Φιλοι μου,
η αναζητηση στο θεμα που διερεύνησα δεν ειχε να κανει με σύγκριση απλής συσκευής εναντι μιας inverter. Με ενδιεφερε να εχω μια αντικειμενική αποψη σχετικά με την πραγματική καταναλωση των νεων ψυγειων, με τις διαφημιζομενες απο τους κατασκευαστές αποδόσεις, σε σχέση με ενα παλιό (αρκούδι σαν το δικό μου) έτσι ώστε να μπω στη διαδικασία αντικατάστασης (εκτιμώντας και άλλους παράγοντες όπως κόστος κτησης. αντοχή στο χρόνο κλπ). Επειδή δεν εντόπισα καποιον με αριθμητικά αποτελέσματα, κατανάλωσης κλπ,ώστε να βγάλω συμπέρασμα μπηκα στη διαδικασία των μετρήσεων, τροποποιήσεων και παρατήρησης. Οι τροποποιήσεις που έκανα ήταν αλλαγή του θερμοστάτη με ψηφιακό ακριβείας. Ενεργοποίηση του θερμοστάτη βασει θερμοκρασίας κατάψυξης (διοτι έχουμε μεγαλη χρήση της συντήρησης). Αλλαγή λάστιχα πόρτας και τέλος επιστάμενος καθαρισμός της συσκευής.
Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι συμφέρει η αντικατάσταση του παλιού ψυγείου με σύγχρονο (απλού ή inverter, αν υπαρχουν πλέον απλά) παίρνωντας κάποιο σχετικό ρίσκο σχετικά με την αντοχή στον χρόνο σε συνδυασμόο με όσο γίνεται χαμηλότερο κόστος κτήσης (δηλαδή όχι αγαρά "mercedes")