Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Προεπιλογή Αντικατάσταση μπαταρίας κινέζικου ταμπλετ;;;

    Καλημέρα στην κοινότητα,
    Έχω ένα ταμπλετ μάρκας ginius κατι, το οποίο δεν ανάβει. Το έχω ανοίξει και η μπαταρία μου βγάζει 0 V. Το πρόβλημα μου είναι ότι τον κωδικό της μπαταρίας δεν τον βρίσκω καν στο ιντερνετ πόσο μάλλον για αγορά. Υπάρχει περίπτωση να δουλέψει εαν δοκιμάσω με μπαταρία άλλου τύπου ίδιων χαρακτηριστικών( for the record είναι 3.7v 4000 mAh και το τύπος της HBT 3483105)
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    956

    Προεπιλογή

    Πρέπει να βάλεις μπαταρία ίδιου τύπου (λιθίου) που να έχει τα ίδια εσωτερικά κυκλώματα προστασίας.
    Υποθέτω (επαναλαμβάνω είναι υπόθεση αυτό που αναφέρω) αυτές οι μπαταρίες των τάμπλετς θα είναι πολύ όμοιες αν όχι πανομοιότυπες και το μόνο που θα αλλάζει πρέπει να είναι το μέγεθος και η χωρητικότητά τους.
    Οπότε αν βάλεις μια παρόμοια, άλλου τάμπλετ δηλαδή, πολύ πιθανόν να δουλεύει κανονικά.

    Βάλε μια φορτισμένη λιθίου και ξεκίνησέ το χωρίς να συνδέσεις το φορτιστή.
    Λογικά πρέπει να ξεκινάει.

    Επειδή όμως υπάρχει πάντα ο κίνδυνος έκρηξης (στη διάρκεια της φόρτισης) με τις μπαταρίες λιθίου μην δοκιμάσεις να φορτίσεις την μπαταρία αυτή πάνω στο τάμπλετ.
    You only live twice.

  3. #3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να βάλεις μπαταρία ίδιου τύπου (λιθίου) που να έχει τα ίδια εσωτερικά κυκλώματα προστασίας.
    Υποθέτω (επαναλαμβάνω είναι υπόθεση αυτό που αναφέρω) αυτές οι μπαταρίες των τάμπλετς θα είναι πολύ όμοιες αν όχι πανομοιότυπες και το μόνο που θα αλλάζει πρέπει να είναι το μέγεθος και η χωρητικότητά τους.
    Οπότε αν βάλεις μια παρόμοια, άλλου τάμπλετ δηλαδή, πολύ πιθανόν να δουλεύει κανονικά.

    Βάλε μια φορτισμένη λιθίου και ξεκίνησέ το χωρίς να συνδέσεις το φορτιστή.
    Λογικά πρέπει να ξεκινάει.

    Επειδή όμως υπάρχει πάντα ο κίνδυνος έκρηξης (στη διάρκεια της φόρτισης) με τις μπαταρίες λιθίου μην δοκιμάσεις να φορτίσεις την μπαταρία αυτή πάνω στο τάμπλετ.
    ΕΕΕ το ταμπλετ που έχω η μπαταρία "δεν βγαίνει"είναι κολλητή. Οπότε το να την βαζω βγαζω δεν είναι λύση:P
    Οπότε θα πρέπει να δώσω βάση το p/n της μπαταρίας εεε....Πακέτο.....

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    filam
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    42

    Προεπιλογή

    Είναι πιθανό αν συνδέσεις πανομοιότυπη μπαταρία για tablet όπως π.χ. αυτή (με πατέντα αν δεν μπορείς αλλιώς) να παίξει. Το ότι είναι κολλυμένη νομίζω ότι αν το ζεστάνεις προσεκτικά θα ξεκολήσει ...επειδή έχει πέσει στα χέρια μου παρόποιο tablet συνήθως είναι κολλημένες ή με θερμόκολα,ή διπλή κολλητική ταινία οπότε σιγά σιγά θα σου ξεκολήσει. Πρόσεχε μόνο μην κάνεις ζημιά στην οθόνη αν είναι κολλημένη στην πίσω μεριά της.

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-17, 10:00
  2. [Κινητό Τηλέφωνο] Νεκρα σημεια σε οθονη αφης ταμπλετ
    από nupogodi στο forum Τηλέφωνα & GPS
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-17, 09:55
  3. Μέτρηση χωρητικότητας μπαταρίας
    από ΣΚΛΗΚΟΣ στο forum Ερωτήσεις & Συμβουλές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-17, 14:11
  4. [Φορητός Η/Υ] Απενεργοποίηση μπαταρίας
    από akis63 στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-14, 15:54
  5. Κατσαβίδι μπαταρίας BOCH 10.8V
    από rokasni στο forum Εργαλεία & Όργανα Μέτρησης
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-13, 20:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας