Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή Speedport Entry 2i + IP καμερες

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΕΧΩ στην κατοχη μου το speedport entry 2i και 4 Ip καμερες.πως θα μπορουσα να τις συνδεσω πανω στο ρουτερ ασυρματα και να μπορω να τις παρακολουθω και εξω απο το εσωτερικο δικτυο;;

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε,
    δεν το έχω κάνει με το συγκεκριμένο μοντέλο αλλά με άλλα μοντέλα και αυτό που συνήθως γίνεται είναι να θέσεις τις κάμερες ώστε να λαμβάνουν ΙΡ μέσω DHCP server που στη προκειμένη περίπτωση είναι ο router σου. Όπως δηλαδή παίρνει ΙΡ το PC σου, το λαπτοπ σου, το smartphone σου μέσα στο σπίτι, έτσι θα πάρουν κι αυτές και θα διασυνδεθούν με το LAN του σπιτιού σου. Τώρα αν θέλεις να τις βλέπεις από άλλο χώρο, μέσω internet οι λύσεις είναι δύο. Είτε σετάροντας το όλο σύστημα σου για dynamic DNS το οποίο σε κάποιες περιπτώσεις έχει ένα σχετικό κόστος στον provider που σου παρέχει το DNS αν και υπάρχουν και κάποιοι που εξακολουθούν να το δίνουν free με κάποια limitations, είτε αν το υποστηρίζουν αυτό οι κάμερες σου (οι περισσότερες πλέον το κάνουν) μέσω σύνδεσης peer-to-peer (P2P). Οδηγίες γι΄αυτά φίλε μου θα βρεις άπλετα στο διαδίκτυο γιατί δεν είναι πολύ εύκολο και δεν έχω δυστυχώς το χρόνο να περιγραφεί η όλη διαδικασία βήμα βήμα από εδώ. Στο Internet όμως θα τις βρεις αυτές τις δυο λύσεις..

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την αμεση απαντηση.
    λογικα στις καμερες 8α βαλω 4 σταθερερς ip με πορτες 8080~8084.

    στο ρουτερ θα κανω
    1)port forwarding τι πορτες
    2)για ddns μιας και οι πιο πολλοι παροχοι χρεωνουν μπορω να χρησιμοποιησω το no-ip?( υπαρχει και στην dropdown λιστα στο ρουτερ.)
    σωστα μεχρι εδω;;
    μετα τι κανω;; πως μπορω να τις δω μεσα απο το κινητο μου μεσω 4g??

  4. #4
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Αναστάση,
    καλά τα λες μέχρι εδώ, όπως επίσης και το no-ip αν δε κάνω λάθος έχουν διατηρησει την υπηρεσία free χωρίς χρέωση. Δες επίσης και το freedns.afraid.org. Και αυτοί είναι τελείως free. Θα σου έλεγα επίσης αν το υποστηρίζουν οι κάμερες σου για να μην μπλέκεις με dns να παίξεις με το πρόγραμμα P2P που δίνει ο κατασκευαστής των καμερών. Έτσι γλιτώνεις από αρκετό setup. Αν το κάνεις έτσι, με το κινητό είναι πολύ απλό. Με το ίδιο Ρ2Ρ πρόγραμμα το εγκαθιστάς στο κινητό σου και βλέπεις τα πάντα. Αν τώρα παίξεις με ddns, τότε θα βλέπεις τις κάμερες σου μέσω του browser του κινητού σου. Αφού θα έχεις σετάρει το dns σου π.χ. anastasis.afraid.org θα πληκτρολογείς αυτή τη διεύθυνση και αυτό θα σε οδηγεί στο περιβάλλον ελέγχου των καμερών αν έχουν γίνει όλα και το registration σωστά. Πάντως αν μπορείς να παίξεις Ρ2Ρ δοκίμασε το για πιο γρήγορο και ασφαλές setup.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Αναστάση,
    καλά τα λες μέχρι εδώ, όπως επίσης και το no-ip αν δε κάνω λάθος έχουν διατηρησει την υπηρεσία free χωρίς χρέωση. Δες επίσης και το freedns.afraid.org. Και αυτοί είναι τελείως free. Θα σου έλεγα επίσης αν το υποστηρίζουν οι κάμερες σου για να μην μπλέκεις με dns να παίξεις με το πρόγραμμα P2P που δίνει ο κατασκευαστής των καμερών. Έτσι γλιτώνεις από αρκετό setup. Αν το κάνεις έτσι, με το κινητό είναι πολύ απλό. Με το ίδιο Ρ2Ρ πρόγραμμα το εγκαθιστάς στο κινητό σου και βλέπεις τα πάντα. Αν τώρα παίξεις με ddns, τότε θα βλέπεις τις κάμερες σου μέσω του browser του κινητού σου. Αφού θα έχεις σετάρει το dns σου π.χ. anastasis.afraid.org θα πληκτρολογείς αυτή τη διεύθυνση και αυτό θα σε οδηγεί στο περιβάλλον ελέγχου των καμερών αν έχουν γίνει όλα και το registration σωστά. Πάντως αν μπορείς να παίξεις Ρ2Ρ δοκίμασε το για πιο γρήγορο και ασφαλές setup.

    ειναι κινεζικες μπιτι δεν δινει p2p προγραμμα νομιζω. απο κατω εχει ενα αυτοκολλητο με xxxx.ipcam.cc (ddns του κατασκευαστη) μπορω να κανω κατι?

  6. #6
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Ψάξτο λίγο γιατί απ΄ότι ξέρω πλέον και πολύ Κινέζοι κατασκευαστές δίνουν Ρ2Ρ υπηρεσία. Σιγουρέψου πρώτα ότι δεν το υποστηρίζει, στην ανάγκη επικοινώνησε με αυτόν που σου τις πούλησε και ρώτησε τον. Αλλιώς θα παίξεις με ddns.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    καμια απαντηση απο ebw.gr την ειχα αγορασει. εχω στειλει και περιμενω απαντηση εδω και 2 μερες. εχω δοκιμασει απρειρες εφαρμογες 2-3 την εβλεπαν τοπικα αλλα δεν μπορουσα να σεταρω τον manufacture ddns, λογω του οτι δεν υπηρχε στις επιλογες τουμενου.
    τωρα μια εφαρμογη που πιστευω μπορει να κανει κατι ειναι η IP Cam Viewer αλλα και παλι δεν ξερω κατα ποσο θα ηταν ευκολο να ρυθμιστει. καποια βοηθεια??

  8. #8
    Το avatar του χρήστη katmadas
    Μέλος
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    345

    Προεπιλογή

    παρολα αυτα πρεπει να γραψεις εστω ενα μοντελο εστω μια φωτογραφια της καμερας μηπως και σε βοηθησει καποιος. ενα λινκ βρε αδερφε.
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΗΡΘΕ!!!!!!

  9. #9
    Το avatar του χρήστη manolo
    Μέλος
    Όνομα
    Μανόλης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Φίλε μου ο Φάνης έχει δίκιο. Εγώ προσωπικά πάντα όταν αγοράζω ένα προϊόν για να το στήσω οπουδήποτε, κοιτάω πάντα την υποστήριξη του κατασκευαστή. Χωρίς αυτήν ό,τι σου πάθει είσαι ξεκρέμαστος και έχεις χάσει τα λεφτά σου. Παρ' όλα αυτά στείλε μας το μοντέλο της κάμερας κάποια specs που ίσως γράφει στα χαρτιά της, στο κουτί της να δούμε αν μπορέσουμε να κάνουμε τίποτα. Αν δεν υποστηρίζει όμως ddns ή Ρ2Ρ σύνδεση δύσκολα τα πράγματα. Επίσης τις προάλες έγραψες το site xxxx.ipcam.cc. Προσπάθησα να μπω αλλά δεν υπάρχει αυτό το site φίλε μου. Αυτό που υπάρχει είναι το ipcam.cc (χωρίς το xxxx) αλλά είναι μόνο κινέζικα!

  10. #10

    Μέλος
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2016
    Περιοχή
    Αμαλιάδα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    https://www.ebw.gr/startech-ip-330
    δεν υπαρχει manual, στα απωλεσθεντα

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας