Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Αγ.Δημήτριος
    Μηνύματα
    27

    Προεπιλογή Harman kardon hk6200

    Έχω στην κατοχή μου τον παραπάνω ενισχυτή τον οποίο μου τον έδωσαν (ήταν παρατημενος μες στην σκόνη) ο οποίος καίει την ασφάλεια του. Μέτρησα τον μετασχηματιστη εκτός κυκλώματος και ήταν κομπλέ. Μέτρησα τις διοδους για την ανορθωση και ήταν οκ. Μέτρησα και στα άκρα των πυκνωτων στην τροφοδοσία αλλά δεν βρήκα βραχυκυκλωμα. Τίποτα περίεργο δεν είδα στην πλακέτα (φουσκωμενους πυκνωτές καμμένο κανένα εξάρτημα κλπ.) τι άλλο να δω?

  2. #2

    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    823

    Προεπιλογή

    οι πυκνωτες και φουσκωμενοι να μην ειναι (αν και ειναι σχετικα δυσκολο να φουσκοσουν οι πυκνωτες τροφοδοσιας ) μπορει να εχουν βλαβη αν και οπως εχουμε ξαναπει ολες οι βλαβες δεν ειναι πυκνωτες
    προχωρα σε ελενχγο στα επιμερους υλικα οπως τρανζιστορ εξοδου και οδηγα ,αν μπορεις και ξερεις αποκοψε το τροφοδοτικο απο το υπολοιπο κυκλωμα να δεις τι κανει μονο του

    τις διοδους τις μετρησες εκτος κυκλωματος η οχι ; αν οχι τοτε δεν υπαρχει συγουρια ,τους πυκνωτες που λες μετρησες τα ακρα τι ακριβως μετρησες

    καλο ειναι να βρεις και το service manual ,προσχη με το ρευμα τουλαχιστον οπου τπαρχει ταση δικτυου

    αν δεν εχεις την γνωση για επισκευη τοτε αν τον θες καλυτερα να τον πας καπου για επισκευη

    εδω και το service manual https://www.hifiengine.com/manual_li...n/hk6200.shtml
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p270 : 03-08-17 στις 20:18

  3. #3

    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    36

    Προεπιλογή

    Συνήθως στους ενισχυτές ξεκινάς απο τα τρανζίστορ της εξόδου και τα υλικά γύρω από αυτά. Δεν βγαίνουν οι βλάβες μόνο οπτικά. Ξεκόλλας τα εξαρτήματα και τα μετράς. Το σχέδιο του ενισχυτή σου είναι αυτό : https://www.manualslib.com/manual/95...00.html#manual. Προσοχή, και να βρεις κάποιο τρανζίστορ εξόδου καμένο δεν σταματάς εκεί. Πρέπει να ελεγχθούν και τα στάδια που οδηγούν το καμένο τρανζίστορ γιατί είναι πολύ πιθανό στα δευτερόλεπτα που κάηκε να γύρισε υψηλό ρεύμα προς τα πίσω και να έχει κάψει και άλλα πράγματα.

  4. #4
    Το avatar του χρήστη east electronics
    Συντονιστής Κατηγορίας
    Όνομα
    Sakis Petropoulos
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    1.520

    Προεπιλογή

    ενα βημα την καθε φορα ...Μπορει να εχεις καποιο θεμα στην ανορθωση θελει κοιταγμα και οχι βιαστικα ειναι καλο μηχανημα .

    Μην το σκισεις
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr ε

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον east electronics για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb73 (14-08-17)

Παρόμοια Θέματα

  1. [Home Cinema] Harman kardon Avr 255/230
    από mikemtb73 στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-16, 19:25
  2. [HiFi] Service Harman Kardon PM655
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 19:55
  3. [HiFi] SERVICE HARDMAN KARDON HK 870 (τελικος ενισχυτης δεν εχω κατηγορια καρδια μου )
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 22:40
  4. [HiFi] service hardman kardon A 402
    από east electronics στο forum Eνισχυτής, Home Cinema & HiFi
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-12, 21:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας