Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Thumbs down Ερωτήσεις περί θερμοσίφωνα

    Χαιρεται παιδες!Εχω καποιες ερωτησεις για θερμοσιφωνες.Λοιπον.Ενας φιλος μου αναρωτιεται αν εφοσον ειναι κλειστος ο θερμοσιφωνας απο τον πινακα γινεται να γινει διαρροη ρευματος??Γινεται κατι τετοιο γιατι νιωθει κατι σαν να τον ακουμπαει το ρευμα οταν κανει μπανιο ενω ειναι κλειστος ο ηλ.θερμοσιφωνας.Λετε να τα βγαζει απο το μυαλο του??Μια αλλη ερωτηση ειναι πως τοποθετησα στο παταρι μποιλερ επιδαπεδιο και το συνδεσαν με το πελλετ.Συμφερει σε θεμα οικονομικο και αποδοσης??Ευχαριστω!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Ερωτήσεις θεωρητικού τύπου που δεν μπορούν να απαντηθουν έτσι απλά .
    Αν ο διακόπτης που κλείνει τον θερμοσίφωνα είναι διπολικής τότε δεν είναι το δικη του διαρροήΔςν αποκλείεται να είναι όμως του από πάνω.ενδεχομενως να ξεκινήσει με έλεγχο των γειώσεων του ,πιθανών να χρειαστεί να κάνει ισοδύναμικες.
    Για το επιδαπέδιο μποιλερ στο πατάρι πως το καταφέρατε .
    Σε γενικές γραμμές εξαρτάται από πολλούς παράγοντες αν είναι πιο οικονομικό(από τι;ηλιακό ;ηλεκτρικό

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σηφης
    Εγγραφή
    Oct 2017
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Φιλε ο υδραυλικος που μας το εγκατεστησε ειναι αστερι.Εκανε τελεια δουλεια.Αλλα δεν καταλαβα πως το εκανε μποιλερ!Το αν συμφερει εννοω σε σχεση με το πετρελαιο.Οταν πηγα στο παταρι ειδα εναν σωληνα που ηταν για το κρυο νερο με ενα αλφαδολαστιχο(μαλλον σωληνας αποστραγγισης),και για καποιο λογο δυο σωληνες ζεστου νερου. που εκαναν ενωση με κατι αλλα λαστιχα του ηλιακου και του μειωτη πιεσης.Ηταν μπερδεμενα.Τεσπα εχω αρκετο ζεστο νερο.Το πελλετ κανει ελαχιστη δουλεια αλλα συν την αντισταση ολα ειναι κομπλε!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη νεκταριοος
    Μέλος
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    1 τον οσο αφορα τη διαροη , ναι μπωρει να συμβει.... ναι απο που? μα ολες οι συσκευες μικρες τηλεωραση υπολογιστες ψυγεια κουζινες αικοντισιον που καταληγουν ? στην μπαρα γειωσεως του πινακα , ασ εχουμε κλεισει εμεις το διπολικο μας (φαση -ουδετερο ) εστο και λιγο λογο επιστροφης ,διαροης την τρωμε αποτην γειωση που επιστρεφει σε εμας τωρα η λυση..... που πρωτινω εγω ξεχοριστη γειωση σε επικυνδυνες συσκευες και ενεργοβορες γειωση των σωληνωσεων οπου ειναι χαλκος (μειωνωνται ετσι και οι τριβες -ηλεκτροληση) οσο για το 2 ειναι πολυ απλο

  5. #5
    Το avatar του χρήστη pourpou
    Μέλος
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Jan 2017
    Περιοχή
    λαμια
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    αυτο το να νιωθεις το ρευμα στο μπανιο εχει τυχει σε πολλους που ηταν χαλαρος ο ουδετερος ειτε στη μπαρα του πινακα ειτε στην κολωνα της δεη οποτε καλο θα ηταν να ελεγχθει ο πινακας απο ηλεκτρολογο και αν ειναι ο.κ παρε τηλεφωνο στη δεη να δουν τις συνδεσεις παροχης

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Μήπως ο γείτονας κάνει ρευματοκλοπη και έχει πειραγμενο τον μετρητή , έχει παίξει γείωση με ουδέτερο και σε χτυπά εσένα ένα ασθενές ρεύμα;
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eric2014l Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαιρεται παιδες!Εχω καποιες ερωτησεις για θερμοσιφωνες.Λοιπον.Ενας φιλος μου αναρωτιεται αν εφοσον ειναι κλειστος ο θερμοσιφωνας απο τον πινακα γινεται να γινει διαρροη ρευματος??Γινεται κατι τετοιο γιατι νιωθει κατι σαν να τον ακουμπαει το ρευμα οταν κανει μπανιο ενω ειναι κλειστος ο ηλ.θερμοσιφωνας.Λετε να τα βγαζει απο το μυαλο του??Μια αλλη ερωτηση ειναι πως τοποθετησα στο παταρι μποιλερ επιδαπεδιο και το συνδεσαν με το πελλετ.Συμφερει σε θεμα οικονομικο και αποδοσης??Ευχαριστω!
    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παρόμοια Θέματα

  1. [Άλλη] Αγορά ψυγείου ερωτήσεις
    από karmagos στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 22:34
  2. [Οθόνη LG] Ερωτήσεις για οθόνη LG
    από precius21 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-14, 16:57
  3. [Τηλεόραση] Ερωτήσεις αρχαρίου
    από SnakeEyes στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-14, 23:21
  4. Περί επαναχρησιμοποίησης μοτέρ
    από aser στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-12, 12:06
  5. περί επαναχρησιμοποίησης UPS
    από button στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-12, 21:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας