Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Β
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή Πρόβλημα με λειτουργία του πλυντηρίου

    Το πλυντήριο είναι ένα whirlpool awo/d 6045. Κάποια στιγμή απλά δεν δούλευε, η τελευταία πλύση έγινε κανονικά και μετά δεν άναβε καμιά λυχνία στο πάνελ. Το έλυσα μόνος μου, έβγαλα την πλακέτα και την πήγα σε εργαστήριο ηλεκτρονικών για επισκευή. Μου την επισκεύασε, την τοποθέτησα ξανά στο πλυντήριο. Οι λυχνίες ανάβουν κανονικά. Αλλά, όποιο πρόγραμμα και να επιλέξω, χωρίς να πατήσω το κουμπί της έναρξης, το πλυντήριο αρχίζει να δουλεύει μόνο του. Κάνει θόρυβο η αντλία, αλλά δεν προχωράει η πλύση. Θα καλέσω τεχνικό με την πρώτη ευκαιρεία, αλλά αν κάποιος έχει ιδέα τί μπορεί αν είναι, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Μηπως στη συναρμολογηση εμεινε πατημενο κανενα κουμπί;

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Β
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Tην έβγαλα και την ξαναέβαλα 3 φορές, το πρόβλημα συνεχίζεται όλες τις φορές. Κανένα κουμπί δεν είναι πατημένο. Είχα βάλει αυτοκόλητα σε όλα τα καλώδια για να είμαι σίγουρος ότι θα τα συνδέσω σωστά, δεν τα έβαλα από μνήμης ή στην τύχη. Ο τεχνικός από το τηλέφωνο μου είπε ότι μάλλον έχει πρόβλημα το πρόγραμμα της πλακέτας, το οποίο δεν επισκευάζεται.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.163

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Villas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Οι λυχνίες ανάβουν κανονικά. Αλλά, όποιο πρόγραμμα και να επιλέξω, χωρίς να πατήσω το κουμπί της έναρξης, το πλυντήριο αρχίζει να δουλεύει μόνο του. Κάνει θόρυβο η αντλία, αλλά δεν προχωράει η πλύση....
    α) Με ανοιχτή πόρτα, δουλευει η αντλία; (δεν πρέπει)
    β) Μόλις κλήσεις πόρτα, ξεκινά η αντλία;
    γ) Ο πρεσοστάτης λειτουργεί; (μήπως νομίζει ότι είναι γεμάτο νερό και πρέπει να το αδειάσει)

    Φωτογραφίες της πλακέτας με τα καλώδια συνδεδεμένα αλλά και φωτογραφίες της πλακέτας πάνω και κάτω (καθαρές) ίσως βοηθήσουν

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Μου την επισκεύασε, την τοποθέτησα ξανά στο πλυντήριο.
    Ενημέρωσε τους υπόλοιπους τι επισκεύασε (απλός ψυχρές κολλήσεις / άλλο ? τι?).
    Κάνει θόρυβο η αντλία, αλλά δεν προχωράει η πλύση.
    Ενημέρωσε με καλύτερες λεπτομέρειες όπου αυτές μπορεί και να βοηθήσουν (π.χ. εννοείς δεν ξεκινά χωρίς να πάρει καν νερό?
    Κάνει θόρυβο η αντλία,
    / αντλία ? ή μοτέρ?
    Αλλά, όποιο πρόγραμμα και να επιλέξω, χωρίς να πατήσω το κουμπί της έναρξης, το πλυντήριο αρχίζει να δουλεύει μόνο του.
    Η πόρτα κλείδωσε?

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Β
    Εγγραφή
    Jan 2018
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Mε ανοικτή την πόρτα ανάβουν οι λυχνίες αλλά δεν ξεκινάει. Αν η πόρτα είναι κλειστή, τότε αρχίζει να κάνει θόρυβο η αντλία. Άδειασα τα απόνερα, δοκίμασα να το βάλω και σε λειτουργία αδειάσματος νερού, τίποτα. Δεν έχω τρόπο να φωτογραφίσω την πλακέτα.

    Δεν ξέρω τί ακριβώς επισκεύασε. Λάθος μου που δεν ρώτησα. Αν παίρνει νερό ή όχι δεν το γνωρίζω. Απλά ακούω τον θόρυβο της αντλίας, αντίστοιχο με όταν δουλεύει. Η πόρτα κλειδώνει κανονικά, αφού το κλείσω θέλει λίγη ώρα για να ξεκλειδώσει, όπως όταν διακόπτεις την πλύση σε κανονικές συνθήκες. Το αν είναι αντλία ή μοτέρ δεν το γνωρίζω. Το πλυντήριο πάντως δεν περιστρέφεται.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Mε ανοικτή την πόρτα ανάβουν οι λυχνίες αλλά δεν ξεκινάει. Αν η πόρτα είναι κλειστή, τότε αρχίζει να κάνει θόρυβο η αντλία. Άδειασα τα απόνερα, δοκίμασα να το βάλω και σε λειτουργία αδειάσματος νερού, τίποτα. Δεν έχω τρόπο να φωτογραφίσω την πλακέτα.
    Στα κόκκινα γράμματα δεν στέκει γιατί αν έκανε θόρυβο η αντλία εννοείται δεν θα είχες και απόνερα . (πιθανό πρόβλημα δυσλειτουργίας αντλίας?)
    Τα απόνερα υπάρχουν και μετά την λειτουργία της αντλίας? (όπως περιγράφεις στα κόκκινα)

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μαρία
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω εάν είναι συναφές το πρόβλημα. Έχω πλυντήριο IGNIS. Όποιο πρόγραμμα βάλω ξεκινά κανονικά τραβάει κανονικά νερό και μετά απο δυο περιστροφές του κάδου στις θερμοκρασίες παραμένει ανοιχτό το λαμπάκι ένδειξης 60 βαθμών ενώ αναβοσβήνουν ταυτοχρόνως οι ενδείξεις θερμοκρασιών 40 και 20. Των 90 παραμένει σβηστή. Το πρόγραμμα κάνει παύση. Τι πρόβλημα μπορεί να υπάρχει.Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την ανταπόκριση.

  9. #9
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Πάντως όταν είχα παρόμοιο πρόβλημα να δουλεύει η αντλία και να μην σταματάει .....δεν θυμάμαι λεπτομέρειες δηλαδή συμπεριφορά όταν άνοιγα ή έκλεινα πόρτα . Πάντως ήταν το ασφαλιστικό στο κάτω μέρος του πλυντηρίου. Τρύπισε ένα σωληνάκι και είχαν πέσει νερά στο κάτω μέρος που έχει ένα πιάτο με φλοτέρ και νόμιζε η αντλία ότι πλημμυρίσαμε και δούλευε συνέχεια χωρίς όμως να υπάρχει νερό μέσα στον κάδο.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

Παρόμοια Θέματα

  1. πρόβλημα με αφυγραντήρα και απορίες για τη λειτουργία του
    από jariko στο forum Υπόλοιπες Μικροσυσκευές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-17, 13:33
  2. [Άλλη] ESKIMO mini bar σταματάει η λειτουργία του
    από manosm87 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 23:40
  3. Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-14, 23:27
  4. Το μοτέρ του πλυντηρίου δεν έχει δύναμη
    από terrygeoffyiannis στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 71
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-14, 11:29
  5. [Siemens] Λειτουργία μοτέρ πλυντηρίου ρούχων
    από D-16 στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-13, 20:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας