Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: KDN40A75

  1. #1
    Το avatar του χρήστη Stevens
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στηβ
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    2

    Post KDN40A75

    Παρακαλώ τα φώτα σας
    * Το πρόβλημα... πιάνει πάγο(στη λαμαρίνα ψύξης) κάτω από το πλαστικό και φελιζόλ, με αποτέλεσμα μετά από κάποιο διάστημα αρχίζει θόρυβος στον ανεμιστήρα.
    Ώσπου κάποια στιγμή πλέον αρχίζει και πέφτει η ψύξη στη συντήρηση (από 5C° σε 13C°)

    Αν είναι σωστά αυτά που γράφω; όπως και κάποιες διευκρινήσεις που θα χρειαστώ.
    Σύμφωνα με την εικόνα και την αρίθμησή μου:
    Νο1) Αισθητήρας απόψυξης.
    5.8 ΚΩ σε θερμοκρασία περιβάλλοντος.
    23 ΚΩ την στιγμή που άνοιξα όλα τα καπάκια κι άρχισα τη φυσική απόψυξη.
    39 ΚΩ που δοκίμασα βάζοντας το σε άλλο καταψύκτη(μπαούλο) 21C°

    Νο2) Θερμικό ασφαλείας.
    Μηδενική αντίσταση(0 Ω)

    Νο3) Τα δύο άκρα της θερμικής αντίστασης απόψυξης.
    Σε δοκιμή με απευθείας 220V ζεσταίνεται κανονικά. Μέτρηση - 286 Ω

    Νο4) Αισθητήριο θερμοκρασίας χώρου (σύνδεση απευθείας στην πλακέτα)
    Δεν το έχω μετρήσει.

    sensors.jpg


    Ερώτησεις: Σύμφωνα με τα παραπάνω, βγάζει κάποιος πόρισμα στο τι μπορεί να φταίει;
    Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται η πλακέτα;
    plaketa.jpg

    ...κι αν ΝΑΙ, μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του στο τι μπορώ να ψάξω επάνω σε αυτήν πριν τη αγορά της.
    * Ξέρει κάποιος σε ποια άκρα της πλακέτας καταλήγει το αισθητήριο θερμοκρασίας χώρου(βλέπε Νο4 1ης εικόνας)

    Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη και ευχαριστώ εκ των προτέρων.



    Υ.Γ. Έχω κάποιες γνώσεις που θα μπορούσα να αξιοποιήσω εφόσον υπάρξει κάποια καθοδήγηση.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, μπορείτε να μου λύσετε κι εμένα μια απορία ??? Που ξεκινά σε αυτό το μοντέλο η αποχέτευση ??? Μήπως ξεκινά από την κατάψυξη πίσω από τον τριχοειδή ??? Ευχαριστώ εκ των προτέρων ....

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Greg
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Έχω το ίδιο ψυγείο και το ίδιο πρόβλημα. Μήπως καταλήξατε ποιο ήταν το πρόβλημα τελικά;

  4. #4
    Το avatar του χρήστη Stevens
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Στηβ
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Σκέτη απογοήτευση που δεν πήρα κάποια απάντηση. Έτσι είναι όμως τα πράγματα όταν "δεν υπάρχει"

    Τι έφταιγε στη δική μου περίπτωση και αποκαταστάθηκε μιας και λειτουργεί εδώ και 4+ μήνες.
    Έπρεπε να κατανοήσω τις λειτουργείες μιας και δεν ήμουν τυχερός να πάρω κάποιες απαντήσεις.

    Εφόσον διαπίστωσα ότι όλα τα εμπλεκόμενα υλικά λειτουργούν κανονικά παρατήρησα ότι υπήρχε ένα ψιλό βούλωμα στην αποχέτευση και εξηγώ...
    Κάθε φορά που έπιανε πάγο και έκανα απόψυξη (βγάζοντας το από το ρεύμα) πρόσεξα ότι αργούσε να φύγει το νερό, (μη γνωρίζοντας αν είναι φυσιολογική η ροή ή όχι) οπότε έπαιρνα κάποιο απορροφητικό σφουγγαράκι και τραβούσα το νερό. Το ξανά έβαζα μετά και πάλι σε λειτουργία, μετά από κάποιο μικρό διάστημα μια από τα ίδια. Τι γινότανε?... επειδή υπήρχε το σχετικό βούλωμα της εξόδου δεν προλάβαινε να αποστραγγιστεί το νερό όλο κατά την διάρκεια της απόψυξης, με αποτέλεσμα σιγά σιγά να σφραγίζει την οπή διαφυγής νερού με πάγο.
    Πήρα ένα καλώδιο και το έσπρωχνα στην οπή(μέσα-έξω) στην αρχή δεν κατάλαβα αλλά υπήρχε μια δυσκολία στο να προχωρήσει πιο μέσα στην τρυπούλα.
    Ξαφνικά απελευθερώθηκε από κάτι και πλέον το καλώδιο μπαινόβγαινε με μεγάλη ευκολία. Παρατήρησα ότι το βούλωμα ήταν περίπου στα 4-8 εκατοστά σε βάθος από το σημείο εισόδου.

    Από τότε έως και σήμερα δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ευελπιστώ να μην με απασχολήσει ξανά

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Stevens για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (31-07-18)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας