Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5
  1. #1
    Το avatar του χρήστη 1petros
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή κληματιστικο fujitsu καταναλωση

    Πρώτα από όλα χαιρετώ την παρέα για την φιλοξενία
    με λένε Πέτρο και ειναι το πρώτο ποστάρισμα μου,
    θέλω να αναφερθώ στην κατανάλωση ενός κλιματιστικού,
    το μοντέλο ειναι ΑΟΥ1RSE 12αρη και μοντέλο 1999
    το κλιματιστικό για τα χρόνια του δεν έχει δουλέψει σχεδόν καθόλου άντε κάνα καλοκαίρι και αυτό ελάχιστα και μόνο σε καύσωνες,
    τον χειμώνα σχεδόν ελάχιστα το ανάβουμε
    τέλος πάντων
    φέτος έκανα το εξής
    βάζοντας μπροστά για ένα δοκιμαστικό πήγα στο ρολόι της ΔΕΗ και είδα ότι ο δίσκος γύρναγε πολύ γρήγορα
    μέτρησα και τις στροφές στο λεπτό και με έναν πρόχειρο υπολογισμό έβγαλα 2kw την ώρα
    δεν έμεινα εκεί όμως γιατί μου φάνηκε πολύ , αγόρασα έναν μετρητή κατανάλωσης της intertek cat 2 αυτός που μπαίνει στην πρίζα και
    στα πρώτα λεπτά το μηχάνημα ξεκίνησε στα 900w και μετά ανέβασε μέσα σε 5 λεπτά 2200w!!
    το άφησα να δουλέψει μεχρι να κάνει κύκλο και να ξανά ξεκινήσει και δεν άλλαξε καθόλου,
    η κατανάλωση του στην θέρμανση ειναι 1,28-1,21kw (ταμπελάκι)
    την θερμοκρασία από το κοντρόλ στην δοκιμή την είχα 22 βαθμούς ίσα δηλαδή για να ξεκινήσει ,
    πέρυσι όπως κάθε δυο χρόνια έρχεται τεχνικός για καθάρισμα και συμπλήρωση φρέον αν χρειάζεται .
    Οι ερωτήσεις μου ειναι η εξής,
    μήπως έχει χαλάσει ο συμπιεστής και ζορίζετε ? ειναι φυσιολογική αυτή η κατανάλωση ?
    πάντως από απόδοση μαμάει και από θόρυβο ειναι ποιο αθόρυβο από τα invertor 2 χρόνων που εχω (made in japan το fujitsu) !

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Δες στο καρτελακι του τι ισχύ έχει.
    Ειναι ινβερτερ; Εχει αντισταση για ξεπαγωμα; Τι θερμοκρασια εχεις εξω απο το σπιτι;
    Προφανώς μέχρι να φτάσει την επιθυμητή θερμοκραια θα δουλεύει στη μεγίστη ισχύ (εκτος αν είναι ινβερτερ και η διφορα θερμοκρασιας ειναι μικρη)

  3. #3
    Το avatar του χρήστη 1petros
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    P7220024.jpg

    δεν ειναι ινβερτερ,
    δεν ξέρω αν έχει αντίσταση,
    η θερμοκρασία του σπιτιού ήταν 19 βαθμούς και εξωτερική 15 και το έβαλα στους 22 , ξεκίνησε κανονικά έπιασε την θερμοκρασία σε 15 λεπτά περίπου γιατί ειναι ένα υπνοδωμάτιο 9 τετραγωνικά και ξανά λειτούργησε σε κάνα 20 λέπτο,
    η κατανάλωση δεν άλλαξε ήταν πάλι 2200w!
    από το καρτελάκι η κατανάλωση σε ζεστό δεν ξεπερνάει τα 1,28kw
    αν υπολογίσουμε και στα 230V χ 5,9A = 1357W άρα διάφορα 843w !!!!

  4. #4
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Τι θελεις να πεις; οτι καταναλωνει 2 kw και ολο το 20λεπτο ποθυ εχει σβησει γιατι εχει φτασει την επιθυμητή θερμοκρασία; το κλιματιστικο μετρας ή ολο το σπιτι;
    Η εξωτερικη μοναδα σταματα;
    Οταν σταματα τι μέτρηση εχεις;

    Ο μετρητης σου γραφει αν μετρα ενεργο ισχυ μονο; ισως μπερδευετε με την αεργη ισχυ (λογω παλαιοτητας ο πυκνωτης βελτιωσης συνημητωνου αν υπαρχει θα ειναι οφφ, αλλα αυτο δεν επιβαρύνει τον λογαριασμο ρεύματος)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klik : 26-01-18 στις 03:37

  5. #5
    Το avatar του χρήστη 1petros
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Aθήνα
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλημέρα , η κατανάλωση ειναι αυτή που γράφει αυτός ο μετρητής https://www.youtube.com/watch?v=fzjiS_RSvvY
    τον οποίο τον εχω βάλει στην πρίζα του κλιματιστικού και η ένδειξη των 2200w την δείχνει όταν δουλεύει το κλιματιστικό , όταν δεν δουλεύει η κατανάλωση ειναι περίπου 20w ,
    αλλά έγραψα και παραπάνω ότι μέτρησα και τις στροφές του δίσκου στο ρολόι της ΔΕΗ , δηλαδή το ρολόι γράφει επάνω ότι σε 200 στροφές έχει γράψει μια κιλοβατώρα, εγώ σε 10 λεπτά μέτρησα ότι ο δίσκος έκανε 73 στροφές άρα σε μια ώρα θα κάνει 73χ6=438 στροφές δια το 200 για να βρούμε κιλοβάτ ανά ώρα άρα 438/200= 2,19 κιλοβάτ!!! πάλι δηλαδή βγαίνει 2190w ! άρα ο μετρητής μετράει καλά και δεν υπολογίζει την άεργη ισχύ! δηλαδή και το ρολόι γράφει ότι το κλιματιστικό καταναλώνει 2,19 κιλοβάτ την ώρα ! πολύ κοντά στα 2,2 kw του μετρητή της πρίζας.
    Φυσικά πριν μετρήσω από το ρολόι της ΔΕΗ τις στροφές , έκλεισα όλες τις καταναλώσεις του σπιτιού και το ψυγείο , τσεκάρισα ότι δεν γυρίζει ο δίσκος από το ρολόι και μετά έβαλα να ξεκινήσει το κλιματιστικό!

Παρόμοια Θέματα

  1. [AEG] AEG εχει μονιμα καταναλωση 20 watt
    από georgis στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-17, 23:30
  2. [Κλιματιστικό Toyotomi] Υπεβολικη καταναλωση στο standby κλιματιστικου toyotomi
    από nikmav στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-17, 14:41
  3. [Φορητός Η/Υ] Fujitsu AH531
    από toni31 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 05:07
  4. [Κλιματιστικό Toshiba] βλαβη σε κληματιστικο
    από κωστας1982 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-14, 21:43
  5. [Κλιματιστικό] Προβλημα με κληματιστικο 9αρι YOKOHAMA
    από crown στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-12, 15:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας