Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 121
  1. #11
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Ζαχο στα general electric αν βαλεις τα κουμπια στη μεση πρεπει να εχεις περιπου -16 καταψυξη και +3 συντηρηση.To -12 ειναι πολυ λιγο για ψυγειο general.Η παγομηχανη δουλευει? Το ρωταω γιατι για να δουλεψει θελει τουλαχιστον -15.

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζαχο στα general electric αν βαλεις τα κουμπια στη μεση πρεπει να εχεις περιπου -16 καταψυξη και +3 συντηρηση.To -12 ειναι πολυ λιγο για ψυγειο general.Η παγομηχανη δουλευει? Το ρωταω γιατι για να δουλεψει θελει τουλαχιστον -15.
    Η παγομηχανή δουλεύει κανονικά. Αυτο ειναι το πανελ με τους ρυθμιστες. Αυτο με τα γραμματα ρυθμιζει καταψυξη και με τους αριθμούς τη συντήρηση.

    Fridge panel.jpg

  3. #13
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Οποτε το βαζεις στο C και στο 5.Εφοσον η παγομηχανη δουλευει τοτε ειναι ενταξη το ψυγειο,κατι δεν παει καλα με την μετρηση θερμοκρασιων.Η αποκλιση στις θερμοκρασιες απο -12 με -2 ειναι normal για το ψυγειο δεδομενης της ηλικιας του.Ισως να αργει λιγο περισσοτερο ο θερμοστατης να δωσει εντολη για να παρει μπρος το μοτερ αλλα δεν πειραζει.

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω διαβασει το θεμα που ανοιξε ο φιλος που αναφαιρεις στο forum,αν θελεις δωσε το link να το διαβασω και εγω.
    Δεν μπορώ να το βρω το θέμα ανάμεσα σε άλλα που είναι πάρα πολλά , αλλά περιληπτικά ο νηματοθέτης είχε πάρει inverter ψυγείο και πειραματιζόταν με μετρητή κατανάλωσης να δει την διαφορά .
    Σύμφωνα με δικούς του υπολογισμούς (αν και "ημερήσιες " που λέει ο λόγος και όχι ετήσιες παρατήρησε ότι η κατανάλωση δεν διαφέρει αισθητά μεταξύ inverter vs κλασσικού ).
    Κατόπιν όντως μας υπόδειξε 2 όμοια ψυγεία ιδίας χωρητικότητας σε λίτρα χώρου (μεταξύ inverter Vs κλασσικού ) και όντως με δηλώσεις κατασκευαστών αντίστοιχα , δεν είχαν αισθητή διαφορά ετήσιας κατανάλωσης . Ακόμη και με δική σας έρευνα όντως θα το διαπιστώσετε οι ίδιοι .... οπότε για ποια διαφορά απόδοσης μιλάμε ?

    Νομίζω και μόνο με βάση αυτό το κριτήριο των δηλώσεων των κατασκευαστών στην έμπρακτη ετήσια κατανάλωση δεν πρέπει να ρίχνει στάχτη στα μάτια μας για την "σπέσιαλ" τεχνολογία inverter .

    Ας μου πει κάποιος τι διαφορά έχει στο εξής θέμα όπως ακριβώς θα το παραθέσω παρακάτω.
    1) Είναι γνωστό ότι το inverter αυξομειώνει την ισχύ του ανάλογα τις χρονικές απαιτήσεις (λειτουργεί όμως αποδεδειγμένα σε διπλάσιους τριπλάσιους χρόνους έναντι του κλασσικού).
    2) Αν θεωρήσουμε στο κλασσικό ψυγείο (το παράδειγμα του κατασκευαστή που αντί της τοποθέτησης 1/6 μοτέρ σε 1/12 που λέει ο λόγος ) . Αυτό δεν θεωρείται ένα είδος "inverter" ? (που στην ουσία κάνει το ίδιο πράγμα , απλά και αυτό δουλεύει με περισσότερο χρόνο ) . Την διαφορά απόδοσης που την βρήκαμε ? (διαβάσαμε και κάτι άσχετα από κάποιους ότι τα κλασσικά καταναλώνουν περισσότερο λόγο μεγαλύτερης ισχύος σε κάθε εκκίνηση , αλλά αυτά τα θεωρώ ασήμαντα, για τους τόσους μικρούς χρόνους στους οποίους αναφέρονται ). Κανείς όμως δεν απάντησε γιατί πάραυτα και τα 2 είδη έχουν ίδια ετήσια κατανάλωση !!! (προτιμούν παρωπίδες ότι απλά είναι inverter ) .

    Απο εμπειρια και μονο μπορω να πω οτι το ισοβουτανιο που εχουν τα καινουργια αντι του freon εχει καλυτερη αποδοση αλλα υστερει σε αλλα πραγματα ασχετα με την καταναλωση.Αν βαλεις ενα μοτερ 1/5 με R134 να δουλεψει διπλα σε ενα μοτερ 1/5 R600 θα δεις με ενα βατομετρο οτι το R600 εχει περιπου 20% μικροτερη καταναλωση.Αυτο γινεται γιατι δουλευει σε πιεσεις υπο το μηδεν,σε κενο δηλαδη,και δεν ζοριζεται καθολου απεναντη στο R134 που δουλευει σε πιεσεις πανω απο το 0.
    Σαφέστατα αυτό που λειτουργεί με χαμηλότερες πιέσεις θα είναι "οικονομικότερο " (από χρόνους λειτουργίας μεταξύ 134 και 600 το ψάξαμε? ή μήπως είναι το ίδιο? ) εδώ πάμε και πάλι σε άλλου είδους κατηγορίας σαν τα "inverter" . H σύγκριση κάποιου μοτέρ δεν συγκρίνεται με ανόμοια ψυκτικά υγρά έτσι ώστε να βγει και συμπέρασμα οικονομικότερου έναντι άλλου .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 10-03-18 στις 01:40

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε το βαζεις στο C και στο 5.Εφοσον η παγομηχανη δουλευει τοτε ειναι ενταξη το ψυγειο,κατι δεν παει καλα με την μετρηση θερμοκρασιων.Η αποκλιση στις θερμοκρασιες απο -12 με -2 ειναι normal για το ψυγειο δεδομενης της ηλικιας του.Ισως να αργει λιγο περισσοτερο ο θερμοστατης να δωσει εντολη για να παρει μπρος το μοτερ αλλα δεν πειραζει.
    Επειδη δεν εχω εικόνα, σε ποιο σημείο περιπου πρεπει να βρίσκεται το θερμόμετρο για να εχω πιο αξιοπιστη ένδειξη? Εγω το εχω κρεμασμενο (τον αισθητηρα) στον αέρα 30-40 εκ απο το πανω μερος της πορτας εσωτερικα . Μηπως πρεπει να ακουμπαει στο τοίχωμα?

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ας μου πει κάποιος τι διαφορά έχει στο εξής θέμα όπως ακριβώς θα το παραθέσω παρακάτω.
    1) Είναι γνωστό ότι το inverter αυξομειώνει την ισχύ του ανάλογα τις χρονικές απαιτήσεις (λειτουργεί όμως αποδεδειγμένα σε διπλάσιους τριπλάσιους χρόνους έναντι του κλασσικού).
    2) Αν θεωρήσουμε στο κλασσικό ψυγείο (το παράδειγμα του κατασκευαστή που αντί της τοποθέτησης 1/6 μοτέρ σε 1/12 που λέει ο λόγος ) . Αυτό δεν θεωρείται ένα είδος "inverter" ? (που στην ουσία κάνει το ίδιο πράγμα , απλά και αυτό δουλεύει με περισσότερο χρόνο ) . Την διαφορά απόδοσης που την βρήκαμε ? (διαβάσαμε και κάτι άσχετα από κάποιους ότι τα κλασσικά καταναλώνουν περισσότερο λόγο μεγαλύτερης ισχύος σε κάθε εκκίνηση , αλλά αυτά τα θεωρώ ασήμαντα, για τους τόσους μικρούς χρόνους στους οποίους αναφέρονται ). Κανείς όμως δεν απάντησε γιατί πάραυτα και τα 2 είδη έχουν ίδια ετήσια κατανάλωση !!! (προτιμούν παρωπίδες ότι απλά είναι inverter ) .
    Και εγω εχω την ιδια άποψη σαν μηχανικός και εχω πειραματιστεί με δύο κλιματιστικά οπου το inverter (σε πιο θερμο χωρο και ομοιες θερμοστατικές ρυθμίσεις) καταναλωσε τις σχεδον ιδιες kwh με το συμβατικό (σε πιο ψυχρο χωρο) επειδή το συμβατικό 4 min λειτουργούσε και 6min σταματουσε (στους 21C θερμοστατη) ενω το inverter δουλευε συνεχεια. Τωρα η επιστημονική εμβαθυνση, αναλυση και τεκμηρίωση επειδη αφορά ιδανικες συνθήκες (χρησης, περιβάλλοντος κλπ) δεν διαφοροποιεί αισθητά το οικονομικό αποτελεσμα. Σε ενα λογαριασμό 650 ευρω δεν μας λειπουν τα 20. Μαλιστα σε σχεση με το κοστος κτησης, εγκαταστασης και το χρόνο αντοχής δεν υπαρχουν τελικά διαφορές.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zevage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη δεν εχω εικόνα, σε ποιο σημείο περιπου πρεπει να βρίσκεται το θερμόμετρο για να εχω πιο αξιοπιστη ένδειξη? Εγω το εχω κρεμασμενο (τον αισθητηρα) στον αέρα 30-40 εκ απο το πανω μερος της πορτας εσωτερικα . Μηπως πρεπει να ακουμπαει στο τοίχωμα?
    Στο κέντρο κάθε χώρου , όπως π.χ. βάζουμε την λάμπα στο ταβάνι. Δηλαδή σε όλες τις τέμνουσες κάθε διαγωνίου του χώρου.
    Τωρα η επιστημονική εμβαθυνση, αναλυση και τεκμηρίωση επειδη αφορά ιδανικες συνθήκες (χρησης, περιβάλλοντος κλπ) δεν διαφοροποιεί αισθητά το οικονομικό αποτελεσμα. Σε ενα λογαριασμό 650 ευρω δεν μας λειπουν τα 20.
    Άλλος ένας έμπρακτος μάρτυρας εναντίον των "super" τις τεχνολογίας inverter
    Και στα κλιματιστικά πιστεύω ισχύει ότι είπα και για τον λόγο διαφοράς που την κάνουν στα ψυγεία ( επειδή τα inverter έχουν σταθερά πιο νορμάλ θερμοκρασίες , με κάθε απώλεια / άνοιγμα πόρτας είτε ψυγείου είτε δωματίου το inverter θα υπερέχει λόγο και λιγότερων απωλειών σε ετήσια βάση , και δεν υπερέχει ως καθεαυτού τις τεχνολογίας και τρόπου λειτουργίας ).
    Όμως ο Tipos έχει δίκιο στην αναφορά του για τα κλιματιστικά σε δυσμενείς συνθήκες εξωτερικής θερμοκρασίας (όπου το κλασσικό μειονεκτεί έναντι του inverter ) αλλά και εδώ πιστεύω δεν οφείλετε στην καθεαυτού τεχνολογία inverter , αλλά σε άλλους παράγοντες που εδώ παραδέχομαι ότι δεν γνωρίζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 10-03-18 στις 09:37

  8. #18
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Ενα ακόμη πλεονέκτημα των inverter στα κλιματιστικά είναι ότι κρατάει πιο σταθερή τη θερμοκρασία στο χώρο, ενώ τα on-off κάνουν διακυμάνσεις, με επίπτωση στη θερμική άνεση. Πιθανόν και στα ψυγά να ισχύει κάτι αντίστοιχο, αν και σίγουρα λιγότερο σημαντικό, δεδομένου ότι οι διακυμάνσεις λόγω ανοίγματος πόρτας στα ψυγεία είναι σίγουρα πολύ μεγαλύτερες.

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή 5 KWh την ημέρα κατανάλωση ;

    5 KWh την ημέρα κατανάλωση , δηλαδη 1825 kwh τον χρόνο κατανάλωση ; ( 365 ευρω τον χρόνο με 0.2 ευρω η κιλοβατώρα ; ) Είσαι σίγουρος ; Αν ναι και η κατανάλωση ειναι φυσιολογική ( χωρίς βλάβη ) ... εγω θα το πέταγα κατευθείαν χωρίς δευτερη σκέψη !!!

    Και θα έπαιρνα ενα Α+++ με κατανάλωση το ένα δεκατο πέμπτο !!! ( 0.34 kwh την μέρα , 124 kwh τον χρόνο ... )
    Σχετικά με την διαμάχη ινβερτερ και μη ... σε πρόσφατη επίσκεψη μου σε (πολύ μεγάλο ) μαγαζι με ψυγεία Α+++ διαπίστωσα
    παραπλήσιες ονομαστικές καταναλώσεις σε ψυγεια με ινβερτερ και χωρίς . Κρατάω μια επιφύλαξη όμως
    για τα " συμβατικά " γιατι ενω δεν λέγανε οτι έχουν ινβερτερ , ο βραζιλιάνος κατασκευαστης των μοτερ
    ελεγε κατι για ινβερτερ technology


    τυχαίο λινκ ... http://www.gorenje.co.uk/products/co...3r/530642#spec
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 10-03-18 στις 14:40

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    5 KWh την ημέρα κατανάλωση , δηλαδη 1825 kwh τον χρόνο κατανάλωση ; ( 365 ευρω τον χρόνο με 0.2 ευρω η κιλοβατώρα ; ) Είσαι σίγουρος ; Αν ναι και η κατανάλωση ειναι φυσιολογική ( χωρίς βλάβη ) ... εγω θα το πέταγα κατευθείαν χωρίς δευτερη σκέψη !!!

    Και θα έπαιρνα ενα Α+++ με κατανάλωση το ένα δεκατο πέμπτο !!! ( 0.34 kwh την μέρα , 124 τον χρόνο ... )

    τυχαίο λινκ ... http://www.gorenje.co.uk/products/co...3r/530642#spec
    Κατ' αρχή αυτό που μου γραφεις ειναι ψυγειάκι. Το δικό μου έχει μιαμιση φορά μεγαλύτερο χωρο συντηρησης και σαν αυτο που αναφερεις εχει χωρο ψυξης.
    Ψαχνω να βρω αν η καταναλωση 0,34kWh την ημέρα εχει λογική. Σημαινει οτι καταναλωνει 340W την ημερα!!!! Πόσα W να ειναι το μοτερ, ανεμιστηρια φωτα κλπ? Ποσες ωρες να δουλεύει με κανονική χρήση (μια νορμαλ οικογένεια)?
    Ειναι δυνατόν να πηγαινει -18C ψυξη , 4C συντηρηση σταθερά με 340W? Εμένα δεν μου φαινεται λογικό. Εκτος αν δεν το ανοιγουν ποτέ ή κανα δυο φορές τη μερα.
    Επισης κοιταζοντας αυτο που αναφερεις διαβάζω (αν δεν κανω λαθος) οτι:
    Ειναι 80W, δηλαδή δουλεύει 4 ωρες την ημέρα συνολικά? Μαλλον αν δεν το ανοιγουμε.
    Σε 24 ωρες καταψυχει 2χλγ!! δηλαδη κρεας για δυο γευματα!!! Παρα πολύ λίγο. Εχει χωρο ψύξης 25λιτ και τα 2 χλγ ειναι ας πουμε 3λιτ, δηλαδή αν βάλουμε 15 λιτ θα κανει καμια εβδομάδα να τα ψύξει?
    Τα 340W δεν μου φαινονται λογικά. Οπως αναφερει ο Πετρος πιο πανω, σαν no frost μονο απο τις αποψύξεις δεν θα καταναλώνει 0,5kWh την ημέρα?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zevage : 10-03-18 στις 15:30

Σελίδα 2 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] πλακετα και οχι μονο πλυντηριου πιατων bosch
    από ben155 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-19, 21:30
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 18:26
  3. [Τηλεόραση LG] TV LG 42LD650 ανάβει και δείχνει το λογότυπό της lg και την ώρα.
    από ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 14:17
  4. [Home Cinema] Πολυκαναλα ONKYO και οχι μονο
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 17:24
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-13, 00:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας