. Προχτές λοιπόν ξεκίνησε ένα μυστήριο, όταν το βάζω να πλύνει στο πρόγραμμα του όπως συνήθως, κάνει ότι βγάζει νερά όπως έκανε πάντα στην αρχή, αλλά κολλάει εκεί. Βγάζει διαρκώς νερά χωρίς να έχει νερό να βγάλει και όσο και να γυρνάω τον διακόπτη του προγράμματος γύρω γύρω δεν αλλάζει η κατάσταση με εξαίρεση το πορτάκι του απορρυπαντικού που το ανοίγει αν είναι κλειστό. Επίσης έχω την εντύπωση ότι είδα τον διακόπτη να μένει κολλημένος στην ίδια θέση. Έλυσα όλο το πλυντήριο να ρίξω μια ματιά, οι βάνες εισαγωγής νερού λειτουργούν άψογα, η αντίσταση νομίζω επίσης λειτουργεί σωστά γιατί όταν έπλυνα άλλη μια φορά το νερό το ζέστανε και έβγαζε ατμούς ως συνήθως, και από ότι καταλαβαίνω και η αντλία εξόδου του νερού λειτουργεί κανονικά γιατί αν ρίξω μέσα νερό το βγάζει όλο... Όταν ξαναέδεσα το πλυντήριο το έβαλα να πλύνει και έπλυνε κανονικά. Μια μέρα ξανά φτου και από την αρχή κόλλησε στο τέλος του προγράμματος όταν έβγαλε τα νερά και έμεινε εκεί στάσιμο καμιά ώρα να βγάζει νερό μέχρι να το κλείσω και έκτοτε κάνει τα ίδια. Όσον και να γυρνάω τον διακόπτη γύρω γύρω βγάζει μόνο νερό και και ανοίγει το καπάκι του απορρυπαντικού. Δεν βάζει νερό, δεν ψεκάζει, δεν φαίνεται να γυρνάει μόνο του...

    Καμιά ιδέα.. Με έχει κουράσει και δεν έχω τις απαραίτητες τεχνικές γνώσεις πλυντηρίων πιάτων. Στέλνω φωτογραφία τον χρονοδιακόπτη μιας και τον έβγαλα να τον δω μήπως με διαφωτίσει κάτι (έχω βγάλει φωτογραφίες τα καλώδια πως ήταν τοποθετημένα για να μπορέσω να τα ξαναβάλω μετά). Σκέφτηκα επειδή ο διακόπτης είναι του 99 μήπως και με λίγο WD-40 (ναι είμαι οπαδός του W-40) συνέλθει λίγο...

    Ο χρονοδιακόπτης γράφει επάνω MERLONI COPRECI 04/11/99 T85 160010266


    IMG_20180329_133511.jpg IMG_20180329_134158.jpg IMG_20180329_134203.jpg IMG_20180329_134209.jpg IMG_20180329_134215.jpg IMG_20180329_134222.jpg
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη axenias : 29-03-18 στις 14:30

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα, κάπου έχεις διαρροή νερού (δακρύζει) , ψάξε για ίχνη αλάτων ή έχει μείνει νερό στον πάτο του πλυντηριου και λειτουργεί το φλοτερ για την αντιπλημμυρικη προστασία , εντοπίζει νερό και λειτουργεί συνεχώς αντλία αποχέτευσης για να μην πλημμυρίσει το σπίτι, γυρε το πλυντήριο έτσι ώστε να αδειάσει ο πάτος από τα νερά και θα είσαι οκ. Σημειώνεται ότι πρέπει να βρεις αν υπάρχει διαρροή

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΣΚΛΗΚΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    axenias (30-03-18)

  4. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Κ. Σκληκο εχεται δίκιο. Χτες που το άνοιξα εντόπισα αλλατα στον πάτο και σίγουρα κάπου δακρύζει αλλά δεν κατάφερα να βρω που. Επίσης το φλοτερ το κοίταξα κακού κακού και ήταν στεγνό. Μήπως έχει κολλήσει ι διακόπτης του; Γίνεται να το απομονώσω; Ευχαριστώ πολύ.

  5. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Αγ.παρασκευη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axenias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κ. Σκληκο εχεται δίκιο. Χτες που το άνοιξα εντόπισα αλλατα στον πάτο και σίγουρα κάπου δακρύζει αλλά δεν κατάφερα να βρω που. Επίσης το φλοτερ το κοίταξα κακού κακού και ήταν στεγνό. Μήπως έχει κολλήσει ι διακόπτης του; Γίνεται να το απομονώσω; Ευχαριστώ πολύ.
    Τσεκαρισε την αντλια πλυσεως που ειναι απο κατω . αν εχει πιασει αλλατα μεταξυ πηνιου και κυριως σωματος και κανει διαρροη ρευματος επαγωγης και τρελλαινει τον εγκεφαλο . το επαθα και εγω με ενα πλυντηριο πιατων lg.....συνηθως κανει μικρη διαρροη στο μπροστινο κομματι του αξονα αντλιας και μαζευει αλατα .....και κανει διαρροη με τα πηνια που ειναι μετα το μοτερ εξωτερικα.

  6. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Λοιπόν νομίζω πως το έλυσα το πρόβλημα με την καθοδήγηση σας... α) καθάρισα από άλατα όλε τις επιφάνειες και τις πέρασα w-40 (τι άλλο μαζί με τα σκουριασμένα σημεία. Για όσους δεν ξέρουν το w-40 εκτός από αντισκωριακό, διώχνει την υγρασία και δεν είναι αγώγιμο β) τα σκούπισα καλά καλά. γ) υπήρχαν σωληνάκια χωρίς σφιγκτήρες για κάποιον λόγο, ειδικά εκείνο που ενώνετε με το δοχείο αλατιού, το οποίου ήταν γεμάτο άλατα και υγρασία, φοβάμαι ότι η διαρροή ήταν από εκεί. Δοκιμή Νο2 και βλέπουμε.

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από boyxba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσεκαρισε την αντλια πλυσεως που ειναι απο κατω . αν εχει πιασει αλλατα μεταξυ πηνιου και κυριως σωματος και κανει διαρροη ρευματος επαγωγης και τρελλαινει τον εγκεφαλο . το επαθα και εγω με ενα πλυντηριο πιατων lg.....συνηθως κανει μικρη διαρροη στο μπροστινο κομματι του αξονα αντλιας και μαζευει αλατα .....και κανει διαρροη με τα πηνια που ειναι μετα το μοτερ εξωτερικα.
    Συγγνώμη φιλαράκι αλλά τι εννοείς όταν λες "διαρροή ρεύματος επαγωγής;;"

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΣΚΛΗΚΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    axenias (30-03-18)

  9. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axenias Εμφάνιση μηνυμάτων
    (έχω βγάλει φωτογραφίες τα καλώδια πως ήταν τοποθετημένα για να μπορέσω να τα ξαναβάλω μετά)
    Αν ήταν με πλακέτα ουδέν πρόβλημα , άλλωστε εκεί είναι με φισέτα και είναι δύσκολο να κάνεις λάθος , αλλά σε ανεξάρτητα καλώδια και πιθανά να είναι ιδίου χρώματος μπορεί να την πατήσεις . Στο κάτω κάτω ποιος ο λόγος να βγάζεις καλώδια να καταλάβεις τι?

    Όταν ξαναέδεσα το πλυντήριο το έβαλα να πλύνει και έπλυνε κανονικά.
    Εφόσον έστω μια φορά έπλυνε κανονικά (άλλη μια απόδειξη ότι δεν έπρεπε να βγάλεις τα καλώδια του μηχανικού χρονοδιακόπτη που προφανώς δεν φταίει και δεν είναι το πρόβλημα εκεί ). Σου δόθηκε μια πιθανή απάντηση που ήταν η απάντηση #2.
    Πάραυτα λες στην συνέχεια
    Κ. Σκληκο εχεται δίκιο. Χτες που το άνοιξα εντόπισα αλλατα στον πάτο και σίγουρα κάπου δακρύζει αλλά δεν κατάφερα να βρω που. Επίσης το φλοτερ το κοίταξα κακού κακού και ήταν στεγνό.
    και ήταν στεγνό
    Ήταν στεγνό επειδή ή θα το πλάγιασες και αυτό το "διόρθωσε " προσωρινά και λανθασμένα . Άρα πρέπει να επιμένεις να βρεις την διαρροή . Θα πρέπει στους επόμενους ελέγχους / δοκιμές , και εφόσον από τα πλάγια υπάρχει ορατός χώρος να δεις έστω με φακό αν πράγματι τρέχει νερό και να το διορθώσεις μόνιμα .
    Πως να το κάνουμε έχει επιβεβαιωμένη διαρροή εξαιτίας της αναφοράς αλάτων στον πάτο .... όμως η απάντηση σου
    Επίσης το φλοτερ το κοίταξα κακού κακού και ήταν στεγνό
    όσο "στεγνό" και να είναι δεν δικαιολογεί τα άλατα .

  10. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Alex
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Ικαρία
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν με πλακέτα ουδέν πρόβλημα , άλλωστε εκεί είναι με φισέτα και είναι δύσκολο να κάνεις λάθος , αλλά σε ανεξάρτητα καλώδια και πιθανά να είναι ιδίου χρώματος μπορεί να την πατήσεις . Στο κάτω κάτω ποιος ο λόγος να βγάζεις καλώδια να καταλάβεις τι?


    Εφόσον έστω μια φορά έπλυνε κανονικά (άλλη μια απόδειξη ότι δεν έπρεπε να βγάλεις τα καλώδια του μηχανικού χρονοδιακόπτη που προφανώς δεν φταίει και δεν είναι το πρόβλημα εκεί ). Σου δόθηκε μια πιθανή απάντηση που ήταν η απάντηση #2.
    Πάραυτα λες στην συνέχεια



    Ήταν στεγνό επειδή ή θα το πλάγιασες και αυτό το "διόρθωσε " προσωρινά και λανθασμένα . Άρα πρέπει να επιμένεις να βρεις την διαρροή . Θα πρέπει στους επόμενους ελέγχους / δοκιμές , και εφόσον από τα πλάγια υπάρχει ορατός χώρος να δεις έστω με φακό αν πράγματι τρέχει νερό και να το διορθώσεις μόνιμα .
    Πως να το κάνουμε έχει επιβεβαιωμένη διαρροή εξαιτίας της αναφοράς αλάτων στον πάτο .... όμως η απάντηση σου
    όσο "στεγνό" και να είναι δεν δικαιολογεί τα άλατα .

    Βασικά όπως θα δείτε έχω ήδη απαντήσει παραπάνω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από axenias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν νομίζω πως το έλυσα το πρόβλημα με την καθοδήγηση σας... α) καθάρισα από άλατα όλε τις επιφάνειες και τις πέρασα w-40 (τι άλλο μαζί με τα σκουριασμένα σημεία. Για όσους δεν ξέρουν το w-40 εκτός από αντισκωριακό, διώχνει την υγρασία και δεν είναι αγώγιμο β) τα σκούπισα καλά καλά. γ) υπήρχαν σωληνάκια χωρίς σφιγκτήρες για κάποιον λόγο, ειδικά εκείνο που ενώνετε με το δοχείο αλατιού, το οποίου ήταν γεμάτο άλατα και υγρασία, φοβάμαι ότι η διαρροή ήταν από εκεί. Δοκιμή Νο2 και βλέπουμε.

    Το θέμα λύθηκε. Όλα λειτουργούν άψογα. Λυπάμαι αν διέψευσα κάποιον σχετικά με την τακτική μου στην επίλυση του προβλήματος. Σας ευχαριστώ πολύ κ. ΣΛΗΚΟ για την ταχύτητα σας. Ήσασταν διαφωτιστικός. Επίσης ως μηχανικός υπολογιστών να επισημάνω ότι το να απομονώνουμε τις επιμέρους συσκευές και τα περιφεριακά τους όταν αυτό είναι δυνατό και σε μη άμεσα αντιληπτά προβλήματα, μας βοηθάει να εντοπίσουσε την βλάβη όσο πιο γρήγορα και με ακρίβεια γίνεται.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Άλλη] Πλυντήριο Ariston
    από MARIOSR στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-18, 13:53
  2. [Άλλη] Πρόβλημα με πλυντήριο πιάτων ARISTON
    από MarSC στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-16, 15:19
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-15, 13:08
  4. [Άλλη] ARISTON πλυντήριο πιάτων
    από penge στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-06-14, 16:41
  5. [Άλλη] Πρόβλημα σε πλυντήριο Ariston
    από dimisdnc55 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-13, 20:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας