Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12
  1. #1
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή WD-80160FU Δεν σταμάτησε η αντλία

    Σήμερα η πλύση δεν ολοκληρώθηκε. Είχε περάσει κατά λίγο τη μέση - απόμεναν ακόμη 66 λεπτά σύμφωνα με την ένδειξη, σε πρόγραμμα διάρκειας περίπου 135 λεπτών. Στη φάση που το βρήκα δούλευε η αντλία, χωρίς να έχει πλέον τίποτα να βγάλει, αλλά δεν σταμάταγε για να προχωρήσει το πρόγραμμα. Υπολογίζω ότι πρέπει να ήταν σε αυτή τη φάση για κανένα δίωρο.
    Σταμάτησα το πρόγραμμα και έβαλα από την αρχή ένα σύντομο των 30 λεπτών για να ξεβγάλει τουλάχιστον τα ρούχα, το οποίο και παρακολούθησα, και αυτή τη φορά ολοκληρώθηκε κανονικά.
    Φοβάμαι όμως ότι το πρόβλημα θα ξαναπαρουσιαστεί, και θέλω να ξέρω πού να ψάξω. Έχει κάποιο φλοτεροδιακόπτη ή πιεσοστάτη που ελέγχει την αντλία, απ'όπου πρέπει να ξεκινήσω το ψάξιμο; 'Η είμαι μακριά νυχτωμένος;
    Επίσης, η αντλία που λειτουργούσε κανένα δίωρο "ξερή", ενδέχεται να πειράχτηκε;
    Παρακαλώ τα φώτα σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nyannaco : 05-01-19 στις 19:30

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.465

    Προεπιλογή

    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά Νίκο. Στο display έγραψε κάτι ασυνήθιστο;

  3. #3
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Πάντως στο δικό μου όταν το έκανε αυτό είχαν τρέξει νερά στο πάτωμα του πλυντηρίου κι εκεί είχε έναν φλοτεροδιακόπτη υπερχείλισης κι επειδή είχε ενεργοποιηθεί δεν σταμάταγε η αντλία να λειτουργεί παρ όλο που τα νερά ήταν όσο ένα ποτήρι.Τελικά με το ψάξιμο βρέθηκε και η αιτία, η οποία ήταν μία μπανέλα από σουτιέν η οποία τρύπησε το λάστιχο εξόδου των νερών προς την αντλία και υπήρχε διαρροή νερού προς το κάτω μέρος του πλυντηρίου.Το δικό μου είναι ένα Γουίρπουλ.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Δημήτρη θα τα λέγαμε και αυτά , αλλά αυτή η αναφορά μας το "χαλάει"
    Σταμάτησα το πρόγραμμα και έβαλα από την αρχή ένα σύντομο των 30 λεπτών για να ξεβγάλει τουλάχιστον τα ρούχα, το οποίο και παρακολούθησα, και αυτή τη φορά ολοκληρώθηκε κανονικά.
    Εννοείται αν ήταν φτιαγμένο με την λογική Alarm σε υπερχείλιση , και εδώ θα συνέχιζε η αντλία να λειτουργεί συνεχώς . Ναι μεν έκανε αποστράγγιση των νερών χειροκίνητα , αλλά σε καμιά περίπτωση δεν φεύγουν τα νερά της υπερχείλισης .
    Μπορεί να είναι από διάφορα άλλα π.χ. υπερβολικός αφρισμός στην πλύση / υπερβολική ποσότητα νερού που αναγκάζει πιεσσοστάτη να χτυπήσει το ανώτατο όριο πλήρωσης νερού / χαλασμένη βαλβίδα νερού που δεν κλείνει σωστά και εισάγει νερό χωρίς να πρέπει / φαινόμενα σιφονισμού από πλευράς αποχέτευσης / για τα LG διάβασα μέχρι και σφάλμα θερμοστάτη θερμοκρασίας !!

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.128

    Προεπιλογή

    Εγώ του είπα τη δική μου εμπειρία μιας και ρωτάει τι να κάνει. Θα μπορούσε π.χ σε ελεύθερο χρόνο να ρίξει μία ματιά μέσα στη συσκευή στο κάτω μέρος του πλυντηρίου αν υπάρχουν νερά αδικαιολόγητα. Ετσι έχει σιγουρέψει ότι δεν είναι π.χ κάποιο λάστιχο φθαρμένο και έχει διαρροή από εκεί.Κι εμένα η δική μου συσκευή όταν το έπαθε δούλευε η αντλία χωρίς να υπάρχει λόγος πραγματικός .Βέβαια κάποιος που έχει περισσότερες εμπειρίες από εμένα θα σκεφτεί και άλλα που εγώ δεν τα ξέρω ,αλλά σε εμένα συνέβη αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 06-01-19 στις 08:50
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Καλή Χρονιά σε όλους!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tipos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά Νίκο. Στο display έγραψε κάτι ασυνήθιστο;
    Οχι Σάκη, δεν είχε μήνυμα σφάλματος, τον υπολοιπόμενο χρόνο (1:06) έγραφε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως στο δικό μου όταν το έκανε αυτό είχαν τρέξει νερά στο πάτωμα του πλυντηρίου κι εκεί είχε έναν φλοτεροδιακόπτη υπερχείλισης κι επειδή είχε ενεργοποιηθεί δεν σταμάταγε η αντλία να λειτουργεί παρ όλο που τα νερά ήταν όσο ένα ποτήρι.Τελικά με το ψάξιμο βρέθηκε και η αιτία, η οποία ήταν μία μπανέλα από σουτιέν η οποία τρύπησε το λάστιχο εξόδου των νερών προς την αντλία και υπήρχε διαρροή νερού προς το κάτω μέρος του πλυντηρίου.Το δικό μου είναι ένα Γουίρπουλ.
    Δημήτρη, δεν είχα νερά στο πάτωμα, και το εσωτερικό του πλυντηρίου είναι ανοιχτό προς τα κάτω, οπότε πιστεύω δεν θα μπορούσε να κρατήσει νερά εκεί, ούτε και υπήρχε καμια οπτική ένδειξη αφαιρώντας το πίσω καπάκι. Στο δε πάτωμα, επειδή το τράβηξα το πλυντήριο, βρήκα μόνο σκόνη μηνών αφράτη, χωρίς ένδειξη πρόσφατης υγρασίας.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είναι από διάφορα άλλα π.χ. υπερβολικός αφρισμός στην πλύση / υπερβολική ποσότητα νερού που αναγκάζει πιεσσοστάτη να χτυπήσει το ανώτατο όριο πλήρωσης νερού / χαλασμένη βαλβίδα νερού που δεν κλείνει σωστά και εισάγει νερό χωρίς να πρέπει / φαινόμενα σιφονισμού από πλευράς αποχέτευσης / για τα LG διάβασα μέχρι και σφάλμα θερμοστάτη θερμοκρασίας !!
    Πέτρο, τον υπερβολικό αφρισμό δεν μπορώ να τον αποκλείσω. Για υπερβολική ποσότητα νερού δεν ξέρω. Η βαλβίδα νερού λειτουργεί κανονικά, βάσει της παρκολούθησης στον κύκλο που ολοκληρώθηκε. Στην αποχέτευση δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα, είναι στην ίδια ακριβώς κατάσταση από τότε που πρωτοεγκαταστάθηκε το πλυντήριο, και το παρακολούθησα και διά της ακοής (πάει σε σιφώνι δαπέδου 1 μέτρο παραπέρα).


    Τέλος να πω, που το ξέχασα πριν, ότι το νερό από το σωληνάκι της αντλίας βγήκε πεντακάθαρο (το είχα ξανακάνει πριν κανένα δίμηνο), και στην τάπα της αντλίας βρήκα ένα μέρος της καλυμμένο με κάτι σαν φιλμ από πηγμένο μαλακτικό ίσως, αλλά τόσο συνεκτικό που που απομακρυνόταν σαν μουλιασμένο λεπτό χαρτί. Δεν φαινόταν όμως ικανό να δυσχεράνει τη λειτουργία της αντλίας. Ο δε έλεγχος και η απομάκρυνσή του έγιναν μετά την επιτυχή σύντομη πλύση, όχι πριν.

    Συνολικά τείνω να το αποδώσω σε τυχαίο γεγονός / σφάλμα χειριστή (στη φόρτωση ή στο απορρυπαντικό). Θα το παρακολοθήσω και θα επανέλθω αν ξαναπαρουσιαστεί.
    Ευχαριστώ πολύ όλους που ασχοληθήκατε
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nyannaco : 06-01-19 στις 12:10

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    τον υπερβολικό αφρισμό δεν μπορώ να τον αποκλείσω.
    Μερικές φορές το χρόνο , καμιά πλύση σε μεγάλες θερμοκρασίες για να καθαρίσουν τα έντερα του και να μην ζορίζει με κλανιές την αντλία , να του κάνεις δίαιτα και σε κάθε πλύση με ελάχιστο απορρυπαντικό , και αν δεν καρδαμώσει φέρε το σε εμάς να του κάνουμε κανένα κλύσμα .

  8. #8
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές φορές το χρόνο , καμιά πλύση σε μεγάλες θερμοκρασίες για να καθαρίσουν τα έντερα του και να μην ζορίζει με κλανιές την αντλία , να του κάνεις δίαιτα και σε κάθε πλύση με ελάχιστο απορρυπαντικό , και αν δεν καρδαμώσει φέρε το σε εμάς να του κάνουμε κανένα κλύσμα .

    Το σοβαρό για μια πλύση σε υψηλή θερμοκρασια μια στο τοσο το κρατάω, ευχαριστω!

  9. #9
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς συνεχίζει τα ίδια, μια ολοκληρώνει την πλύση και μία όχι. Όταν δεν την ολοκληρώνει, κατά κανόνα κολλάει στα περίπου 6 λεπτά πριν το τέλος (πριν το στύψιμο), όπου δουλεύει συνέχεια η αντλία ενώ έχει αδειάσει το νερό. Κάθε λίγα λεπτά ανοίγει η βαλβίδα και βάζει λίγο νερό, το ακούω που το βγάζει και προσπαθεί να ξεκινήσει το στύψιμο, κάνει λίγες στροφές αριστερά και λίγες δεξιά σε πολύ χαμηλή ταχύτητα, και φτου κι απ'την αρχή, χωρίς να στύψε (και ο υπολοιπόμενος χρόνος δεν προχωράει).

    Το σταμάτησα σε αυτή τη φάση και έβαλα ένα πρόγραμμα μόνο στύψιμο με κλειστό το νερό, και πάλι με το που ξεκινάει προσπαθεί να βγάλει τα νερά που δεν έχει. Τέλος πάντων προσπαθεί να ξεκινήσει στύψιμο, φτάνει να ανεβάσει λίιγο τις στροφές (σαφώς χωρίς να τελικιάσει) και σταματάει, και πάλι απΆ την αρχή.

    Μας λένε κάτι όλα αυτά;

    Πιεσοστάτης ίσως; Να συμπληρώσω ότι έβγαλα να μετρήσω τον πιεσοστάτη και μου φάνηκε περίεργη η συμπεριφορά του. Αρχικά είχα αντίσταση 20Ω μεταξύ πρώτης και δεύτερης επαφής, και άπειρη μεταξύ των άλλων. Μετά τον φύσηξα, και παρόλο που περίμενα αλλαγή κατάστασης με ελάχιστη πίεση, δεν άλλαξε τίποτα στις επαφές, ούτε όταν φύσηξα με όλη μου τη δύναμη… αλλά πάλι, είναι δυνατόν να τα έχει φτύσει ο πιεσοστάτης και να διαχειρίζεται σωστά το νερό μέχρι να φτάσει στο στύψιμο;

    Φαγωμένα κάρβουνα, συνεπεία των οποίων ζορίζεται στο στύψιμο; Αν και προχτές που έβαλα το σύντομο πρόγραμμα με κρύο νερό, χωρίς καθόλου ρούχα, απλά για να τσεκάρω τον πιεσοστάτη (μετά τον παραπάνω έλεγχο), το πρόγραμμα προχώρησε (πήρε και έβγαλε νερά) στον κανονικό χρόνο, μέχρι που κόλλησε στο 1 λεπτό πριν, χωρίς το τύμπανο να κινηθεί καθόλου σε όλη τη διάρκεια!!! Οπότε μου καταρρίπτει την υποψία για κάρβουνα.

    Καμμιά ιδέα κανείς από τους γνώστες, να ξεστραβώσει τον άσχετο;

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Κάθε λίγα λεπτά ανοίγει η βαλβίδα και βάζει λίγο νερό,
    Ένα σχεδόν ίδιο πρόβλημα αναφέρθηκε πριν λίγες μέρες (άνοιγαν / έκλειναν στιγμιαία όλες οι βαλβίδες σαν τρελές ) και τελικά επιλύθηκε αν θυμάμαι καλά με αλλαγή αντίστασης νερού η οποία είχε διαρροή (αν και ο ίδιος θεματοθέτης έλεγε ότι την εξέτασε και την έβρισκε "καλή" αλλά δεν την μέτρησε ως προς διαρροή με την γη) . Μπορεί να είναι και θέμα διαρροής που να μην έχει σχέση με την αντίσταση (γενικά μπερδεύει την συσκευή) μπορεί να είναι και ο ίδιος πιεσσοστάτης ή και βουλωμένη υδατοπαγίδα του πιεσσοστάτη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 09-02-19 στις 10:38

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Pitsos] Σταμάτησε η ψύξη
    από boem2017 στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-18, 17:32
  2. αντλία νερού GROUNDFOS.δεν εκκινεί.
    από κιμετ στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-18, 11:09
  3. αντλία νερού GROUNDFOS.δεν εκκινεί.
    από κιμετ στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-18, 14:42
  4. [Candy] Candy 107F/L-S δεν σταματαει η αντλία.
    από skaranik στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-18, 23:59
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 17:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας