Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19
  1. #11
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου ΟΛΕΣ ΜΑ ΟΛΕΣ οι κλιματιστικες επαγγελματικες μοναδες και τα επαγγελματικα ψυγεια ειναι κατασκευασμενα με κολληση στις σωληνωσεις.απορω πως λες οτι ειναι αναξιοπιστη.
    Μήπως όμως σε αυτή την περίπτωση πλένονται οι σωληνώσεις πριν την τελική σύνδεση στις μονάδες, δυνατότητα που δεν υπάρχει στα σπλιτ; Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, δεν είμαι γνώστης, απλά ρωτάω...

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    νικο, δεν εχω δει Κάτι τέτοιο.άσε που φαντάζει αδυνατο.κατευθειαν ελεγχο για διαρροες κανουν,αλλα και ετσι να μην ειναι,υπαρχει τρόπος να κοληθουν και να γίνει η δουλειά όπως πρέπει.

  3. #13
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Βασίλη, φαντάζομαι ότι το ό,ποιο πρόβλημα θα είναι κατάλοιπα σολντερίνης, ρετσινιού, βόρακα, ή ό,τι τέλος πάντως χρησιμοποιείται με τη σκληρή ή μαλακή, κατά περίπτωση, κόλληση... ή μήπως δεν χρησιμοποιείται τίποτα τέτοιο στις επαγγελματικές εγκαταστάσεις;

  4. #14
    Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.129

    Προεπιλογή

    Παιδιά εγώ πούλαγα στην BSP PITSOS ασημοκόλληση για να κολλάνε τα σωληνάκια που έχουν οι ψυκτικές μονάδες. Δεν τα κόλλαγαν με καλάι.Αυτοί ξέρουν......
    Ατάκα 1η.......Οχι ...Οχι .....Απλά το άνοιξα μήπως έφυγε κανένα καλωδιάκι.
    Ατάκα 2η....... Οχι ... Οχι ....Απλά το άνοιξα μήπως είχε καεί κάποια ασφάλεια.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως όμως σε αυτή την περίπτωση πλένονται οι σωληνώσεις πριν την τελική σύνδεση στις μονάδες, δυνατότητα που δεν υπάρχει στα σπλιτ; Δεν θέλω να κάνω τον έξυπνο, δεν είμαι γνώστης, απλά ρωτάω...
    Στην εργοστασιακή αρχική σύνδεση συγκόλληση δεν έχουν ανάγκη είναι ήδη καθαρές οι σωληνώσεις . Από την χρήση και μετά υπάρχουν κατάλοιπα στο εσωτερικό σωληνώσεων , και αν κολληθούν ξανά κατόπιν υποτίθεται δημιουργεί οξειδώσεις που θα βλάψουν (με μικρές πιθανότητες το κύκλωμα ) .
    Κάτι τέτοιες φοβίες τις επιβεβαιώνει και εδώ
    http://www.soldatos.gr/html/lokring.html (διαβάζοντας από την φωτογραφία που δείχνει την οξυγονοκόλληση και μετά ) .

    Βασίλη, φαντάζομαι ότι το ό,ποιο πρόβλημα θα είναι κατάλοιπα σολντερίνης, ρετσινιού, βόρακα, ή ό,τι τέλος πάντως χρησιμοποιείται με τη σκληρή ή μαλακή, κατά περίπτωση, κόλληση...
    Εάν γίνουν κατάλληλες εκ τον προτέρων εκτονώσεις στις σωλήνες (η μία άκρη να μπαίνει μέσα στην άλλη ) δεν τίθεται τέτοιο θέμα , αλλά από κατάλοιπα εσωτερικά και πιθανές οξειδώσεις μετά την συγκόλληση.

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    5.306

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά εγώ πούλαγα στην BSP PITSOS ασημοκόλληση για να κολλάνε τα σωληνάκια που έχουν οι ψυκτικές μονάδες. Δεν τα κόλλαγαν με καλάι.Αυτοί ξέρουν......
    Και ολίγο βόρακα πάνω στην ασημοκόλληση (αφού προθερμάνουμε ελαφρά την ασημοκόλληση στην φλόγα και την βουτήξουμε στην συνέχεια στον βόρακα ) και κατόπιν η κόλληση για να απλώσει τέλεια . Η φλόγα όσο γίνεται ήπια και όχι δυνατή , και όσο γίνεται γρήγορα. Καλός καθαρισμός τρίψιμο των 2 μερών προς συγκόλληση.

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    και εμένα ήρθε ψυκτικός σε ενα inverter 10ετιας ,ξεχειλωσε την μια σωληνα,οχι χειλακια(την φ10εξωτ.την εκανε φ10εσωτ)εβαλε προσθηκη δυο μετρα που ηθελε τις κολλησε με ασημοκολληση(τις οποιες πριν ειχα κολλήσει εγω με καλαι,χωρις να γνωριζω) και δουλεύει μια πενταετία έτσι.

  8. #18
    Το avatar του χρήστη brasidas12
    Μέλος
    Όνομα
    Μύρωνας
    Εγγραφή
    Dec 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    265

    Προεπιλογή

    αν κανεις εκτόνωση για να μπει η μια σωληνα μεσα στην αλλη και κολλησεις με ασημοκολληση τοτε εισαι κομπλε. αν βαλεις καινουργιες τοτε πρεπει να κανεις εκχείλωση.ολα αυτα πρεπει να εχεις γνωσεις κ τα κατάλληλα εργαλεία.
    οσο για τον φιλο που λεει σαβουρες τα κλιματιστικα του καφουρ, στο σπιτι εχω ενα samsung, ενα panasonic και ενα του καφουρ. αυτο του καφουρ δουλευει τοσα χρονια σαν σκυλι χωρις κανενα προβλημα κ το samsung μου εχει βγαλει την πιστη με τις βλαβες. καθε χρονο κατι βγαζει. θα το βγαλω κ στον καδο της ανακύκλωσης

  9. #19
    Το avatar του χρήστη sotron1
    Μέλος
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται άζωτο για να μην πιάσει μάκα μεσα ;

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. [Κλιματιστικό] Ανεμιστήρας κλιματιστικού
    από dktermi στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-17, 15:29
  2. [Περιφερειακά Η/Υ] Μεταφορά Data/φωτογραφιών από...
    από DimMani στο forum Υπολογιστές & Περιφερειακά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-17, 17:16
  3. [Siemens] Μεταφορά πλυντηρίου Siemens IQ100
    από DimMani στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-16, 19:24
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 10:15
  5. Πλακέτα Κλιματιστικού
    από Νικος Κασωτάκης στο forum Κλιματιστικό
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-11, 13:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας