Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    413

    Προεπιλογή

    Ναι ήταν finish! Και άφηνε κάτι άσπρους λεκέδες κυρίως πάνω σε πλαστικά τάπερ! Κι εγω Μορρις έχω παλαιού τύπου

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Στα πλυντήρια πιάτων πάγκου απ’οσο ξέρω χρησιμοποιείται η μισή ταμπλέτα σε κάθε πλύση, επειδή η ολόκληρη είναι για μεγάλα πλυντήρια. Εγώ βάζω μισή για τη έχω MORRIS μικρό και 3 σε 1( απορρυπαντικό, αλάτι, λαμπριτικό) αυτές από το lindl και της finish με οξυγόνο και καθαρίζουν πολύ καλά. Όσο για της fairy χρησιμοποιούσα με το προηγούμενο πλυντήριο που ήταν πάγκου αλλά bosch ολόκληρη και απ’ ότι θυμάμαι έκανε πολύ αφρό.

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    413

    Προεπιλογή

    Ναι οι finish δεν κάνουν καθόλου αφρό κ έτσι πρέπει και μπορεις να τις κόψεις στη μέση Γτ είναι συμπαγής και δεν έχουν υγρό μέσα αλλα οι fairy είναι ταμπλέτα σε μορφή σκόνης και έχει μέσα κ υγρό άρα δε μπορεις να την κόψεις γιατι θα διαλυθεί. Πέρα απο αυτό καθαρίζουν πολύ καλά όμως αλλα κάνουν πολύ αφρό στην πρώτη πλύση και δε ξέρω αν δημιουργήσει τεχνικό πρόβλημα στο πλυντήριο αυτό. Πχ ζορίσμα του μοτέρ και κάψιμο

  4. #14

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    Οι fairy προορίζονται μόνο για μεγάλα πλυντήρια. Σίγουρα πιστεύω κουράζεται με τον αφρό ποσό μάλλον όταν είναι και παλιό πλυντήριο.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    413

    Προεπιλογή

    Λες να κουράζεται το μοτέρ απ τον αφρό ;;

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    98

    Προεπιλογή

    όταν είχα το προηγούμενο πλυντήριο πάγκου της bosch που είναι και πιο μεγάλο από το morris, θυμάμαι ζοριζόταν αρκετά και έκανε θόρυβο με της ταμπλέτες fairy. Τώρα που έχω Morris παλιού τύπου δεν θα της αγόραζα ή δεν της έχω για πρώτη επιλογή επειδή είναι πολύ για μια πλύση και με τα ιδία λεφτά περίπου πέρνω της finish είναι οι καλύτερες και σπάζονται στην μέση έτσι ώστε να έχω παραπάνω πλυσίματα.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    413

    Προεπιλογή

    Ας μας πουν οι ειδικοί εδω μέσα εάν ζορίζεται το μοτέρ η όχι

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Να επαναφέρω αυτό το παλιο θέμα. Ισχύει ότι οι fairy κάνουν ακόμη αρκετό αφρό στα παγκου και αν δεν έχεις αρκετά λερωμένα σκεύη να αντιδράσουν με το απορρυπαντικό ίσως βγάλει λίγο αφρό απέξω. Πως είναι δυνατόν να μην έχουν μελετησει τόσο μεγάλες εταιρίες αυτό το πραμα?
    Οι finish γιατί δουλεύουν χωρίς αφρό στα παγκου και στα μεγαλα ταυτόχρονα ?
    Πως γίνεται να υπάρχει διαχωρισμός μεγάλων και πάγκου και να μην αναφέρεται πουθενά ούτε από το κατασκευαστή του πλυντηρίου αλλά ούτε των απορρυπαντικών?

    Είναι κάτι τόσο βασικό οι αντιαφριστικες ιδιότητες των απορρυπαντικών αυτων γιατί όλη η πλύση στηρίζεται στον δυνατό ψεκασμό του νερού προς τα πιάτα. Ο αφρός δεν ψεκάζεται και η αντλία πλύσης είναι σαν να λειτουργεί χωρίς φορτίο στον αέρα αφού ρουφάει αφρό αντί για νερό για αυτό και κάνει αυτό το μουγκρητό.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Giannos88 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (20-01-24)

  10. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Σώτος
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    413

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giannos88 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να επαναφέρω αυτό το παλιο θέμα. Ισχύει ότι οι fairy κάνουν ακόμη αρκετό αφρό στα παγκου και αν δεν έχεις αρκετά λερωμένα σκεύη να αντιδράσουν με το απορρυπαντικό ίσως βγάλει λίγο αφρό απέξω. Πως είναι δυνατόν να μην έχουν μελετησει τόσο μεγάλες εταιρίες αυτό το πραμα?
    Οι finish γιατί δουλεύουν χωρίς αφρό στα παγκου και στα μεγαλα ταυτόχρονα ?
    Πως γίνεται να υπάρχει διαχωρισμός μεγάλων και πάγκου και να μην αναφέρεται πουθενά ούτε από το κατασκευαστή του πλυντηρίου αλλά ούτε των απορρυπαντικών?

    Είναι κάτι τόσο βασικό οι αντιαφριστικες ιδιότητες των απορρυπαντικών αυτων γιατί όλη η πλύση στηρίζεται στον δυνατό ψεκασμό του νερού προς τα πιάτα. Ο αφρός δεν ψεκάζεται και η αντλία πλύσης είναι σαν να λειτουργεί χωρίς φορτίο στον αέρα αφού ρουφάει αφρό αντί για νερό για αυτό και κάνει αυτό το μουγκρητό.
    Πολύ σωστά τα λες ! Πως γινεται ο κατασκευαστής να μην λάμβανει υπόψην του ολα αυτά .. εγώ πάντως νομιζω ότι οι ταμπλέτες είναι για μικρά μεγάλα πλθντηρια , ειδαλως θα αναφερόταν απ τον κατασκευαστή .
    Δεν ξέρω πως έχει βγει αυτό

  11. #20
    Το avatar του χρήστη klik
    Μέλος
    Όνομα
    N/A
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    1.164

    Προεπιλογή

    Fairy ultra και platinum βαζω σε παγκου που δουλευει σχεδον καθημερινά χωρις να εχω συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα.

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον klik για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (29-03-24)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας