Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Εγκατάσταση Ecobee4

    Καλησπέρα σας. Έχω τον θερμοστάτη Ecobee4 και ψάχνω τρόπο να τον εγκαταστήσω , με πολλές δυσκολίες βέβαια , διότι ο συγκεκριμένος λειτουργεί με 24v . Εχω βρει διάφορα θέματα στο ίντερνετ με άτομα που τα κατάφεραν στην Ευρώπη και τον εγκατέστησαν. Τώρα αρχικά έχω ένα θερμοστάτη Siemens . Η συνδεσμολογία είναι για καλοριφέρ ( αυτόνομη θέρμανση ) και μπόιλερ. Πλέον το μπόιλερ έχει αφαιρεθεί και θέλουμε μόνο για τη θέρμανση.Η φώτο στον παλιό λέβητα είναι η παρακάτω :


    thermostatis.jpg

    Η Ecobee για 220v προτείνει τα εξής : https://support.ecobee.com/hc/en-us/...tage-equipment .

    Δηλαδή εξωτερική τροφοδοσία 24v από κάποια πρίζα εννοείται και relay 24v στα καλώδια που έρχονται από τον λέβητα. Πως το βλέπετε ; Υπάρχει κάποια περίπτωση να δουλέψει; Μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποιον ηλεκτρολόγο να ασχοληθεί ...

    ***Τίτλος: Εγκατάσταση Ecobee4
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 27-04-20 στις 13:11

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φυσικα και θα δουλέψει, αλλα γιατι τόση φασαρία; Πολυ κακό για το τιποτα, οταν υπαρχουν τόσοι θερμοστατης εκει εξω που δουλεύουν ειτε με 230V ειτε με μπαταρια, ουτε τροφοδοτικά ουτε ρελε... τι το τοσο ιδιαίτερο εχει ο ecobee?

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικα και θα δουλέψει, αλλα γιατι τόση φασαρία; Πολυ κακό για το τιποτα, οταν υπαρχουν τόσοι θερμοστατης εκει εξω που δουλεύουν ειτε με 230V ειτε με μπαταρια, ουτε τροφοδοτικά ουτε ρελε... τι το τοσο ιδιαίτερο εχει ο ecobee?

    Φυσικά γιατί είναι από τους κορυφαίους στον κόσμο θερμοστάτες αυτήν την στιγμή, και κυρίως γιατί πιστεύω θα με βολέψει που έχω και 3 sensors για τοποθέτηση σε διαφορετικά δωμάτια. Απλά έτυχε και τον βρήκα σε μια ευκαιρία, αλλιώς δεν θα έμπαινα στον κόπο αυτόν. Αν γνωρίζεις κάποιον ειδικό που μπορεί να βοηθήσει στην εγκατάσταση στείλε μου ένα pm . Ευχαριστώ πολύ.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cambo00 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Ecobee για 220v προτείνει τα εξής : https://support.ecobee.com/hc/en-us/...tage-equipment .

    Δηλαδή εξωτερική τροφοδοσία 24v από κάποια πρίζα εννοείται και relay 24v στα καλώδια που έρχονται από τον λέβητα. Πως το βλέπετε ; Υπάρχει κάποια περίπτωση να δουλέψει; Μέχρι τώρα δεν έχω βρει κάποιον ηλεκτρολόγο να ασχοληθεί ...

    ***Τίτλος: Εγκατάσταση Ecobee4
    Σοβαρα δεν εχεις βρει ηλεκτρολογο να συνδεσει κατι τοσο απλο;
    Τι να πω εχει γεμισει εμπειρικους "ηλεκτρολογους" μου φαινεται..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σοβαρα δεν εχεις βρει ηλεκτρολογο να συνδεσει κατι τοσο απλο;
    Τι να πω εχει γεμισει εμπειρικους "ηλεκτρολογους" μου φαινεται..
    Έχω τηλ. σε 4-5 και έχω στείλει e-mail σε 5-6 και κανένας δεν ασχολείται! Απλά θέλουν τα εύκολα χρήματα! Όποιος γνωρίζει κάποιον ας μου στείλει ένα μήνυμα .

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Πολλά ευχαριστώ στον vasilimertzani ... το ecobee4 έχει εγκατασταθεί και δουλεύει μια χαρά! Όποιος στο μέλλον επιθυμεί να βάλει τον ίδιο ή αντίστοιχο θερμοστάτη 24v από Αμερική ξέρει που θα απευθυνθεί!

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό] Inventor κλιματιστικό και θόρυβος
    από skfn στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-18, 20:40
  2. [Τηλεόραση Sony] Trinitron KV-21M1D Δεν αλλάζουν οι τιμές στο service mode.
    από telonio στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-18, 01:12
  3. [Κλιματιστικό] ανταλλακτικο για κλιματιστικο τυπου split tokai
    από vakis07 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 22:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας