Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    2

    Question Δεν εχω σήμα στη TV και κεραία Matel Electronics

    Γεια σας. Συγχαρητήρια για το οργανωμένο και κατατοπιστικο φόρουμ. Λοιπον, εκεί που επαιζε η τηλεόραση μια χαρά, την άλλη μερα δεν επαιζε καθολου...Πήγα στη κεραία να δω μηπως κουνησε το καλωδιο απο αερα αλλα είναι οκ. Τσέκαρα τον αποκωδικοποιητή αλλά ειναι οκ...Λέω έχω 2 επιλογές, να αλλάξω κεραία και το καλώδιο που ειναι πολυ παλιό. Είδα ότι υπάρχει αυτή εδώ http://www.andigital-4g.gr/ που είδα οτι τη διαφημίζουν αλλά και παλι καθόλου σήμα. Οπότε πήρα καινούριο 20μετρο καλωδιο.Το καλώδιο για να μπει σπίτι περνάει από το μπαλκόνι μέσα με τρυπα που εχουν κανει, αρα δεν ειναι δυνατον να περασω ολο το καλωδιο μέσα.Έτσι απλά το έκοψα απέξω και συνδεσα το νεο με το υπολειπόμενο παλιο χύμα οπως ειναι.Το Alpha,Ant1 και M αρχισαν να παιζουν με διακοπές ,κανένα όμως άλλο. Μετά ξανασύνδεσα την matel κεραία αλλά τιποτα δεν επιασε. Έχω 2 ερωτήματα:

    Α) Σχετικά με το καλωδιο, επειδή το ένωσα χύμα (πλεντάζ-πλεντας, πυρήνας-πυρήνας) χωρίς να το καλύψω με κάτι, μπορεί να μου κοβει έτσι το σήμα;Υπαρχει καποιο εξαρτημα να μπορω να εννοσω χωρίς απώλειες σηματος τα δυο καλώδια;

    Β) Τη κεραία που έχω στο linκ την έχει δοκιμάσει κανεις σας;Είναι ικανή να πιάσει σήμα ή μούφα είναι...Υπάρχει άμεση ορατότητα με την τοποθεσια που εκπέμπεται το σήμα.

    Ευχαριστώ!

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Α) οτι και να κοβεις-ενωνεις ,απωλειες θα εχεις.βαλε τουλαχιστον φυσακια με καποιο κουτακι να μην οξειδωθουν.
    Β) δεν την εχω δοκιμασει ,μουφα μου φαινεται.Αν δεν εχει σημα η περιοχη σου με αυτη ειναι πολυ δυσκολο να πιασει σημα.Μπορει να την πας δυο καγκελα πιο εκει και να πιανει τελεια.
    Θεωρω οτι εφοσον την μια μερα επαιζε 'μια χαρα' και την καθολου,κατι αλλο συνεβει και οχι το παλιο καλωδιο.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ρέθυμνο
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α) οτι και να κοβεις-ενωνεις ,απωλειες θα εχεις.βαλε τουλαχιστον φυσακια με καποιο κουτακι να μην οξειδωθουν.
    Β) δεν την εχω δοκιμασει ,μουφα μου φαινεται.Αν δεν εχει σημα η περιοχη σου με αυτη ειναι πολυ δυσκολο να πιασει σημα.Μπορει να την πας δυο καγκελα πιο εκει και να πιανει τελεια.
    Θεωρω οτι εφοσον την μια μερα επαιζε 'μια χαρα' και την καθολου,κατι αλλο συνεβει και οχι το παλιο καλωδιο.
    Τι άλλο υποψιάζεσαι Βασίλη;

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε μια άλλη τηλεόραση να αποκλείσουμε ότι έχει ο δέκτης της πρόβλημα.
    Επίσης δεν γνωρίζω την περιοχή σου αν έχει καλό σήμα εκεί.κοιτα την παλιά κεραία αν έχει κάποιο προβλημα.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη katmadas
    Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    345

    Προεπιλογή

    αυτην την κεραια εχει η εγκατασταση?

    Την εβαλα εχθες σε μερος με οπτικη επαφη και πιανει πολυ καλα οπως και να την γυρισεις...
    Σε δυσκολες περιοχες δεν πιανει.
    Την ειχα στο βαλιτσακι για δοκιμες....
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ!!!!!!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Δέκτης MPEG4] Παλιός δέκτης Beam Electronics
    από Karny στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 18:51
  2. [Δέκτης Δορυφορικός] EDISION PROGRESSIV HD Δεν λαμβάνει σήμα
    από ioannis2121 στο forum Επίγειος & Δορυφορικός Δέκτης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-14, 08:59
  3. [Κινητό Τηλέφωνο] Δεν πιανει σήμα- Sony ericcson Xperia
    από olorin στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-14, 12:27
  4. [HiFi] The east electronics team
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-14, 20:33
  5. Πολυ-τηλεχειριστήριο VISA Electronics
    από manolena στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-11, 16:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας