Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19
  1. #1

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή πλακετα και οχι μονο πλυντηριου πιατων bosch

    Καλησπερα στο φορουμ!
    Εχω ενα πλυντηριο πιατων bosch SMV53N10EU/36 πλακετα melecs 9000 588 642 το οποιο σταματησε να δουλευει,ειχε πλυνει τα πιατα αλλα μεσα δεν ειχε τραβηξει τα νερα και οταν πατουσα το διακοπτη ον-οφ ηταν νεκρο σαν να μην εχει ρευμα.
    Εβγαλα την πλακετα ειχε προφανη βλαβη την πηγα σε ηλεκτρονικο και την επισκευασε.Το τροφοδοτικο ic 264gn 1127 92823E (5 στη φωτο) ειχε ανατιναχθει και μου αντικατεστησε με P 266PN 1632 505846 οπως και τα τεσσερα μπλε κουτακια (1,2,3,4) με αυτα τις φωτο .Ο ανθρωπος την τσεκαρε οσο μπορουσε με το καλωδιο παροχης ρευματος(συνδεεται κατευθειαν πανω στην πλακετα) και μου ειπε να την δοκιμασω.Tην εβαλα πανω αλλα με το που βαζω το πλυντηριο στην μπριζα, αυτοματως πεφτει ο ρελες.Τωρα ,η πλακετα μπορει να ειναι ενταξει αλλα να φταιει καποιο εξαρτημα που ειναι συνδεμενο πανω της.
    -Τι ελεγχους μπορω να κανω με το πολυμετρο απ τις φισες που κουμπωνουν στην πλακετα?
    -Να βαλω την πλακετα και δοκιμαζοντας μια-μια τις φισες να δω ποιο κυκλωμα εχει το προβλημα?
    -Πανω στην πλακετα κουμπωνει μια φισα με 4 πιο χοντρα καλωδια,που πανε αυτα και μπορω να κανω καποιο τσεκ?
    -μεταξυ ακροδεκτων της μπριζας και πλυντηριου μπορω να δω κατι με το πολυμετρο?
    παρακαλω οσο πιο απλα ,αρχαριος ειμαι...
    Παρατηρησα επισης το κουτι που εχω σημειωσει στο διαγραμμα των ανταλλακτικων ,μαλλον πρεπει να ειναι βουλωμενο με τροφες,στην αρχη νομιζα οτι ειχε καποιο φιλτρο μεσα...
    θα προσπαθησω να βαλω φωτο με την ζημια και την επισκευασμενη πλακετα
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ben155 : 31-07-17 στις 00:45

  2. #2
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.465

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβαινω γιατι δεν εβαλε το ιδιο τροφοδοτικο μιας και υπαρχει το ιδιο στο εμποριο,δεν ειμαι ηλεκτρονικος για να το κρινω απλα μου κινει την περιεργεια.Απο εκει και περα αυτα που μπορεις να δεις ειναι τυχον διαροη ρευματος απο καποιο εξαρτημα η καποιο εμφανη βραχηκυκλωμα.Εγω παντως θα ξεκινουσα βαζοντας το σωστο τροφοδοτικο μονο και μονο γιατι δεν ειναι το εργοστασιακο,ισως καποιος φιλος του forum με περισσοτερες γνωσεις στα ηλεκτρονικα να μας δωσει τα φωτα του πανω στο θεμα.

  3. #3

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    και αυτα εδω τα τεσσερα μπλε κουτακια http://i.ebayimg.com/00/s/MTA2M1gxNjAw/z/J0IAAOSwPgxVMRQC/$_57.JPG?set_id=880000500F τα αντικατεστησε με αυτα που φαινονται στην 1η φωτο(1,2,3,4,)γιατι δεν ειχε τα αντιστοιχα οπως και με το τροφοδοτικο.Το θεμα ειναι οταν πηγα να παραλαβω την πλακετα μου ζητησε να φερω και το καλωδιο παροχης ρευματος για να την τσεκαρει,τηνεβαλε στην μπριζα και μου ειπε με μεγαλη πιθανοτητα οτι ειναι ενταξει,δεν επεσε καποιος ρελες στο εργαστηριο.Ισως η πλακετα να ειναι ενταξει και να υπαρχει προβλημα και με καμια αντλια ,αντισταση κτλ...
    πως θα τσεκαρω για διαρροη ρευματος ,βρχυκυκλωμα,την αντλια ,αντισταση κτλ
    πρωτα βασικα πρεπει να καθαρισω την κατω δεξαμενη (που εβαλα πιο πανω στη φωτο)που κουμπωνει η πλαγια δεξαμενη νερου,εκει πρεπει να εχει βουλωμα και καηκε μετα η πλακετα και δεν ξερω τι αλλο..

  4. #4
    Το avatar του χρήστη tipos
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Feb 2016
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.465

    Προεπιλογή

    Διαροη μετρας ακουμπωντας το ενα ακρο του πολυμετρου στο σασι της συσκευης και το αλλο ακρο στη τροφοδοσια του καθε εξαρτηματος με τις φυσες ξεκουμπωμενες παντα.Το πολυμετρο το βαζεις στην πιο μεγαλη κλιμακα ΜΩΜ και η μετρηση που θα παρεις πρεπει να ειναι απειρο απο ολα τα εξαρτηματα που θα μετρησεις.Οσο αφορα τα εξαρτηματα που αλαξε δεν μπορω να δω τα στοιχεια των παλιων και των καινουργιων για να βγαλω ακρη,ειναι πυκνωτες MKP παντως.

  5. #5

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    σ ευχαριστω !θελω να πιστευω οτι η πλακετα ειναι ενταξει,αποφασισα να το λυσω ολο απο κατω να χω καλυτερη οπτικη και να το καθαρισω

  6. #6

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    αυτο το καφε πραμα που ειναι διπλα στην δεξαμενη αλατιου τι ειναι?βλεπω οτι ειναι φιξ και δεν ανοιγει?IMG_20170801_112531[1].jpgIMG_20170801_112845[1].jpg

  7. #7
    Το avatar του χρήστη JOUN
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    1.685

    Προεπιλογή

    Eγω πιστευω οτι κατι δεν εγινε σωστα στην επισκευη.Δυσκολο με το που το βαζεις στην πριζα να πεφτει το ρελε και να φταιει καποιο περιφερειακο εξαρτημα.Ολες οι πλακετες με το που παιρνουν ταση κανουν καποιο αυτοελεγχο και μετα "κοιτανε" τα εξαρτηματα που ειναι συνδεμενα επανω.
    Συνδεσε μονο την πλακετα με την φισα των 230 και τιποτα αλλο και δες αν δουλευει η αν συνεχιζει να ριχνει το ρελε.

    Επισης υπαρχει πιθανοτητα να μην εχει ρελε στο εργαστηριο οποτε πως να πεσει;
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    φιλε joun ειχες δικαιο με το που εβαλα την πλακετα χωρις καμια φισα πανω εριξε το ρελε,θα την παω να την ξανακοιταξει.Το πλυντηριο παντως απο κατω φαινεται καθαρο τα 2 μοτερ και αντισταση

  9. #9
    Το avatar του χρήστη diony
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    974

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ben155 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο το καφε πραμα που ειναι διπλα στην δεξαμενη αλατιου τι ειναι?βλεπω οτι ειναι φιξ και δεν ανοιγει?IMG_20170801_112531[1].jpg
    είναι ρητίνη για την αποσκλήρυνση του νερού



    την πλακέτα πως την σύνδεσες ??, εννοώ με ποια φίσα
    διότι για να πέφτει ο ρελές θα πρέπει να υπάρχει διαρροή προς τη γείωση

    δοκίμασε τον έλεγχο που σου πρότεινε ο Σάκης

    εννοείται εκτός πρίζας η συσκευή
    Στο δρόμο προς την κορυφή μην ποδοπατάς τους ανθρώπους που θα βρεθούν μπροστά σου. Πάρε τους μαζί σου!

  10. #10

    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Α/Π
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    ροδος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    σκετη την πλακετα πανω στον παγκο της κουζινας ,μονο με το καλωδιο παροχης ρευματος κουμπονει κατευθειαν πανω σ αυτη.
    την πρωτη φορα πριν δυο μερες την ειχα τοποθετησει κανονικα στο πλυντηριο με ολες τις φισες συνδεδεμενες και τοτε ειχε ριξει το ρελε κατευθειαν με το που πηγα να βαλω στην μπριζα.
    το δοχειο με την ρητινη οποτε ειναι φυσιολογικο?

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΛΑΚΕΤΑ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ CANDY CTDF1007
    από geroget στο forum Εξαρτήματα προς Ζήτηση & Προσφορά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-18, 15:25
  2. [Άλλη] Τοποθετηση πλυντηριου πιατων
    από Thirio στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-16, 20:58
  3. [AEG] Διαρροη πλυντηριου πιατων AEG Favorit
    από maikl στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-16, 21:00
  4. [Bosch] Αντλια πλυντηριου πιατων
    από Tapavakos στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-14, 23:46
  5. Πλακετα πλυντηριου
    από j kalai στο forum Πλυντήριο
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-10, 22:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας