Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή Έχανε υγρά κατά το ψήσιμο από τα κάτω-δεξιά του φούρνου

    Παίδες Καλησπέρα σας, μετά από Πάρα πολύν καιρό (κι εδώ-πέρα)!
    Έχω μιά Ηλεκτρική Κουζίνα GreenPoint, αγνώστων λοιπών στοιχείων. Σας παραθέτω εικόνα της επιφάνειάς της.
    Στη μεγέθυνση της εικόνας, στο επάνω μέρος φαίνονται 5 σχισμές. Οι 4 (2 δεξιά, 2 αριστερά) είναι διάφανες (προς όπου κοιτάζεις) Περνάει από μέσα τους πετσέτα, κλπ. Από την μεσαία υπήρχε κάποιο θέμα... Δεν φαινόταν, και δεν περνούσε τίποτα!

    Στο μεταξύ, όταν έψηνα, ενώ ο φούρνος έδειχνε να ψήνει σωστά, έβγαζε υγρά (νερό, νερό με λάδι, κλπ) από την κάτω-δεξιά πλευρά του (φούρνου).
    Θα το καταλάβαινα, επίσης, αν η διαρροή των υγρών, ήταν προς την κάτω αριστερά πελευρά του φούρνου, καθώς όλη η κουζίνα μου έχει μια μικρή κλίση προς τα αριστερά.

    Τέλος πάντων, πριν από ~ 1/2 ώρα πέρασα δοκιμαστικά, ένα διπλωμένο διαφημιστικό φυλλάδιο, από τη μεσαία σχισμή. Βρήκε κάποια -μικρή/ελάχιστη αντίσταση στην κάθοδό του. Τελικά αφού 'έσπασε την ελάχιστη αντίσταση', και με λίγη κίνηση δεξιά-αριστερά άνοιξε και αυτή η σχισμή.... Η οποία προφανώς κατευθύνεται προς το εσωτερικό του φούρνου, ως εξαεριστήρας.
    Δοκίμασα, κι έψησα ένα ταψί νερό! Το κάνω απίστευτα νόστιμο!!! Να σας δώσω συνταγή, κι από μιά μερίδα!
    Έβαλα τον φούρνο σε πλήρη ισχύ, και στις δύο αντιστάσεις! Δεν είχα το παραμικρό ίχνος διαρροής!!!

    (Θα το ξαναεξετάσω και αύριο-μεθαύριο, μέ ψήσιμο επί μία ώρα) ώστε το πείραμα να πλησιάσει περισσότερο τις συνθήκες ενός αληθινού ψησίματος..

    -Η ερώτηση τώρα: Χωρίς να τα διαβρώσω, πώς μπορώ να καθαρίσω τον φούρνο μου, και να διατηρώ ανοιχτό τον -προφανώς- 'εξαεριστήρα' του;

    Χρειάζεστε κάποιαν-οποιαδήποτε άλλη πληροφορία;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων, για την όποιαν ανταπόκρισή σας
    Να είστε καλά!
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Πρόσθετες πληροφορίες από σημερινό πείραμα με pyrex πένω σε σχάρα στη μεσαία θέση. (Ο φούρνος ήταν ξανά στο μέγιστο...>220βαθμ. κατά το κουμπί, και λειτουργούσε διαρκώς απορροφητήρας στην 1η σκάλα) :
    1) Έδειχνε να ψιλοβράζει το νερό. Δεν έβραζε με τη μανία, που θα βράσει μετά από ώρα, σε μιά κατσαρόλα, ακόμα και ανοιχτή. (Είναι φυσιολογικό αυτό, ή έπρεπε το νερό να κοχλάζει);
    2) Όταν τελείωσε το πείραμα, και μηδένισα τους διακόπτες...
    Προκειμένου να κρυώσει γρηγορότερα το pyrex με το νερό (υποτιθέμενο φαγητό) άνοιξα -κάπως- την πόρτα του φούρνου. Όταν είδα ότι 'απορροφήθηκε' ο περισσότερος ατμός, έκλεισα και τον απορροφητήρα (κακώς κατ' εμέ, όπως φάνηκε τελικά)!!!
    3) Αποτέλεσμα, φαντάζομαι, της τελικής βιασύνης μου, ήταν ότι παρουσιάστηκε (πολύ λίγο έως ελάχιστο) υγρό (επιτέλους κάτω-εμπρός-αριστερά του φούρνου) με χρώμα ελαφρώς καφέ!

    Οπότε δείχνει το πράγμα να πλησιάζει προς το φυσιολογικό!!
    Με τη διαρροή προς κάτω-εμπρός-δεξιά, ενώ η κλίση ήταν ελαφρώς προς κάτω-εμπρός-αριστερά, είχα φτάσει να πιστεύω ότι 'παιζόταν' μέχρι και 'περίπτωση αντιβαρύτητας)!!
    Τώρα, την ελαφρά διαρροή προς κάτω-εμπρός-αριστερά τη βλέπω να συμβιβάζεται περισσότερο με τη Νευτώνεια Φυσική!!
    Η ελαφρώς καφέ απόχρωση του υγρού, πιστεύ, όυι πρερχόταν από γενικότερη βρωμιά του φούρνου.
    Η κουζίνα ήταν αγορασμένη από εμένα στη μάνα μου, όταν ζούσε, κι έμενε στο σπίτι αυτό! Καθώς ήταν άρρωστη, της είχαμε (με τον αδελφό μου) μια γυναίκα, όχι εσωτερική μεν, αλλά για να την φροντίζει δε.
    Απ' όσα είδα εγώ, όταν ήρθα, κι έμεινα στο σπίτι της, αφού πέθανε, 'η κυριούλα' έκανε τα βασικότερα δυνατά! Έτσι, μεταξύ άλλων, κι η κουζίνα είχε μείνει αφρόντιστη.... Έτσι η καφέ απόχρωση, είχε να κάνει -νομίζω- με βρωμιά.

    Γι' αυτό ρώτησα και στην προηγούμενη ερώτησή μου, πώς μπορώ, με όσο γίνεται ηπιότερες μεθόδους, να καθαρίσω φούρνους μάτια κλπ
    Και γενικότερα "Πώς μπορώ να συντηρήσω, γενικότερα, και να 'επαναφέρω' -όσο μπορώ- την κουζινούλα μου;"

    Και τελικά, αν είναι πέρα από τις δυνατότητές μου, ποιό καλό παλληκάρι προσφέρεται για καφέ κι επισκευή στην Καλλιθέα (σπίτι μου)... Εννοείται όχι αμισθί!!!!

  3. #3
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Η μεσαία τρύπα όπως γράφεις και εσύ είναι μάλλον για απαγωγή των υδρατμών
    Σε κάποιες κουζίνες ο αγωγός αυτός είναι από στραντζαρισμένη λαμαρίνα , σε άλλες υπάρχει σπιράλ αλουμινένιος σωλήνας και σε άλλες ο σωλήνας είναι από σιλικόνη
    Σε αυτές με σωλήνα σιλικόνης κάποιες φορές η σωλήνα τσακίζει και μειώνεται η ροή

    Αν πιάνουν τα χέρια σου και αφού έχεις κλείσει την παροχή ρεύματος της συσκευής μπορείς να ελέγξεις αυτά που γράφω ανοίγοντας το πίσω καπάκι της κουζίνας

    Στη δικιά σου δε νομίζω να υπάρχει βεντιλατέρ άνοιξε και βλέπουμε

    Όσο για το καθάρισμα του φούρνου αν ψάξεις εδώ θα βρεις πολλά
    https://www.google.gr/search?source=....0.9crv5ivR8XQ
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.312

    Προεπιλογή

    Θα ήταν καλή πρακτική να γίνεται το ψήσιμο με ελάχιστο νερό και σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο .
    Προς το τέλος αφαιρείς αλουμινόχαρτο και συνεχίζεις για το ροδοκοκκίνισμα αν χρειάζεται . Έτσι και λιγότερα λίπη εναποθέτονται εσωτερικά του φούρνου.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....Στη δικιά σου δε νομίζω να υπάρχει βεντιλατέρ άνοιξε και βλέπουμε....
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήταν καλή πρακτική να γίνεται το ψήσιμο με ελάχιστο νερό και σκεπασμένο με αλουμινόχαρτο .
    Προς το τέλος αφαιρείς αλουμινόχαρτο και συνεχίζεις για το ροδοκοκκίνισμα αν χρειάζεται . Έτσι και λιγότερα λίπη εναποθέτονται εσωτερικά του φούρνου.
    Καλοί μου φίλοι Κώστα και Πέτρο, Πολλή Καλημέρα, και Καλή Εβδομάδα σας!
    Υπάρχει ελάχιστος χώρος ελιγμών για τη συσκευή, λόγω σχετικά κοντού καλωδίου σύνδεσης 'με τον τοίχο' -στα δεξιά όπως βλέπετε τη φωτό- αφ' ενός, και της ύπαρξης κάποιων εντοιχισμένων ντουλαπιών επίσης στα δεξιά, όπως βλέπετε τη φωτό.
    Οπότε 'θα κάνω την πάπια' εφόσον έχω μακράν καλύτερα αποτελέσματα, απ' όσο προηγουμένως, και σε έναν καλό καθαρισμό του φούρνου.
    Αφού καθαριστεί ο φούρνος, θα επιχειρηθεί και ψήσιμο κάποιου πραγματικού, πλέον, φαγητού. Οπότε εκεί θα έχετε και νεότερες πληροφορίες.
    Προς το παρόν... Οφείλω, να σας ευχαριστήσω για τις ταχύτατες ανταπακρίσεις σας, παιδιά! Να είστε καλά!

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    142

    Προεπιλογή

    Όπως σας είχα υποσχεθεί, φέρνω και τις πληροφορίες από πειραματισμό σε απόλυτα πραγματικές συνθήκες.Έψησα, λοιπόν, απλές πατάτες!
    Με τον απορροφητήρα στη 2η (από τρεις) θέση του διακόπτη του, ενώ υπήρξε αρκετός ως πολύς υδρατμός (όταν άνοιγα τον φούρνο για επιθεώρηση, ανακάτωμα κλπ), δεν υπήρξε εντελώς καμμία διαρροή υγρού, προς οπουδήποτε.
    Λάβετε και υπ'όψιν, ότι μετά το σβήσιμο του φούρνου, δεν χρειάστηκε να μείνει -πλήρως ανοιχτή- η πόρτα, προκειμένου να κρυώσει ο θάλαμος. Απλώς έμεινε ανοιχτή, στη πρώτη θέση της (κάποια απλή 'χαραμάδα') ενώ τα υπόλοιπα ανέλαβε ο απορροφητήρας, κι αυτός 'κατεβασμένος πλέον', στην 1η θέση του διακόπτη του.

    Φαντάζομαι, λοιπόν, ότι οι δικές μου απορίες, στο θέμα αυτό, καλύφθηκαν όλες.
    Ευχαριστώ και πάλι όσους αφιέρωσαν χρόνο από τον ελεύθερο/προσωπικό τους, προκειμένου να μου στείλουν ανταποκρίσεις, με τις συμβουλές, προτάσεις, απόψεις τους, ενώ δεν είχαν καμμίαν απολύτως υποχρέωση να το πράξουν!!!

    Να είσαστε καλά! Cheers small1.gif

  7. #7
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    να είσαι καλά και καλά ψησίματα !!!!!

    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 19:26
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 02:04
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-16, 13:05
  4. [Bosch] Θόρυβος κατά το άδειασμα από νερά
    από nukat στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-13, 14:18
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-12, 11:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας