Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Samsung J3 αλλαγή οθόνης : Μερικές συμβουλές!

    Καλησπέρα.

    Θέλω να αλλάξω την οθόνη του κινητού μου αλλά μυο έχουν γεννηθεί μερικές απορίες.

    Ζέστανα την οθόνη με πιστόλι θερμού αέρα και την ξεκόλλησα .

    Βγάζοντάς την κατέστρεψα την μια "μεμβράνη" αυτοκόλλητη όπου ψάχνοντας είδα ότι λέγεται PGS GRAPHITE thermal sheet . Ουσιαστικά αυτή η μεμβράνη απάγει την θερμότητα και κολλάει και την οθόνη στο σώμα του κινητού.

    Μέχρι εδώ όλα καλά . Η καινούρια οθόνη έχει κόλλα μόνο γύρω γύρω . Στην επιφάνεια της όχι .

    Οι ερωτήσεις μου:

    Πόσο σημαντικό είναι να αντικαταστήσω την μεμβράνη αυτή ;
    Αναφέρομαι σε αυτή εδώ την μεμβράνη : http://www.analog-digital.gr/index.p...roller=product

    Επίσης να εμπιστευτώ την κόλλα στις άκρες της οθόνης ή να τοποθετήσω κόλλα για καλύτερα αποτελέσματα;
    Εχω καταλήξει σε αυτή εδώ:
    https://des.gbtcdn.com/uploads/2015/...1454311707.jpg

    Έχετε να προτείνετε καμία άλλη κόλλα διότι βλέπω ότι υπάρχουν πολλές όπως T700 T8000 B7000 B8000 .

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Αν έχεις τo original ανταλλακτικό της Samsung είναι έτοιμο προς κόλληση. Δε χρειάζεται να βάλεις τίποτα άλλο. Απλά να καθαρίσεις τα υπολλείματα της παλιάς κόλλας που ίσως έχουν μείνει πάνω στο frame και μετά να τοποθετήσεις προσεκτικά την οθόνη πάνω στο σασί. Η κόλλα που έχει ήδη από τη samsung είναι άψογη και θα κολλήσει μια χαρά.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχεις τo original ανταλλακτικό της Samsung είναι έτοιμο προς κόλληση. Δε χρειάζεται να βάλεις τίποτα άλλο. Απλά να καθαρίσεις τα υπολλείματα της παλιάς κόλλας που ίσως έχουν μείνει πάνω στο frame και μετά να τοποθετήσεις προσεκτικά την οθόνη πάνω στο σασί. Η κόλλα που έχει ήδη από τη samsung είναι άψογη και θα κολλήσει μια χαρά.
    Δεν είναι το γνήσιο για αυτό !

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    το οτι το ιμιτασιον θα σου κοστισει περισσοτερο απο το γνησιο ανταλλακτικο το σκεφτηκες?

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Σε καμία περίπτωση περισσότερα απο το γνήσιο . Υπολογισμένα .

  6. #6
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Αν το σκεφτείς καθαρά οικονομικά έχεις δίκιο, αλλά ειδικά στα samsung, μόνο το original δυστυχώς απ' ότι έχω δει από την εμπειρία μου, έχει άψογο αποτέλεσμα και τόσο η τοποθέτηση αλλά πολλές φορές και η λειτουργικότητα της οθόνης.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντα χρησιμοποιώ γνήσιες οθόνες γιατί οι συμβατές μετά από λίγο καιρό εμφανίζουν προβλήματα λειτουργικότητας όπως λέει και ο Μανόλης. Πάντως μου έχει τύχει σε original να μην επαρκεί η κόλλα της και τότε βάζω την B-7000 και την πιάνω την οθόνη με Clip Fixture Holder LCD για να πιάσει καλά η κόλλα. Εμπειρικά τα λέω αυτά γιατί μου έχει τύχει γνήσιο ανταλλακτικό samsung να μην επαρκεί η κόλλα και να μην κολλάει. Φυσικά πρέπει να καθαρίσεις πολύ καλά το frame από παλιές κόλλες ή τίποτα υπολείμματα που θα έχει. Το PGS GRAPHITE thermal sheet που αναφέρεις καλό θα ήταν να μην το χάλαγες για την θερμοκρασία.

    Αν είσαι επαγγελματίας καλό θα ήταν να πάρεις μηχάνημα lcd seperator θα σου λύσει τα χέρια παρά να το κάνεις με θερμό αέρα. Και εγώ με θερμό αέρα ξεκίνησα αλλά μόλις πήρα το μηχάνημα καμία σχέση ευκολότερη αποκόλληση και χωρίς ζημιές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη linux : 04-02-18 στις 21:59

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Pantelis
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    55

    Προεπιλογή

    εχει δουλέψει κανείς αυτό το εργαλείο ? αν ναι κάνει δουλειά, αξίζει?

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από linux Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντα χρησιμοποιώ γνήσιες οθόνες γιατί οι συμβατές μετά από λίγο καιρό εμφανίζουν προβλήματα λειτουργικότητας όπως λέει και ο Μανόλης. Πάντως μου έχει τύχει σε original να μην επαρκεί η κόλλα της και τότε βάζω την B-7000 και την πιάνω την οθόνη με Clip Fixture Holder LCD για να πιάσει καλά η κόλλα. Εμπειρικά τα λέω αυτά γιατί μου έχει τύχει γνήσιο ανταλλακτικό samsung να μην επαρκεί η κόλλα και να μην κολλάει. Φυσικά πρέπει να καθαρίσεις πολύ καλά το frame από παλιές κόλλες ή τίποτα υπολείμματα που θα έχει. Το PGS GRAPHITE thermal sheet που αναφέρεις καλό θα ήταν να μην το χάλαγες για την θερμοκρασία.

    Αν είσαι επαγγελματίας καλό θα ήταν να πάρεις μηχάνημα lcd seperator θα σου λύσει τα χέρια παρά να το κάνεις με θερμό αέρα. Και εγώ με θερμό αέρα ξεκίνησα αλλά μόλις πήρα το μηχάνημα καμία σχέση ευκολότερη αποκόλληση και χωρίς ζημιές.
    Γνωρίζω το lcd seperator αλλα δεν είμαι για τέτοια έξοδα .Προς το παρόν δουλεύω με ένα dewalt πιστόλι με ηλεκτρονική ρύθμιση θερμοκρασίας και οθόνη ένδειξης . Το ρυθμίζω στους 70 κελσίου .

    Β-7000 κόλλα τελικά παράγγειλα όπως επίσης βρήκα και το PGS graphite CU sheet για να κάνω σωστή δουλειά και να μην έχει θέματα με απαγωγή θερμοκρασίας το κινητό που μπορεί μελλοντικά να κιτρινήσει την οθόνη ή και να κάνει χειρότερη βλάβη.

    Για τα clip fixture holder lcd που πες θα το ψάξω .Είναι must !

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Dare-Devil για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    krissgr (06-02-18)

  11. #10
    Το avatar του χρήστη linux
    Μέλος
    Όνομα
    Ελένη
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dare-Devil Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω το lcd seperator αλλα δεν είμαι για τέτοια έξοδα .Προς το παρόν δουλεύω με ένα dewalt πιστόλι με ηλεκτρονική ρύθμιση θερμοκρασίας και οθόνη ένδειξης . Το ρυθμίζω στους 70 κελσίου .

    Β-7000 κόλλα τελικά παράγγειλα όπως επίσης βρήκα και το PGS graphite CU sheet για να κάνω σωστή δουλειά και να μην έχει θέματα με απαγωγή θερμοκρασίας το κινητό που μπορεί μελλοντικά να κιτρινήσει την οθόνη ή και να κάνει χειρότερη βλάβη.

    Για τα clip fixture holder lcd που πες θα το ψάξω .Είναι must !
    Μπορείς να βρεις φτηνό lcd seperator και τα clip fixture holder lcd στο ebay από εκεί τα αγόρασα και εγώ γιατί εδώ Ελλάδα τα βαράνε στο κόκκαλο. Θα δεις η Β-7000 είναι κορυφή για μένα, που έχω δοκιμάσει ένα σωρό κόλλες και πλέον μόνο αυτήν αγοράζω.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κινητό Τηλέφωνο] αλλαγή τζαμιού και οθόνης
    από chsnow στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-18, 16:32
  2. [Οθόνη] Αλλαγή οθόνης σε Sony Vaio svf1521
    από andreasan στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-15, 11:31
  3. [Φορητός Η/Υ] Αλλαγή Οθόνης σε ASUS X501U
    από polism στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-11, 01:34
  5. Αλλαγή πλαστικού οθόνης Nokia 5310
    από bpel86 στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-08, 00:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας