Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Ηλεκτροσυγκολληση mig χωρις μπουκαλα

    Καλησπερα σας και χρονια πολλα. Να ευχαριστησω καταρχην για τη φιλοξενια στο φορουμ σας.
    Μπαινω κατευθειαν στην ερωτηση.
    Θελω να αγορασω μια συσκευη για ηλεκτροσυγκολλησεις.
    Ηλεκτροσυγκολληση εχω κανει μια φορα στη ζωη μου για την κατασκευη τριων παγκων εργασιας με εναν εμπειρο φιλο. Κατι σαν μαθημα. Δεν μπορω να πω οτι ξερω να τη δουλευω φυσικα.
    Ψαχνοντας για αγορα ειδα οτι δεν υπαρχει μονο η κλασικη με τα ηλεκτροδια που ειδα απο κοντα.
    Αυτη που μου εκανε εντυπωση ειναι με το συρμα χωρις μπουκαλα.
    Αν καταλαβα καλα λεγεται mig και για να δουλεψει θελει συρμα flux core.

    Θελω να ρωτησω αν με καλυπτει μια τετοια συσκευη και φυσικα θα ηθελα να μου προτεινετε μερικες οικονομικες. Μια δυο φορες το χρονο θα ασχολουμαι για χομπι.
    Θελω να προσπαθησω να φτιαξω τραπεζακια παγκους κλπ με κολληση γωνιων και κοιλοδοκων. Τα πολυ κλασικα, νομιζω παχους 3-4 χιλιοστων.

    Ειδα και μερικες στο ebay στο 100ρικο αλλα δε ξερω αν ειναι επικινδυνες.
    Ποια ειναι η γνωμη σας;
    Αν καταληξουμε θα χρειαστω και μασκα. Διαβασα για καποιες αυτοματες που σκουραινουν μονες τους;
    Ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Σωστά λέγεται mig αλλά θα αγοράσεις και μία μικρή μπουκαλίτσα με αέριο Κοργκόν αν είναι για σίδερο ή αργκόν για όλα τα υπόλοιπα και ΔΕΝ θα χρησιμοποιήσεις σύρμα παραγεμισμένο γιατί θα σε περιορίσει όσον αφορά το μέταλλο που θα κολλήσεις αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις απλό σύρμα 0.8 πάχος με το οποίο μπορείς να κάνεις την δουλειά που ανέφερες πιο πάνω και γενικά μέχρι 5 χιλιοστά πάχος μπορείς να κολλήσεις οτιδήποτε από αλουμίνιο, με το κατάλληλο σύρμα ανοξείδωτο, χαλκό, ή απλό σίδηρο.Πρέπει να αγοράσεις μία μηχανή η οποία να δίνει 100αμπέρ στο 100% της απόδοσης της μηχανής δηλαδή σαν να λέμε θα αγοράσεις μία μηχανή Mig 170 αμπέρ ή 180 αμπέρ η οποία να δίνει όμως 100αμπέρ στο 100%(υπάρχει ταμπελάκι πάνω σε όλες τις μηχανές ) που αναγράφεται η ισχύς της μηχανής.Δεν θα σου προτείνω μάρκα μιας και δεν πουλάω μηχανές μόνο επισκευάζω αλλά αν ήσουν Αθήνα μπορούσα να σε κατευθύνω σε έμπορο για να κάνεις την αγορά σου. Επίσης λόγω της εγγύησης δεν σε συμφέρει να κάνεις την αγορά από το εξωτερικό.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    καλημερα
    Ευχαριστω για την απάντηση

    Με τρομαξανε χθες με το κόστος. Για τι κόστος μιλάμε για μια αξιοπρεπή λύση; Μου είπαν για χιλιάρικο. Ειχα δει διαφορες με 200-300 ευρω γι'αυτο και το σκεφτηκα. Η λύση που μου προτείνανε είναι η inverter.

    Αν το κόστος δεν είναι απαγορευτικό θα χρειαστω τη βοήθειά σου σίγουρα για το μαγαζί. Αν υπάρχει καποιος εμπιστοσύνης γιατι να μην τον προτιμήσω;
    Ευχαριστώ και παλι

  4. #4
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Αν είναι Inverter τότε το κόστος είναι υψηλότερο. Οτι θέλεις αγοράζεις απλά εγώ νομίζω ότι δεν χρειάζεσαι Inverter αφού δεν θα την κουβαλάς επάνω σου.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλησπερα.
    Μπορεις να προτεινεις καποιο για να καταλαβω στο περιπου τι ψαχνω; Κοστος και χαρακτηριστικα
    Ειδα οτι υπαρχουν και μικρες μπουκαλες που τις φοβομουνα οποτε μπορουμε να παμε σε μπουκαλα οπως λες.
    Χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον

  6. #6
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα.
    Μπορεις να προτεινεις καποιο για να καταλαβω στο περιπου τι ψαχνω; Κοστος και χαρακτηριστικα
    Ειδα οτι υπαρχουν και μικρες μπουκαλες που τις φοβομουνα οποτε μπορουμε να παμε σε μπουκαλα οπως λες.
    Χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον
    Κατ αρχήν μην τις φοβάσαι διότι αυτές που σου είπα δεν εκρήγνυνται μάλιστα αν χρησιμοποιούσες διοξείδιο το οποίο κι αυτό κάνει για σιδηροδουλειές άμα λάχει σε περίπτωση φωτιάς κάνει και κατάσβεση......οπότε θέλω να σου πω ότι να μην τις φοβάσαι δεν είναι οξυγόνο που παίρνει φωτιά. Τώρα για μηχανές έχω σε προσπέκτους αλλά όχι μαζί μου γιατί τώρα είμαι στη Σάμο και θα είμαι εδώ μέχρι τις 15 Ιανουαρίου. Θα βρω κάποιο PDF και θα σου στείλω.

    Edit:: Βρήκα μία με πολύ καλή κατασκευή στο σασί της και Amber που είναι λιγότερα από αυτά που σου έγραψα δηλαδή είναι 110αμπερ στο 60% και σου κάνει για την ερασιτεχνική χρήση σου μια χαρά. https://kounelis.com.gr/awelco-unimi...ei-123522.html
    Το μόνο που δεν έχω δει είναι το μοτέρ προώθησης σύρματος και κρατάω μία μικρή αμφιβολία αν και πιστεύω ότι θα είναι εντάξει γιατί πρέπει να ξέρεις έχει τεράστια σημασία η ΣΩΣΤΗ προώθηση σύρματος σε αυτές τις μηχανές.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 29-12-17 στις 06:57
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    ωχ
    Παμε παρα πολυ ψιλά... Υπολογιζα μαζί με τη μπουκαλα κανενα 400αρι...
    Το προβλημα είναι οτι πρεπει να αγοράσω και τα υπολοιπα εργαλεία για τα σιδερα (συν καποια που θελω για ξυλα)

    Μαλλον είναι υπερβολη για την τσεπη μου...

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Λογικο να ειναι ακριβη αυτη που επελεξες.Για την χρηση που θες μπορεις να κανεις την δουλεια σου με μια απλη ηλεκτροκολληση με το απλο ηλεκτροδιο.Εξασκηση θα χρειαστεις και στα δυο.

  9. #9

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Καλημερα. Ναι προς τα εκει με βλέπω να πηγαίνω μαλλον... Εκτος και αν οι πιο φτηνες είναι αξιοπρεπεις...

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Γι'αυτό ο Γιώργος ξεκίνησε το θέμα με συρμάτινη χωρίς μπουκάλα.
    Δηλαδή αυτές οι μηχανές είναι απλές ηλεκτροκολλήσεις όπου το μόνο που γλυτώνεις είναι το να αλλάζεις ηλεκτρόδιο στη τσιμπίδα, επειδή στο τροφοδοτεί αυτόματα η κουλούρα;
    Και καθώς η αγορά μας προκαλεί συνέχεια, γιατί δε προτάθηκε στον Γιώργο μία 3 σε 1, tig-ηλεκτροδίου-πλάσμα;
    Στα λεφτά που διαθέτει περίπου, μπουκάλα όποτε χρειαστεί για εξειδικευμένες κολλήσεις (φαντάζομαι ερασιτέχνης-νοικιάζει) και κόψιμο με το πλάσμα με αέρα κομπρεσέρ (νομίζω).
    πχ κάτι πρόχειρα https://www.amazon.com/Ridgeyard-Wel...QQBGPEVMXRDTK7.
    Φυσικά πιάνομαι από τις απορίες του Γιώργου, για να μάθω εγώ δυο τρία πράματα για τις ηλεκτροκολλήσεις.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλεκτροσυγκολληση pionier επισκευη
    από gregluffy στο forum Υπόλοιπες Λευκές Συσκευές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-06-16, 19:35
  2. [Home Cinema] Samsung Max DN-67 χωρις ήχο
    από YiannisQ στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-15, 23:35
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΣΥΓΚΟΛΛΗΣΗ PROFI INVERTER 160
    από skin_dj στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-13, 22:11
  4. [Κλιματιστικό] αζωτο σε μπουκαλα φρεον;;
    από brasidas12 στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-12, 12:26
  5. tv sallora χωρις εικονα
    από kostas2005 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-06, 00:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας