Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή Βοήθεια για Amstrad GT64 Monitor

    Γεια σας φίλοι μου συνφορουμήτες!!!!
    Θέλω την πολύτιμη συμβουλή και την βοήθεια σας για την επισκευή ενός Amstrad GT64 Monitor.

    Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή...
    Το συγκεκριμένο Monitor είναι από τον Amstrad CPC 464 που είχα και είχε παροπλιστεί και έπιανε χώρο στο πατάρι...

    Κάποια στιγμή τον είδα κατέβηκε και θυμήθηκα τα παλιά... αλλά μετά από μερικές μέρες σταμάτησε την λειτουργία του....
    Λόγο φόρτου εργασίας ξαναμπήκε στο πατάρι όπως ήταν...
    Πριν λίγο καιρό τον θυμήθηκα και σκέφτηκα οτι πρέπει να τον κοιτάξω... κατέβηκε λοιπόν ξανά από το πατάρι...

    Το συγκεκριμένο μόνιτορ λειτουργεί και σαν τροφοδοτικό για την κύρια μονάδα οπότε μέτρησα να δω αν φέρνει τάση (+5v) στον υπολογιστή, αλλά τίποτε...
    Μην σας τα πολυλογώ... ξεκίνησα με recap πυκνωτών στο μόνιτορ... και ο πράσινος φωσφόρος της οθόνης μου είπε ένα γεια χαμογελώντας μου ξυπνώντας από τον λήθαργο!!!!
    Μέτρησα και την τάση που βγάζει προς τον υπολογιστή και τα +5v ήταν εκεί περιμένοντας τον υπολογιστή να συνδεθεί....!!!!
    Συνδέθηκε λοιπόν και ο Amstrad στο Monitor αφού όλα ήταν καλά....
    αλλά ο φίλος 464 είχε πρόβλημα...


    και πάλι για να μην σας τα πολυλογώ....

    Έγινε έλεγχος και βρέθηκε οτι τα είχαν φτύσει κάποιες μνήμες...


    αντικαταστάθηκαν και όλα καλά!!!

    Πιστεύω καταλαβαίνετε λοιπόν πολύ καλά πόσο Retro παιχνίδι έπεσε από όλη την οικογένεια μέσα στην εβδομάδα!!!!!

    Μια μέρα όμως και ενώ όλοι είμαστε στο σαλόνι μυρίσαμε πολύ έντονα κάτι καμένο... δεν μπορώ να σας περιγράψω το πόσο μύριζε...
    Προσωπικά μου θύμισε σαν να καίω πλακέτα με το κολλητήρι....

    Ψάξαμε να βρούμε από που έρχεται αυτή η έντονη μυρωδιά και τελικά ανακαλύψαμε οτι έρχεται από το μόνιτορ που κάποιος είχε ξεχάσει αναμμένο, παρόλο που ο υπολογιστής ήταν κλειστός...

    Φυσικά το μόνιτορ είχε πάψει να λειτουργεί...

    Σύνδεσα τον 464 στην τηλεόραση μέσω του γνωστού AV vmod, έδωσα και εξωτερική τροφοδοσία.... ευτυχώς ο Amstrad λειτουργούσε.

    οπότε ηρέμησα από την σκέψη οτι από την οθόνη θα πέρασε τάση και θα τον έκαψε και αυτόν... Ουφ...

    Πάμε παρακάτω...
    (από εδώ και πέρα είναι που θέλω την πολύτιμη συμβουλή και την βοήθεια σας για την επισκευή του Monitor).

    Άνοιξα λοιπόν την οθόνη και αφού μπόρεσα να συνέλθω από την μεγάλη μπόχα του καμένου τι φαντάζεστε οτι είδα???!!!!

    Δικαιώθηκα στο οτι μου μύριζε σαν να καίγεται πλακέτα με το κολλητήρι...


    Στο service manual βρήκα οτι αυτή η δίοδος είναι η D704 που είναι ή "V09C" μετά απο σχετικό ψάξιμο στο google είδα οτι αυτή έχει αντικατασταθεί απο την "1Ν4005" οπότε πήγα στο κατάστημα και πήρα 2 Χ "1Ν4005" μια που σκέφτηκα να αλλάξω και την D705 που είναι ή "V06C" που και αυτή έχει αντικατασταθεί απο την "1Ν4005".

    service.manual.cpc464.ctm640.gt64-PAGE18.jpgservice.manual.cpc464.ctm640.gt64-PAGE17.jpgservice.manual.cpc464.ctm640.gt64-PAGE16.jpg

    http://goo.gl/iL5GYP (Pages from service manual)

    Βέβαια μόλις τοποθέτησα τις διόδους κοίταξα ξανά την πλακέτα και ανακάλυψα το παρακάτω...





    Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω αντικαταστάτριες για τις "10D IFC"


    Μπορείτε να βοηθήσετε και πώς με συμβουλεύετε να προχωρήσω.... (ακόμα δεν το έχω βάλει στο ρεύμα για test)


    Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scorpiogr : 14-12-17 στις 19:29

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Η δίοδος 10D είναι δίοδος Zener και η ισοδύναμη της είναι η NTE5019T1 (nominal Zener τάση και στις δύο τα 10 Volt).

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δίοδος 10D είναι δίοδος Zener και η ισοδύναμη της είναι η NTE5019T1 (nominal Zener τάση και στις δύο τα 10 Volt).
    Σε ευχαριστώ...!!!!!

    η πρόταση σου να τις αλλάζω ή να το χώσω στο ρεύμα όπως είναι???

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Θα έλεγα πρώτα να τις τσεκάρεις με ένα καλό πολύμετρο αφού έχεις ξεκολλήσει το ένα άκρο τους από τη πλακέτα. Αναλόγως το αποτέλεσμα προχωράς. Τώρα λόγω του ότι είναι και κάποιας ηλικίας, αν θέλεις τις αλλάζεις προληπτικά..Πάντως αν τις βρεις ΟΚ, προχωράς με το ρεύμα και ελέγχεις τάσεις σε πρώτη φάση..

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έλεγα πρώτα να τις τσεκάρεις με ένα καλό πολύμετρο αφού έχεις ξεκολλήσει το ένα άκρο τους από τη πλακέτα. Αναλόγως το αποτέλεσμα προχωράς. Τώρα λόγω του ότι είναι και κάποιας ηλικίας, αν θέλεις τις αλλάζεις προληπτικά..Πάντως αν τις βρεις ΟΚ, προχωράς με το ρεύμα και ελέγχεις τάσεις σε πρώτη φάση..
    αν και η πλακέτα εκεί όπως είδες έχει γίνει εμπριμέ...
    DSC00409.jpg
    οι δίοδοι είναι οκ... έκανα ακριβώς ΄ότι μου είπες αποκόλλησα το ένα τους άκρο... μέτρησα με το πολύμετρο στην ένδειξη "δίοδο"... και έχουν ένδειξη μόνο από την μια φορά (άνοδος - κάθοδος) και όχι ανάποδα.... άρα δουλεύουν οκ....

    τσέκαρα και για βραχυκύκλωμα εδώ γιατί μου φάνηκε ύποπτο...
    25435465_10210637718526355_1656098388_o.jpg
    αλλά είναι οκ δίνει συνέχεια μόνο σε "λογικά σημεία" λόγω των ενδιάμεσων του μετασχηματιστή υψηλής

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η δίοδος 10D είναι δίοδος Zener και η ισοδύναμη της είναι η NTE5019T1 (nominal Zener τάση και στις δύο τα 10 Volt).
    δεν είναι ανορθώτριες λόγω οτι τις χρησιμοποιεί σαν γέφυρα στο σχηματικό απο ότι είδα...

    123.jpg

    --------------------------------------------------

    κάτι ακόμα.....

    πρόσεξα αυτό το "πηνίο" που από ότι καταλαβαίνω έχει καεί το περίβλημα του από την θερμοκρασία όταν κάηκε η δίοδος... μέτρησα από άκρο σε άκρο και έχει συνέχεια....
    Δεν μπορώ να αναγνωρίσω τι ανταλλακτικό μπορεί να είναι και τι τιμή... στο σχηματικό γράφει οτι είναι το L704 και η τιμή του είναι 1451ΜΜ... και στην λίστα υλικόν γράφει L704 = C.L 100u.H ?!?!?

    Untitled-1.jpg

    ------------------------------------------------------


    προτείνεις κάτι άλλο ??? ή να το μοντάρω και να δώσω τάση??

    ρωτάω γιατί λόγω της υψηλής ψιλοφοβάμαι το λύσε δέσε μέτρα ξαναλύσε...

    περιμένω με αγωνία για να προχωρήσω....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scorpiogr : 15-12-17 στις 00:21

  6. #6
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη,
    το σχηματικό είναι PCB diagram και είναι ένα μικρό κομμάτι του όλου κυκλώματος οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τις διασυνδέσεις των Zener. Παρ' όλα αυτά δεν κατάλαβα αυτό που γράφεις "δεν είναι ανορθώτριες λόγω οτι τις χρησιμοποιεί σαν γέφυρα στο σχηματικό". Τι ακριβώς εννοείς;; Οι γέφυρες είναι ανορθωτικές διατάξεις!! Λίγο σε έχασα εδώ. Το πηνίο είναι τιμής 100μΗ (μicroHenry). Το C.L. νομίζω ότι έχει να κάνει με το case του.

  7. #7

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    12

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα,μ Μανώλη το ίδιο ήθελα να πώ τώρα δεν ξέρω γιατί μου βγήκε έτσι......
    το ξαναδιάβασα και δεν κατάλαβα και εγώ τι έγραφα...... χαχαχαχαχαχα

    σχηματικό , pcb, και λίστα υλικών είναι εδώ.....
    http://goo.gl/iL5GYP (Pages from service manual)

    Η D704 που είναι ή "V09C" και η D705 που είναι ή "V06C" είναι οκ που τις αντικατέστησα με τις 1Ν4005???

    επιπλέον βρήκα και αντικατέστησα και ένα σκασμένο πυκνωτή (10μf /25V NP)...

    Καταγραφή2.JPG

    τυχαίο που και αυτός είναι στο επίμαχο σημείο??

  8. #8
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Ναι νομίζω η 1Ν4005 σε γενικές γραμμές πληροί τα specs αν και η V06C έχει max forward current 1.1A ενώ η 1Ν4005 έχει 1.0Α. Αλλά δε νομίζω να έχεις πρόβλημα.

Παρόμοια Θέματα

  1. [Micro-HiFi] Βοήθεια για hi-fi Philips
    από Michalism στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-22, 13:22
  2. [Οθόνη] Βοήθεια για amstrad gt65 monitor
    από mitsus78 στο forum Οθόνη Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-18, 13:12
  3. Βοήθεια για ανταλλακτικό σε αερόθερμο
    από Nanobot στο forum Θερμαντικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-16, 02:16
  4. Βοήθεια για TV NOKIA 7175
    από Scout Boy στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-09, 13:12
  5. Βοήθεια για επισκευή CD Player
    από pet στο forum Ραδιόφωνο & CD Player
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-06, 09:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας