Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε Πλυντήριο ρούχων Brandt WM1000ECO E/E

    Καλημέρα σας, έχω ένα πλυντήριο ρούχων Brandt model WM1000ECO και πρίν περίπου 2 μήνες μου παρουσίασε ένα θόρυβο στην πλύση και στο στύψιμο. Άλλαξα τα δύο ρουλεμάν και ο θόρυβος έφυγε.Τώρα παρουσιάζει ένα διαφορετικό θόρυβο στο στύψιμο κυρίως ,σαν να κτυπάει κάτι στην περιστροφή του τυμπάνου καθώς και στο πάτωμα βρίσκω λίγα νερά μετά το τέλος του πλυσίματος. Παρακαλώ αν κάποιος έχει να μου προτείνει κάποια συμβουλή για το εν λόγω πρόβλημα τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα αν αμέσως μετά την τοποθέτηση των ρουλμάν σου κάνει τον νέο θόρυβο μάλλον τα ρουλμάν δεν πατήσαν καλά στις εσοχές τους . Τα νερά μπορεί να μην κούμπωσε σωστά ο κάδος , πρόβλημα στεγάνωσης. Τσέκαρε το λάστιχο της πόρτας μήπως τσάκισε ή δεν πατάει καλά κ έχει σφηνώσει κανένα κέρμα , τσιμπιδάκια κτλ. Τσέκαρε κ λάστιχα αντλίας, σαπουνοθήκης κτλ για μικροδιαρροή.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΚΛΗΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα αν αμέσως μετά την τοποθέτηση των ρουλμάν σου κάνει τον νέο θόρυβο μάλλον τα ρουλμάν δεν πατήσαν καλά στις εσοχές τους . Τα νερά μπορεί να μην κούμπωσε σωστά ο κάδος , πρόβλημα στεγάνωσης. Τσέκαρε το λάστιχο της πόρτας μήπως τσάκισε ή δεν πατάει καλά κ έχει σφηνώσει κανένα κέρμα , τσιμπιδάκια κτλ. Τσέκαρε κ λάστιχα αντλίας, σαπουνοθήκης κτλ για μικροδιαρροή.
    Παναγιώτη καλησπέρα και σε σένα, ευχαριστώ για την γνώμη σου αλλά τα ρουλεμάν (κομπλέ τα δύο έδρανα) τα άλλαξα πρίν 2 μήνες περίπου και το πλυντήριο δούλευε μια χαρά,ξαφνικά προέκυψε ο νέος θόρυβος ,όσο για την διαρροή υποψιάζομαι την φλάτζα που υπάρχει πίσω απο το ρουλεμάν γιατί σε αυτό το σημείο βρήκα λιγο νερό.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Πετρο πολλες φορες μου ετυχε να στραβογυρνανε οι αξονες με αποτελεσμα να ακουγεται ενας ηχος που προερχεται απο το τυμπανο.Δες τα σημεια που που ειναι περτσινομενοι οι αξονες μεσα απο το τυμπανο για τυχον παραμορφωση της λαμαρινας

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο πολλες φορες μου ετυχε να στραβογυρνανε οι αξονες με αποτελεσμα να ακουγεται ενας ηχος που προερχεται απο το τυμπανο.Δες τα σημεια που που ειναι περτσινομενοι οι αξονες μεσα απο το τυμπανο για τυχον παραμορφωση της λαμαρινας
    Σάκη Καλημέρα σου , σε ευχαριστώ για την συμβουλή σου, θα το κοιτάξω σήμερα ,δεν το αποκλείω αυτό γιατί η γυναίκα μου το παραφορτώνει παρόλο που της φωνάζω να μην το ξεπατώνει όταν βάζει πλύση.

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Σάκη Καλημέρα και καλή εβδομάδα, εξέτασα την περίπτωση που μου αναφέρεις αλλά δεν υπάρχει πρόβλημα στο σημείο αυτό ,άλλωστε αν υπήρχε θα έκανε θόρυβο και στο πλύσιμο όχι μόνο στο στύψιμο στην γρήγορη περιστροφή του κάδου.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.464

    Προεπιλογή

    Οταν γυρνας το τυμπανο με το χερι ακουγεται?Πως θα περιεγραφες τον ηχο,με τι μιαζει να ακουγετα?Κατα το γυρισμα με το χερι αισθανεσαι οτι καπου βρισκει το τυμπανο?ι

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netrino2010 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παναγιώτη καλησπέρα και σε σένα, ευχαριστώ για την γνώμη σου αλλά τα ρουλεμάν (κομπλέ τα δύο έδρανα) τα άλλαξα πρίν 2 μήνες περίπου και το πλυντήριο δούλευε μια χαρά,ξαφνικά προέκυψε ο νέος θόρυβος ,όσο για την διαρροή υποψιάζομαι την φλάτζα που υπάρχει πίσω απο το ρουλεμάν γιατί σε αυτό το σημείο βρήκα λιγο νερό.
    Φτου ξανά και από την αρχή!
    (κομπλέ τα δύο έδρανα) τα άλλαξα πρίν 2 μήνες περίπου
    Ποια έδρανα άλλαξες ? (εννοείς και τους άξονες στο τύμπανο?) όταν λες "κομπλέ".
    στο σετ είχες και την τσιμούχα ?
    http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=36857
    αυτήν την άλλαξες ? την έβαλες σωστά? (δεν μπαίνει όπως και να έχει )

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φτου ξανά και από την αρχή!

    Ποια έδρανα άλλαξες ? (εννοείς και τους άξονες στο τύμπανο?) όταν λες "κομπλέ".
    στο σετ είχες και την τσιμούχα ?
    http://www.eaparts.gr/part.aspx?partid=36857
    αυτήν την άλλαξες ? την έβαλες σωστά? (δεν μπαίνει όπως και να έχει )
    Πέτρο Καλή μέρα ,συγνώμη που δεν έχω απαντήσει στο ερώτημα σου ήμουν εκτός Αθηνών μέχρι σήμερα που επέστρεψα και δεν παρακολουθούσα το φόρουμ.Στο πρώτο σου ερώτημα όχι δεν άλλαξα τους άξονες του τυμπάνου αλλά τα ρουλεμάν και τις τσιμούχες. Σε παρακαλώ επειδή έχω μια αμφιβολία αν έχω βάλει σωστά τις τσιμούχες πες μου ποιός είναι ο σωστός τρόπος τοποθέτηση τους.Σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου στο ερώτημα μου.

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν γυρνας το τυμπανο με το χερι ακουγεται?Πως θα περιεγραφες τον ηχο,με τι μιαζει να ακουγετα?Κατα το γυρισμα με το χερι αισθανεσαι οτι καπου βρισκει το τυμπανο?ι
    Σάκη καλή μέρα ζητώ και απο σένα μιά συγνώμη που δεν σου απάντησα μέχρι τώρα αλλά ήμουν εκτός και επέστρεψα σήμερα.
    Λοιπόν όταν γυρνάω το τύμπανο με το χέρι δεν ακούγεται ο θόρυβος ,ούτε υπάρχει κάποιο ζόρισμα στην περιστροφή του , ο θόρυβος παράγεται κατά την περιστροφή του στο στύψιμο μόνο όχι κατά την διάρκεια του πλυσίματος. Σε ευχαριστώ και σένα για την απάντηση σου.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-14, 12:41
  2. [Brandt] πλυντήριο Ρούχων Brandt WM601 δεν γυρνάει ο κάδος
    από SDrikos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-12, 08:48
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-12, 14:08
  4. πρόβλημα σε πλυντήριο ρούχων
    από dim_vasilis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-12, 12:05
  5. BRANDT WM601 (πρόβλημα με στίψιμο ρούχων)
    από SDrikos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-11, 16:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας