Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15
  1. #1
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή Δεν κατεβάζει ζεστό νερό ο ηλιακός

    Παιδιά καλησπέρα. Στο πατρικό μου στην επαρχία οι δικοί μου αντιμετωπίζουν ένα περίεργο πρόβλημα. Ο ηλιακός δεν κατεβάζει ζεστό νερό σε καμία βρύση του σπιτιού. Οι δικοί μου μου μη γνωρίζοντας τη λειτουργία του ηλιακού, και νομίζοντας ότι δεν κάνει δουλειά, άναψαν και την αντίσταση φυσικά χωρίς αποτέλεσμα. Σε τι μπορεί να οφείλεται αυτό ???

  2. #2
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Εννοείς "δεν κατεβάζει ζεστό νερό" δηλ. το νερό έρχεται κρύο, ή "δεν κατεβάζει ζεστό νερό" δηλ. δεν έρχεται καθόλου νερό;
    Στη δεύτερη περίπτωση- που μάλλον αυτό εννοείς, φαντάζομαι: Είναι σκληρό το νερό ή /και με χώματα κλπ; Είναι κάμποσα χρόνια ο ηλιακός; Αν ναι στα προγηγούμενα, μάλλον έχει βουλώσει από άλατα και λάσπη.

  3. #3
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Συγνώμη, έχεις δίκιο, έπρεπε να διευκρινίσω. Δεν κατεβάζει ζεστό νερό. Κατεβάζει μόνο κρύο. Κατά τα άλλα δυστυχώς δεν μπορώ να σου δώσω άλλες πληροφορίες. Δεν γνωρίζω την παλαιότητα του ηλιακού. Το δεν νερό της περιοχής οι δικοί μου δεν το πίνουν, οπότε μιλάμε μάλλον για νερό αυξημένης σκληρότητας ...

  4. #4
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Αρα έχεις πιθανότατα δύο ανεξάρτητες βλάβες, μία της λειτουργίας ως ηλιακού, και μία της λειτουργίας της αντίστασης.

    Οσον αφορά το πρώτο: το σπίτι κατοικείται μόνιμα;
    Αν ναι, η εμφάνιση της δυσλειτουργίας έγινε από τη μία μέρα στην άλλη, ή μειωνόταν η απόδοση σταδιακά σε βάθος χρόνου;
    Αν όχι, ίσως έχει χάσει το υγρό του κλειστού κυκλώματος, είτε αό πάγωμα, είτε από υπερθέρμανση.
    Σε κάθε περίπτωση, ξεκινάςμε οπτικό έλεγχο και έλεγχο στάθμης υγρών αν δεν υπάρχει μεφανές πρόβλημα εξωτερικά.

    Οσον αφορά το δεύτερο, υποθέτοντας ότι η αντίσταση χρησιμοποείται σπάνια, πολλά θα μπορούσαν να έχουν συμβεί από την τελευταία φορά. Θα ξεκίναγα ελέγχοντας τη θερμική ασφάλεια του θερμοστάτη, και στη συνέχεια αν έχρεται ρεύμα στα άκρα της αντίστασης (προσοχή, φάση ΚΑΙ ουδέτερος, δοκιμή με πολύμετρο ή λάμπα - το να ανάψει το δοκιμαστκό στη φάση δεν αρκεί!). Αν η αντίσταση πάιρνει ρεύμα και δεν θερμαίνει λογικά έχει καεί, αν δεν παίρνει ρεύμα ελέγχεται ο θερμοστάτης και μετά όλη η εγκατάσταση προς τα πίσω.

  5. #5
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Το σπίτι κατοικείται μόνιμα. Από εκεί και πέρα, αυτό μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απ' ότι ξέρω το σύμπτωμα συνέβη από τη μια στιγμή στην άλλη (λόγια των γονιών μου). Το Σαββατοκύριακο που τους είχα επισκευτεί, ανέβηκα στην ταράτσα και πιάνοντας τους σωλήνες του ηλιακού (μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου) νομίζω ότι κάποια σωλήνα ήταν ζεστή. Μπορεί βέβαια να μην ήταν τόσο ζεστή ώστε να γίνει αισθητή αυτή η θερμοκρασία και στο νερό.

  6. #6

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    898

    Προεπιλογή

    απο τα λεγομενα σου βλεπω οτι δεν γνωριζεις πολλα απο υδραυλικα. μημπως να καλουσες καποιον ειδικο και με καποια μικρη χρεωση να αποκαθιστουσε το προβλημα?

  7. #7
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι κατοικείται μόνιμα. Από εκεί και πέρα, αυτό μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απ' ότι ξέρω το σύμπτωμα συνέβη από τη μια στιγμή στην άλλη (λόγια των γονιών μου). Το Σαββατοκύριακο που τους είχα επισκευτεί, ανέβηκα στην ταράτσα και πιάνοντας τους σωλήνες του ηλιακού (μέχρι εκεί φτάνουν οι γνώσεις μου) νομίζω ότι κάποια σωλήνα ήταν ζεστή. Μπορεί βέβαια να μην ήταν τόσο ζεστή ώστε να γίνει αισθητή αυτή η θερμοκρασία και στο νερό.
    Αυτό για να το αξιολογήσουμε πρέπει να διευκρινίσουμε το "ζεστή" (μπορούσες να την κρατήσεις ή σε έκαιγε; ), τη θερμοκρασία του νερού στο καζάνι εκείνη την ώρα (λογικά χαμηλή), τί ώρα ήταν (πόσες ώρες ηλιοφάνεια είχαν προηγηθεί)... σε κάθε περίπτωση, δύσκολο να βγει άκρη χωρίς αυτοψία και με ελλειπή δεδομένα. Αν θέλεις να συνεχίσεις μόνος σου (αν και προσωπικά συμφωνώ με τη συμβουλή του Χρήστου παραπάνω), το επόμενο βήμα είναι να ελέγξεις τη στάθμη του υγρού στο κλειστό κύκλωμα (νωρίς το πρωί για να είναι σίγουρα κρύο, μην πάθεις κανένα ατύχημα).

  8. #8

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.318

    Προεπιλογή

    Μήπως υπάρχουν 2 μποιλερ ? π.χ. 1 του ηλιακού και 1 του λέβητα? (με κάποια τελευταία παρέμβαση τεχνικού που να σας είπε π.χ. τον τάδε λέβητα τον χειμώνα να τον έχετε ανοικτό και του ηλιακού κλειστό και το αντίστροφο για καλοκαίρι?) (από συμβάν ντοκουμέντο σε μια οικία με τα ίδια συμπτώματα)

  9. #9
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.563

    Προεπιλογή

    Πέτρο, αν συμβαίνει αυτό, θα έρθω να μου πεις τον καφέ!

  10. #10
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τα λεγομενα σου βλεπω οτι δεν γνωριζεις πολλα απο υδραυλικα. μημπως να καλουσες καποιον ειδικο και με καποια μικρη χρεωση να αποκαθιστουσε το προβλημα?
    Για την ακρίβεια δεν έχω ιδέα. Πάντως ούτω ή άλλως θα κληθεί τεχνικός γι αυτό, απλά ρώτησα μήπως ήταν κάτι στάνταρ, και μου λυνόταν η εύλογη (θεωρώ) απορία.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό για να το αξιολογήσουμε πρέπει να διευκρινίσουμε το "ζεστή" (μπορούσες να την κρατήσεις ή σε έκαιγε; ), τη θερμοκρασία του νερού στο καζάνι εκείνη την ώρα (λογικά χαμηλή), τί ώρα ήταν (πόσες ώρες ηλιοφάνεια είχαν προηγηθεί)... σε κάθε περίπτωση, δύσκολο να βγει άκρη χωρίς αυτοψία και με ελλειπή δεδομένα. Αν θέλεις να συνεχίσεις μόνος σου (αν και προσωπικά συμφωνώ με τη συμβουλή του Χρήστου παραπάνω), το επόμενο βήμα είναι να ελέγξεις τη στάθμη του υγρού στο κλειστό κύκλωμα (νωρίς το πρωί για να είναι σίγουρα κρύο, μην πάθεις κανένα ατύχημα).
    Καταιγιστικός. Με το "ζεστή" εννοώ ότι μπορούσα άνετα να την κρατήσω. Θερμοκρασία καζανιού άγνωστη (δεν έπιασα εκεί). Ώρα, απογευματινή (ήλιος προς τη δύση του). Κατά τα άλλα, ναι θα ακολουθηθεί η συμβουλή σου (όσο και του Χρήστου παραπάνω).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως υπάρχουν 2 μποιλερ ? π.χ. 1 του ηλιακού και 1 του λέβητα? (με κάποια τελευταία παρέμβαση τεχνικού που να σας είπε π.χ. τον τάδε λέβητα τον χειμώνα να τον έχετε ανοικτό και του ηλιακού κλειστό και το αντίστροφο για καλοκαίρι?) (από συμβάν ντοκουμέντο σε μια οικία με τα ίδια συμπτώματα)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο, αν συμβαίνει αυτό, θα έρθω να μου πεις τον καφέ!
    Να πας . Η αλήθεια είναι ότι είδα κάτι σωλήνες να φεύγουν προς το δωματιάκι του καυστήρα (βρίσκεται κι αυτό στην ταράτσα), χωρίς όμως να γνωρίζω (γιατί δεν τους ακολούθησα μέχρι τέλους, αλλά νομίζω ότι συνδέονται) αν συνδέονται. Επειδή γίνεται όμως πολύ πολύπλοκο (ειδικά εάν σταθώ στα λόγια του Πέτρου), λέω να μην ασχοληθώ άλλο (έστω από περιέργεια - διαστροφή), και να περιμένω τα νέα των δικών μου μετά την επίσκεψη του τεχνικού. Πάντως σας ευχαριστώ όλους όσοι ασχοληθήκατε να μοηυ γράψετε τις απόψεις σας ...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 21:22
  2. [Άλλη] Kelvinator impression series 350 δεν κατεβάζει ψύξη
    από Panoss στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-16, 14:37
  3. [Κλιματιστικό LG] Δεν βγάζει ζεστό αέρα
    από chrisliako στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 08:59
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 17:45
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-12, 22:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας