Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25
  1. #11
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Βασίλη δεν έχεις άδικο, πιθανόν να ισχύει αυτό που λες για κάποιους λέβητες, αλλά μάλλον όχι για όλους.
    Στη δική μου περίπτωση (Riello απλός) πέρασαν και οι δύο σωλήνες μέσα από την υπάρχουσα καμινάδα για να περάσουν την πλάκα χωρίς νέο ξετρύπημα, και στη συνέχεια βγήκαν έξω λίγο πάνω από την πλάκα. Η εισαγωγή τερμάτισε εκεί, η κανιμάδα όδευσε εξωτερικά πάνω στην παλιά.

  2. #12

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    εριξα εγκυκλοπαιδικα μια ματια σε ενα manual.εχει ομοαξονικη σωληνα εισαγωγη/εξαγωγη και δίνει δυνατοτητα με συστολη να αλλαξει το μέγιστο μηκος της.οποτε σωστα αναφερες μπορει να τρεξει μέσα στην παλια.

  3. #13

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Συνεχίζω στο ίδιο θέμα μιας και οι φίλοι μας στη ΕΔΑ εδέησαν να μας φέρουν το κουτί του μετρητή αερίου τέλη Νοέμβρη (αίτηση Μαΐου).
    Έτσι λοιπόν στο καταχείμωνο εκτός του ότι δεν μπορώ να επιλέξω επιτοίχιο λέβητα 35kw γιατί όλοι είναι "ο καλλίτερος" δυσκολεύομαι και στην επιλογή εγκαταστάτη γιατί εκτός του ότι την έχουν δει "Γιακούμπ" από άποψη αμοιβών έχουμε και τη διαφορά απόψεων ανά μάστορα.
    Οι πιο συνηθισμένες είναι στο ότι άλλοι θέλουν να προσθέσουν "υδραυλικό διαχωριστή" και έξτρα κυκλοφορητή και άλλοι όχι.
    nyannaco τους είπα αυτά που μου έγραψες #5 και μετά η απάντηση ήταν "καλά, εντάξει δεν είναι και υποχρεωτικό". Αφαιρούμε 400 ευρό από την προσφορά.
    Τα φίλτρα που από 80 πάνε στα 180 ευρο να το δεχτούμε γιατί ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Και ερχόμαστε στον χημικό καθαρισμό, όπου θέλω τη γνώμη σας.
    Κάποιος από τους εγκαταστάτες, που δε θυμάμαι ποιος, πρότεινε να γίνει χημικός καθαρισμός και εγώ που μου άρεσε σαν ιδέα ,για να είμαι έτοιμος πήρα τηλέφωνο προφανώς άλλον για να το προχωρήσω. Η αντίδρασή του ήταν τέτοια που με προβλημάτισε. Με λίγα λόγια μου είπε ότι άμα κάνω "χημικό καθαρισμό" σε 1 με 2 χρόνια θα πάρω τα σώματα στο χέρι σε σακούλα.
    Ισχύει λοιπόν αυτό που λέει ; (έχει τη λογική του)
    Βέβαια από την άλλη κυκλοφορούν στην αγορά, υγρά, συσκευές γιαυτή τη δουλειά, όπως κυκλοφορούν όμως και τα κοκορέτσια, τα τσιγάρα τα Ε123 κλπ.

  4. #14
    Το avatar του χρήστη nyannaco
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    1.559

    Προεπιλογή

    Το θεμα του χημικου καθαρισμου δεν το γνωριζω, πρωτη φορα το ακουω. Παντως αυτο που ξερω ειναι οτι εφοσον γινει πλυσιμο της εγκαταστασης (με νερακι) στην αρχη πριν την αρχικη πληρωση (και στην αλλαγη λεβητα ειναι επισης ευκαιρια), οι εγκαταστασεις πανε απροβληματιστα μερικες δεκαετιες.

    Οσο για τον υδραυλικο διαχωριστη, εχει νοημα αν θελεις να πας σε ζωνες με ανεξαρτητους κυκλοφορητες, αν οχι δεν χρειαζεται.

  5. #15

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Φίλε Νίκο σ'ευχαριστώ και τις ευχές μου προκαταβολικά για αύριο.
    Πράγματι υπάρχουν 3 ζώνες αλλά με ηλεκτροβάνες, οπότε επανέρχεται το 400άρι;
    Και για τον χημ. καθαρισμό θα περιμένω, γιατί ένα σύμπτωμα συσσώρευσης λάσπης από ότι ακούω είναι η ανομοιόμορφη θερμοκρασία στα σώματα, πράγμα που δεν συμβαίνει στα δικά μου. Και αυτό (η λάσπη) ίσως να φανεί κατά τη λειτουργία στο φίλτρο που θα μπεί.

  6. #16

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Λοιπόν συνεχίζουμε από εκεί που μείναμε.
    Αγοράστηκε λέβητας (κριτήριο η τιμή του), εγκαταστάθηκε και δουλεύει απροβλημάτιστα επί 20ήμερο. Χωρίς χημικό καθαρισμό κυκλώματος (απλό ξέπλυμα) και εγκατάσταση μαγνητικού φίλτρου. Ανά 3ήμερο βγάζει μια μεγάλη κούπα καφέ με μπόλικο κατακάθι (σκουριά). Ο κυκλοφοριτής καλύπτει άνετα το δίκτυο και πιθανώς καλύτερα από τον παλιό γιατί έχω άμεση και πλήρη θέρμανση των σωμάτων (Ίσως και ιδέα μου. Λένε εξάλλου "καινούριο κοσκινάκι μου...."). Δεν χρειάστηκε μέχρι στιγμής "υδραυλικός διαχωριστής" και οι 3 ζώνες (ηλεκτροβάνες) ελέγχονται με ένα ρελέ ράγας που προστέθηκε στον παλιό πίνακα αυτονομίας.
    Η κατανάλωση πρέπει να είναι γύρω στα 10m3 την ημέρα, όταν κατανάλωνα 7,5 λίτρα πετρέλαιο ημερησίως. (πιστεύω 20-25% οικονομία). Οπότε όλα καλά μέχρι στιγμής.
    Το μόνο που δε μου πάει καλά είναι η ρύθμιση του νερού χρήσης. Έχω κάνει χαλάουα και σκωτσέζικο ντουζ αρκετές φορές μέχρι τώρα.
    Έτσι έρχομαι να ρωτήσω αν υπάρχουν μυστικά ή τιπς για τη ρύθμιση της θερμοκρασίας. Πχ ακούστηκε μία επιλογή στον λέβητα του ΖΝΧ στους 40 βαθμούς, άλλη να μη κλείνεις-χαμηλώνεις καθόλου τη βρύση (δεν κρατιέται η θερμοκρασία του νερού όταν έχεις χαμηλή ροή) και άλλη να γεμίζεις κουβά και με ένα μαστραπά να πλένεσαι.
    Και μία άλλη επιλογή και θέλω τη γνώμη σας είναι η αντικατάσταση της μπαταρίας του λουτρού με μία θερμοστατική (https://www.ebay.co.uk/itm/2-TYPE-Mo....c100009.m1982). Έχει δοκιμάσει κανείς; Λειτουργούν; Σε τι διαφέρουν από τις θερμομικτικές;

  7. #17

    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    161

    Προεπιλογή

    Εδώ και χρόνια έχω θερμοστατική (grohe) γιατί αντιμετώπιζα το ίδιο θέμα. Μόλις χαμήλωνα την ροή, έκοβε το ζεστό και σου ερχόταν ο παγετώνας στο κεφάλι. Έβαλα την θερμοστατική και ησύχασα. Τότε δεν υπήρχε άλλη επιλογή - τώρα μου λένε ότι στα νέα μοντέλα υπάρχει δυνατότητα ρύθμισης της θερμοκρασίας του νερού χρήσης.

    Από το 1998 που έβαλα την grohe, έχω αλλάξει 2 φορές τον μηχανισμό που κάνει την αυτόματη μίξη και άλλες τόσες τον μηχανισμό που ρυθμίζει την ροή του νερού.

  8. #18

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Αγαπητέ Γιώργο, από τα γραφόμενά σου βγάζω το συμπέρασμα ότι αξίζει να ασχοληθώ με τις "θερμοστατικές" και από τη στιγμή που σε ορισμένες από αυτές, οι τιμές τους σήμερα σε σχέση με την Grohe, έχουν μεγάλη διαφορά προς τα κάτω.
    Όσο για τη ρύθμιση της θερμοκρασίας του ΖΝΧ, ναι γίνεται. Μπορείς να τη χαμηλώσεις όσο θέλεις, αλλά έχω την εντύπωση ότι ο εναλλάκτης λειτουργεί όταν ζητάει το δίκτυο μία συγκεκριμένη ποσότητα νερού. Αυτό δε ξέρω αν ρυθμίζεται.
    Δηλαδή δεν μπορείς να ρυθμίσεις χαμηλά τη ροή, "μια κλωστή" που λένε και να διατηρείς ζεστό το σωλήνα όσο σαπουνίζεις το κεφάλι πχ.
    Γιαυτό ορισμένοι προτείνουν ρύθμιση σε ανεκτή θερμοκρασία, αλλά και πάλι ίσως πρέπει να έχεις μεγάλη ροή.

  9. #19

    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    919

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθείς.ποιον λέβητα πήρατε;

  10. #20

    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    242

    Προεπιλογή

    Βασίλη, ναι, να μην ασχοληθώ, αλλά γιατί ; Υπάρχει λύση; Εδώ σκέφτομαι να επαναφέρω το παλιό μπόϊλερ στο δίκτυο. Κάθε μέρα η ώρα του μπάνιου νομίζεις ότι είναι "οντισιόν" για ταινία του Ταρζάν.
    Πάντως και οι "θερμοστατικές" θα μπορούσαν να αποτελούν θέμα που ενδιαφέρει το φόρουμ και όποιον πρόκειται να αντικαταστήσει-εγκαταστήσει μπαταρία (πλεονεκτήματα, μειονεκτήματα, τρόπος λειτουργίας, σχέση τιμής-απόδοσης κλπ).
    Όσο για τον λέβητα, με κριτήριο την τιμή για 35άρη, τον κυκλοφορητής της Wilo, κατασκευή στην Ιταλία, περιορισμένες διαστάσεις και αρκετά ορειχάλκινα τμήματα, επέλεξα τον Sime. (α!!! και κάπου βαρέθηκα να ψάχνω και να συγκρίνω. Και θέμα άνοιξα στο φόρουμ αλλά απάντηση δεν πήρα).

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή επίτοιχου λέβητα αερίου
    από sz1962 στο forum Υπόλοιπα
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-17, 10:11
  2. Αγορά boiler λέβητα
    από goosey στο forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 09:16
  3. [Άλλη] [BLUESKY] BLF 518 δεν κάνει απολύτως τίποτα
    από Glacialman στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-15, 14:16
  4. πλακέτα ελέγχου κλιμα/κου αυτ/του
    από jean στο forum Αυτοκίνητο & Μηχανή
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-13, 23:55
  5. Επιτοίχιο dimmer με τηλεχειρισμό
    από japetus στο forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-13, 01:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας