Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10
  1. #1

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή ψυγειο ΠΙΤΣΟΣ

    Γεια σας! Έχω ένα ψυγείο ΠΙΤΣΟΣ δίπορτο πάνω κατάψυξη κάτω συντήρηση πάνω από 20 χρόνια, no Frost που έπιανε πάγο στο κάτω μέρος της κατάψυξης κ δεν άφηνε να πάει ψύξη στην συντήρηση…. (έπρεπε να το βγάλω από την πρίζα κ να το αφήσω 2 μέρες με ανοιχτή την πόρτα κ μετά να το ξανά βάλω…… Μετά από ΠΟΛΛΟΥΣ μήνες ήρθε ο ψυκτικός μου άλλαξε το αυτόματο χρονομετρητη που είναι για την απόψυξη (στο πίσω μέρος) Το είχα εκτός λειτουργιάς το ψυγείο πάνω από 4 μήνες (βλέπεις ο ψυκτικός με ….κορόιδευε, ξέροντας ότι έχω στο πάνω διαμέρισμα την μητέρα μου κ χρησιμοποιούσα το ψυγείο της ) το έβαλα στην πρίζα κ το μόνο που κάνει είναι μια πολύ πολύ μικρή ψύξη στη κατάψυξη σαν να δουλεύει κάποιο κλιματιστικό (εννοώ για το μέγεθος της ψύξης) κ στην συντήρηση ΤΙΠΟΤΑ. Τι θέλει;;;;; συμπλήρωμα υγρών;;;;;;; να αλλάξω ψυκτικό;;;;; Είναι τα υγρά που θέλει το μοτέρ;;; η τίποτα άλλο;;;;; το έχω στην πρίζα πάνω από 14 ώρες!!!!

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Ειναι πολυ πιθανο λογο οτι δεν δουλευε 4 μηνες να σου εβγαλε διαροη.Αυτο που μπορεις να δεις ειναι αν δουλευει ο ανεμηστηρας.Αν δουλευει οι περισσοτερες πιθανοτητες ειναι στη διαροη.Αν δεν δουλευει εχουμε πολλες πιθανοτητες να δωσουμε λυση.

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Για πιο ανεμιστήρα μου λες;;; αυτό που είναι κάτω στο μοτέρ;;; δουλεύει, κ δουλεύει φυσικά το μοτέρ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. Στην κατάψυξη όπως είπα βγάζει πάρα πολύ λίγο ψύξη ελαφρώς τα τοιχώματα (της κατανύξεως) είναι κρύα. Μέχρι εκεί είναι η ψύξη του. Υγρά θέλει;;;; φυσικά το έχω βγάλει από την πρίζα το ψυγείο. Είναι κρίμα να δουλεύει συνέχεια το μοτέρ δίχως να έχω ψύξ瀦.

  4. #4

    Μέλος
    Όνομα
    Peter
    Εγγραφή
    Jun 2013
    Περιοχή
    attica
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    1kost1 ο tipos θέλει να σου πει για την εσωτερική ανεμιστήρα που είναι μέσα στο κατάψυξη. συνήθως δεν φαίνεται αλλά ακούγετε και υπάρχει ένα φύσημα μέσα στο χώρο του καταψύκτη. όχι το εξωτερικό ανεμιστήρα.

  5. #5

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Ο ανεμιστήρας στην κατάψυξη δεν τον ακούω!!! Ούτε κ αν βάζω το κεφάλι μου μέσα στην κατάψυξη!!

  6. #6
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Δωσε μας το enr η το μοντελο του ψυγειου ωστε να δουμε πιο ειναι.Σε καποια μοντελα ο ανεμηστηρας δουλευει οταν παγωσει το στοιχειο και σε καποια αλλα δουλευει αφου κλησει η πορτα.Αν μπορεις ανεβασε και καμια φωτο του ψυγειου.

  7. #7

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    IMG_20170825_093907_1503644134243.jpg
    η φωτογραφια απο το τυπο του ψυγειο μου..... αυτες τις ημερες το εχω εκτος ρευματος.....

  8. #8
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Εργαλεια,πολυμετρο και βασικες γνωσεις εχεις?Αν ναι μπορουμε να δουμε καποια πραγματα.
    Το μονο που μπορεις να δεις για αρχη ειναι αν παγωνει ολο το στοιχειο μετα απο κανα 2ωρο λειτουργειας ανοιγωντας πρωτα την εσωτερικη πλατη της καταψυξης.Αν την ανοιξεις θα δεις αυτο στοιχειο.jpg,στην φωτο αυτη το στοιχειο δεν ειναι παγωμενο ολο οποτε υπαρχει καποιο προβλημα.Πανω και δεξια του στοιχειου εχει 2 θερμικα,το ενα απο αυτα με τα 2 καλωδια ελεγχει τον ανεμηστηρα και το αλλο με τα 4 καλωδια την αποψυξη.
    Αν υποθεσουμε οτι το στοιχειο σου παγωνει κανονικα και ο ανεμηστηρας δεν δουλευει τοτε δυο οι πιθανες αιτιες
    1-χαλασμενο θερμικο,αυτο με τα 2 καλωδια
    2-χαλασμενος ανεμηστηρας.
    Αφηνω και μια περιπτωση να μην εχει καν τετοιο θερμικο γιατι σε μια σειρα αυτου του μοντελου δεν το βαζανε οποτε σε αυτη την περιπτωση εχεις χαλασμενο ανεμηστηρα.

  9. #9

    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Κατά αρχήν ευχαριστώ θερμά για τις αναλυτικές απαντήσεις…. δυστυχώς πρέπει να έχει σοβαρό πρόβλημα. Βασικές γνώσεις έχω, πολυμερή κ κάποια στοιχειώδη εργαλεία έχω….. Φυσικά από την πρώτη στιγμή «άνοιξα» την κατάψυξη κ ψέκασα με W40 τον ανεμιστήρα άνοιξα την πλάτη της καταψύξεως… ΔΕΝ παγώνει! Υπερβολικά ελάχιστα (ίχνη ψύξεως έχει….) τελείως ξαφνικά χθες είχα φιλικές επισκέψεις κ κάποιος γνωστής ψυκτικών το παιδί μου άλλαξε το φίλτρο κάτω στην σερπαντίνα μου είπε ότι δεν πρεσάρει το μοτέρ!!! Κ η φωνάζω κανονικό ψυκτικό (το παιδί απλά έχει πολλές γνώσεις ψυκτικού κ πιάνουν περισσότερο τα χέρια του από μένα) κ αλλάζεις μοτέρ με δίχως εγγύηση καμία που μπορεί να σου κρατήσει από 6 μήνες μέχρι κ χρόνια ή πας για νέο ψυγείο. Εν το μεταξύ το έχω εντοιχίσει, του έχω βάλει κ στις πόρτες του ξύλο όπως είναι τα ντουλάπια κ……για νέο ψυγείο ανεβαίνει τρομερά το ποσό!!!! Εσείς τις λέτε;;; φυσικά δεν είναι εποχή για ανοίγματα οικονομικά. Έχω την δόση την εφορία, έχω το Εμφια, σε λίγο το χαράτσι…. Δεν είμαι κανένας βιομήχανος η εφοπλιστής!!!!!!

  10. #10
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.462

    Προεπιλογή

    Αν ηταν δικο μου θα το εφτιαχνα χωρις δευτερη σκεψη για το λογο οτι ειναι πολυ πιο αξιοπιστο απο τα καινουργια.Σημασια εχει να ειναι σωστος αυτος που θα κανει την επισκευη.

Παρόμοια Θέματα

  1. πιτσος no forst
    από Ioannis Nikolaou στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-18, 00:07
  2. [¶λλη] ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΠΙΑΤΩΝ ΠΙΤΣΟΣ DIF4305/23
    από giannisro στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-15, 00:53
  3. [Pitsos] Πάγος σε ΠΙΤΣΟΣ ψυγειοκαταψύκτη
    από GiwrgosTH στο forum Ψυγείο
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-14, 03:11
  4. P1KCL360 Ε πιτσος nofrost
    από petroglis στο forum Αναζήτηση Service Manual
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-14, 23:56
  5. Πιτσος Powerjet 3
    από tgi στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-11, 16:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας