Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Αντικατάσταση καυστήρα ή αγορά επιτοίχιου λέβητα ή τίποτα;

Μέλος Το avatar του χρήστη nyannaco
    Όνομα
    Νίκος
    Περιοχή
    Χαλάνδρι

Προεπιλογή

Βασίλη δεν έχεις άδικο, πιθανόν να ισχύει αυτό που λες για κάποιους λέβητες, αλλά μάλλον όχι για όλους.
    Στη δική μου περίπτωση (Riello απλός) πέρασαν και οι δύο σωλήνες μέσα από την υπάρχουσα καμινάδα για να περάσουν την πλάκα χωρίς νέο ξετρύπημα, και στη συνέχεια βγήκαν έξω λίγο πάνω από την πλάκα. Η εισαγωγή τερμάτισε εκεί, η κανιμάδα όδευσε εξωτερικά πάνω στην παλιά.

Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Περιοχή
    Κερατσίνι

Προεπιλογή

εριξα εγκυκλοπαιδικα μια ματια σε ενα manual.εχει ομοαξονικη σωληνα εισαγωγη/εξαγωγη και δίνει δυνατοτητα με συστολη να αλλαξει το μέγιστο μηκος της.οποτε σωστα αναφερες μπορει να τρεξει μέσα στην παλια.

Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Συνεχίζω στο ίδιο θέμα μιας και οι φίλοι μας στη ΕΔΑ εδέησαν να μας φέρουν το κουτί του μετρητή αερίου τέλη Νοέμβρη (αίτηση Μαΐου).
    Έτσι λοιπόν στο καταχείμωνο εκτός του ότι δεν μπορώ να επιλέξω επιτοίχιο λέβητα 35kw γιατί όλοι είναι "ο καλλίτερος" δυσκολεύομαι και στην επιλογή εγκαταστάτη γιατί εκτός του ότι την έχουν δει "Γιακούμπ" από άποψη αμοιβών έχουμε και τη διαφορά απόψεων ανά μάστορα.
    Οι πιο συνηθισμένες είναι στο ότι άλλοι θέλουν να προσθέσουν "υδραυλικό διαχωριστή" και έξτρα κυκλοφορητή και άλλοι όχι.
    nyannaco τους είπα αυτά που μου έγραψες #5 και μετά η απάντηση ήταν "καλά, εντάξει δεν είναι και υποχρεωτικό". Αφαιρούμε 400 ευρό από την προσφορά.
    Τα φίλτρα που από 80 πάνε στα 180 ευρο να το δεχτούμε γιατί ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Και ερχόμαστε στον χημικό καθαρισμό, όπου θέλω τη γνώμη σας.
    Κάποιος από τους εγκαταστάτες, που δε θυμάμαι ποιος, πρότεινε να γίνει χημικός καθαρισμός και εγώ που μου άρεσε σαν ιδέα ,για να είμαι έτοιμος πήρα τηλέφωνο προφανώς άλλον για να το προχωρήσω. Η αντίδρασή του ήταν τέτοια που με προβλημάτισε. Με λίγα λόγια μου είπε ότι άμα κάνω "χημικό καθαρισμό" σε 1 με 2 χρόνια θα πάρω τα σώματα στο χέρι σε σακούλα.
    Ισχύει λοιπόν αυτό που λέει ; (έχει τη λογική του)
    Βέβαια από την άλλη κυκλοφορούν στην αγορά, υγρά, συσκευές γιαυτή τη δουλειά, όπως κυκλοφορούν όμως και τα κοκορέτσια, τα τσιγάρα τα Ε123 κλπ.

Μέλος Το avatar του χρήστη nyannaco
    Όνομα
    Νίκος
    Περιοχή
    Χαλάνδρι

Προεπιλογή

Το θεμα του χημικου καθαρισμου δεν το γνωριζω, πρωτη φορα το ακουω. Παντως αυτο που ξερω ειναι οτι εφοσον γινει πλυσιμο της εγκαταστασης (με νερακι) στην αρχη πριν την αρχικη πληρωση (και στην αλλαγη λεβητα ειναι επισης ευκαιρια), οι εγκαταστασεις πανε απροβληματιστα μερικες δεκαετιες.

Οσο για τον υδραυλικο διαχωριστη, εχει νοημα αν θελεις να πας σε ζωνες με ανεξαρτητους κυκλοφορητες, αν οχι δεν χρειαζεται.

Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Προεπιλογή

Φίλε Νίκο σ'ευχαριστώ και τις ευχές μου προκαταβολικά για αύριο.
    Πράγματι υπάρχουν 3 ζώνες αλλά με ηλεκτροβάνες, οπότε επανέρχεται το 400άρι;
    Και για τον χημ. καθαρισμό θα περιμένω, γιατί ένα σύμπτωμα συσσώρευσης λάσπης από ότι ακούω είναι η ανομοιόμορφη θερμοκρασία στα σώματα, πράγμα που δεν συμβαίνει στα δικά μου. Και αυτό (η λάσπη) ίσως να φανεί κατά τη λειτουργία στο φίλτρο που θα μπεί.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-03-17, 09:11
  2. Αγορά boiler λέβητα
    By goosey in forum Υδραυλικά & Θέρμανση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 08:16
  3. [Άλλη] [BLUESKY] BLF 518 δεν κάνει απολύτως τίποτα
    By Glacialman in forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-15, 13:16