Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    DIMITRIS
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    EGALEO
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Λέβητας Φυσικου αερίου

    Καλησπέρα,

    Πρόκειται να προχωρήσω σε εγκατάσταση Φ.Α σε διαμέρισμα 95τμ και θα ήθελα την άποψη σας για την επιλογή μάρκας και μοντέλου λέβητα.
    Άλλα στοιχεία
    + παροχή ζεστού νερού
    Κόστος μεταξύ 1200-1700€.

    Ευχαριστώ

    Δημήτρης




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Χα... τώρα τα βρήκες τα λεφτά.
    2 μήνες ρωτούσα, έψαχνα, σύγκρινα και στο τέλος επειδή δεν έβγαλα άκρη διάλεξα με κριτήριο την τιμή, έναν της σειράς, Ιταλικό. Στη συνέχεια επειδή το αγόρασα μόνος μου, όταν το είδαν ο "αεριτζής" μου και καναδυό τεχνικοί στη γειτονιά μου πάσαραν και το παρήγορο ότι "όλα ίδια είναι μια δεκαετία τη βγάζεις".
    Τώρα να σου πω, κοίτα να έχει ανταλλακτικά, κοίτα να είναι 24ωρο το σέρβις, να είναι Γερμανικό, η εγγύηση κλπ κλπ δε νομίζω να σε βοηθήσει γιατί σήμερα ισχύει αύριο ίσως όχι.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη stelakis1914
    Μέλος
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    90

    Προεπιλογή

    Αν αποτελεί κριτήριο για εσένα η εύκολη σε εύρεση και χαμηλή τιμή γκάμα ανταλλακτικών, προτίμησε κάποιο λέβητα ιταλικής κατασκευής.

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stelakis1914 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    TEOBILLEFT (04-03-18)

  5. #4

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TEOBILLEFT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,
    Πρόκειται να προχωρήσω σε εγκατάσταση Φ.Α σε διαμέρισμα 95τμ και θα ήθελα την άποψη σας για την επιλογή μάρκας και μοντέλου λέβητα.
    Άλλα στοιχεία
    + παροχή ζεστού νερού
    Κόστος μεταξύ 1200-1700€.
    Ευχαριστώ

    Δημήτρης

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Θα καλέσεις πολλά συνεργεία και εταιρείες να δουν τον χώρο και να κάνουν προσφορές. Δεν θα αφήσεις κανέναν να σου κάνει το σπίτι σουρωτήρι για να γράψει χιλιόμετρα σωληνώσεων .... Όλα τα λεφτά θα τα ρίξεις σε επώνυμο μηχάνημα και όχι ότι βάζει ο σωρός !!! Προσωπικά έχω κόλλημα με αυτό και έχω ωφεληθεί πάρα πολύ εδώ και 12 χρόνια τώρα. Να ασχοληθείς προσωπικά και να ψάξεις καλά γιατί μιά φορά θα το βάλεις !!! Τα λεφτά που λες μπορεί να μην επαρκούν αλλά δίνουν επιδοτήσεις και δόσεις και όλα γίνονται. Ένας γείτονας μου, έβαλε στον πρώτο τυχόντα χωρίς ψάξιμο και το δούλεψε ένα δίμηνο και μετά φέσωσε και την εταιρεία ... του ήρθε αβάσταχτος λογαριασμός ... και το έκοψε !!!! Φαντάσου ... !!! Ίσως να μην είναι σωστό να διαφημίζω εδώ εταιρεία, αλλά είναι θέμα ασφάλειας και οικονομίας και άνεσης στη χρήση. Πανέξυπνο μηχάνημα και όχι γκαζοντενεκές είναι ένα. Τα μόνα μηχανήματα που έχω δει να δουλεύουν από παλιά ακόμη και χωρίς συντήρηση (ανεπίτρεπτο) είναι τα VAILLANT ._ Τελεία και παύλα !!!!! VAILLANT !!! ....και δεν το παίρνεις για μια δεκαετία αλλά για μια ζωή !!!!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    TEOBILLEFT (04-03-18)

  7. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη να συμφωνήσω σε όλα αλλά εκείνο το "για μια ζωή" δε το πιστεύω.
    Η τεχνολογία κάνει άλματα. Πριν 10 χρόνια δεν υπήρχαν (λέμε) λέβητες συμπύκνωσης, μη σου πω ότι πριν 10 χρόνια δεν υπήρχε φυσικό αέριο στην πόλη μου (πάλι λέμε). Τι να τον κάνω τώρα τον σούπερ-ντούπερ μαντεμένιο λέβητα που αγόρασα από τη ΝΑΣΑ. Να παρακαλάω τον "Μανώλη το καλό παιδί" να έρθει να τον ξεμοντάρει και να τον βγάλει από το υπόγειο;
    Ξέρω "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά" αλλά ισχύει;
    Το φτηνό το πετάς, το ακριβό το επισκευάζεις;

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον NEOMELOS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    TEOBILLEFT (04-03-18)

  9. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Έχω συναντήσει τέτοιους λέβητες πολύ πιο παλιάς τεχνολογίας (με το κεράκι αναμένο πάντα) να δουλεύουν χωρίς καν συντήρηση από το 1985 ακόμα έως σήμερα (κουμπάρος μου), ο δικός μου 12 χρόνια με ελάχιστη συντήρηση (χωρίς συμπύκνωση) και του αδελφού μου χθεσινός με συμπύκνωση. Ούτε οι εγκαταστάτες δεν τους ξέρουν 1) γιατί βάζουν συνήθως γκαζοτενεκέδες και 2) γιατί δουλεύουν απροβλημάτιστα και ποτέ δεν χρειάστηκαν ανταλλακτικά !!!! Οπότε δεν έχω συναντήσει στον κύκλο μου ζημιά σε τέτοιο μηχάνημα. Όταν ανοίγει τέτοια συζήτηση τα συγκεκριμένα μηχανήματα είναι "εκτός θέματος" απλά γιατί είναι τέλεια. Μην ρωτήσεις για το 1985, το κέντρο της Αθήνας είχε "γκάζι" από παλιά !!!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    TEOBILLEFT (04-03-18)

  11. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη πριν από αρκετά χρόνια, πήρα αυτοκίνητο κορυφαίο στην αγορά.
    Σήμερα το συγκρίνω με τα αυτοκινητάκια της σειράς και χάνει σε όλα τα πεδία. Εκτός από την καλή προϊστορία.
    Κατανάλωση 8,9 λίτρα στα 100, Αερόσακοι 4, ηχοσύστημα CD. ESP, AEB, DAD, ISA, camera, GPS κλπ λέξεις άγνωστες.
    Σε 10 χρόνια μόνο από την κατανάλωση βγάζεις καινούριο αυτοκίνητο.
    Ποιος μου λέει αύριο ή σε 5 χρόνια εάν οι αντλίες θερμότητας δε θα κάνουν 1000 ευρό, η κιλοβατώρα 0,02€, ή οι λάμπες πυρακτώσεως δεν γίνουν Led;
    Δε διαφωνώ με το ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά δεν το παίρνεις για μια ζωή.Πες μου ότι έχεις ακόμη την CRT, το VHS το κασετόφωνο στο σαλόνι επειδή δε χάλασε.

  12. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον NEOMELOS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nyannaco (05-03-18), TEOBILLEFT (04-03-18)

  13. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NEOMELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Δημήτρη πριν από αρκετά χρόνια, πήρα αυτοκίνητο κορυφαίο στην αγορά.
    Σήμερα το συγκρίνω με τα αυτοκινητάκια της σειράς και χάνει σε όλα τα πεδία. Εκτός από την καλή προϊστορία.
    Κατανάλωση 8,9 λίτρα στα 100, Αερόσακοι 4, ηχοσύστημα CD. ESP, AEB, DAD, ISA, camera, GPS κλπ λέξεις άγνωστες.
    Σε 10 χρόνια μόνο από την κατανάλωση βγάζεις καινούριο αυτοκίνητο.
    Ποιος μου λέει αύριο ή σε 5 χρόνια εάν οι αντλίες θερμότητας δε θα κάνουν 1000 ευρό, η κιλοβατώρα 0,02€, ή οι λάμπες πυρακτώσεως δεν γίνουν Led;
    Δε διαφωνώ με το ότι πληρώνεις παίρνεις αλλά δεν το παίρνεις για μια ζωή.Πες μου ότι έχεις ακόμη την CRT, το VHS το κασετόφωνο στο σαλόνι επειδή δε χάλασε.
    Μην μπερδεύουμε τα αυτοκίνητα που αποτελούν για πολλούς κοινωνική και οικονομική καταξίωση, να μην πω και μαγκιά .... με τους λέβητες .... κι εκεί δεν αστόχησα πάλι αν θες να μάθεις .... Τον λέβητα δεν θα τον βγάλεις βόλτα στην πλατεία, ούτε στο χωριό να τον δουν οι φίλοι σου. Θα είναι κάπου στερεωμένος και θα ζεσταίνει νερά με ασφάλεια (ή οχι) και δεν θα κυκλοφοράς στο σπίτι σου με παλτό και κουβέρτα !!! Όσο θα δουλεύει άψογα δεν θα υπάρξει κανένας λόγος αλλαγής.

  14. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    DIMITRIS
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    EGALEO
    Μηνύματα
    21

    Προεπιλογή Λέβητας Φυσικου αερίου

    Κύριοι,
    να πω ότι με βοηθήσετε να πάρω απόφαση... οχι δεν θα το πω. Θα πω όμως ότι σίγουρα με κατευθύνατε. Θα ψαχτώ λοιπόν λίγο με τις αξιολογήσεις κάποιων μοντέλων και ανάλογα ποσό βαθιά θα βάλω το χέρι στην τσέπη θα αποφασίσω.
    Όπως και να έχει ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σας.



    Sent from my iPhone using Tapatalk

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή επίτοιχου λέβητα αερίου
    από sz1962 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-17, 09:11
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΥΣΙΚΟΥ ΑΕΡΙΟΥ
    από ioannadani στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-16, 13:16
  3. Καυστήρας αερίου
    από makap στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-15, 20:06
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 11:15
  5. Λέβητας Vulcan.
    από Gregpro στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-14, 19:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας