Σελίδα 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 121
  1. #51

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zevage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 800 ευρω δεν αγοράζω ψυγείο ομοιων προδιαγραφών με αυτό που ήδη έχω.
    Ναι, δε λέει τίποτα η αγορά νέου. Συντήρησέ το όσο καλύτερα μπορείς, λάστιχα, αερισμό, καθαριότητα στις ψύκτρες πίσω κλπ

  2. #52

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, δε λέει τίποτα η αγορά νέου. Συντήρησέ το όσο καλύτερα μπορείς, λάστιχα, αερισμό, καθαριότητα στις ψύκτρες πίσω κλπ
    Πως μπορώ να εκτιμήσω την κατάσταση στα λάστιχα (τσιμουχες)?
    Επίσης η θερμοκρασία ψύξης -18C πόσο υποχρεωτική είναι?

  3. #53

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zevage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρώ επίσης οτι οταν σταματανε τα μοτερ η θερμοκρασία στον καταψύκτη ανεβαινει μεχρι και -2 εως 2. Μετα ξαναπαιρνει μπροστά και μειώνεται πάλι. Ειναι φυσιολογικό αυτό?
    Ψάξε το εδώ γιατί κάτι δεν πάει καλά μαζί με αυτά που σου πρότεινε ο τελευταίος .
    σταματανε τα μοτερ
    Τα μοτέρ?
    Μετα ξαναπαιρνει μπροστά και μειώνεται πάλι
    πόσο ? (σε ποια οριακή θερμοκρασία μειώνεται προτού ξανακόψει) .
    Ειναι φυσιολογικό αυτό?
    Αν ήταν φυσιολογικό οι 2 βαθμοί για κατάψυξη , τότε τα αναλώσιμα θα τα βάζαμε έξω στο μπαλκόνι .
    Μπορεί ο θερμοστάτης να έχει ξεφτίσει μιας και είναι 20 χρονών . Μπορεί όπως σου είπε ο τελευταίος να θέλει ξεσκόνισμα στο πίσω μέρος . Μπορεί επειδή γίνεται συχνό άνοιγμα πόρτας και εντός λίγων ημερών μετά από χειροκίνητη απόψυξη να μπλοκάρει η απόδοση . Πρέπει να βρεθεί γιατί συμβαίνει αυτή η καθυστέρηση στην κατάψυξη που δεν έπρεπε να φτάνει στους 2 βαθμούς .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-03-18 στις 22:19

  4. #54

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάξε το εδώ γιατί κάτι δεν πάει καλά μαζί με αυτά που σου πρότεινε ο τελευταίος .
    Τα μοτέρ?
    πόσο ? (σε ποια οριακή θερμοκρασία μειώνεται προτού ξανακόψει) .
    Αν ήταν φυσιολογικό οι 2 βαθμοί για κατάψυξη , τότε τα αναλώσιμα θα τα βάζαμε έξω στο μπαλκόνι .
    Μπορεί ο θερμοστάτης να έχει ξεφτίσει μιας και είναι 20 χρονών . Μπορεί όπως σου είπε ο τελευταίος να θέλει ξεσκόνισμα στο πίσω μέρος . Μπορεί επειδή γίνεται συχνό άνοιγμα πόρτας και εντός λίγων ημερών μετά από χειροκίνητη απόψυξη να μπλοκάρει η απόδοση . Πρέπει να βρεθεί γιατί συμβαίνει αυτή η καθυστέρηση στην κατάψυξη που δεν έπρεπε να φτάνει στους 2 βαθμούς .
    Τελικά οι μετρήσεις αυτές δεν ηταν ακριβείς. Εβαλα ψηφιακό θερμομετρο μέσα στο θαλαμο ψύξης (περίπου στο κεντρο) και οταν ξαναξεκινάει η θερμοκρασία είναι στους -11 και οταν σταματάει ειναι στους -14 εως -16. Αν υπολογίσουμε οτι η ακρίβεια ειναι σχετική, ο θάλαμος ειναι πιο γεματος κι απο γεματος και εχω τους θερμοστατες πιο ψυχρή συντηρηση και λιγότερο καταψυξη, τοτε πιστεύω οτι δεν ειναι ασχημα.

  5. #55

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    και εχω τους θερμοστατες πιο ψυχρή συντηρηση
    Εδώ εννοείς το κλαπέ? θα πρέπει για την εποχή να έχει την μικρότερη ροή . Το καλοκαίρι το ανεβάζεις στην ροή (ή ακολουθείς οδηγίες κατασκευαστή) .

    Όταν στέλνεις περισσότερη ροή προς συντήρηση σε συνδυασμό με τα συχνά ανοίγματα πόρτας λογικά η κατάψυξη θα μείνει πίσω σε απόδοση.
    Την διαβάθμιση θερμοστάτη την έχεις στο 5 από 9 , ανέβασε την λίγο και μείωσε του κλαπέ.
    Τα σκούρα θα έρθουν το καλοκαίρι , οπότε τότε θα αλλάξεις και πάλι τις ρυθμίσεις .

  6. #56

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ εννοείς το κλαπέ? θα πρέπει για την εποχή να έχει την μικρότερη ροή . Το καλοκαίρι το ανεβάζεις στην ροή (ή ακολουθείς οδηγίες κατασκευαστή) .

    Όταν στέλνεις περισσότερη ροή προς συντήρηση σε συνδυασμό με τα συχνά ανοίγματα πόρτας λογικά η κατάψυξη θα μείνει πίσω σε απόδοση.
    Την διαβάθμιση θερμοστάτη την έχεις στο 5 από 9 , ανέβασε την λίγο και μείωσε του κλαπέ.
    Τα σκούρα θα έρθουν το καλοκαίρι , οπότε τότε θα αλλάξεις και πάλι τις ρυθμίσεις .
    Μετά απο μετρήσεις, που κανω όλες αυτες τις μερες που ανεβασα το θεμα, διαπιστώνω οτι η μικρότερη κατανάλωση ειναι με το κλαπέ ανοικτό και είναι 4,95kWh/ημερα. Η θερμοκρασία στην συντήρηση ειναι min 4.5 και max 7.5 ενω στη ψυξη ειναι min -14 και max -10.5 (min την στιγμη που σταματαει το μοτερ και max τη στιγμη που ξαναξεκινάει). Οι μετρήσεις στη θερμοκρασία δεν θεωρώ οτι ειναι απόλυτης ακρίβειας και πιστεύω οτι οι πραγματικές ειναι μάλλον χαμηλότερες 1 εως 3 βαθμούς.
    Θα δοκιμάσω να αφησω το κλαπε ανοικτό και θα μετρήσω με αλλαγές στο θερμοστάτη που τωρα ειναι στο 5 απο 9.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zevage : 15-03-18 στις 17:51

  7. #57

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Ζάχο, νομίζω ότι ειπώθηκαν πολλά και όλα. Χώρο δεν έχεις μεγαλύτερο, λεφτά δεν θέλεις να δώσεις παραπάνω αφού δεν είσαι σίγουρος αν θα αξίζουν και δίκιο έχεις. Κράτα το όπως είναι και έλεγξε αν πατάνε σωστά τα λάστιχα της πόρτας. Αν έχεις υποψία ότι το μοτέρ π.χ. δεν πάει καλά βρες ένα ψαγμένο μάστορα να το συντηρήσει ή να το αλλάξει. Κράτα μακριά την "εξαδέλφη που ανοίγει το ψυγείο καί αρχίζει να βγάζει λόγο" (έχω εγώ μια τέτοια) Τελική βοηθητική πρόταση να αλλάξεις πάροχο Ηλεκ. Ρεύματος όπου θα έσωζες 3-4€ το μήνα max. Νομίζω έχεις κάνει όλες τις μετρήσεις σωστά αλλά μια φωτό δεν μας έδειξες να καταλάβουμε γενικότερα. Ειλικρινά θα βοηθούσε πολύ (περί της θέσης του κλπ. ) Κάπου αλλού ενώ γινόταν μια μακρόσυρτη συζήτηση αντίστοιχη με αυτή, μόλις βγήκε μια φωτό λύθηκαν όλες οι απορίες και τα προβλήματα "με τη μία" ....

  8. #58

    Μέλος
    Όνομα
    Ζάχος
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    130

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ Ζάχο, νομίζω ότι ειπώθηκαν πολλά και όλα. Χώρο δεν έχεις μεγαλύτερο, λεφτά δεν θέλεις να δώσεις παραπάνω αφού δεν είσαι σίγουρος αν θα αξίζουν και δίκιο έχεις. Κράτα το όπως είναι και έλεγξε αν πατάνε σωστά τα λάστιχα της πόρτας. Αν έχεις υποψία ότι το μοτέρ π.χ. δεν πάει καλά βρες ένα ψαγμένο μάστορα να το συντηρήσει ή να το αλλάξει. Κράτα μακριά την "εξαδέλφη που ανοίγει το ψυγείο καί αρχίζει να βγάζει λόγο" (έχω εγώ μια τέτοια) Τελική βοηθητική πρόταση να αλλάξεις πάροχο Ηλεκ. Ρεύματος όπου θα έσωζες 3-4€ το μήνα max. Νομίζω έχεις κάνει όλες τις μετρήσεις σωστά αλλά μια φωτό δεν μας έδειξες να καταλάβουμε γενικότερα. Ειλικρινά θα βοηθούσε πολύ (περί της θέσης του κλπ. ) Κάπου αλλού ενώ γινόταν μια μακρόσυρτη συζήτηση αντίστοιχη με αυτή, μόλις βγήκε μια φωτό λύθηκαν όλες οι απορίες και τα προβλήματα "με τη μία" ....
    Ανεβαζω μερικες φωτος και επισημαινω οτι η απόσταση πλατης ψυγειου με τον τοιχο ειναι 45 εκ και ειναι ανοικτό απο το πάτωμα εως το ταβανι. Δεν ειναι δηλαδή ακριβώς κλεισμένο σε ντουλάπι, το πίσω μέρος ειναι εντελώς ανοικτό. Επίσης πάνω απο το ψυγείο που φαινονται ραφια υπάρχει κενό 15 εκ. Το πίσω μέρος ειναι κλειστό με λαμαρινα. Δεν πρεπει να εχει τιποτα ψυκτικό εκτός απο μόνωση. Φαινεται στην φωτο 4. Επίσης εκανα λάθος σε προηγούμενη απάντηση. Εχει μετασχηματιστή απο 110 σε 220 V, ενα "αρκούδι" 1000W!! Ισως γι' αυτό καιει 20-25W σε αναμονή!!!!
    GE FRIDGE 1.jpg GE FRIDGE 2.jpg GE FRIDGE 3.jpg GE FRIDGE 4.jpg
    Θεωρώ βέβαιο οτι εχει ιδανικό αερισμό.
    Κάτω απο το ψυγείο έκανα καθαρισμό προχθές βγαζοντας τις περσίδες και τη λεκάνη υγρων αποψυξης-υδρατμών (πολύ πραμα, "μαλί¨κλπ). Εκει πρεπει να εχει τα ψυκτικά. Βλεπω σχαρα, τον συμπιεστή, ανεμιστήρα και χαλκινα εξαρτήματα.
    Κατα την αποψυξη τραβαει γύρω στα 650W. Το είδα στο μετρητή.. Πρεπει να κάνει τουλάχιστο 2 φορες την ημέρα (αυτό είδα), μπορεί και παραπάνω.

    Τελικά πώς μπορώ να εκτιμήσω την κατάσταση στα λάστιχα (τσιμουχες)? Ποια ειναι τα σημάδια φθοράς και ανάγκης αντικατάστασης?

    Επίσης η θερμοκρασία ψύξης -18C πόσο υποχρεωτική είναι? Εχω διαβάσει διάφορα αλλά δεν ειμαι σίγουρος οτι ειναι υποχρεωτικό. Τα περισσότερα που αναφερονται ειναι ομοια με αυτό: https://iliaxtida.wordpress.com/2013...%ce%ae-%cf%8d/
    Εμένα περισσότερο μου αρέσει αυτό: http://www.chemeng.ntua.gr/courses/s...E%9E%CE%97.pdf
    επειδή ειναι πιο επιστημονικό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zevage : 18-03-18 στις 18:04

  9. #59

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zevage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανεβαζω μερικες φωτος και επισημαινω οτι η απόσταση πλατης ψυγειου με τον τοιχο ειναι 45 εκ και ειναι ανοικτό απο το πάτωμα εως το ταβανι. Δεν ειναι δηλαδή ακριβώς κλεισμένο σε ντουλάπι, το πίσω μέρος ειναι εντελώς ανοικτό. Επίσης πάνω απο το ψυγείο που φαινονται ραφια υπάρχει κενό 15 εκ.
    Θεωρώ βέβαιο οτι εχει ιδανικό αερισμό.
    Κάτω απο το ψυγείο έκανα καθαρισμό προχθές βγαζοντας τις περσίδες και τη λεκάνη υγρων αποψυξης-υδρατμών (πολύ πραμα, "μαλί¨κλπ)
    Αυτό για το οποίο δεν εχω εικόνα ειναι η πλάτη του και δεν εχουμε κανει ποτε καθαρισμό πίσω. Πριν απο πολλά χρονια (10-15) ειχα κανει μια επισκευή σε ενα σωληνάκι που παει το νερό στην παγομηχανή αλλά δεν θυμάμαι καθόλου πως ειναι πίσω. Εχουμε προγραμματίσει να το κάνουμε αμεσα.
    Τελικά πώς μπορώ να εκτιμήσω την κατάσταση στα λάστιχα (τσιμουχες)? Ποια ειναι τα σημάδια φθοράς και ανάγκης αντικατάστασης?
    Επίσης η θερμοκρασία ψύξης -18C πόσο υποχρεωτική είναι? Εχω διαβάσει διάφορα αλλά δεν ειμαι σίγουρος οτι ειναι υποχρεωτικό. Τα περισσότερα που αναφερονται ειναι ομοια με αυτό: https://iliaxtida.wordpress.com/2013...%ce%ae-%cf%8d/
    Εμένα περισσότερο μου αρέσει αυτό: http://www.chemeng.ntua.gr/courses/s...E%9E%CE%97.pdf
    επειδή ειναι πιο επιστημονικό.
    Μια χαρά είναι όλα όπως τα λες, αν δουλεύει καλά άστο όπως είναι. Λάστιχα εννοώ της πόρτας προς το τοίχωμα του ψυγείου. Όχι τίποτα τσιμούχες, άλλα πράγματα αυτά. Και ενημερωμένο πολύ σε βρίσκω αλλά μην τρελλαθούμε κιόλας !!! Όλου του κόσμου τα ψυγεία λειτουργούν άψογα ;;; ή νομίζεις ότι ψάχτηκε κανείς τόσο, όσο εσύ κι εγώ και άλλοι πέντε !!!
    Κάτσε ήσυχος κι όταν βρείς ευκαιρία κάνε έναν πιο ενδελεχή καθαρισμό στις ψύκτρες και τέλος !!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 18-03-18 στις 18:12

  10. #60
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Εκτός του συνεχούς φορτίου του μετασχηματιστή, έχεις να αντιμετωπίσεις και τη μειωμένη απόδοση του συμπιεστή λόγω συχνότητας από 60 σε 50 Hz. Λιγότερες στροφές = λιγότερη απόδοση = περισσότερος χρόνος λειτουργίας μέχρι την επίτευξη της επιθυμητής θερμοκρασίας.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    zevage (18-03-18)

Σελίδα 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 45678 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Bosch] πλακετα και οχι μονο πλυντηριου πιατων bosch
    από ben155 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-19, 20:30
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 17:26
  3. [Τηλεόραση LG] TV LG 42LD650 ανάβει και δείχνει το λογότυπό της lg και την ώρα.
    από ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-16, 13:17
  4. [Home Cinema] Πολυκαναλα ONKYO και οχι μονο
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-14, 16:24
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 23:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας