Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή Καταψύκτης Liebherr gt 1402. Πρόβλημα με λάστιχο

    Έχω τον καταψύκτη του τίτλου πολλά χρόνια και μέχρι τώρα δεν μας προβλημάτισε.
    Τελευταία όμως αρχίζει και κάνει πάγο ψηλά, κοντά στην πόρτα. Μάλλον ένδειξη ότι κάτι "παίζει" με το λάστιχο (αναμενόμενο βέβαια μετά από τόσα χρόνια).
    Πριν καν ψάξω για ανταλλακτικό κοίταξα να δω πως βγαίνει και δεν βρήκα κανένα τρόπο. Ούτε βίδες, ούτε κλιπ, ούτε οποιοδήποτε άλλο τρόπο στήριξης. Τουλάχιστον κάτι που να είναι εμφανές στο ερασιτεχνικό μου μάτι.
    Σε σχετικό ιντερνετικό ψάξιμο (aka googlάρισμα ) είδα αναφορές για Liebherr (σε άλλο μοντέλο βέβαια) με λάστιχο πρεσαριστό στην πόρτα και άρα μόνη επιλογή η αλλαγή της...πόρτας!!!
    Αν και φοβάμαι ότι μάλλον είμαι στην ίδια περίπτωση, θα ήθελα να μου το επιβεβαιώσει κάποιος, αν το γνωρίζει.
    Επίσης, αν τελικά είναι έτσι, τι options έχω; Πέρα από την αλλαγή της πόρτας βέβαιας που ούτε καν θέλω να ρωτήσω πόσο μπορεί να κάνει (ίσως κοντά στην αγορά ενός νέου καταψύκτη).
    Απομάκρυνση του παλιού λάστιχου (κόψιμο) και προσαρμογή νέου (κόλλημα) υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει;
    Με δεδομένο ότι το πρόβλημα του πάγου δεν είναι τόσο έντονο ακόμα, υπάρχει περίπτωση κάποιας αναζωογόνησης του λάστιχου (κάτι να το μαλακώσει) με πέρασμα με κάποιο υγρό, αλοιφή, κλπ;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    http://www.gnaplastics.gr/index.php?cPath=1


    Τα πρώτα ειναι για οικιακά.
    Μια εικόνα για τα πρεσσαριστά λάστιχα.
    Προσπάθησε με ψιλό κατσαβίδι στη μέση της πλευράς να το ξεκουμπώσεις.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    http://www.gnaplastics.gr/index.php?cPath=1


    Τα πρώτα ειναι για οικιακά.
    Μια εικόνα για τα πρεσσαριστά λάστιχα.
    Προσπάθησε με ψιλό κατσαβίδι στη μέση της πλευράς να το ξεκουμπώσεις.
    Αρχικά να σε ευχαριστήσω για την απάντηση.
    Για το "ξεκούμπωμα" που λες, είναι απλά κουμπωτό το πλαίσιο ή κολλημένο με κάποιο τρόπο; Το ρωτάω γιατί δεν μου έδωσε την αίσθηση του "κουμπωμένου" όταν το ψαχούλευα

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Εάν είναι κουμπωτό, το λάστιχο θα έχει μια μορφή ‘’Τ’’. Εάν είναι κολλητό, τοποθετείται μαζί με την εσωτερική επένδυση και έχει τη μορφή ‘’Π’’.
    Αν ανασηκώνεται μόνο από την εσωτερική πλευρά πρέπει να είναι ‘’Π’’. εάν ανασηκώνεται και από τις δυο πλευρές πρέπει να είναι ‘’Τ’’.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.311

    Προεπιλογή

    Σε εύκαιρο χρόνο διακόπτεις τον καταψύκτη για λίγα λεπτά / ώρες , και κατόπιν με σπάτουλα ζαχαροπλαστικής καθαρίζεις τα σημεία . Ο σχηματισμός πάγου (στην ουσία χιόνι ) είναι φυσιολογικό συμβάν από την διαφορά θερμοκρασίας του κάτω με του επάνω μέρους .

    Για έλεγχο στεγανότητας μπορείς να βρεις τρόπο να παγιδέψεις με μόνιμα αναμμένη την εσωτερική λάμπα φωτισμού και σβησμένο τον φωτισμό δωματίου , παρατηρώντας από το πλάι για διαρροές .

    Εάν βρεις διαρροές προσπάθησε να κατεβάσεις ελάχιστα τον μεντεσέ και λίγο λάδι στα σημεία τριβής του λάστιχου με το πλαίσιο του καταψύκτη. Το στρώσιμο στα λάστιχα σε περίπτωση ανωμαλιών γίνεται με τοποθέτηση βάρους πάνω στην πόρτα . ή με τοποθέτηση βαμβάκι εσωτερικά της πατούρας του λάστιχου για να φουσκώσει στο ύψος όταν χρειάζεται .

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΗΝ1984 (06-02-18)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Whirlpool] Καταψύκτης AFG 8082/1 - Πρόβλημα στην ψύξη
    από mesitidv στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-18, 23:45
  2. [Άλλη] Καταψύκτης Μπαούλο πρόβλημα
    από SDrikos στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-17, 11:01
  3. [Indesit] Πρόβλημα στο λάστιχο της πόρτας.
    από sotiris2000 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-15, 08:06
  4. [AEG] Ψυγειο-καταψύκτης SANTO με πρόβλημα
    από MarSC στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-14, 02:03
  5. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-07-11, 08:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας