Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή Προσαρμογή 24v μοτέρ σε γεννήτρια

    Καλησπέρα, καλή Χρονιά να έχουμε ,
    Έχω αυτήν την γεννητρια βενζίνης που βγάζει 3.5kw ισχύς , όπως φαίνεται στην φώτο βγάζει 3 ζεύγη από μπόρνες μαύρο - κόκκινο στα 12vdc . Έχοντας αυτό το μοτέρ από ελαιοραβδιστικό το οποίο λειτουργεί με 24vdc , σκέφτηκα και έβαλα σε σειρά τις 2 πηγές τάσεις των 12v , δηλαδή το πλήν του ένός ζεύγους με το σύν του άλλου βραχυκλώνοντας με το κίτρινο καλωδιάκι και συνέδεσα τους ακροδέκτες του μοτέρ στις ελευθερες μπόρνες . Το μοτέρ δούλεψε, γυρνούσε αλλά δεν είχε αρκετή ισχύ , που σφάλω;
    Δεν είχα πολύμετρο μαζί να δω τι τάση μου δίνει , υποψιάζομαι ότι παίρνω 12v και γιαυτό υπολειτουργεί ? Τι γίνεται;

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    εχω την υποψια οτι δεν εχει τρια διαφορετικα τυλιγματα για 3*12v αλλα ενα τυλιγμα με τρεις εξοδους.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΚΛΗΚΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, καλή Χρονιά να έχουμε ,
    Έχω αυτήν την γεννητρια βενζίνης που βγάζει 3.5kw ισχύς , όπως φαίνεται στην φώτο βγάζει 3 ζεύγη από μπόρνες μαύρο - κόκκινο στα 12vdc . Έχοντας αυτό το μοτέρ από ελαιοραβδιστικό το οποίο λειτουργεί με 24vdc , σκέφτηκα και έβαλα σε σειρά τις 2 πηγές τάσεις των 12v , δηλαδή το πλήν του ένός ζεύγους με το σύν του άλλου βραχυκλώνοντας με το κίτρινο καλωδιάκι και συνέδεσα τους ακροδέκτες του μοτέρ στις ελευθερες μπόρνες . Το μοτέρ δούλεψε, γυρνούσε αλλά δεν είχε αρκετή ισχύ , που σφάλω;
    Δεν είχα πολύμετρο μαζί να δω τι τάση μου δίνει , υποψιάζομαι ότι παίρνω 12v και γιαυτό υπολειτουργεί ? Τι γίνεται;
    Βάλε ένα τροφοδοτικό με Μ/Σ και ανόρθωση στα 220 volt της γεννήτριας για να πάρεις την τάση που χρειάζεσαι και μην ασχολείσαι με τα 12 βόλτ της γεννήτριας..
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Δεν βλέπω να έχει έξοδο 220 αυτη

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Αν δεν έχει έξοδο 220v τότε για 3,5Kw πρέπει να βγάζει 291 Amper στα 12 volt, αυτό κι αν είναι απίθανο.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε ένα τροφοδοτικό με Μ/Σ και ανόρθωση στα 220 volt της γεννήτριας για να πάρεις την τάση που χρειάζεσαι και μην ασχολείσαι με τα 12 βόλτ της γεννήτριας..
    Δηλαδή πώς ? δώσε ένα λίνκ . Δημήτρη τα τροφοδοτικά πχ τον υπολογιστών δίνουν 3Α περίπου ενώ εδώ θελω τουλάχιστον 17Α καθώς επίσης θέλω έξοδο τάσης 24v .Εκτός αυτού αυτό θα κοστίζει αρκετά συν υποθέτω ότι θα είναι και βαρύ λόγω του μετασχηματιστή για να το κουβαλάω και αυτό στο χωράφι . Το ζητούμενο είναι να γίνόταν προσαρμογή στις διαθέσιμες συσκευές μου. Βασίλη μάλλον έχεις δίκιο ότι έχω ένα τυλιγμα για 3 εξόδους στα 12v , γιατί όταν άνοιξα το καπάκι το κόκκινο καλώδιο του + χωριζόταν( μοίραζε) στις 3 μπόρνες βέβαια θα ανεβάσω φωτο και θα μετρήσω τάση . Να σημειώσω η γεννητρια έχει Μax output dc 60v και ασφαλίζει με 3 ασφάλειες των 20A

  7. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Ναι βάρος θα έχει διότι χρειάζεσαι σχεδόν 500 Watt M/Σ Το κόστος δεν είναι υψηλό ούτε η τάση των 24βολτ είναι κάτι το δύσκολο.Το ραβδοσκοπικό ένα μοτέρ είναι, οπότε δεν χρειάζεσαι σταθεροποίηση ,πιστεύω με απλή ανόρθωση γίνεται η δουλειά.Λογικά το βάρος πρέπει να είναι γύρω στα 3 ή 4 κιλά.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν βλέπω να έχει έξοδο 220 αυτη
    Στη φύλαγε για έκπληξη

    via Tapatalk

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mikemtb73 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilimertzani (04-01-18)

  10. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Πες μας τον τύπο της γεννήτριας. Με μια φωτό (και την 2η εκπληξη) δεν βγαίνει άκρη.

  11. #10

    Μέλος
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    ΜΥΤΙΛΗΝΗ
    Μηνύματα
    727

    Προεπιλογή

    mitsubishi ειναι η γεννητρια 6hp δεν καταλαβαίνω που είναι η έκπληξη που επιφύλασα, 700 ευρώ γεννήτρια και θα έχει έξοδο μόνο 12vdc ? Σήμερα μέτρησα με πολύμετρο κ μου βγάζει 14.6v γιαυτό υπολειτουργεί το ραβδιστικό των 24v , η ερώτηση μου είναι: αν η συνδεσμολογία που έκανα είναι σωστή για να βγάλω 24v στην έξοδο και να κουμπώσω το μοτέρ ; ή δεν γίνεται λόγω σχεδιασμού της γεννήτριας που όπως λες από ένα τύλιγμα 3 έξοδοι ;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορτιστης μπαταριων αυτοκινητου 12-24v
    από mariosmfj στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-16, 16:09
  2. Ρελε 24V 30A
    από JOUN στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-15, 19:35
  3. Μοτέρ ψυγείου 220V~AC για μετατροπή σε 12V-24V-48V DC
    από Κυριακίδης στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-13, 21:11
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-13, 23:36
  5. Πως μπορώ να διεγείρω μια γεννήτρια παραγωγής ρεύματος
    από kostas_par στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-12, 22:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας