Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13
  1. #1
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή Απορίες για κλιματισμό και αφύγρανση

    Καλησπέρα σε όλους!Για να μπω κατευθείαν στο ζουμί θέλω να ρωτήσω αν τα κλιματιστικά κάνουν ταυτόχρονα και αφύγρανση, οσον αφορά το χειμώνα κυρίως.Δε ξέρω την αρχή λειτουργίας τους εξου και η απορία και με προβληματίζουν 2 πράγματα, το ένα είναι η μανία με τους αφυγραντήρες (ακριβό σπορ για μένα) και το δεύτερο ποιο είναι το σωστό ποσοστό υγρασίας σε ένα σπίτι;
    Επίσης το νερό που μαζεύει το κλιματιστικό μου τώρα το χειμώνα είναι περίπου 5λίτρα τη μέρα με περίπου 8-10 ώρες λειτουργίας..Ολο αυτό προέρχεται από το σπίτι;
    Ευχαριστώ! κ σόρρυ για την ασχετοσύνη!

  2. #2

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Karny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους!Για να μπω κατευθείαν στο ζουμί θέλω να ρωτήσω αν τα κλιματιστικά κάνουν ταυτόχρονα και αφύγρανση, οσον αφορά το χειμώνα κυρίως.Δε ξέρω την αρχή λειτουργίας τους εξου και η απορία και με προβληματίζουν 2 πράγματα, το ένα είναι η μανία με τους αφυγραντήρες (ακριβό σπορ για μένα) και το δεύτερο ποιο είναι το σωστό ποσοστό υγρασίας σε ένα σπίτι;
    Επίσης το νερό που μαζεύει το κλιματιστικό μου τώρα το χειμώνα είναι περίπου 5λίτρα τη μέρα με περίπου 8-10 ώρες λειτουργίας..Ολο αυτό προέρχεται από το σπίτι;
    Ευχαριστώ! κ σόρρυ για την ασχετοσύνη!
    Tα κλιματιστικά κάνουν αφύγρανση το καλοκαίρι στη ψύξη . Η λειτουργία αφύγρανσης των κλιματιστικών είναι με ψύξη .

    Κάτι που μπερδεύουν πολλοί : Το χειμώνα το κλιματιστικό δεν κάνει αφύγρανση . Δεν αποβάλλει το νερό απο τα μόρια του αέρα . Όμως λόγω της θέρμανσης του αέρα στο χώρο μας έχουμε μείωση της σχετικής υγρασίας . Αυτο συμβαίνει γενικότερα στη θέρμανση με οποιοδήποτε θερμαντικό μέσο . Δεν αποβάλλεται το νερό απο τον αέρα .

    Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο απο 2 διαφορετικούς μηχανισμούς μειωσης της σχετικής υγρασίας . Ο πρώτος με αποβολή νερού ο δεύτερος με αύξηση της θερμοκρασίας του αέρα .

    Με το κλιματιστικό δεν μπορείς να ελέγξεις το ποσοστό υγρασίας στο χώρο σου . Αυτό το κάνει ο αφυγραντήρας και γενικότερα ένας αφυγραντήρας "υποβοηθάει" την θέρμανση .

    To νερό που μαζεύει το κλιματιστικό σου στη θέρμανση προέρχεται απο τον εξατμιστή (δηλαδή απο την εξωτερική σου μονάδα υγροποιήσεις επάνω στο στοιχείο της). Δεν έχει καμία σχέση με την υγρασία του χώρου σου .


    Ιδανικό ποσοστό υγρασίας για το χώρο σου είναι μεταξύ 45-60 % και ακόμα καλύτερα κάπου στο 50-55 %.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    το απλο κλιματιστικο δεν μπορει να κανει αφυγρανση χωρις να επηρεασει την θερμοκρασια του χωρου.Το νερο αυτο που μαζευει προερχεται απο τον αερα. Καλυτερα ασχολησου με γραμματοσημα να πιανουν και τοπο τα λεφτα σου.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    το απλο κλιματιστικο δεν μπορει να κανει αφυγρανση χωρις να επηρεασει την θερμοκρασια του χωρου.Το νερο αυτο που μαζευει προερχεται απο τον αερα. Καλυτερα ασχολησου με γραμματοσημα να πιανουν και τοπο τα λεφτα σου.

    Το δικαιούσαι.

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΗΝ1984 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (02-02-18)

  6. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικαιούσαι.
    Τασε ειμαι δεκτικος σε οποιαδηποτε παρατηρηση και αρνητικη κριτικη συνοδευεται με σχολια.

  7. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τασε ειμαι δεκτικος σε οποιαδηποτε παρατηρηση και αρνητικη κριτικη συνοδευεται με σχολια.
    Θα έχεις παρατηρήσει ότι οι αποχετεύσεις στα κλιματιστικά είναι 2 (μία στην εσωτερική όπου μαζί με τα καλώδια υπάρχει συνοδεύονται με κάποιες αποχετεύσεις εξωτερικά και διασταυρώνονται με την αποχέτευση της εξωτερικής μονάδας προτού τον τελικό προορισμό απόρριψης της υγρασίας ). Οπότε είναι όλα μαζεμένα και νοικοκυρεμένα στο #2.
    Αντί της αγοράς αφυγραντήρα , κατά την γνώμη μου είναι προτιμότερη η ανυπαρξία αυτής της συσκευής και ξεκίνημα από την δομική κατασκευή της οικίας .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 02-02-18 στις 21:30

  8. #7
    Το avatar του χρήστη Karny
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    70

    Προεπιλογή

    Μάλιστα..προς το παρον εχω παραγγειλει ενα υγρομετρο να εχω μια εικονα για την υγρασια του σπιτιου..
    Απο τα λεγόμενα λοιπον συμπεραινουμε οτι το χειμωνα το κλιματιστικο κανει ελαχιστη αφυγρανση και το όποιο νερο συγκεντρωνεται καταληγει στο σωληνα που φευγει και το νερο την εξωτερικης μοναδας, σωστα;οποτε ο αλλος σωληνας βγαζει την υγρασια το καλοκαιρι..
    κ.κυριακιδη καλα τα λετε αλλα ανηκω και γω στη γενια των μνημονιων και δικο μου σπιτι δε προκειται να παρω ποτε, ουτε να κτίσω.. νοικι μια ζωη

  9. #8
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τασε ειμαι δεκτικος σε οποιαδηποτε παρατηρηση και αρνητικη κριτικη συνοδευεται με σχολια.
    Πιο λιανά.
    Στην αρχική δημοσίευση #1 του θέματος τέθηκαν από το μέλος, ευκρινείς ερωτήσεις και απορίες χωρίς κουτοπονηριές και συγκεκαλυμμένες εξυπναδούλες που έχουμε συνηθίσει πολλές φορές να διαβάζουμε εδώ.
    Στη δημοσίευση #2 δόθηκαν κάποιες απαντήσεις που σε γενικές γραμμές στοιχειοθετούν τη διαδικασία αφύγρανσης το χειμώνα και στη δημοσίευση #3 αντί για ακόμα καλύτερη και πιο εμπεριστατωμένη απάντηση , έχουμε σκαιώδη προτροπή προς το φιλοτελισμό. Αυτά.-

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Μιλάς για εξυπναδες και απαντάς με το ίδιο ακριβώς πνεύμα χωρίς να έχεις να προσθέσεις κάτι στο θέμα αλλά μόνο και μόνο να μου την πεις;
    Οι οποίες εξυπνάδες ποιες είναι κατά την γνώμη σου;που απαντάω στον φίλο αντί να ασχολείται με αυτό το ακριβό σπορ να ασχοληθεί με γραμματόσημα;ούτε ειρωνεύτηκα ούτε τίποτα.
    Κυριακίδης το γνωρίζω αυτό.για αυτό άλλωστε αναφέρα ότι κάνουν αφυγρανση .άλλωστε οι αφυγραντήρες με συμπιεστή αντλια θερμότητας είναι με. Την διαφορά ότι και η εσωτερική και η εξωτερική μονάδα είναι στο χώρο που κλιματισμού με αποτέλεσμα να μην αλλάζουν την θερμοκρασία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilimertzani : 03-02-18 στις 20:04

  11. #10
    Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Μέλος
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Πως δεν έχω να προσθέσω.
    Λοιπόν ξεκινάμε: θέλεις αφυγραντήρα και κλιματιστικό για χειμώνα-€”καλοκαίρι στην ίδια συσκευή με compact διαστάσεις και μειωμένο κόστος απόκτησης; Μια είναι η λύση. Μηχάνημα μονομπλόκ σε ράγες και με δυνατότητα περιστροφής. Καλοκαίρι: στην κλασική θέση, χειμώνα: μέσα πάνω στις ράγες, περιστροφή και έξω, αφύγρανση το χειμώνα:όλο μέσα.
    Όσο για τη θερμοκρασία στο χώρο, ο αφυγραντήρας με συμπιεστή την αυξάνει γιατί έχουμε και την θερμότητα από τις τριβές.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με αφυγραντήρα και απορίες για τη λειτουργία του
    από jariko στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 13:33
  2. Κατι και για λαπτοπ.για τους νεους
    από mystaki g στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-16, 18:45
  3. Ηλεκτροκολληση απορίες
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-16, 14:03
  4. Ανταλλακτικα για τηλεοράσεις και monitor
    από GeorgeSindos στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-16, 15:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας