Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11
  1. #1

    Προεπιλογή JVC AMPLIFIER Αναγνώριση Μετασχηματιστή

    Καλησπέρα στην κοινότητα,
    2018-12-17 13.08.06.jpg

    2019-02-03 21.34.05.jpg
    Οι παραπάνω φωτο είναι από έναν ενισχυτή ενός φίλου ο οποίος δεν ανάβει.
    Ο λόγος. Έχει καεί το πρωτεύον το απεικονιζόμενου μετασχηματιστή (βγάζει ανοιχτό κύκλωμα στον αέρα)
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να τον αναγνωρίσω καθώς είναι λίγο δύσκολο να τον μετρήσω αυτή την στιγμή Το part number δεν βοήθησε ιδιάιτερα. Πιστεύω έιναι 220 σε 12 καθώς το ρελέ πχ δίπλα είναι 12vdc, απλά είπα να ρωτήσω και τους πιο ειδικούς.
    Και η κυριότερη ερώτηση που θα μπορούσα να βρω στην αθήνα-πειραιά??

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

    Φιλικά
    Μιχάλης

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Παίζει να έχει εσωτερικά κάτω από την μόνωση, θερμική ασφάλεια και να έχει καεί.. Αξίζει να κάνεις μια προσπαθεια πιστεύω να τον σκαλισεις

    Sent from my FIG-LX1 using Tapatalk

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Αυτός ο μ/τ είναι για το τροφοδοτικό standby.
    Πέρα από αυτό που σωστά έγραψε ο Μιχάλης παραπάνω.
    Πιθανότατα η τάση του δευτερεύοντος του μ/τ, βάσει της τάσης του ρελέ (12V όπως αναφέρεις),θα πρέπει να είναι γύρω στα 10-11V .
    Δεν μπορούμε όμως να καταλάβουμε 100%, αν ο μ/τ έχει ένα μόνο δευτερεύων τύλιγμα ή δυο ή με μεσαία λήψη κ.ο.κ. , (οπότε στην περίπτωση που δεν έχει μόνο ένα δευτερεύων τύλιγμα , θα παρέχει και άλλες τάσεις τροφοδοσίας).
    Αν έχει μόνο μια τάση στο δευτερεύων, τότε λογικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και μ/τ του εμπορίου με αντίστοιχα χαρακτηριστικά.
    Γράψε το μοντέλο του ενισχυτή και ανέβασε μια καθαρή φωτογραφία, με την πλακέτα από την μεριά των κολλήσεων.

  4. #4

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    Ο ενισχυτής είναι ο jvc ax-r450.
    Η φωτό της πλακέτας από κάτω. Η ασφάλεια να υποθέσω θα είναι πίσω από την μόνωση εε. Αν είναι θα την ανοίξω δεν χάνω και κάτι.
    2019-03-09 07.59.23.jpg
    Ο μετασχηματιστής δεν έχει μεσαία λήψη. Τα άλλα ποδαράκια είναι απλά για στερέωση.
    Το θέμα μου είναι όμως ότι από την στιγμή που δεν βρίσκω χαρακτηριστικά τι παίρνω
    Από θέμα ρεύμα να είναι 1-2Α για να είμαι καλυμμένος;
    Που μπορώ να βρω μετασχηματιστές για pcb? Σε μαγαζιά που παίρνω συνήθως έχω βρει μόνο του κλασικούς με τις επαφές για καλώδια.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Φιλικά,
    Μιχάλης

  5. #5
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kontras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Ο ενισχυτής είναι ο jvc ax-r450.
    Η φωτό της πλακέτας από κάτω. Η ασφάλεια να υποθέσω θα είναι πίσω από την μόνωση εε. Αν είναι θα την ανοίξω δεν χάνω και κάτι.
    2019-03-09 07.59.23.jpg
    Ο μετασχηματιστής δεν έχει μεσαία λήψη. Τα άλλα ποδαράκια είναι απλά για στερέωση.
    Το θέμα μου είναι όμως ότι από την στιγμή που δεν βρίσκω χαρακτηριστικά τι παίρνω
    Από θέμα ρεύμα να είναι 1-2Α για να είμαι καλυμμένος;
    Που μπορώ να βρω μετασχηματιστές για pcb? Σε μαγαζιά που παίρνω συνήθως έχω βρει μόνο του κλασικούς με τις επαφές για καλώδια.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Φιλικά,
    Μιχάλης
    Θα ρωτήσεις σε καταστήματα ηλεκτρονικών στην περιοχή που μένεις για πακτωμένους Μ/Σ για τυπωμένο. Ομως για τυπωμένο στα 2 Αμπέρ είναι λίγο δύσκολο να βρεις Οχι ότι δεν υπάρχουν αλλά λίγο δύσκολο ίσως να τον παραγγείλεις.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  6. #6

    Προεπιλογή

    To 2A το είπα περισσότερο για να είμαι εγώ καλυμμένος, δεν ήξερα . Τώρα είδα λίγο στο νετ σε τι ρεύματα παίζουν. Πόσα VA να έπαιρνα στο περίπου; Υπάρχει κάποιος τρόπος να το υπολογίσω έστω και στο περίπου από τον παλιό; Το πηνιόσυρμα είναι ψιλό αλλά μόνο αυτό έχω σαν ένδειξη.
    Μία φωτό του μετασχηματιστή.
    2019-03-09 09.22.03.jpg
    Η θερμική ασφάλεια εάν υπάρχει που μπορεί να είναι;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kontras : 09-03-19 στις 09:25

  7. #7
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.127

    Προεπιλογή

    Κατ αρχήν με βάση το μέγεθος περίπου στα 2 αμπέρ πρέπει να αναζητήσεις. Οσον αφορά το θερμικό , ξετυλίγεις την πράσινη ταινία και θα το βρεις ξαπλωμένο πάνω στο τύλιγμα. Μακάρι να είσαι τυχερός, έχω σώσει πολλούς μετασχηματιστές με αυτόν τον τρόπο.
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Σήφης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.378

    Προεπιλογή

    Για το ενδεχόμενο που δεν μπορέσεις να βγάλεις άκρη, σχετικά με την θερμική ασφάλεια, που προτείνουν ο Δημήτρης και Μιχάλης.
    Ο μ/τ όπως σωστά έγραψες έχει ένα δευτερεύων τύλιγμα, λογικά η τάση του είναι 10-12V (και 12V να βάλεις θα λειτουργήσει, επειδή, πέρα από την τάση του ρελέ, οι υπόλοιπες τάσεις σταθεροποιούνται με αντίστοιχα κυκλώματα, όμως καλού - κακού επαλήθευσε το).
    Το σχέδιο της πλακέτας standby πρέπει να είναι αυτό :
    jvc standby psu 2.jpg

    Αν τώρα χρειαστεί να αγοράσεις καινούργιο μ/τ, βάσει του μεγέθους του παλιού θα μπορούν,σε κάποιο κατάστημα ηλεκτρονικών, να σου δώσουν αντίστοιχο μ/τ όσο αφορά τα αμπέρ( αν σαν όγκος , χωράει να μπει μ/τ στα 2Α , τότε βάλε τον άφοβα , δεν έχει νόημα να το ψάχνεις περισσότερο).

  9. #9
    Το avatar του χρήστη gep58
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Αφού τον έχεις μπροστά σου τον μ/στή μέτρα με ωμόμετρο στις ακίδες 2 και 4. Αν βρεις κάπου στο ~1 kΩ το τύλιγμα είναι εντάξει. Βραχυκυκλώνεις στο τυπωμένο τις ακίδες 1 με 2 και είναι οκ.

    2019-03-09 09.22.03.jpg
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  10. #10

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,
    Καλή Σαρακοστή,
    Ο μετασχηματιστής έχει ανοιχτό κύκλωμα στο τύλιγμα είναι καμένος. Τον άνοιξα ( ή μαλλον του έβγαλα τα μάτια )
    αλλά δυστυχώς δεν βρήκα ασφάλεια (όχι ότι είχα σημασία από την στιγμή που του έβγαλα τα μάτια )
    Θα αρχίσω τα τηλέφωνα από αύριο να δω που θα μπορούσα να βρω μετασχηματιστή.
    Ezizu εάν επιτρέπετε που βρήκες το σχέδιο. Γιατί έψαξα για service manual Και δεν βρήκα τίποτα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Τηλεόραση Sony] Εύρεση μοντέλου μετασχηματιστή υψηλής
    από eebabs2000 στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-14, 20:37
  2. Τι μετασχηματιστή να πάρω
    από duomax03 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 14:31
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-11, 17:28
  4. πρόβλημα με μετασχηματιστή
    από makoulis στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-10, 02:11
  5. Πρόβλημα με μετασχηματιστή
    από pavlos77 στο forum UPS & Πηγές Τροφοδοσίας
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-10, 18:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας