Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22
  1. #1
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή Πρόβλημα με AIWA XR-M56EZ HiFi.

    Καλησπέρα σας. Έχω ένα AIWA XR-M56EZ το οποίο όπως τοποθετήθηκε άνοιξε μια φορά και δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά. Ήρθε η ώρα του(μετά από αρκετά χρόνια) να χρησιμοποιηθεί όμως και στο άνοιγμα του δούλεψε κανονικά χωρίς κάποιο πρόβλημα. Την επόμενη μέρα παρουσίασε αυτό που θα δείτε και στο βίντεο παρακάτω:

    https://streamable.com/wafwv

    Ακόμη και με αυτό το πρόβλημα μετά από λίγη ώρα ανοίγει και παίζει κανονικά.
    Άνοιξα την συσκευή και δεν φαίνεται κάποιο πρόβλημα, έβγαλα και την ψύκτρα των τρανζίστορ και από κάτω έχει 4 πυκνωτές(2χ 25v 2200μF, 1χ 35v 2200μF και 1χ 35v 3300μF 85°C όλοι) στις παρακάτω φωτογραφίες είναι η πλακέτα.

    IMG_20170913_170710.jpgIMG_20170913_170739.jpg

    Και εδώ η τετράδα με τους πυκνωτές όπου φαίνεται και δεξιά και αριστερά τους κάτι. Μοιάζει περισσότερο με κόλλα και όχι με υγρό τους.

    IMG_20170913_170722.jpg

    Τι άλλο προτείνεται να δω ώστε να βρούμε το πρόβλημα; Στην πίσω μεριά της πλακέτας δεν υπάρχει ούτε κάποιο λέρωμα-μαύρισμα ούτε ψυχρές κολλήσεις. Σε περίπτωση που προτείνετε αλλαγή της 4αδας να αγοράσω πάλι 85°C ή να πάρω 105°C;

  2. #2
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Μιας και ακόμη κάποιος δεν έδωσε κάποια ιδέα για το πρόβλημα και που αλλού να κοιτάξουμε έκανα αλλαγή στην 4άδα και το πρόβλημα παραμένει το ίδιο. Επειδή αυτό που κάνει είναι να παίρνει ρεύμα για λίγο και να σταματάει όπως και πριν σκέφτηκα για το ρελέ του τροφοδοτικού μήπως δεν κρατάει το κύκλωμα κλειστό ώστε να δουλέψει το στερεοφωνικό. Το σκέφτηκα αυτό γιατί παίρνει για λίγο ρεύμα ακούω το τσακ από το ρελέ και ξανά τσακ που κλείνει και το ίδιο κάθε φορά που πατάω το κουμπί για να το ανοίξω. Το ρελέ γράφει πάνω SDT-S-112LMR και κάνοντας μία αναζήτηση στο google δεν βρήκα κάτι με αυτό. Τι προτείνετε τώρα?

  3. #3

  4. #4
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Karny Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ebay από Κίνα βρήκα και εγώ μετά που έγραψα εδώ αλλά μήπως βρούμε κάτι από Ελλάδα ή να προτείνει κάποιος κάτι να κοιτάξω ώστε να βρούμε το πρόβλημα.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη johnnyb
    Μέλος
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Το ρελε μπορείς να το βγάλεις και να το δοκιμάσεις με 12vdc αν είναι εντάξει.

  6. #6
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.561

    Προεπιλογή

    Κάτι μου λέει οτι δεν είναι το ρελέ το πρόβλημα... στα ρελέ ή κολλάνε ή καίγονται οι επαφές, ή καίγεται το πηνίο. Η συμπεριφορά που περιγάφεται εδώ με πάει περισσότερο σε θέμα στην οδήγηση, είτε γιατί μπάινει κάποια προστασία, είτε γιατί υπάρχει βλάβη στο κύκλωμα διέγερσης.

  7. #7
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Οταν το βαζεις μπροστα ακουγεται ενας βομβος και μετα οταν κλεινει ακουγεται ενα τακ τακ αρκετα δυνατο απο τα ηχεια.
    Εγω βλεπω απο αυτα οτι για καποιο λογο σου βγαζει συνεχη ταση στην εξοδο ο ενισχυτης την οποια ανιχνευει η προστασια και κλεινει.
    Αν μπορεις αποσυνδεσε το τελικο σταδιο να δεις οτι μαλλον θα σταματησει να κλεινει.

    Την στιγμη που το ανοιγεις βαλε ενα πολυμετρο στα DC V παραλληλα με την εξοδο και δες τι βγαζει εκει..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι μου λέει οτι δεν είναι το ρελέ το πρόβλημα... στα ρελέ ή κολλάνε ή καίγονται οι επαφές, ή καίγεται το πηνίο. Η συμπεριφορά που περιγάφεται εδώ με πάει περισσότερο σε θέμα στην οδήγηση, είτε γιατί μπάινει κάποια προστασία, είτε γιατί υπάρχει βλάβη στο κύκλωμα διέγερσης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν το βαζεις μπροστα ακουγεται ενας βομβος και μετα οταν κλεινει ακουγεται ενα τακ τακ αρκετα δυνατο απο τα ηχεια.
    Εγω βλεπω απο αυτα οτι για καποιο λογο σου βγαζει συνεχη ταση στην εξοδο ο ενισχυτης την οποια ανιχνευει η προστασια και κλεινει.
    Αν μπορεις αποσυνδεσε το τελικο σταδιο να δεις οτι μαλλον θα σταματησει να κλεινει.

    Την στιγμη που το ανοιγεις βαλε ενα πολυμετρο στα DC V παραλληλα με την εξοδο και δες τι βγαζει εκει..
    Δοκίμασα μόλις με το πολύμετρο παράλληλα στην έξοδο του ηχείου. Όταν είναι απλά στην πρίζα και παίζει στην οθόνη του στερεοφωνικού το demo μου δίνει -0.26v. Στο πάτημα του κουμπιού για να ανοίξει και μέχρι να σβήνει στα δευτερόλεπτα που κρατάει παίρνω ένδειξη με μεταβολές σταδιακά ανεβαίνει μαξ στα περίπου 9.5v και σταδιακά πέφτει και μόλις κλείσει πάλι μένει -0.26v. Επειδή τα ηχεία του έχουν ενσωματωμένογούφερ το οποίο έχει ξεχωριστό καλώδιο που συνδέετε στο στερεοφωνικό, στην έξοδο του γούφερ όταν είναι στο demo μου δίνει -0.01v και στο πάτημα για να ανοίξει μου δίνει χωρίς καμία μεταβολή 0.0v

    @JOUN Όταν λες να αποσυνδέσω το τελικό στάδιο, τι ακριβώς εννοείς να βγάλω; Τα θηλυκά βύσματα που κουμπώνουν τα ηχεία πάνω στην πλακέτα;

  9. #9
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Οποτε σιγουρα εχει προβλημα η εξοδος σου..Μην συνεχισεις με τα ηχεια συνδεμενα γιατι ειναι πολυ πιθανο να τα καψεις.
    Οταν λεω αποσυνδεση του τελικου σταδιου εννοω να μην περνουν ταση τα τρανζιστορ της εξοδου του ενισχυτη.
    Βλεπω ομως οτι εχει μια πλακετα ολη κι ολη οποτε πρεπει να ψαξεις την πλακετα και να δεις πως θα γινει αυτο.
    Εκει γυρω στα τρανζιστορ δες ποιες γραμμες συνδεονται με τους μεγαλους πυκνωτες,καπου εκει ειναι..
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  10. #10
    Το avatar του χρήστη GiannisSma
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Γιαννιτσά
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε σιγουρα εχει προβλημα η εξοδος σου..Μην συνεχισεις με τα ηχεια συνδεμενα γιατι ειναι πολυ πιθανο να τα καψεις.
    Οταν λεω αποσυνδεση του τελικου σταδιου εννοω να μην περνουν ταση τα τρανζιστορ της εξοδου του ενισχυτη.
    Βλεπω ομως οτι εχει μια πλακετα ολη κι ολη οποτε πρεπει να ψαξεις την πλακετα και να δεις πως θα γινει αυτο.
    Εκει γυρω στα τρανζιστορ δες ποιες γραμμες συνδεονται με τους μεγαλους πυκνωτες,καπου εκει ειναι..
    Δεν τα έχω συνδεμένα πάνω τα ηχεία τώρα γιατί το έχω γυμνό το στερεοφωνικό μπας και βρούμε τι γίνεται. Οπότε να βγάλω τα τρανζιστορ που βλέπω ότι καταλήγουν στους μεγάλους πυκνωτές και να δοκιμάσω να δω αν παίρνει ρεύμα σταθερά και μένει αναμμένο; Σε περίπτωση που δεν κλείνει πάλι και κρατάει σταθερά πάμε για αλλαγή των τρανζιστορ;

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Micro-HiFi] LG LX-221d mini HiFi
    από avgoustisp στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-17, 15:11
  2. [Video] AIWA g700 πρόβλημα
    από apavlidis στο forum DVD/BD Player & Video
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-16, 18:47
  3. [HiFi] προβλημα με hifi sony
    από nickbaz στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-15, 09:36
  4. Πρόβλημα με Aiwa vx-t1420ker
    από telisgh στο forum Τηλεόραση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-11, 08:22
  5. Πρόβλημα με AIWA NSX-V70
    από Edison στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-07, 09:44

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας