Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15
  1. #11

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.310

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andyferraristi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πας . Η αλήθεια είναι ότι είδα κάτι σωλήνες να φεύγουν προς το δωματιάκι του καυστήρα ...
    Το διάβασμα του καφέ τον χρεώνω 15 ευρώ την ώρα (προσφορά και μόνο για λίγες μέρες).

    χωρίς όμως να γνωρίζω (γιατί δεν τους ακολούθησα μέχρι τέλους, αλλά νομίζω ότι συνδέονται) αν συνδέονται.
    Ούτε εγώ γνωρίζω από υδραυλικά , αλλά στην περίπτωση που όντως υπάρχει και στον καυστήρα μπόιλερ και συνδέθηκε ο ηλιακός εκεί (έχω την εντύπωση ότι τα συνδέουν παράλληλα? ) .
    Απλός όταν δεν λειτουργεί ο καυστήρας κλείνεις την παροχή (είσοδος κρύου νερού του μπόιλερ καυστήρα ) και ανοίγεις το μπόιλερ του ηλιακού (είσοδος παροχής κρύου νερού του μπόιλερ ηλιακού).
    Αν κατά λάθος έχεις και τα 2 ανοικτά (μποίλερ καυστήρα + μπόιλερ ηλιακού) γινόταν ανάμιξη εξόδου νερού των 2 μπόιλερ (λιγότερη απόδοση ζεστού επειδή ανακατεύονταν/ανάμιξη το ζεστό νερό π.χ. του ηλιακού με το κρύο νερό του καυστήρα ). Έπρεπε να τρέχει η βρύση για περισσότερο χρόνο μέχρι να εμφανιστεί μια δόση μέτριου ζεστού νερού , εξαιτίας της ανάμιξης . Ενώ όταν έχεις ανοικτό μόνο το σωστό μπόιλερ (ανάλογα αν είναι χειμώνας ή καλοκαίρι και από που θέλεις και από ποιο μπόιλερ να έχεις ζεστό νερό , το νερό τότε έρχεται άμεσα ζεστό , επειδή δεν γίνεται ανάμιξη με το κρύο του άλλου μπόιλερ .
    Αν και πραγματικό συμβάν δεν γνωρίζω αν από τεχνικής πλευράς αυτός ο τρόπος σύνδεσης είναι λάθος ή εφικτός και ασφαλές .

  2. #12

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή zesto nero

    Παλιοτερα που ειχα παρομοιο προβλημα το ελυσα συμπληρωνοντας λιγο νερο που ελειπε.
    μου ειχε πει ο υδραυλικος οτι εστω και ενα φλυτζανακι νερο να λειπει, δεν ζεσταινει.....

  3. #13

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Dec 2016
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή

    Παλιοτερα που ειχα παρομοιο προβλημα το ελυσα συμπληρωνοντας λιγο νερο που ελειπε.
    μου ειχε πει ο υδραυλικος οτι εστω και ενα φλυτζανακι νερο να λειπει, δεν ζεσταινει.....

  4. #14

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κλεοπατρα
    Εγγραφή
    Sep 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    χωρίς να είμαι ειδική, συμφωνώ με τα τελευταία σχόλια.

    Κι εμείς στο σπίτι που νοικιάζουμε έχουμε ηλιακό και το πρώτο πράγμα που μας είπε ο σπιτονοικυκύρης είναι οτι αν δεν έρχεται ζεστό νερό, σημαίνει οτι του λείπει νερό και πρέπει να ανέβουμε να το γεμίσουμε. Αυτό συμβαίνει και το κάνουμε περίπου μια φορά το χρόνο.

    Πιθανόν να υπάρχουν κι άλλες πιο πολύπλοκές αιτίες στο πρόβλημά σας, αλλά αυτό είναι το πιο απλό που μπορείτε να τσεκάρετε άμεσα.

  5. #15
    Το avatar του χρήστη andyferraristi
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    674

    Προεπιλογή

    Λοιπόν παιδιά έχω νεότερα. Απ' ότι μου είπαν οι γονείς μου, πήγε υδραυλικός, έλυσε τη μία σωλήνα, ακούστηκε ένα "φσσστ", και αυτό ήταν όλο. Μάλλον κάποια εξαέρωση ????

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 21:22
  2. [Άλλη] Kelvinator impression series 350 δεν κατεβάζει ψύξη
    από Panoss στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-16, 14:37
  3. [Κλιματιστικό LG] Δεν βγάζει ζεστό αέρα
    από chrisliako στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-15, 08:59
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 17:45
  5. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-12, 22:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας